Μηχανικός Αυτοκινήτων: ΕΠΑΛ ή ΙΕΚ;

Akis18

Νεοφερμένος

Ο Akis18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του i school.Είμαι 18 χρονών και για κάποιους προσωπικούς και οικογενειακούς λόγους,τα τελευταία 2 χρόνια δεν πήγα καθόλου σχολείο.Έχω βγάλει την Α'Λυκείου σε Γενικό Λύκειο και σε λίγες μέρες θα κάνω μεταγραφή σε ΕΠΑ.Λ. επειδή είναι πιο εύκολο σαν σχολείο.Είμαι όμως σε δίλημμα.Σκέφτομαι να γραφτώ στον τομέα οχημάτων για να γίνω μηχανικός αυτοκινήτων αλλά απο την άλλη σκέφτομαι να γραφτώ στον τομέα πληροφορικής για να πάρω το πτυχίο που,απο όσο έχω ακούσει,πιστοποιεί άριστη γνώση Η/Υ και αναγνωρίζεται παντού και μόλις πάρω απολυτήριο λυκείου και πτυχίο σε 2 χρόνια αμέσως μετα να γραφτώ σε ιδιωτικό ΙΕΚ για μηχανικός αυτοκινήτων που,όπως λένε πολλοί,μαθαίνεις το επάγγελμα καλύτερα απο το ΕΠΑ.Λ. και παίρνεις και καλύτερο πτυχίο απο αυτό του ΕΠΑ.Λ. Τι λέτε ρε παιδιά?Ποιά λύση είναι η καλύτερη?Δωστε μου τα φώτα σας γιατί ο χρόνος σιγά σιγά τελειώνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Αν θες να γίνεις μηχανικός δεν υπάρχει λόγος να γραφτεις στον τομεα πληροφορικής τα χαρτι απο ΕΠΑΛ ειναι τελείως άχρηστο, πήγαινε στον τομέα οχημάτων.

Μετά... ο εύκολος δρόμος ειναι να γραφτείς σε ΙΕΚ αλλα και πάλι οι γνώσεις που θα πάρεις θα είναι ελάχιστες.Αν θες πραγματικα να γίνεις μηχανικός αυτοκινήτωνμπορείς πανέυκολα απο ΕΠΑΛ να περάσεις σε κάποιο ΤΕΙ μηχανολογίας ή Πανεπιστήμιο (ομάδα β).Εδώ είναι η σχολές ΤΕΙ που μπορεις να περάσεις απο ομάδα α, οι βάσεις τους είναι πραγματικά πολύ μικρές.

A λυκείου είσαι έχεις χρόνο.Πάρε απόφαση να διαβάσεις και θα πετύχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Για να αποφασιζεις μονος σου να συνεχισεις το χολειο μετα απο διακοπή, δειχνει μια ωριμη και συνειδητοποιημενη επιλογη.
Το οτι το Επα.Λ. ειναι πιο ευκολο ειναι σχετικο...
Εγω προσωπικα θα σου προτεινα τον τομεα οχηματων.
μετα υπάρχει και η δυνατότητα των πανελληνιων
απο τις οποιες μπορεις να περασεις σε ΤΕΙ όπως τεχνολογιας αεροσκαφων, οχηματων, ναυπηγικης και μηχανολογιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Akis18

Νεοφερμένος

Ο Akis18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Αν θες να γίνεις μηχανικός δεν υπάρχει λόγος να γραφτεις στον τομεα πληροφορικής τα χαρτι απο ΕΠΑΛ ειναι τελείως άχρηστο, πήγαινε στον τομέα οχημάτων.

Μετά... ο εύκολος δρόμος ειναι να γραφτείς σε ΙΕΚ αλλα και πάλι οι γνώσεις που θα πάρεις θα είναι ελάχιστες.Αν θες πραγματικα να γίνεις μηχανικός αυτοκινήτωνμπορείς πανέυκολα απο ΕΠΑΛ να περάσεις σε κάποιο ΤΕΙ μηχανολογίας ή Πανεπιστήμιο (ομάδα β).Εδώ είναι η σχολές ΤΕΙ που μπορεις να περάσεις απο ομάδα α, οι βάσεις τους είναι πραγματικά πολύ μικρές.

