MATLAB Projects: Μικρές και μεγάλες απορίες

sspetsie

Νεοφερμένος

Ο sspetsie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ναι,φίλε το καταλαβαίνω απλά το θέμα ήταν η λύση του προβλήματος χωρίς χρήση έτοιμης εντολής,υπολογιστικα... Υποθέτο με άθροισμα πολλών όρων κ.λ.π. Πιο πολύ δηλ. ειναί ο προγραμματισμός σε MATLAB σαν εξέταση



Σημείωση: το παρόν ποστ προήλθε από το θέμα [split]Βοήθεια για το matlab
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Φίλη.:)

Αφου δεν δες να χρησιμοποιησεις ετοιμη εντολη, φανταζομαι οτι δεν σε ικανοποιησε η απαντηση μου?



Σημείωση: το παρόν ποστ προήλθε από το θέμα [split]Βοήθεια για το matlab
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

sspetsie

Νεοφερμένος

Ο sspetsie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πωε δεν με βοήθησε ιδιαίτερα στο πρόβλημα μου αλλά ευχαρηστώ πολύ και μόνο που μπηκες στον κόπο!



Σημείωση: το παρόν ποστ προήλθε από το θέμα [split]Βοήθεια για το matlab
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Θα σε βοηθουσα περισσοτερο αν μου εξηγουσες ακριβως τι θες να κανεις.:)



Σημείωση: το παρόν ποστ προήλθε από το θέμα [split]Βοήθεια για το matlab
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Γιατί δεν διαβάζεις από το matlab πως ακριβώς δουλεύει η εντολή "int"? Από ότι κατάλαβα θες να αναπτύξεις τον δικό σου κώδικα για να τα υπολογίζει τα ίδια ακριβώς πράγματα που υπολογίζει το "int" και να σου δίνει αποτέλεσμα...

>open int



Σημείωση: το παρόν ποστ προήλθε από το θέμα [split]Βοήθεια για το matlab
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Τωρα επειδη εγω δεν ξερω καθολου μα καθολου απο MatLab πως το λενε ρε παιδια ειμαι τουβλο θα ηθελα οποιος εχει την ορεξη και την καλη διαθεση να με βοηθηση να κανω ενα ερωτημα . Το ερωτημα μου ειναι να περιγραψω "τι υπολογιζει ο παρακατω κωδικας και ποιες ειναι οι συχνοτητες του σηματος"

ο κωδικας ειναι ο εξης:

Code:
[x,fs,dummy]=wavread('AMsignal.wav');
R=abs(fft(x));
R=R(1:length(x)/2);
fr=[0:length(x)/2-1]./length(x).*fs;
plot(fr,R);
set(gca,'xlim',[100,400]);
sound(x,fs);
Επισης πως μπορω να βρω το φασμα των συχνοτητων σε ενα μουσικο σημα?

Το μουσικο κομματι ειναι το εξης:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • AMsignal.zip
    5.2 KB · Εμφανίσεις: 194
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Και μια απλή ερώτηση από εδώ: σε ένα script θέλω να σχεδιάσω 2 διαφορετικά figures. Πώς μπορώ να το βάλω να τα φτιάχνει σε "χωριστά" figures, καθώς κάνει overwrite? Thanks! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Και μια απλή ερώτηση από εδώ: σε ένα script θέλω να σχεδιάσω 2 διαφορετικά figures. Πώς μπορώ να το βάλω να τα φτιάχνει σε "χωριστά" figures, καθώς κάνει overwrite? Thanks! :D

Εννοείς να ανοίγεις δύο διαφορετικά παράθυρα; Αν ναι, πριν από κάθε plot/image κτλ άλλαζε τον αριθμό του figure.

π.χ.

x=[1 2 3 4 5]
figure(1)
plot(x)

y=[1 0 1 1 1 0 1 1 0 0 0 0 0 1]
figure(2)
plot(y)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Α, αυτό κάνει! Φχαριστώ, σου 'πα πόσο όμορφος είσαι σήμερα; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
χα! Πάντα είμαι όμορφος B)

Πάντως αν θες και τα δύο σε ένα παράθυρο, μπορείς να χρησιμοποιήσεις την εντολή subplot (νομίζω πως λέγεται έτσι δλδ...) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Yep, η subplot είναι. Απλά είχα βαρεθεί να πατάω συνέχεια pause για να βλέπω τα διάφορα γραφήματα. :P



Επίσης μπορώ να "σπάσω" το παράθυρο ώστε να βάλω αρκετά figures σε ένα νομίζω. Δεν λέω 4 γραφήματα σε ένα figure, λέω πολλά figures σε ένα παράθυρο. Από το figure editor γίνεται αυτό, αλλά εντολή που να το κάνει δεν έχω βρει. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.



