4η γλώσσα

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Φαντασου αν δεν εχει στην Θεσσαλονικη ποσα θα εχει στην Καστορια.

Τα Σουηδικα με τα Δανικα και τα Νορβηγικα ειναι εως ενα βαθμο mutually intelligible languages. Οποτε αν μαθεις μια απο τις τρεις, σιγουρα θα εχεις δυνατοτητα να μαθεις και τις αλλες δυο. Προσωπικη αποψη, μαθε αψογα 2-3 γλωσσες παρα να μαθεις μετρια 5. Και η πρωτη γλωσσα που πρεπει να υπαρχει καλο επιπεδο ειναι τα Αγγλικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Τα Σουηδικα με τα Δανικα και τα Νορβηγικα ειναι εως ενα βαθμο mutually intelligible languages. Οποτε αν μαθεις μια απο τις τρεις, σιγουρα θα εχεις δυνατοτητα να μαθεις και τις αλλες δυο. Προσωπικη αποψη, μαθε αψογα 2-3 γλωσσες παρα να μαθεις μετρια 5. Και η πρωτη γλωσσα που πρεπει να υπαρχει καλο επιπεδο ειναι τα Αγγλικα...

Εχμ. Το ξερω. Απλα μου αρεσουν παρα πολυ οι ξενες γλωσσες ιδιαιτερα οι βορρειες... Και θα ηθελα στο μελλον να μαθω αλλη μια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aalex

Νεοφερμένος

Ο Aalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Εχμ. Το ξερω. Απλα μου αρεσουν παρα πολυ οι ξενες γλωσσες ιδιαιτερα οι βορρειες... Και θα ηθελα στο μελλον να μαθω αλλη μια.
Ε,άμα σου αρέσουν τόσο,καλύτερα να μάθεις κάποιες τέλεια,παρά πολλές μέτρια,όπως είπε και ο άλλος χρήστης...
Εγώ έχω το πρόβλημα να θέλω να μάθω Ρώσικα και να :πρέπει να μάθω Γερμανικά επειδή έχω πάρει ήδη το Β1...
:angry::angry::angry::angry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ε,άμα σου αρέσουν τόσο,καλύτερα να μάθεις κάποιες τέλεια,παρά πολλές μέτρια,όπως είπε και ο άλλος χρήστης...
Εγώ έχω το πρόβλημα να θέλω να μάθω Ρώσικα και να :πρέπει να μάθω Γερμανικά επειδή έχω πάρει ήδη το Β1...
:angry::angry::angry::angry:

εχω σκοπο να μαθω τελεια 3 βορρειες γερμανικα,ολλανδικα κ σουηδικα ή Δανικα.
Στο θεμα σου τωρα. Γιατι πρεππει να συνεχισεις με τα γερμανικα επειδη εχεις το β1:confused: αν και θα σου συστηνα να συνεχισεις μεχρι β2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aalex

Νεοφερμένος

Ο Aalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Στη μάνα μου πές το!Τέλος πάντων ίσως έχεις δίκαιο περί του Β2 αλλά δεν ξέρω αν θα μπορεσω να μελετώ και τις δύο γλώσσες ταυτόχρονα...Βάλε και το διάβασμα για τη σχολή,τη μουσική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Στη μάνα μου πές το!Τέλος πάντων ίσως έχεις δίκαιο περί του Β2 αλλά δεν ξέρω αν θα μπορεσω να μελετώ και τις δύο γλώσσες ταυτόχρονα...Βάλε και το διάβασμα για τη σχολή,τη μουσική...