A λυκείου είσαι έχεις χρόνο.Πάρε απόφαση να διαβάσεις και θα πετύχεις.

Σχετικά με το πτυχίο.Το βρήκα στο google.
https://7sek-athin.att.sch.gr/pliroforiki2.html
Πιο συγκεκριμένα:
...Οι πτυχιούχοι του Τομέα Πληροφορικής του ΕΠΑ.Λ είναι περιζήτητοι καθώς οι προσφερόμενες θέσεις εργασίας συνεχώς αυξάνονται. Δεδομένου ότι η γνώση χρήσης ηλεκτρονικών υπολογιστών είναι απαραίτητο προσόν για διορισμό είτε στο Δημόσιο είτε στον ιδιωτικό τομέα, επισημαίνεται ότι το πτυχίο Πληροφορικής του ΕΠΑ.Λ πιστοποιεί άριστη γνώση στη χρήση ηλεκτρονικών υπολογιστών εφ’ όρου ζωής σε αντίθεση με άλλα πιστοποιητικά χρήσης ηλεκτρονικών υπολογιστών που ισχύουν για ορισμένο χρονικό διάστημα.
Πως είναι άχρηστο το πτυχίο λοιπόν?
Εγω το σκεφτόμουν κι έτσι.Δηλαδή να πάρω το πτυχίο πληροφορικής για να δείχνω οτι ξέρω Η/Υ,κάτι που χρειάζεται παντού σήμερα και να γραφτώ μετά σε ΙΕΚ για μηχανικός αυτοκινήτων.Μήπως όμως είναι καλύτερο να γίνω απευθείας μηχανικός απο ΕΠΑΛ και αν θέλω να δώσω και πανελλήνιες για κάτι παραπάνω?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Πως είναι άχρηστο το πτυχίο λοιπόν?
νομίζω πως πλέον μόνο η αστυνομία το λαμβάνει υπόψη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Akis18

Νεοφερμένος

Ο Akis18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Τελικά γράφτηκα σε επα.λ. για μηχανικός/ηλεκτρολόγος αυτοκινήτων.Θα μάθω κάποια πράγματα αυτά τα 2 χρόνια και μετά,μέσω των πανελληνίων εξετάσεων,θα προσπαθήσω να μπω σε ΤΕΙ Μηχανολογίας ή ΤΕΙ Οχημάτων.Ευχαριστώ για τις γνώμες σας,έστω κι αν δεν πήρα πολλές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Akis18