Πώς μπορώ να την κάνω plot χωρίς να μπάσω τις "for" μέσα; :D
Πχ στο t=-3:0.01:3
και για n=-50:50
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δε σε πιάνω.
Δε θα χρειαστεί να φτιαξεις ενα διανυσμα που θα περιεχει εκει τις τιμες για κάθε t;
Οπότε θα χρειαστούν οι for.Εκτος κι αν υπαρχει νιντζα τροπος που δεν τον εχω δει ποτε.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Αυτή ορίζεται μέσω αθροίσματος σειράς γι' αυτό είναι περίεργη. :P
Πχ για να σχεδιάσω την
στο-20:20 θα έγραφα:


Code:
t=-20:20;
plot(t, cos(t.^2))

Που δεν θέλει for! :D
Κάτι παρόμοιο ψάχνω. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.



Πώς μπορώ να την κάνω plot χωρίς να μπάσω τις "for" μέσα; :D
Πχ στο t=-10:0.01:10
και για n=-50:50
Πολύ πρόχειρα, νομίζω ότι το παρακάτω κομμάτι κάνει τη δουλειά που θέλω:
(άλλαξα τα όρια του t, by the way, σε σχέση με το προηγούμενο post).



Code:
n=-50:50;
vector=[];
for t=-10:0.01:10
    vector=[vector, sum(exp(-(t-3*n).^2))];
end
plot(-10:0.01:10, vector)

Χωρίς την for παίζει; :D Εκ πρώτης όψεως φαίνεται ότι παίζει. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

biomixanos

Νεοφερμένος

Ο biomixanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδιά έχω ένα πρόβλημα........
Έχω εργασία matlab να φτιάξω σκακιέρα μόνο με αλογάκι που να πηγαίνει σε όλες τις θέσεις χωρίς να ξαναπερνάει από τις ίδιες..........
plz HELP................. Ή αν ξέρετε κανένα site που μπορεί να βοηθήσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Franky5465

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
μία "χαζή" και πρόχειρη ιδέα που μου ήρθε είναι η εξής
να δημιουργήσεις ένα μητρώο 8*8 από μηδενικά
εκεί που θα ξεκινήσεις να τοποθετήσεις τον αριθμό 1
να κάνεις τυχαία μία κίνηση και να βάλεις εκεί τον 2 κλπ ( ή μπορείς να βάλεις άλλου είδους σήμανση)
όταν δεν μπορείς να κάνεις καθόλου κινήσεις από το τετράγωνο σου θα ελέγχεις όλο τον πίνακα για μηδενικά
αν υπάρχουν τότε είσαι λάθος
σε αυτή την περίπτωση γύρνα προς τα πίσω και δοκίμασε και τις υπόλοιπες κινήσεις και επανέλαβε
ελπίζω να βοήθησα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

biomixanos

Νεοφερμένος

Ο biomixanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ευχαριστω
ευχαριστω αλλα αυτο το ηξερα ηδη θεωριτικα..........
πρακτικα τωρα εχω κολλησει στο πως να του εισαγω τις πιθανες κινησεις που
μπορει να κανει..............
το αλογο μονο πρεπει να κανει τισ τυχαιες κινησεις οχι εγω
εγω απλως του δινω τις διαστασεις της σκακιερας.......
και το προγραμμα πρεπει να εκτεληται μονο του μεχρι να πατησει ολα τα
τετραγωνα .Αυτο θελω..............
Ελπιζω να σας κατεβει καμια καλη ιδεα.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Franky5465

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
αν τελικά θες να ακολουθήσεις την παραπάνω λύση τότε με κάποιο τρόπο πρέπει να θυμάσαι τι κινήσεις έχεις κάνει (οι οποίες είναι 8 και μπορείς να τις κάνεις διαδοχικά κάθε φορά)
τώρα την "μνήμη" μπορείς να την κάνεις με πολλούς τρόπους
πχ με επιπλέον μητρώο που θα σου δείχνει τι έχει μείνει
ή ακόμα και με αναδρομική κλήση συνάρτησης
δεν ξέρω ίσως σκέφτομαι πολύ C αλλά δεν μου φαίνεται πολύ δύσκολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BadGuy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Μια ιδέα για τις κινήσεις του αλόγου ίσως να είναι η rand().H rand() στη Matlab δίνει τιμές μεταξύ 0 και 1.Μπορείς να χωρίσεις το διάστημα [0,1] σε 8 μέρη(τόσες είναι οι δυνατές κινήσεις του αλόγου όταν βρίσκεται σε ένα τετράγωνο) και ανάλογα με την τιμή που σου δίνει η rand() να κάνεις και την κίνηση.Σίγουρα θα πρέπει να υπάρχει και καλύτερη λύση αλλά τέτοια ώρα αυτό μου ήρθε.Για οτιδήποτε άλλο εδώ είμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top