Εγγραφές πρωτοετών

Panagiwtatakii

Νεοφερμένος

Η Panagiwtatakii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Το εργαστήριο θα είναι λογικά πρακτικής. Για το τι είναι το ects δες εδώ

Έκανα την ηλεκτρονική προεγγραφή στο απθ και τώρα είδα ότι έπρεπε να την εκτυπωσω...προσπαθω να ξαναμπώ στην καταχώρηση των στοιχείων αλλά μου λέει ότι έχω ήδη καταχωρήσει τα στοιχεία μου..Τι κάνω τωρα;;;;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έκανα την ηλεκτρονική προεγγραφή στο απθ και τώρα είδα ότι έπρεπε να την εκτυπωσω...προσπαθω να ξαναμπώ στην καταχώρηση των στοιχείων αλλά μου λέει ότι έχω ήδη καταχωρήσει τα στοιχεία μου..Τι κάνω τωρα;;;;


΄Οταν πας στη γραμματεία της σχολής σου γι αυτά εδώ https://www.eled.auth.gr/documents19/ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΕΓΓΡΑΦΩΝ 2019-2020.pdf θα ρωτήσεις και θα σου πουν!
 

Panagiwtatakii

Νεοφερμένος

Η Panagiwtatakii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.

Panagiwtatakii

Νεοφερμένος

Η Panagiwtatakii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.

Evimgr

Νεοφερμένος

Η Evimgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Ασφαλώς και αυτό σημαίνει! ΄Οτι η επιστολή έχει παραδοθεί στον παραλήπτη της!

Κανένα πρόβλημα!




Και στις δύο παραπάνω περιπτώσεις θα πρέπει να ολοκληρωθεί οπωσδήποτε η διαδικασία της εγγραφής. Πρέπει να επικοινωνήσετε με τη Γραμματεία των σχολών σας στην πρώτη περίπτωση για να ρωτήσεις αν η διαδικασία μπορεί να γίνει με κάποιον άλλον τρόπο χωρίς να χρειαστεί να πας εκεί (αν σου πουν όχι, που δεν το νομίζω, θα πρέπει να πας οπωσδήποτε) και στην δεύτερη για να ρωτήσει τι μπορεί να κάνει. Να ξέρετε ότι αν δεν ολοκληρώσετε την εγγραφή ούτε τη θέση σας θα βρείτε του χρόνου εκεί ούτε μετεγγραφή θα μπορέσετε να πάρετε! Πώς να πας να φοιτήσεις του χρόνου σε μια σχολή που δεν είσαι γραμμένος και πώς μπορείς να πάρεις μετεγγραφή; (το λέει και η λέξη πρώτα γράφεσαι σε μια σχολή και μετά μετεγγράφεσαι σε μια άλλη).

Ευχαριστώ για την απάντηση. Από όσο κατάλαβα σύμφωνα με την ανακοίνωση που έχει βγάλει το απθ μπορώ να στείλω τα δικαιολογητικά ταχυδρομικώς. Αυτά αν δεν κάνω λάθος είναι αντίγραφο της ταυτότητας μου η αίτηση ταυτοποίησης στοιχείων και μια φωτογραφία τύπου ταυτότητας έγχρωμη... Μόνο αυτά χρειάζεται να στείλω? Έχω εκτύπωσει την ηλεκτρονική προεγγραφή που είχα κάνει και εκείνα τα στοιχεία που συμπληρωσαμε στην ΕΛΣΤΑΤ.. Αυτά χρειάζονται?


Γίνομαι κουραστική αλλά αν έχω αγχωθεί λίγο :worry:
Ευχαριστώ και πάλι!!
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Από όσο κατάλαβα σύμφωνα με την ανακοίνωση που έχει βγάλει το απθ μπορώ να στείλω τα δικαιολογητικά ταχυδρομικώς. Αυτά αν δεν κάνω λάθος είναι αντίγραφο της ταυτότητας μου η αίτηση ταυτοποίησης στοιχείων και μια φωτογραφία τύπου ταυτότητας έγχρωμη... Μόνο αυτά χρειάζεται να στείλω? Έχω εκτύπωσει την ηλεκτρονική προεγγραφή που είχα κάνει και εκείνα τα στοιχεία που συμπληρωσαμε στην ΕΛΣΤΑΤ.. Αυτά χρειάζονται?


Γίνομαι κουραστική αλλά αν έχω αγχωθεί λίγο :worry:
Ευχαριστώ και πάλι!!


Τα γράφει τόσο αναλυτικά εδώ https://dps.auth.gr/el/node/3254 που δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις λάθος! Ο,τι ακριβώς ζητάει, αυτά θα στείλεις!