Νεοφερμένος

Ο Akis18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Μετά απο (σχεδον)2 εβδομάδες μπορώ να πω οτι δεν είμαι και τόσο ικανοποιημένος απο την επιλογή μου.Δεν είναι οτι δεν μου αρέσει το επάγγελμα που επέλεξα,απλώς η ύλη που διδάσκεται στο επαλ αφορά παλιά αυτοκίνητα πχ έχει μαθήματα θεωρίας και εργαστηριακές ασκήσεις για καρμπυρατέρ,πλατίνες,ραδιοκασετόφωνο κλπ,πράγματα που έχουν καταργηθεί εδώ και 15-20 χρόνια.Δηλαδή μετά απο 2 χρόνια που θα τελειώσω και θα αρχίσω να ψάχνω για δουλειά,αν μου φέρουν για επισκευή ένα αυτοκίνητο 5ετίας,με τι γνώσεις θα το φτιάξω?Βέβαια αυτό ευθύνεται στο οτι τα βιβλία που έχουμε γράφτηκαν το 1998 για τα τότε Τ.Ε.Ε. που αντικατέστησαν τα Τ.Ε.Λ..Βιβλία για το ΕΠΑ.Λ. δεν γράφτηκαν ποτέ.Τι λέτε να κάνω?Να παλέψω με αυτά τα δεδομένα 2 χρόνια και να δώσω πανελλήνιες για ΤΕΙ Μηχανολογίας ή ΤΕΙ Οχημάτων ή μέχρι 15 Οκτωβρίου να αλλάξω τομέα και να πάω Πληροφορική,να μην δώσω πανελλήνιες και μετα απο 2 χρόνια να πάω σε ιδιωτικό Ι.Ε.Κ. για τεχνικός αυτοκινήτων?Τι λέτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Κοιτα γενικα τα βιβλια στην ελλαδα ειναι δυστυχως απαρχαιωμενα και μαζι κι η υλη οποτε μην σου κανει εντυπωση το οτι αναφερονται πριν 15 χρονια. Το ιδιο θα γινει αν πας πληροφορικη αν δεν κανω λαθος. Θα μαθαινεις για τους υπολογιστες της δεκαετιας του 90'... Η γνωμη μου ειναι αν θες πραγματικα να ασχοληθεις με τον τομεα των αυτοκινητων κατσε διαβασε απο τωρα και δωσε πανελληνιες να περασεις σε καποιο τει κι εκει θα μαθεις πραγματικα το αντικειμενο που σ ενδιαφερει. Αλλιως αλλαξε ειδικοτητα κι ακολουθα αυτο που θες. Η επιλογη ειναι καθαρα δικη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Akis18

Νεοφερμένος

Ο Akis18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Κοιτα γενικα τα βιβλια στην ελλαδα ειναι δυστυχως απαρχαιωμενα και μαζι κι η υλη οποτε μην σου κανει εντυπωση το οτι αναφερονται πριν 15 χρονια. Το ιδιο θα γινει αν πας πληροφορικη αν δεν κανω λαθος. Θα μαθαινεις για τους υπολογιστες της δεκαετιας του 90'... Η γνωμη μου ειναι αν θες πραγματικα να ασχοληθεις με τον τομεα των αυτοκινητων κατσε διαβασε απο τωρα και δωσε πανελληνιες να περασεις σε καποιο τει κι εκει θα μαθεις πραγματικα το αντικειμενο που σ ενδιαφερει. Αλλιως αλλαξε ειδικοτητα κι ακολουθα αυτο που θες. Η επιλογη ειναι καθαρα δικη σου.
Καλά για δημόσιο ΙΕΚ δεν το συζητάω είναι ένα πράγμα σαν το ΕΠΑΛ...στο ιδιωτικό ΙΕΚ όμως και στο ΤΕΙ Μηχανολογίας ή στο ΤΕΙ Οχημάτων,σου μαθαίνουν σύγχρονα πράγματα η όχι?Ξέρεις τίποτα σχετικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ChrisLelova

Νεοφερμένος

Ο ChrisLelova αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσπρωτικό (Πρέβεζα). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπερα και απο εμενα. Ενδιαφερομαι πολυ να γινω μηχανικος αυτοκινητων και κατ' επεκταση να ανοιξω συνεργειο. Εγω πηγαινω σε γενικο λυκειο. Αν θελω να γινω μηχανικος θα πρεπει να παω στην σχολη μηχανολογιας η οχηματων? και κατι ακόμα. Οταν τελειωνει καποιος απο αυτες τις σχολες ειναι μηχανικος αυτοκινητων???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Akis18