Κοιτα. Οι μαμαδες μερικες φορες ειναι επιπολεες δεν μπορεις να τους αλλαξεις ευκολα γνωμη! Εγω φετος ειμαι πολυ πιεσμενη και σε καταλαβαινω. Μπορεις με 2 γλωσσες απλα δεν πρεπει να ασχολισαι μαζι τους σε τετοιο βαθμο που να παραμελισεις την σχολη σου! Σε καμια περιπτωση! Για το β2 εχω δικαιο διοτι και για σπουδες να πας β2 σου ζητουν, για δουλεια β2 κλπ κλπ. Καλο ειναι να το εχεις ακομα και αν δεν ειναι στους αμεσους στοχους σου η Γερμανια. Δεν ξερεις τι γινεται + τοις αλλοις οτι η Γερμανια αποτελει πλεον εναν ελκυστικο τοπο για εργασια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aalex

Νεοφερμένος

Ο Aalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Ναι,για την εργασία το έχω στο μυαλό μου...Δυστυχώς...Θα προτιμούσα τον πάγο της Ρωσίας 10 φορές αλλά όπως είπες ποτέ δεν ξέρεις.
Τέλος πάντων,ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Κοιτα. Οι μαμαδες μερικες φορες ειναι επιπολεες δεν μπορεις να τους αλλαξεις ευκολα γνωμη! Εγω φετος ειμαι πολυ πιεσμενη και σε καταλαβαινω. Μπορεις με 2 γλωσσες απλα δεν πρεπει να ασχολισαι μαζι τους σε τετοιο βαθμο που να παραμελισεις την σχολη σου! Σε καμια περιπτωση! Για το β2 εχω δικαιο διοτι και για σπουδες να πας β2 σου ζητουν, για δουλεια β2 κλπ κλπ. Καλο ειναι να το εχεις ακομα και αν δεν ειναι στους αμεσους στοχους σου η Γερμανια. Δεν ξερεις τι γινεται + τοις αλλοις οτι η Γερμανια αποτελει πλεον εναν ελκυστικο τοπο για εργασια.

Παντου ζητανε DAF, Deutsch als Fremdsprache, με συγκεκριμενο σκορ, αντιστοιχο του TOEFL, πρακτικα τα πτυχια ειναι αχρηστα, για να χαιρονται οι γονεις ειναι μονο.

Ναι,για την εργασία το έχω στο μυαλό μου...Δυστυχώς...Θα προτιμούσα τον πάγο της Ρωσίας 10 φορές αλλά όπως είπες ποτέ δεν ξέρεις.
Τέλος πάντων,ευχαριστώ.

Θεωρεις τη Ρωσια πιο καλο τοπο διαμονης και εργασιας απο τη Γερμανια? Και με τι κριτηρια αν επιτρεπεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ναι,για την εργασία το έχω στο μυαλό μου...Δυστυχώς...Θα προτιμούσα τον πάγο της Ρωσίας 10 φορές αλλά όπως είπες ποτέ δεν ξέρεις.
Τέλος πάντων,ευχαριστώ.
Παγο εχει και στην Γερμανια:P μαθε εσυ γερμανικα και βλεπουμε!
Παντου ζητανε DAF, Deutsch als Fremdsprache, με συγκεκριμενο σκορ, αντιστοιχο του TOEFL, πρακτικα τα πτυχια ειναι αχρηστα, για να χαιρονται οι γονεις ειναι μονο.



Θεωρεις τη Ρωσια πιο καλο τοπο διαμονης και εργασιας απο τη Γερμανια? Και με τι κριτηρια αν επιτρεπεται

Το ξερω για τα πτυχια ^^ θα το παρω και αυτο για τις σπουδες
Ο καθενας οπως αγαπει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aalex

Νεοφερμένος

Ο Aalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Δεν την θεωρώ καλύτερο τόπο εργασίας,προτιμώ όμως τη Ρωσία ως τόπο διαμονής,διοτί έχω μεγάλη αγάπη για τον πολιτισμό,την γλώσσα και τους ανθρώπους της(χωρίς να υποτιμώ κανέναν,για να μην παρεξηγούμαι).Γι'αυτό ανέφερα τη Γερμανία ως ενδεχόμενο τόπο εργασίας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Έχω Αγγλικά-Γαλλικά σε επίπεδο C2 και ιταλικά σε B2.

