Ποια ξένη γλώσσα απο αυτές που μαθαίνετε σας αρέσει περισσότερο;

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Άσχετο, απλά ήθελα να πω πόσο αστείο μου φαίνεται να διαβάζω αυτό το "έχω τελειώσει" όταν αναφερόμαστε σε μια γλώσσα. Προσωπικά δεν νιώθω πως έχω τελειώσει ούτε καν τα ελληνικά. :P

Ποσο μεγαλη αληθεια! Γιατι, στην ουσια, με μια γλωσσα δε τελειωνεις ποτε! Ουτε και να εχεις σπουδασει Φιλολογια στη χωρα της! Αλλωστε γι΄αυτο το λογο, τελικα επελεξα μονο δυο να μαθω , ωστε να μπορεσω να ''μπω'' οσο πιο πολυ σε αυτες τις δυο. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Πρόβλημά σου.
Για εμάς τους κοινούς θνητούς "έχω τελειώσει μία γλώσσα" = "έχω φτάσει σε ένα πολύ καλό επίπεδο και ενδεχομένως έχω πάρει κάποια πιστοποίηση". Για σένα ίσως να είναι "έχω τελειώσει μία γλώσσα" = "έχω τελειώσει την αντίστοιχη φιλολογία". :)

Δεν νομίζω ότι το εννοούσε έτσι.
Δεν τελειώνεις με μια γλώσσα ποτέ εφόσον σου αρέσει, γιατί ακόμα και σε επίπεδο Γ2 να φτάσεις (αφού σου αρέσει να το βλέπεις με πτυχία), δεν έχεις ανακαλύψει ούτε τον μισό από τον πλούτο της. Και αυτόν τον πλούτο δεν τον ανακαλύπτεις με τα κωλόχαρτα-πτυχία που παίρνεις, ούτε με τα προκατ κείμενα που διαβάζεις για τις εξετάσεις.

Οπότε εσύ και οι άλλοι "κοινοί θνητοί" (your words, not mine), καθίστε πάνω από γραμματικούς κανόνες να λιώσετε και να πείτε ότι πήρατε πτυχία σε 15 γλώσσες και τις έχετε "τελειώσει".
Το βλέπεις τόσο λάθος που δεν χρειάζεται να σου πω τίποτε άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Πρόβλημά σου.
Για εμάς τους κοινούς θνητούς "έχω τελειώσει μία γλώσσα" = "έχω φτάσει σε ένα πολύ καλό επίπεδο και ενδεχομένως έχω πάρει κάποια πιστοποίηση". Για σένα ίσως να είναι "έχω τελειώσει μία γλώσσα" = "έχω τελειώσει την αντίστοιχη φιλολογία". :)

Προσπαθείς να μου πεις πως ξέρεις ΤΕΛΕΙΑ όσες γλώσσες μαθαίνεις; Εδώ καλά καλά τη μητρική σου δε ξέρεις τέλεια, φιλαράκι. :P
Ακόμη και εγώ που είμαι επίπεδο Γ και στις δύο γλώσσες που έχω διδαχτεί, δε θεωρώ πως τις ξέρω τέλεια. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Προσπαθείς να μου πεις πως ξέρεις ΤΕΛΕΙΑ όσες γλώσσες μαθαίνεις; Εδώ καλά καλά τη μητρική σου δε ξέρεις τέλεια, φιλαράκι. :P
Ακόμη και εγώ που είμαι επίπεδο Γ και στις δύο γλώσσες που έχω διδαχτεί, δε θεωρώ πως τις ξέρω τέλεια. :confused:
Τι επίπεδο Γ κι επίπεδο Λ λέτε ; Ακόμα και τους κορυφαίους πανεπιστημιακούς καθηγητές φιλολογίας που εξασκούν το επάγγελμα για 50 χρόνια άμα πιάσεις και ρωτήσεις, θα διαπιστώσεις ότι ΚΑΝΕΝΑΣ δεν γνωρίζει τέλεια μία γλώσσα. Κάποιος μπορεί να έχει γνώσεις σε κάτι που ο άλλος έχει ελλείψεις ή δεν έχει ασχοληθεί. Μια γλώσσα δεν τελειοποιείται ποτέ, όσα χρόνια κι αν ασχοληθείς, πόσο μάλλον η ελληνική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Ναι, αυτό λέω και εγώ. Παρόλο που κατέχω κάποιο επίπεδο, δε περηφανεύομαι πως ξέρω τέλεια τη γλώσσα. :P Προφανώς και ποτέ μας δε θα μάθουμε τέλεια μια γλώσσα, ήρεμα όμως. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Παιδιά ηρεμήστε με το παιδί.
Όταν λέμε ότι γνωρίζουμε μια γλώσσα εννοούμε να μπορούμε να μιλήσουμε, να γράψουμε και να κατανοήσουμε σαν άνθρωποι για κάθε ζήτημα που θα αντιμετωπίσουμε.
Τοσο καλά όσο (περίπου) στην μητρική μας γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Ναι, αυτό λέω και εγώ. Παρόλο που κατέχω κάποιο επίπεδο, δε περηφανεύομαι πως ξέρω τέλεια τη γλώσσα. :P Προφανώς και ποτέ μας δε θα μάθουμε τέλεια μια γλώσσα, ήρεμα όμως. :)
Καλά δεν σου πα και τίποτα :P Βρήκα την ευκαιρία και σχολίασα μόνο στην αναφορά που έκανες, όπως και οι περισσοτεροι άλλωστε, στα επίπεδα Γ, Β2, Β1 κτλ. Το να έχεις ένα πτυχίο ξένης γλώσσας Γ2 δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Είναι ένα χαρτί που πουλάνε κυρίως τα πανεπιστήμια του εξωτερικού. Πλέον μέχρι και μαθητές του γυμνασίου το έχουν πάρει. Οι πιο πολλοί κάτοχοι π.χ του Proficiency αγγλικών δεν έχουν τις γνώσεις για να παρακολουθήσουν διαλέξεις ή μαθήματα πανεπιστημιακού επιπέδου ή να έρθουν σε επαφή με ανθρώπους από άλλες χώρες για επαγγελματικούς λόγους. Σχεδόν για όλα τα σοβαρά πανεπιστήμια, μια τέτοια πιστοποίηση είναι για πέταμα και δεν την υπολογίζουν καν. Παρ'ολα αυτά όσοι έχουν πάρει αυτό το χαρτί μπορούν τυπικά ακόμα να διδάξουν...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άσχετο, απλά ήθελα να πω πόσο αστείο μου φαίνεται να διαβάζω αυτό το "έχω τελειώσει" όταν αναφερόμαστε σε μια γλώσσα. Προσωπικά δεν νιώθω πως έχω τελειώσει ούτε καν τα ελληνικά. :P