Νεοφερμένος

Ο Akis18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Απο οσο ξερω αν πας ΤΕΙ Οχηματων βγαινεις απευθειας μηχανικος αυτοκινητων και μαθαινεις τα παντα σχετικα με τροχοφορα.Αν πας ΤΕΙ Μηχανολογιας θα μαθεις μονο καποια βασικα πραγματα και δεν γινεται να βγεις απευθειας μηχανικος αυτοκινητων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Εννοειται οτι μεταξυ επαλ και ΙΕΚ επιλεγεις τα ΙΕΚ γιατι ειναι τυπικα ανωτερη βαθμιδα ,μεταδευτροβαθμια.
Τα επαλ ειναι τεχνικο λυκειο και μαλιστα θα καταργηθουν θα δημιουργηθει νεα μορφη τεχνικου λυκειου.
Οχι οτι τα επαλ δεν εχουν καποια αξια , αλλα τα ΙΕΚ ειναι τυπικα ανωτερα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

innova1972

Νεοφερμένος

Ο innova1972 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εννοειται οτι μεταξυ επαλ και ΙΕΚ επιλεγεις τα ΙΕΚ γιατι ειναι τυπικα ανωτερη βαθμιδα ,μεταδευτροβαθμια.
Τα επαλ ειναι τεχνικο λυκειο και μαλιστα θα καταργηθουν θα δημιουργηθει νεα μορφη τεχνικου λυκειου.
Οχι οτι τα επαλ δεν εχουν καποια αξια , αλλα τα ΙΕΚ ειναι τυπικα ανωτερα .

Το πτυχίο που παίρνουν τόσο οι απόφοιτοι του ΕΠΑΛ όσο και οι απόφοιτοι των ΙΕΚ είναι επιπέδου 3. Είναι δηλαδή το ίδιο πτυχίο. Ο μοναδικός λόγος για τον οποίο κάποιος απόφοιτος ΕΠΑΛ αξίζει να πάει σε ΙΕΚ "μηχανικός αυτοκινήτων" είναι ότι από το ΙΕΚ θα χρειαστεί λιγότερα χρόνια ένσημα (2 χρόνια) για να πάρει την άδεια του μηχ.αυτοκινήτου σε αντίθεση με τον απόφοιτο του ΕΠΑΛ που χρειάζεται 3 χρόνια ενσήμων. Σημείωση ότι οι απόφοιτοι τομέα οχημάτων του ΕΠΑΛ μπαίνουν στο 2 έτος (Γ' εξάμηνο) στο ΙΕΚ μηχανών αυτοκινήτου σε αντίθεση με τους υπόλοιπους αποφοίτους Λυκείου (ΕΠΑΛ ή γενικού) που ξεκινάνε από το Αεξάμηνο.

Για τον Akis18 --> Αγόρι μου στρώσου στο διάβασμα να περάσεις ΤΕΙ Οχημάτων. Η κατάσταση στα δημόσιαΙΕΚ είναι ίδια και χειρότερη από εξοπλισμό αφού χρησιμοποιούν τα ιδια εργαστήρια, βιβλία δεν υπάρχουν στα ΙΕΚ αλλά μόνο σημειώσεις και από καθηγητές είναι που θα πέσεις. Για ιδιωτικό ΙΕΚ πιστεύω ότι θα ακριβοπληρώσεις το αυτονόητο. Για τομέα πληροφορικής μην το συζητάς καθόλου, είναι τελειωμένη ειδικότητα. Όσον αφορά την απαρχαιωμένη τεχνολογία, στη Γ' τάξη το αναλυτικό πρόγραμμα είναι λίγο πιο σύγχρονο!!! αρκεί να έχεις καλούςκαθηγητές (ειδικά εργαστηριακούς) να στα πούνε. Πάντως αυτά που θα μάθεις στο συνεργείο μην περιμένεις να τα μάθεις στο σχολείο, άλλος είναι ο ρόλος του σχολείου...

