Γερμανικά άνευ διδασκάλου

dtsberlin

Νεοφερμένος

Ο dtsberlin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
εχει κανεις καμια ιδεα για να μαθω λεξιλόγιο στα γερμανικα;
Κανω μαθηματα και ειμαι επιπεδο Β1, αλλα χρειαζεται περισσοτερο λεξιλογιο! :(
Δεν μπορώ την παπαγαλία και δυσκολευομαι στο να θυμαμαι τοσες πολλες λεξεις που συνανταω καθημερινα!
Οποιος εχει καμια ιδεα ειναι ευπροσδεκτη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
εχει κανεις καμια ιδεα για να μαθω λεξιλόγιο στα γερμανικα;
Κανω μαθηματα και ειμαι επιπεδο Β1, αλλα χρειαζεται περισσοτερο λεξιλογιο! :(
Δεν μπορώ την παπαγαλία και δυσκολευομαι στο να θυμαμαι τοσες πολλες λεξεις που συνανταω καθημερινα!
Οποιος εχει καμια ιδεα ειναι ευπροσδεκτη :)

Εγω μονο αν τα συνδιαζω καπως μπορω να τα μαθω.... Βρες τον τροπο σου να τα συνδιασεις μεταξυ τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dtsberlin

Νεοφερμένος

Ο dtsberlin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
διαβαζω εφημεριδες βιβλια ότι μπορώ γενικά αλλα και παλι τα ξεχναω οταν πρεπει να τα χρησιμοποιήσω!
Εχουν και κατι λεξεις οι ατιμοι! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paraketamoli

Νεοφερμένος

Η paraketamoli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Χωρίς δασκάλους και τέτοια...απλά με κανά βιβλίο και μετά να πάω να δώσω για πτυχίο ?Ίσως σας ακούγεται βλακώδες αλλά μου έχει κάτσει να το κάνω...
Ξέρω τα βασικά αλλά θέλω να τα πάρω όοοολα απο την αρχή !Τι έχετε να μου προτείνετε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
διαβασε αυτο το θεμα :

https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=55934
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Καλό είναι να ξεκινήσεις από φροντιστήριο ,και εγώ θα ξεκινήσω του χρόνου μόλις τελειώσω τα Αγγλικά :)

Αν ,και από τώρα ακούω γερμανικά τραγούδια, και διαβάζω κάποια παλιά βιβλία γραμματικής που είχε ο πατέρας μου.. να καλύψω κενά 5 ετών (τέλη δημοτικού και γυμνάσιο) και να πάρω βάσεις ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sharon den Adel

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Εγώ έχω που διαβάζω μόνος μου εδώ και 3 μήνες συστηματικά και έχω προχωρήσει αρκετά. Δεν ήξερα ούτε hallo να πω και τώρα έχω μάθει πάρα πολλά. Αυτό που χρειάζεται είναι συστηματική μελέτη και συνδιασμός μεθόδων εκμάθησης. Εγώ πχ εκτός από τα βιβλία που αγόρασα διάβαζα και λογοτεχνικά, πολύ απλά μεν αλλά με βοήθησαν στο να μάθω εύκολα λεξιλόγειο. Αγόρασα μάλιστα κάποια που συνοδευότανε από CD οπότε τα πέρασα στο ipod μου και τα άκουγα μέχρι που χωρίς να το καταλάβω το έμαθα απ΄έξω. Αυτό βοηθάει και στο να συνηθίσεις στην προφορά. Αν έχεις το χρόνο και την οικονομική δυνατότητα θα βοηθούσε πολλύ να κάνεις και κάποια μαθήματα επικουρικά, μια στο τόσο, απλά για να λύνεις τις απορίες σου. Από προσωπική εμπειρία λοιπόν σου λέω ότι γίνεται να μάθεις μόνη σου, αρκεί να αφιερώσεις χρόνο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Μόνος σου είναι αρκετά δύσκολο να μάθεις άμα δεν ξέρεις καθόλου. Ίσως αυτό που μπορεί να κάνει κανείς είναι να κάτσει να μάθει αρχικά τα βασικά από γραμματική και λεξιλόγιο φυσικά. Απλά θα χρειαστείς και έναν για να σου μάθει την τεχνική της έκθεσης και να σου τις διορθώνει ασφαλώς. Επίσης, θα χρειαστείς οπωσδήποτε κάποιον ώστε να εξασκηθείς στο sprachbausteine.
Προσωπικά εγώ πήρα το zertifikat deutsch με ιδιαίτερα σε ένα χρόνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex_music_bcs

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Μαρκόπουλο (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
εγώ πιστεύω ότι αν θες μπορείς! πάρε και αυτά που δίνει η linguaphone 7 βιβλία με cd ασκήσεις τα πάντα! είναι πρόγραμμα αυτοδιδασκαλίας! πολύ καλό! επίσης έχω να πω χωρίς να μειώνω τους καθηγητές φυσικά γιατί κάποια στιγμή θα χρειαστείς είναι πολύ καλό το να μαθαίνουμε μόνοι μας γιατί το ψάχνεις πολύ και γενικά είναι πιο ευχάριστο θεωρώ.. έχεις μεγαλύτερη λοξα.. δεν ξέρω πως αλλιώς θα μπορούσα να στο εξηγήσω .. εγώ αυτό τον καιρό ας πούμε μαθαίνω κινέζικα ιαπωνέζικα μόνος μου εδώ και ένα 6μηνο.. και έχω μάθει πάρα πολλά και θέλω να μάθω πολλά περισσότερα!το να κάνεις μόνος σου είναι πολύ καλό πραγματικά!
καλή συνέχεια και να κάνεις πάντα σωστές επιλογές!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grape

