Παιδικά ατυχήματα

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Τελευταία έχουν γίνει πολλά ατυχήματα που αρκετά από αυτά είχαν άσχημο τέλος με θύματα μικρά παιδάκια ή μωρά. Δεν σας κάνει εντύπωση; Τις προάλλες η μικρούλα που την έφαγε το σκυλί, χθες ένα παιδάκι που πνίγηκε με τον αρακά, σήμερα άλλο νοσηλεύεται με κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις από πτώση κλπ. Ως πού θα πάει αυτή η κατάσταση; :( Γιατί να βασανίζονται έτσι παιδιά και να μην μπορούμε να κάνουμε κάτι; Απλά ήθελα να το μοιραστώ γιατί νιώθω να με πνίγει αυτή η αδικία.

Τι πιστεύετε ότι πρέπει να γίνει; Πιστεύετε ότι κάτι γίνεται λάθος από πλευράς γονιών ή κράτους;

Υ.Γ. Με τρελαίνει στη σκέψη ότι ένα 2,5 χρόνο παιδάκι δεν ζει τόσο απλά! Τι έζησε; Τίποτα..Αδιανόητο. :'(
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορούμε να σταματήσουμε να βλέπουμε ειδήσεις έτσι ώστε να γίνει ο κόσμος όπως πριν που δεν υπέφερε κανείς.
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Τελευταία έχουν γίνει πολλά ατυχήματα που αρκετά από αυτά είχαν άσχημο τέλος με θύματα μικρά παιδάκια ή μωρά. Δεν σας κάνει εντύπωση; Τις προάλλες η μικρούλα που την έφαγε το σκυλί, χθες ένα παιδάκι που πνίγηκε με τον αρακά, σήμερα άλλο νοσηλεύεται με κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις από πτώση κλπ. Ως πού θα πάει αυτή η κατάσταση; :( Γιατί να βασανίζονται έτσι παιδιά και να μην μπορούμε να κάνουμε κάτι; Απλά ήθελα να το μοιραστώ γιατί νιώθω να με πνίγει αυτή η αδικία.

Τι πιστεύετε ότι πρέπει να γίνει; Πιστεύετε ότι κάτι γίνεται λάθος από πλευράς γονιών ή κράτους;

Υ.Γ. Με τρελαίνει στη σκέψη ότι ένα 2,5 χρόνο παιδάκι δεν ζει τόσο απλά! Τι έζησε; Τίποτα..Αδιανόητο. :'(

είναι όντως πολύ σκληρό Νίκο για τα παιδάκια , αλλά εγώ πιστεύω ότι είναι κυρίως ευθύνη των γονέων (εκτός από αυτό με το σκύλο , τα ζώα είναι απρόβλεπτα δυστυχώς) αν συμβαίνουν τέτοια πράγματα. Το κράτος Νίκο επεμβαίνει μόνο αν ο γονέας κάνει επίτηδες κακό στο παιδί , δεν μπορεί να ξέρει αν το παιδί θα χτυπήσει , θα πνιγεί ή δεν ξέρω και γω τι άλλο. Από τη στιγμή που ο γονέας πάρει το παιδί από το νοσοκομείο είναι δική του ευθύνη να φροντίζει ότι θα είναι καλά. Για το υστερόγραφό σου απλά σκέψου ότι παλαιότερα τα παιδιά δεν παίρνανε ούτε την πρώτη τους ανάσα (και τώρα πεθαίνουν ορισμένα στη γέννα αλλά παλιά ο αριθμός ήταν ασύλληπτος). Για το τι πρέπει να γίνει , πολύ απλά δεν ξέρεις πότε θα συμβεί κάτι τέτοιο οπότε το μόνο που μπορούν να κάνουν οι γονείς είναι να είναι πολύ προσεκτικοί με τα παιδιά τους για να μη συμβαίνουν τέτοια πράγματα.
 