Αποστολή πινάκων εισαγομένων που υπέβαλαν ηλεκτρονική αίτηση εγγραφής σε Τμήματα/Σχολές της
Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης και αίτηση διαγραφής από προηγούμενο Τμήμα/Σχολή.
https://dps.auth.gr/sites/default/files/announcements/εγκυκλιος-εγγραφών2019_signed.pdf
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

wannabelawyer

Νεοφερμένος

Η wannabelawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Βρε παιδιά, μήπως ξέρετε τι συμβαίνει με την ηλεκτρονική βεβαίωση εγγραφής; Πως κάνω αίτηση αν είμαι μακριά από την πόλη που βρίσκεται η σχολή μου; Πόσο καιρό μετά την αίτηση βγαίνει η βεβαίωση; Βοήθεια, έχω πελαγώσει. :(
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βρε παιδιά, μήπως ξέρετε τι συμβαίνει με την ηλεκτρονική βεβαίωση εγγραφής; Πως κάνω αίτηση αν είμαι μακριά από την πόλη που βρίσκεται η σχολή μου; Πόσο καιρό μετά την αίτηση βγαίνει η βεβαίωση; Βοήθεια, έχω πελαγώσει. :(


Τι ακριβώς εννοείς; Δεν πιστεύω να εννοείς την ηλεκτρονική εγγραφή μέσω της πλατφόρμας του Υπουργείου που έληξε στις 27/9;
 

Panagiwtatakii

Νεοφερμένος

Η Panagiwtatakii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Παιδιά είχα κάνεις στις αρχές εγγραφή σε εστία αλλά δεν θα μείνω εκεί. Θα πάω να ρωτήσω την Δευτερα ποτέ μπορώ να διαγραφτω .Παράλληλα κάνω αίτηση για εγγραφή στην φοιτητική λέσχη. Μπορεί να επηρέασει η εγγραφή μ στην εστία και να μην με δεχτούν ;;;Δεν έχουν βγει ακόμα τα αποτελέσματα της εστίας.
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Παιδιά είχα κάνεις στις αρχές εγγραφή σε εστία αλλά δεν θα μείνω εκεί. Θα πάω να ρωτήσω την Δευτερα ποτέ μπορώ να διαγραφτω .Παράλληλα κάνω αίτηση για εγγραφή στην φοιτητική λέσχη. Μπορεί να επηρέασει η εγγραφή μ στην εστία και να μην με δεχτούν ;;;Δεν έχουν βγει ακόμα τα αποτελέσματα της εστίας.


Το ένα δεν επηρεάζει το άλλο.
 

Panagiwtatakii

Νεοφερμένος

Η Panagiwtatakii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Το ένα δεν επηρεάζει το άλλο.


Ωραία,θα πάω και την Δευτέρα στην εστία να ζητήσω να με διαγράψουν αν έχουν εγκρίνει την αίτηση μ. Στην αίτηση της σιτισης που έκανα έβαλα ότι δεν μένω σε φοιτητική εστία και αγχώνομαι λίγο μήπως έρθει σε αντίθεση με την αίτηση που έχω κάνει στην εστία .



Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια !!!
 

wannabelawyer

Νεοφερμένος

Η wannabelawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Τι ακριβώς εννοείς; Δεν πιστεύω να εννοείς την ηλεκτρονική εγγραφή μέσω της πλατφόρμας του Υπουργείου που έληξε στις 27/9;


Όχι, εννοώ τη βεβαίωση εγγραφής, που τη δίνουν μαζί με τους κωδικούς στην ταυτοποίηση. Άλλο η ηλεκτρονική εγγραφή, άλλο η βεβαίωση. :)
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι, εννοώ τη βεβαίωση εγγραφής, που τη δίνουν μαζί με τους κωδικούς στην ταυτοποίηση. Άλλο η ηλεκτρονική εγγραφή, άλλο η βεβαίωση. :)


Γιατί την αναφέρεις "ηλεκτρονική βεβαίωση εγγραφής"; Κοίτα η κάθε Σχολή μετά την κατάθεση των δικαιολογητικών για την πιστοποίηση της ταυτοπροσωπίας (αυτοπροσώπως ή με εξουσιοδοτημένο πρόσωπο, ταχυδρομείο ή courier), στέλνει τους ηλεκτρονικούς κωδικούς πρόσβασης για τις υπηρεσίες του Πανεπιστημίου. Μετά από αυτό μπορείς να παραλάβεις τη βεβαίωση εγγραφής. Τη βεβαίωση εγγραφής όπως φαίνεται από τις ανακοινώσεις διάφορων Σχολών, την παραλαμβάνεις ο ίδιος από τη Γραμματεία της Σχολής σου αλλά φαντάζομαι ότι σε περίπτωση που κάποιος δεν θα φοιτήσει (άρα δεν έχει μετακομίσει στην έδρα της Σχολής του), μπορεί να επικοινωνήσει με τη Γραμματεία για να συνεννοηθούν να την παραλάβει με κάποιον άλλο τρόπο.
 