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η grape αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
...παιδιά πήρα πρόσφατα ένα βιβλίο Γερμανικά ανευ Διδασκάλου...είχα ήδη ξεκινήσει πριν κάνα μήνα μέσω κάποιων site..βασικά πράγματα των Γερμανικών..έχει κάποιος διαβάσει το συγκεκριμένο βιβλίο και ποιες οι εντυπωσεις του...και αν υπάρχει κάποιο βιβλίο που θα μου προτείνατε???:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolis_z6_32

Νεοφερμένος

Ο apostolis_z6_32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
αν θελεις να κανουμε κανενα μαθημα μεσω σκαιπ (δωρεαν εννοειται) πες μου..οσο αφορα για βιβλιο τι ακριβως θες ,,για ακουστικα, γραμματικη ,λεξιλογιο ;;; εχω το αντιστοιχο βιβλιο στα ιταλικα και ειναι πολυ καλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grape

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η grape αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
...θέλω να ξεκινήσω σταδιακά γραμματική και λεξιλόγιο. Το βιβλίο που πήρα αν και φαίνεται καλό μου φαίνεται λίγο απαρχιωμένο:)...ήδη μαθαίνω τα βασικά από προφορά από εκεί αλλά θα ήταν καλύτερα αν ακουγα κιόλας...Αν μπορείς να μου προτείνεις κάποια βιβλία για αρχάριους πολύ θα το εκτιμούσα. Σε ευχαριστώ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolis_z6_32

Νεοφερμένος

Ο apostolis_z6_32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
γραμματικη του κουκκιδη . λεξιλογιο :Wortteufel και ακουστικα Alles klar? 1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grape

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η grape αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 195 μηνύματα.

theoni pap

Νεοφερμένος

Η theoni pap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπερα σε ολους ... σε ενα χρονο περιπου ετοιμαζομαι να φυγω για γερμανια αλλα τ γερμανικα μ ειναι σε χαμηλο αρκετα επιπεδο κ λεφτα δεν υπαρχουν για ιδιαιτερα η για φροντιστηριο..... αυτο που θα ηθελα ειναι απλα να κατανοω και να μιλαω γερμανικα....μηπως θα μπορουσε καποιοσ να μου προτεινει κανενα βιβλιο γραμματικη λε3ιλογιο να αρχισω να διαβαζω μονη μ....???????????
ευχαριστω εκ των προτερων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
καλησπερα σε ολους ... σε ενα χρονο περιπου ετοιμαζομαι να φυγω για γερμανια αλλα τ γερμανικα μ ειναι σε χαμηλο αρκετα επιπεδο κ λεφτα δεν υπαρχουν για ιδιαιτερα η για φροντιστηριο..... αυτο που θα ηθελα ειναι απλα να κατανοω και να μιλαω γερμανικα....μηπως θα μπορουσε καποιοσ να μου προτεινει κανενα βιβλιο γραμματικη λε3ιλογιο να αρχισω να διαβαζω μονη μ....???????????
ευχαριστω εκ των προτερων

Εγώ από εδώ μαθαίνω μόνη μου ισπανικά. Έχει επιλογή και για γερμανικά. Πάρε μια καλή γραμματική και χρησιμοποίησε και αυτό, δωρεάν είναι άλλωστε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
καλησπερα σε ολους ... σε ενα χρονο περιπου ετοιμαζομαι να φυγω για γερμανια αλλα τ γερμανικα μ ειναι σε χαμηλο αρκετα επιπεδο κ λεφτα δεν υπαρχουν για ιδιαιτερα η για φροντιστηριο..... αυτο που θα ηθελα ειναι απλα να κατανοω και να μιλαω γερμανικα....μηπως θα μπορουσε καποιοσ να μου προτεινει κανενα βιβλιο γραμματικη λε3ιλογιο να αρχισω να διαβαζω μονη μ....???????????
ευχαριστω εκ των προτερων
Αν ξέρεις Αγγλικά και τα βασικά από τα Γερμανικά δες εδώ εγώ από εδώ έβγαλα μόνος μου την τάξη του Α1!!!
https://www.dw.de/learn-german/german-courses/s-2547
Αν είσαι άνω των 16 δες εδώ!
https://lang-8.com/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Τα Γερμανικά μου θέλουν πάρα πολύ ξεσκόνισμα αλλιώς το πτυχίο μου είναι αδικαιολόγητο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Τα Γερμανικά μου θέλουν πάρα πολύ ξεσκόνισμα αλλιώς το πτυχίο μου είναι αδικαιολόγητο. :P

Οντως αν παρεις ενα πτυχιο και μετα απο 1,2 χρονια δεν ξερεις ουτε το καλημερα...
Φοβαμαι πως θα παθω το ιδιο στα αγγλικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Οντως αν παρεις ενα πτυχιο και μετα απο 1,2 χρονια δεν ξερεις ουτε το καλημερα...
Φοβαμαι πως θα παθω το ιδιο στα αγγλικα
Όχι ρε το καλημέρα το ξέρω... :hehe: Θυμάμαι βασικά πράγματα και άκυρες λέξεις.Έχω ξεχάσει γραμματική και συντακτικό.:/:
Με τα αγγλικά δεν νομίζω να το πάθεις γιατί ερχόμαστε σε επαφή με αυτά καθημερινά.Εγώ τουλάχιστον αν και τα έχω τελειώσει πριν τα γερμανικά (αρχές τρίτης γυμνασίου) δεν τα έχω ξεχάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top