Kiki mat

Νεοφερμένος

Η Kiki mat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Πλάκα κάνετε ατυχήματα λέει που φταίνε οι γονείς; Εγώ μικρή έπαιζα στις αλάνες ,πηγαινα στις πίστες ανωμάλου με το ποδήλατο, έκανα ρολερς ,επαιζα ψηλοκυνηγητο . Κάθε σημάδι και ένα τρόπαιο . Τι να κάνει ο γονιός τον αρακά να αλεθουμε το φαϊ έως την ενηλικίωση. Πηγαίναμε στο ποτάμι κολυμπούσαμε που έχει ρουφήχτρες και λέγαμε πάμε στο λιβάδι για πικνικ . Εμένα μαρεσει η εξερεύνηση στην φύση ,αλλά δεν επαθα τίποτα που γυρνουσαμε τα βουνά και τις χαράδρες . Στο ικα σκονταψα ,γιατί φορούσα κάτι καινούργια παπούτσια λουστρινι όταν ήμουν παιδί. Τι ναρχισουν οι γονείς μην πάθει το παιδί στο ΙΚΑ ή στην Εφορία; Ααα και το χέρι μου έσπασα πέφτοντας από την κούνια . Που φταίνε οι γονείς;
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Πλάκα κάνετε ατυχήματα λέει που φταίνε οι γονείς; Εγώ μικρή έπαιζα στις αλάνες ,πηγαινα στις πίστες ανωμάλου με το ποδήλατο, έκανα ρολερς ,επαιζα ψηλοκυνηγητο . Κάθε σημάδι και ένα τρόπαιο . Τι να κάνει ο γονιός τον αρακά να αλεθουμε το φαϊ έως την ενηλικίωση. Πηγαίναμε στο ποτάμι κολυμπούσαμε που έχει ρουφήχτρες και λέγαμε πάμε στο λιβάδι για πικνικ . Εμένα μαρεσει η εξερεύνηση στην φύση ,αλλά δεν επαθα τίποτα που γυρνουσαμε τα βουνά και τις χαράδρες . Στο ικα σκονταψα ,γιατί φορούσα κάτι καινούργια παπούτσια λουστρινι όταν ήμουν παιδί. Τι ναρχισουν οι γονείς μην πάθει το παιδί στο ΙΚΑ ή στην Εφορία; Ααα και το χέρι μου έσπασα πέφτοντας από την κούνια . Που φταίνε οι γονείς;


βάσει νόμου ο γονέας έχει την ευθύνη μέχρι να γίνει το παιδί 18 ετών , αυτό εννοώ ότι ο γονέας έχει την ευθύνη , Ο Νίκος ρώτησε ποιος έχει τη μεγαλύτερη ευθύνη το κράτος ή οι γονείς και γω του απάντησα. Εντάξει χτύπησες αρκετές φορές στις δραστηριότητές σου δεν πέθανες όμως όπως αυτά τα παιδιά, αν πάθαινες κάτι σοβαρό όμως κατά τη διάρκεια αυτών δεν θα κατηγορούσαν εσένα , θα κατηγορούσαν τους γονείς σου ακόμα κι αν έφταιγες εσύ.Σαφώς δεν φταίει ο γονέας αν το παιδί κάνει του κεφαλιού του , αλλά θα κατηγορηθεί εκείνος όπως και να χει, είτε ήταν ατύχημα είτε όχι...
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ μικρή έπαιζα στις αλάνες ,πηγαινα στις πίστες ανωμάλου με το ποδήλατο, έκανα ρολερς ,επαιζα ψηλοκυνηγητο . Κάθε σημάδι και ένα τρόπαιο . Τι να κάνει ο γονιός τον αρακά να αλεθουμε το φαϊ έως την ενηλικίωση. Πηγαίναμε στο ποτάμι κολυμπούσαμε που έχει ρουφήχτρες και λέγαμε πάμε στο λιβάδι για πικνικ . Εμένα μαρεσει η εξερεύνηση στην φύση ,αλλά δεν επαθα τίποτα που γυρνουσαμε τα βουνά και τις χαράδρες .


Είμαι σίγουρη ότι αυτά δεν τα έκανες όταν ήσουν 2,5 ούτε 4 ετών!!! Ασφαλώς και είναι υπεύθυνοι οι γονείς ή όποιος έχει αναλάβει την φύλαξή τους!
 

Kiki mat

Νεοφερμένος

Η Kiki mat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Είμαι σίγουρη ότι αυτά δεν τα έκανες όταν ήσουν 2,5 ούτε 4 ετών!!! Ασφαλώς και είναι υπεύθυνοι οι γονείς ή όποιος έχει αναλάβει την φύλαξή τους!