Τι αξίζει; Να τελειοποιήσω τα ιταλικά; Να ξεκινήσω 4η γλώσσα; Και αν ναι, ποια; Ισπανικά, Γερμανικά ή Ρώσικα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Έχω Αγγλικά-Γαλλικά σε επίπεδο C2 και ιταλικά σε B2.

Τι αξίζει; Να τελειοποιήσω τα ιταλικά; Να ξεκινήσω 4η γλώσσα; Και αν ναι, ποια; Ισπανικά, Γερμανικά ή Ρώσικα;
4η γλωσσα...και αφου βλεπω οτι εισαι συναδελφος, γερμανικα θα προτεινα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Έχω Αγγλικά-Γαλλικά σε επίπεδο C2 και ιταλικά σε B2.

Τι αξίζει; Να τελειοποιήσω τα ιταλικά; Να ξεκινήσω 4η γλώσσα; Και αν ναι, ποια; Ισπανικά, Γερμανικά ή Ρώσικα;

Ιταλικα μαθαινω εγω και μπορω να σου πω οτι ειναι ΥΠΕΡΟΧΑ πραγματικα, εκτος απο το οτι ειναι ευκολα ειναι πολυ ευχαριστα και ενδιαφεροντα και θελεις συνεχως να προχωρας.. Μεσα απο την γλωσσα μαθαινεις παρα πολλα και για την ιδια την Ιταλια που θα την αγαπησεις, οπως εγω (Italian dream u know ;)), και γενικα θα μεινεις πολυ ευχαριστημενη, αλλα.. οσο κι αν δεν θελω να το λεω η Ιταια εχει μεινει πισω σε πολλους τομεις, ανακοινωσαν χρεωκοπια πριν λιγο καιρο και ενω ηταν στις ΤΟΠ του εμποριου εχει πεσει πολυ, οποτε αν θελεις μια γλωσσα μονο για την χρησιμοτητα της δεν θα σου την συστηνα... Γενικα απο ενδιαφερον ομως αν εχεις την δυνατοτητα να την τελειοποιησεις ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ, ειναι πραγματικα απο τις πιο ομορφες και ενδιαφερουσες γλωσσες (αφου εχεις το Β2 θα το εχεις καταλαβει), αρκει να μην την δεις ως αγγαρεια γιατι χανει ολη την μαγεια της... :)

Αυτα απο εμενα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Έχω Αγγλικά-Γαλλικά σε επίπεδο C2 και ιταλικά σε B2.

Τι αξίζει; Να τελειοποιήσω τα ιταλικά; Να ξεκινήσω 4η γλώσσα; Και αν ναι, ποια; Ισπανικά, Γερμανικά ή Ρώσικα;

Μπορείς να τελειοποιήσεις τα ιταλικά σου, αλλά έχω την εντύπωση πως το C2 δεν το δίνεις με κρατικό.
Με καλή γνώση σε ιταλικά και γαλλικά, προτείνω Ισπανικά αν και τα Ρώσικα δεν μου κάθονται άσχημα στο αυτί.
Και εγώ θέλω να ξεκινήσω κάτι σε ρώσικα/βουλγάρικα όταν τελειώσω με ιταλικά και αγγλικά (του χρόνου δηλαδή) ή να ξαναξεκινήσω να μαθαίνω πολωνικά, δηλαδή να τα καλυτερέψω και να μάθω κάτι παραπάνω απ'το Witamy και το kocham cie.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Έχω Αγγλικά-Γαλλικά σε επίπεδο C2 και ιταλικά σε B2.