Πιστεύω πως έχεις δίκιο, γι΄ αυτό διόρθωσα την δική μου δημοσίευση. Ευχαριστώ για την υπενθύμιση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Εγώ συμφωνώ με την Anonyme Παναγιώτη.
Η γλώσσα εξελίσσεται καθημερινά... Δηλαδή εσύ ξέρεις τα πάντα στα αγγλικά που ''τελείωσες;'' ή στα γαλλικά;.... Δεν νομίζω... Είναι τόσες εκφράσεις, τόσες λέξεις τόσα πράγματα... Η γλώσσα δεν είναι κάτι σταθερό! Ούτε ένα λεξικό δεν την χωράει.
Την γλώσσα την βλέπεις παντού, η γλώσσα υπάρχει παντού! Σε κάθε σκέψη σου, σε κάθε πράγμα που βλέπεις, σε πράγματα που δεν μπορείς να δεις...
Η φιλολογία δεν σου εξασφαλίζει τίποτα... Μια καλή γνώση μονάχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Εγώ συμφωνώ με την Anonyme Παναγιώτη.
Η γλώσσα εξελίσσεται καθημερινά... Δηλαδή εσύ ξέρεις τα πάντα στα αγγλικά που ''τελείωσες;'' ή στα γαλλικά;.... Δεν νομίζω... Είναι τόσες εκφράσεις, τόσες λέξεις τόσα πράγματα... Η γλώσσα δεν είναι κάτι σταθερό! Ούτε ένα λεξικό δεν την χωράει.
Την γλώσσα την βλέπεις παντού, η γλώσσα υπάρχει παντού! Σε κάθε σκέψη σου, σε κάθε πράγμα που βλέπεις, σε πράγματα που δεν μπορείς να δεις...
Η φιλολογία δεν σου εξασφαλίζει τίποτα... Μια καλή γνώση μονάχα.
Πράγματι, η κάθε γλώσσα είναι ανεξάντλητη ! :angelnot: Μελετώντας μια γλώσσα συστηματικά, ανακαλύπτεις κάθε φορά μια καινούργια λέξη ή φράση και αντιλαμβάνεσαι τον πλούτο της ! :rolleyes: Και βέβαια είναι απαραίτητο να έχεις ένα ήδη όσο το δυνατόν υψηλό επίπεδο -καθώς το τέλειο δεν υφίσταται- στη μητρική γλώσσα πρωτίστως, πριν επιχειρήσεις να ξεκινήσεις την εκμάθηση μιας ξένης γλώσσας ! Καλλιεργούμε άλλωστε και τη μητρική μας γλώσσα διαμέσου της εκμάθησης της ξένης γλώσσας, αλληλοσυμπληρώνονται και αυτός ο δυναμικός συνδυασμός μας προσφέρει ικανοποίηση αλλά και το κίνητρο να συνεχίσουμε την καλλιέργεια και της μητρικής μας γλώσσας, της ελληνικής, αλλά και των ξένων γλωσσών στην εκμάθηση των οποίων στοχεύουμε ! :book:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top