Μηχανολόγος - τ.Δ/ντης ΙΕΚ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Το πτυχίο που παίρνουν τόσο οι απόφοιτοι του ΕΠΑΛ όσο και οι απόφοιτοι των ΙΕΚ είναι επιπέδου 3. Είναι δηλαδή το ίδιο πτυχίο. Ο μοναδικός λόγος για τον οποίο κάποιος απόφοιτος ΕΠΑΛ αξίζει να πάει σε ΙΕΚ "μηχανικός αυτοκινήτων" είναι ότι από το ΙΕΚ θα χρειαστεί λιγότερα χρόνια ένσημα (2 χρόνια) για να πάρει την άδεια του μηχ.αυτοκινήτου σε αντίθεση με τον απόφοιτο του ΕΠΑΛ που χρειάζεται 3 χρόνια ενσήμων. Σημείωση ότι οι απόφοιτοι τομέα οχημάτων του ΕΠΑΛ μπαίνουν στο 2 έτος (Γ' εξάμηνο) στο ΙΕΚ μηχανών αυτοκινήτου σε αντίθεση με τους υπόλοιπους αποφοίτους Λυκείου (ΕΠΑΛ ή γενικού) που ξεκινάνε από το Αεξάμηνο.

Για τον Akis18 --> Αγόρι μου στρώσου στο διάβασμα να περάσεις ΤΕΙ Οχημάτων. Η κατάσταση στα δημόσιαΙΕΚ είναι ίδια και χειρότερη από εξοπλισμό αφού χρησιμοποιούν τα ιδια εργαστήρια, βιβλία δεν υπάρχουν στα ΙΕΚ αλλά μόνο σημειώσεις και από καθηγητές είναι που θα πέσεις. Για ιδιωτικό ΙΕΚ πιστεύω ότι θα ακριβοπληρώσεις το αυτονόητο. Για τομέα πληροφορικής μην το συζητάς καθόλου, είναι τελειωμένη ειδικότητα. Όσον αφορά την απαρχαιωμένη τεχνολογία, στη Γ' τάξη το αναλυτικό πρόγραμμα είναι λίγο πιο σύγχρονο!!! αρκεί να έχεις καλούςκαθηγητές (ειδικά εργαστηριακούς) να στα πούνε. Πάντως αυτά που θα μάθεις στο συνεργείο μην περιμένεις να τα μάθεις στο σχολείο, άλλος είναι ο ρόλος του σχολείου...

Μηχανολόγος - τ.Δ/ντης ΙΕΚ
Δε διαφωνω οτι τα ΙΕΚ πασχουν πολυ και αποτελουν την τελευταια επιλογη καποιου .
Μαλλον ειναι λυση αναγκης αν και παιζει ρολο η ειδικοτητα πχ κομμωτης ειναι μια χαρα.
Πληροφορικης οντως ειναι τελειωμενη ιστορια ειτε ΙΕΚ ειτε ΤΕΙ . Το ιδιο και λογιστικα μαρκετιγκ κλπ
Εκει που θα διαφωνισω μαζι σου ειναι στο θεμα του επιπεδου στο πτυχιο.
Αφου ησουν διευθυντης σε ΙΕΚ θα πρεπε να γνωριζες οτι τυπικα ειναι αλλη βαθμιδα καθως η πιστοποιηση γραφει εδω και χρονια μεταδευτεροβαθμια .
Με το νομο για τα ΚΕΜΕ πλεον κεμε και ιεκ πηγαινουν σε αλλη βαθμιδα εκπαιδευσης ( μαλλον 4) και τα επαλ-επας καταργουνται αφου ετοιμαζουν νεα μορφη τεχνικου λυκειου που δινει αλλο επιπεδο επαγγελματικου πτυχιου(μαλλον 3)
Τα ΙΕΚ τοσα χρονια δεν ειχαν ενταχθει σε επιπεδο πτυχιου τα τεχνικα λυκεια ηταν 3 ,το ΙΕΚ εκρεμμουσε και ανηκε
στην μεταλυκειακη εκπαιδευση.
Παντως δεν ειναι και ιδιαιτερα καλη επιλογη καλυτερη απο το τιποτα σιγουρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daimonas