Στα τέσσερα μου χρόνια πήγα να κάτσω σε ένα ποδηλατακι η αδερφή μου τριών χρόνων και ο ξάδερφος μου εναμιση έτους τραβήξαν την σέλα .Ειμασταν στο κέντρο μιας σαλοτραπεζαριας και μας πρόσεχαν τουλάχιστον πέντε ενήλικες,δεν πρόλαβαν να κανουν τίποτα. Ένα μήνα κατουρουσα σε λεκάνη με μπεταντιν . Το ποδήλατο ήταν κακό . Μέχρι και σε ψυχολόγο έχω πάει για το συγκεκριμένο θέμα. Ήταν ελλατωματικο το ποδήλατο από κατασκευής. Οι γιατροί είπαν δεν διαρηχθηκε ο παρθενικός υμένας. Το ποδήλατό ανήκε στον ξάδελφο μου που παρά το μικρό της ηλικίας του είχε εντοπίσει το ελλατωμα . Και μας το είχε δείξει σε μας που ήμασταν μέγαλες
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Οδεύουμε, με μαθηματική ακρίβεια, σε μια εποχή που τα παιδικά ατυχήματα όλο και θα αυξάνονται. Η γεννιά του "Εγώ μικρός έτρεχα όλη μέρα στις αλάνες, άνοιγα χέρια-πόδια-κεφάλια, έτρεχε αίμα κτλπ" έχει κάνει πλέον παιδιά και έχει αναλάβει την επίβλεψή τους. Σύντομα θα ξαναθρηνήσουμε θύματα ανεύθυνων νοοτροπιών.
Τα παιδιά πρέπει να είναι κλεισμένα στο σπίτι, οι γωνίες σμιλευμένες και τα μαχαιροπίρουνα πλαστικά. Το φαγητό μόνο σε ρευστή μορφή και υπό την επίβλεψη γονέα. Και στον ύπνο, ένας από τους δύο πρέπει να επιβλέπει, μην τρέξουνε πολλά σαλάκια και πνιγεί το παιδί στον ύπνο του, χωρίς να πάρει κανείς χαμπάρι.
Και ίσως να ανοίξουμε κάνα ΑΕΙ για εκπαίδευση γονέων.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Απλά παλιά δεν τα μαθαίναμε. Ειδικά στην επαρχία, πόσα παιδιά έσπαγαν χέρια, πόδια και κεφάλια;
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Ναι ρε παιδιά, παλιά δεν τα μαθαίναμε! Εμείς πχ θυμάμαι στο δημοτικό, δεκαετία '90, σε ΚΑΘΕ εκδρομή σε κοντινή πλατεία, ανοίγανε κεφάλια (είτε από πέτρες είτε από τσουλήθρες σε κάγκελα με άσχημη κατάληξη) και οι καθηγητές τρέχανε και δεν φτάνανε να μαζεύουν τα αίματα με το κιβώτιο πρώτων βοηθειών μέχρι να έρθει ασθενοφόρο. Και μαζευόμασταν όλα τα υπόλοιπα κλωσόπουλα γύρω από το περιστατικό. :P

Τώρα για το παραμικρό που γίνεται, αμέσως τα sites για να πιάσουν clicks το κάνουν είδηση της ημέρας!
Δεν υποτιμώ την είδηση, ειδικά αν μιλάμε για θανατική κατάληξη, αλλά μην λέμε ότι είναι φαινόμενα της εποχής μας!
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
πιστεύω ότι είναι κυρίως ευθύνη των γονέων (εκτός από αυτό με το σκύλο , τα ζώα είναι απρόβλεπτα δυστυχώς) αν συμβαίνουν τέτοια πράγματα.

Εδώ έχουμε 100% εγκληματική αμέλεια του γονιού, ακριβώς γιατί δεν έλαβε μέτρα προφύλαξης του παιδιού του, αφού τα ζώα είναι εντελώς απρόβλεπτα.


Υ.Γ. Στην περίπτωση που συζητάμε ο σκύλος ζούσε στο ίδιο σπίτι με το παιδάκι....
 
Τελευταία επεξεργασία:

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Εδώ έχουμε 100% εγκληματική αμέλεια του γονιού, ακριβώς γιατί δεν έλαβε μέτρα προφύλαξης του παιδιού του, αφού τα ζώα είναι εντελώς απρόβλεπτα.



Σωστός υπό μία προυπόθεση : αν ο γονέας άφηνε το παιδί του να αλωνίζει μέσα σε χωράφια πχ ή χώρους που ξέρει ότι τα φυλάνε σκυλιά. Τώρα αν ο γονέας περπατάει με το παιδί του σε ένα δρόμο που περπατάνε συνέχεια και πεταχτεί από το πουθενά ένας σκύλος και το κατασπαράξει δεν νομίζω ότι φταίει ο γονέας. Δεν μπορείς πάντα να ξέρεις που υπάρχουν σκυλιά , ποια είναι άγρια και ποια όχι.
 

Kiki mat

Νεοφερμένος

Η Kiki mat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Τι δουλειά είχε ένα ελαττωματικό ποδήλατο στα χέρια ενός μικρού παιδιού; Πάλι στους γονείς καταλήγουμε!


Και οι γονείς σε αυτόν που τους το πούλησε και ο πωλητής στον προμηθευτή έχεις δει τα τελευταία χρόνια το κλασσικό κόκκινο τρίκυκλο ποδηλατακι;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top