mari2

Νεοφερμένος

Η mari2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Γιατί την αναφέρεις "ηλεκτρονική βεβαίωση εγγραφής"; Κοίτα η κάθε Σχολή μετά την κατάθεση των δικαιολογητικών για την πιστοποίηση της ταυτοπροσωπίας (αυτοπροσώπως ή με εξουσιοδοτημένο πρόσωπο, ταχυδρομείο ή courier), στέλνει τους ηλεκτρονικούς κωδικούς πρόσβασης για τις υπηρεσίες του Πανεπιστημίου. Μετά από αυτό μπορείς να παραλάβεις τη βεβαίωση εγγραφής. Τη βεβαίωση εγγραφής όπως φαίνεται από τις ανακοινώσεις διάφορων Σχολών, την παραλαμβάνεις ο ίδιος από τη Γραμματεία της Σχολής σου αλλά φαντάζομαι ότι σε περίπτωση που κάποιος δεν θα φοιτήσει (άρα δεν έχει μετακομίσει στην έδρα της Σχολής του), μπορεί να επικοινωνήσει με τη Γραμματεία για να συνεννοηθούν να την παραλάβει με κάποιον άλλο τρόπο.
Κοίτα ... στο πανεπιστήμιο πατρας (απ οτι ξέρω και στο ΑΠΘ γίνεται )μετα από την ηλεκτρονική εγγραφή του υπουργείου Παιδειας κανεις αίτηση ηλεκτρονικα και στο τμήμα που περνας.. κι εκεί ανεβαζεις τα εγγραφα σε pdf (σου κανουν φακελο ) και μετα απο καναδυό μέρες σε ειδοποιουν να πας με την ταυτότητα και τον αριθ. αίτη. να παραλάβεις βεβαίωση και κωδικούς... αυτά περιμένει η wannabelawyer.....

Βρε παιδιά, μήπως ξέρετε τι συμβαίνει με την ηλεκτρονική βεβαίωση εγγραφής; Πως κάνω αίτηση αν είμαι μακριά από την πόλη που βρίσκεται η σχολή μου; Πόσο καιρό μετά την αίτηση βγαίνει η βεβαίωση; Βοήθεια, έχω πελαγώσει. :(
Παρε τηλεφωνο στη γραμματεία του τμήματος που πέρασες να σ ενημερώσουν ...
 

Markaf

Νεοφερμένος

Η Markaf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Γεια σας θα ηθελα να σας ρωτησω οσους περασατε στο απθ εαν εκτος απο την ηλεκτρονικη εγγραφη κανατε κατι αλλο, γιατι δεν εχει ανεβασει τιποτα αλλο το απθ σε σχεση με αλλα πανεπιστημια που λενε ολοκληρωση εγγραφων και ζητανε καποια δικαιολογητικα!
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.
Γεια σας θα ηθελα να σας ρωτησω οσους περασατε στο απθ εαν εκτος απο την ηλεκτρονικη εγγραφη κανατε κατι αλλο, γιατι δεν εχει ανεβασει τιποτα αλλο το απθ σε σχεση με αλλα πανεπιστημια που λενε ολοκληρωση εγγραφων και ζητανε καποια δικαιολογητικα!

Δεν νομίζω να χρειάζεται κάτι άλλο. Αυτό που λες είναι η ταυτοποίηση στοιχείων. Θα σας ζητηθεί στα κοντά ( σαν ανακοίνωση της γραμματείας του εκάστοτε τμήματος και όχι γενικά του ΑΠΘ ) να παρουσιάσετε στην γραμματεία κάποια δικαιολογητικά ( λόγω πανδημίας ίσως σας ζητηθεί να τα αποστείλετε διαδικτυακά με σκαναρισμα ).
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Καλησπερα, δεν εχω δει ανακοινωση για εγγραφες πρωτοετων στα πανεπιστημια. Ξερει κανεις κατι παραπανω για ημερομηνιες εγγραφων κλπ?
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπερα, δεν εχω δει ανακοινωση για εγγραφες πρωτοετων στα πανεπιστημια. Ξερει κανεις κατι παραπανω για ημερομηνιες εγγραφων κλπ?
Πέρυσι είχαν ξεκινήσει γύρω στις 20 Σεπτεμβρίου... Και φέτος πιστεύω κάπου εκεί θα είναι
 

snowy

Νεοφερμένος

Η snowy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Οι εγγραφές θα ανακοινωθούν ή στην ιστοσελίδα της σχολής/τμήματος ή στην επίσημη του υπουργείου. Δεν έχει βγει κάτι σίγουρο ακόμη.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top