Νεοφερμένος

Ο Daimonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Έχω τελειώσει και εγώ αυτή την ειδικότητα παλιότερα στο ΕΠΑ.Λ. και όλα ήταν πάνω-κάτω όπως τα λέτε παραπάνω.
Είχα δώσει πανελλήνιες παλιότερα αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα να περάσω πουθενά γιατί δεν είχα την δυνατότητα για φροντιστήριο και για να πω την αμαρτία μου,δεν διάβαζα όσο έπρεπε :P
Τελοσπάντων,επειδή τα πράγματα στην αγορά εργασίας δεν είναι και τόσο καλά σκέφτομαι φέτος να αναβαθμίσω το πτυχίο μου.Είμαι ανάμεσα στο να ξαναδώσω πανελλήνιες η να γραφτώ σε Ι.Ε.Κ. για μηχανικός ώστε να έχω κάτι καλύτερο στα χέρια μου από το χαρτί του ΕΠΑ.Λ.
Θα ήθελα να ακούσω γνώμες γιατί από την μια μεριά είναι σοβαρό το δίλημμα Τ.Ε.Ι.-Ι.Ε.Κ. και από την άλλη,δεν υπάρχει η οικονομική άνεση για φροντιστήριο ώστε να έχω καλό αποτέλεσμα στις πανελλήνιες.
Κάθε γνώμη σεβαστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστης

Νεοφερμένος

Ο Χρήστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σας είμαι μαθητής τρίτης λυκείου και τελειώνοντας το σχολείο θα ήθελα να γραφτώ σε επαλ για να πάρω ειδικότητα για μηχανικός αυτοκινήτων. Άκουσα ότι εφόσον θα έχω τελειώσει γενικό λύκειο στο επαλ δεν θα χρειαστεί να κάνω όλα τα μαθήματα αλλά μόνο αυτά που χρειάζονται για την ειδικότητα που θέλω.
Ισχύει αυτό ? και αν ναι τι θα χρειαστώ για να μπω επαλ και που να απευθυνθώ ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 399413

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
γεια σας είμαι μαθητής τρίτης λυκείου και τελειώνοντας το σχολείο θα ήθελα να γραφτώ σε επαλ για να πάρω ειδικότητα για μηχανικός αυτοκινήτων. Άκουσα ότι εφόσον θα έχω τελειώσει γενικό λύκειο στο επαλ δεν θα χρειαστεί να κάνω όλα τα μαθήματα αλλά μόνο αυτά που χρειάζονται για την ειδικότητα που θέλω.
Ισχύει αυτό ? και αν ναι τι θα χρειαστώ για να μπω επαλ και που να απευθυνθώ ?
Ως απόφοιτος Γενικού Λυκείου μπορείς να πας σε Ημερήσιο ΕΠΑΛ. Θα γραφτείς κατευθείαν στην Β τάξη και θα παρακολουθείς μόνο τα μαθήματα του Τομέα Μηχανολογίας(23ώρες/εβδομάδα).Την επόμενη χρονιά(Γ τάξη) θα επιλέξεις την ειδικότητα Τεχνικός Οχημάτων(23ώρες/εβδομάδα). Έτσι αν προσέχεις στοιχειωδώς στα μαθήματα και δεν κάνεις απουσίες θα αποκτήσεις Πτυχίο Τεχνικού Οχημάτων.
Αν το ΕΠΑΛ της περιοχής σου έχει τον Τομέα Μηχανολογίας(Β τάξη) και την ειδικότητα Τεχνικός Οχημάτων(Γ τάξη) κατά 99,9% θα σε δεχθούν (απ' όσο ξέρω δεν θα σε δεχθούν μόνο αν δεν μαζευτούν αρκετά παιδιά). Για τη διαδικασία εγγραφής μπορείς να απευθυνθείς στο ΕΠΑΛ της περιοχής σου. Θα χαρούν να σου δώσουν πληροφορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rena