Τι αξίζει; Να τελειοποιήσω τα ιταλικά; Να ξεκινήσω 4η γλώσσα; Και αν ναι, ποια; Ισπανικά, Γερμανικά ή Ρώσικα;

Θα σου προτηνα να ξεκινησεις τα γερμανικα. Ειναι μια χρησιμη γλωσσα και θα σου χρειαστει πολυ αν θελεις να μαθεις καποια γλωσσα για την δουλεια σου. Οπως και να εχει τα προτηνω :). Και τα Ιταλικα δεν ειναι ασχημα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
κατι σχετικό-άσχετο :P σε μια σχολή διεθνών σχέσεων/πολιτικών επιστημών τι γλώσσες θα ήταν καλό να ξέρει κάποιος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MsBonita31

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mariah αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Πλεον τα ρωσσικα/κινεζικα/αραβικα εχουν μεγαλη περαση σε ολες τις δουλειες που σχετιζονται με εμποριο, τουρισμο κτλ λογω της αναπτυξης των χωρων αυτων..οποτε αν εχεις ορεξη για μια δυσκολη γλωσσα γενικα απεφυγε τις ευρωπαικες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
κατι σχετικό-άσχετο :P σε μια σχολή διεθνών σχέσεων/πολιτικών επιστημών τι γλώσσες θα ήταν καλό να ξέρει κάποιος?

Aγγλικά και γαλλικά υποχρεωτικά και μια τρίτη γλώσσα από τις άλλες τέσσερις του Ο.Η.Ε https://en.wikipedia.org/wiki/United_Nations
United Nations
From Wikipedia, the free encyclopedia
Official languages
Arabic
Chinese
English
French
Russian
Spanish
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Έχω Αγγλικά-Γαλλικά σε επίπεδο C2 και ιταλικά σε B2.

Τι αξίζει; Να τελειοποιήσω τα ιταλικά; Να ξεκινήσω 4η γλώσσα; Και αν ναι, ποια; Ισπανικά, Γερμανικά ή Ρώσικα;

Εγώ λέω να μην ξεκινήσεις ισπανικά μία γνωστή μου έχει Γ2 ιταλικά και Β2 ισπανικά και τα μπερδεύει συνέχεια καθώς μοιάζουν πάρα πολύ.Τα γερμανικά πιστεύω είναι ό,τι πρέπει για την περίπτωσή σου καθώς και χρήσιμα είναι και αργότερα αν θέλεις να ξεκινήσεις μία γερμανογενή γλώσσα πχ ολλανδικά σουηδικά κτλ είναι καλό να ξέρεις γερμανικά.

κατι σχετικό-άσχετο :P σε μια σχολή διεθνών σχέσεων/πολιτικών επιστημών τι γλώσσες θα ήταν καλό να ξέρει κάποιος?

Αγγλικά και Γαλλικά ανεπιφύλαχτα για διπλομάτες!

Θα σου προτηνα να ξεκινησεις τα γερμανικα. Ειναι μια χρησιμη γλωσσα και θα σου χρειαστει πολυ αν θελεις να μαθεις καποια γλωσσα για την δουλεια σου. Οπως και να εχει τα προτηνω :). Και τα Ιταλικα δεν ειναι ασχημα ;)

Πες τα βρε Μαρίχεν!

Πλεον τα ρωσσικα/κινεζικα/αραβικα εχουν μεγαλη περαση σε ολες τις δουλειες που σχετιζονται με εμποριο, τουρισμο κτλ λογω της αναπτυξης των χωρων αυτων..οποτε αν εχεις ορεξη για μια δυσκολη γλωσσα γενικα απεφυγε τις ευρωπαικες!!

Αυτό είναι αλήθεια στη Θεσσαλονίκη που μένω εγώ καθώς και στη Γερμανία και στη Γαλλία που έχω πάει οι περισσότεροι τουρίστες ήταν Κινέζοι.Γενικά αν θέλεις να δουλέψεις ως ξεναγός στη βόρεια Ευρώπη ΠΡΕΠΕΙ να μιλάς Κινέζικα.Το λέω και στη μαμά μου που ψάχνει για εργασία στη Γερμανία ως ξεναγός και δε με ακούει!Κι είναι κρίμα καθώς στη Θεσσαλονίκη υπάρχουν πολλά φροντιστήρια κινέζικων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top