Έχασα το Απολυτήριο Λυκείου, τι μπορώ να κάνω;

Thanos+Karaha

Νεοφερμένος

Ο Thanos+Karaha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σε όλους,
Έχω τελειώσει ΕΠΑ.Λ. και έχω περάσει σε μια σχολή, αλλά φέτος αποφάσισα να επανεγγραφτώ πάλι σε κάποιο απογευματινό ΕΠΑ.Λ συμμετέχοντας μόνο στα μαθήματα ειδικότητας. Για να μπορέσω να γραφτώ όμως μου ζητούν το γνήσιο απολυτήριο μου - το οποίο εγώ έχω χάσει εδώ και μισό χρόνο σε ένα περιστατικό. Ουσιαστικά τώρα δεν έχω ιδέα που να απευθυνθώ, δεν γνωρίζω αν είναι δουλειά του υπουργείου παιδείας ή αν πρέπει να απευθυνθώ στο ειρηνοδικείο να δηλώσω απώλεια και να κάνω αίτηση για καινούριο απολυτήριο. Επικυρωμένο φωτοαντίγραφο έχω, αλλά δεν κάνει. Αν κάποιος μπορεί να παρουσιάσει λύση στο πρόβλημα μου θα ήμουν πολύ ευγνώμων.

Θάνος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ευχαριστώ πολύ γιά την απάντηση. Τη διαδικασία τη γνωρίζω αλλά ψάχνω κάτι άλλο. Βλέπουμε σε πολλές ιστοσελίδες τη διαδικασία αλλά καμμία (που να βρήκα) δε δίνει το ΦΕΚ στο οποίο τη βασίζεται ή το δίνει λάθος. Όσο καταλαβαίνω το ΦΕΚ είναι ο επίσημος κανόνας.

Επιτρέψτε μου λοιπόν να επαναλαμβάνω την ερώτηση, αν και είναι βαρετά νομική και δικηγορίστικη: η διαδικασία αυτή από ποιό διάταγμα-νόμο πηγάζει (ΦΕΚ χρονιά κλπ);


Κοίταξε τις υπουργικές αποφάσεις 233.1/4/Γ2/1525/17-5-1984 και 233.1/13/Γ2/2355/12-7-1984.
Και https://www.minedu.gov.gr/epikoinoni...-apolytirio-moy-apo-to-dimotikogymnasiolykeio
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
πάντως, για όποιον ενδιαφέρεται, έψαξα και έμαθα ότι απολυτηριο δεν ξαναδίνουν σε καμία περίπτωση,παρά μόνο βεβαίωση


Αποδεικτικό απόλυσης επαναχορηγούν.΄Ετσι κι αλλιώς αυτό πρέπει να κατατεθεί οπουδήποτε ζητηθεί! Το απολυτήριο είναι μόνο ένα και δεν κατατίθεται ποτέ και πουθενά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έχετε απορία πάνω στο θέμα;

Το μήνυμα αυτό ξεχώρισε από το θέμα Χάθηκε το πρωτότυπο Απολυτήριο Λυκείου, τι μπορώ να κάνω; ως ουσιαστικό και χρήσιμο.

Θέλετε να ρωτήσετε κάτι / έχετε απορία στο θέμα; Μα φυσικά! Κάντε click εδώ για να συντάξετε την απορία σας.

Αυτό το thread είναι καθαρά για δική σας πληροφόρηση στο θέμα που πραγματεύεται. Το ischool.gr και η Ομάδα Διαχείρισης δεν φέρουν καμία ευθύνη για τα όποια γραφόμενα των μελών. Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του ischool.gr σαν πηγή.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top