Νεοφερμένος

Η rena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλημερα σας, παρακαλώ πολύ θα ήθελα να μάθω τι επιλογές έχει κάποιος τελειόφοιτος γενικού λυκείου και απόφοιτος δημοσίου ιεκ μηχανικού αυτοκινήτων , ηλικίας 24 ετών για μετέπειτα εξέλιξη σε οποιονδήποτε τομέα στη μηχανολογία. Μπορεί να προχωρήσει σε τει;
> τι άλλες επιλογές υπάρχουν; δημόσιο και πως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
καλημερα σας, παρακαλώ πολύ θα ήθελα να μάθω τι επιλογές έχει κάποιος τελειόφοιτος γενικού λυκείου και απόφοιτος δημοσίου ιεκ μηχανικού αυτοκινήτων , ηλικίας 24 ετών για μετέπειτα εξέλιξη σε οποιονδήποτε τομέα στη μηχανολογία. Μπορεί να προχωρήσει σε τει;
> τι άλλες επιλογές υπάρχουν; δημόσιο και πως;

Μια εξαιρετική επιλογή είναι το Τμήμα Μηχανολόγων Οχημάτων του ΤΕΙ Θεσ/νίκης. Πολύ προσεγμένο τμήμα, το μόνο πάνω στο συγκεκριμένο αντικείμενο στην Ελλάδα και με διασύνδεση με την αγορά εργασίας. Η βάση του τμήματος τα τελευταία χρόνια είναι λίγο κάτω ή γύρω στη βάση του 10 οπότε είναι πανεύκολο για κάποιον να δώσει πανελλαδικές και να εισαχθεί σ΄αυτό. Μπορείτε να περιηγηθείτε στο σάιτ της σχολής για περισσότερες πληροφορίες https://www.vt.teithe.gr/. Νομίζω ότι είναι η καλύτερη επιλογή για τον 24χρονο ο οποίος λόγω της φοίτησής του σε ίδιου αντικείμενου ΙΕΚ θα έχει μια επιπλέον ευκολία έναντι των συμφοιτητών του, ν΄ανταποκριθεί στο πρόγραμμα σπουδών λόγω των γνώσεων που έχει ήδη πάρει. Τώρα για εισαγωγή με άλλον τρόπο, τα πράγματα είναι πολύ μπερδεμένα. Πολλοί ισχυρίζονται ότι οι απόφοιτοι ΙΕΚ με πιστοποίηση μπορούν να εισαχθούν με κατατακτήριες εξετάσεις.΄Οσοι όμως θέλησαν ν΄ακολουθήσουν αυτόν τον δρόμο και πήγαν για πληροφορίες στις σχολές, τους είπαν ότι δεν δικαιούνται. Επίσης έχει ανακοινωθεί ότι οι απόφοιτοι ΙΕΚ με πιστοποίηση, μπορούν να φοιτήσουν σε διετή προγράμματα επαγγελματικής κατάρτισης που θα οργανώνουν τα πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ. Επειδή όμως αυτά τα προγράμματα έχουν πιστοποίηση επιπέδου 5, όπως ακριβώς έχουν και τα ΙΕΚ, πολλοί δεν θεωρούν σκόπιμο να τα παρακολουθήσουν αφού έτσι κι αλλιώς δεν τους προσφέρει κάτι παραπάνω από αυτό που ήδη κατέχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannakis24

Νεοφερμένος

Ο Giannakis24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γειά σας θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.. Στη περιοχή μου στο Αγρίνιο υπάρχουν 2 ΕΠΑΛ και μόνο στο ένα μπορώ να πάω για μηχανικός αυτοκινήτων.. Αλλά το θέμα είναι πως αυτό το ΕΠΑΛ είναι το χειρότερο σχολειο της πόλης και όλα εκεί πέρα είναι χάλια παιδιά/καθηγητές.. Αναρωτιέμαι αν θα μαθω τίποτα εκεί για να δώσω παννεληνιες.. Για να περάσω σε κάποια σχολή, ας πούμε ΤΕΙ, πρέπει να έχω δώσει παννεληνιες? Γιατί δε το βλέπω να μάθω και πολλά εκεί.. Σε Γενικό λύκειο δε πρόκειται να πάω με τίποτα.! :) αυτό ήθελα να ρωτήσω και θα χαρώ να λάβω μια απάντηση.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top