Δευτεροβάθμια στην Ελλάδα ή τριτοβάθμια στο εξωτερικό;

Angelaras786

Νεοφερμένος

Ο Angelaras786 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Γεια σας.
Σκεφτομαι, για το μέλλον μου, μήπως τελικα μπω στη δευτεροβαθμια... Με την σκέψη οτι θα μείνω και στη χώρα μου και θα εχω μια καλή δουλειά με τα παιδιά γυμνασίου/λυκείου... Που μου αρέσει πολύ.
Οι γονείς μου όμως έχουν αλλη άποψη.
Μου λενε να πάω στο εξωτερικό να γινω ερευνητής στην Αμερική σε ενα μεγάλο πανεπιστημιο και να γίνω γνωστός και σπουδαίος... Θα μου άρεσε αλλα τωρα
Η ζωή στο εξωτερικό δεν ξερω αν θα μου αρέσει
Να μιλαω μονο αγγλικά...
Και επίσης δε ξερω αν θα μου αρέσει να έρχομαι σε επαφή μονο με 25αρηδες η 30αρηδες και να τους καθοδηγώ στην έρευνα τους...
Τι λέτε; Ποια ειναι η άποψη σας;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας.
Σκεφτομαι, για το μέλλον μου, μήπως τελικα μπω στη δευτεροβαθμια... Με την σκέψη οτι θα μείνω και στη χώρα μου και θα εχω μια καλή δουλειά με τα παιδιά γυμνασίου/λυκείου... Που μου αρέσει πολύ.
Οι γονείς μου όμως έχουν αλλη άποψη.
Μου λενε να πάω στο εξωτερικό να γινω ερευνητής στην Αμερική σε ενα μεγάλο πανεπιστημιο και να γίνω γνωστός και σπουδαίος... Θα μου άρεσε αλλα τωρα
Η ζωή στο εξωτερικό δεν ξερω αν θα μου αρέσει
Να μιλαω μονο αγγλικά...
Και επίσης δε ξερω αν θα μου αρέσει να έρχομαι σε επαφή μονο με 25αρηδες η 30αρηδες και να τους καθοδηγώ στην έρευνα τους...
Τι λέτε; Ποια ειναι η άποψη σας;


Καμία δεν είναι η άποψή μας επειδή μάλλον μας δουλεύεις!!!

O Angelaras786 έγραψε στις 22:31, 01-08-19:#1
Καλησπερα σας.
Θα ηθελα να ρωτησω το εξής
Σπουδαζω στο χημικο και του χρονου
παιρνω πτυχιο. Εχω ολοκληρωσει τη θυτια μου στο στρατο.
Θα ηθελα λοιπον να μαθω το εξης
Ποιες ειναι καποιες δουλειες που θα μπορουσα να βρω ΑΜΕΣΩΣ μετα το τελος των σπουδων μου;
Ας πουμε... Διδασκαλια σε φροντιστηριο, ανοιγμα ιδιωτικου εργαστηριου, εργασια σε καποιο χημειο ή διδασκαλια σε καποιο πανεπιστημιο;
Οπως καταλαβατε, δεν με ενδιαφερει το ειδος της εργασιας. Με ενδιαφερει απλως να μπορω να τη βρω γρηγορα, μολις παρω πτυχιο , για να μην αργησω να μπω στην αγορα εργασιας. Και φυσικα να μου παρεχει ικανοποιητικα εσοδα, τουλαχιστον τον βασικο μισθο.
Τι λετε;
Ποια επιλογη να κανω για να εχω αμεση επαγγελματικη αποκατασταση;
Ευχαριστω.

O Angelaras786 έγραψε στις 17:01, 19-08-19:#1
Καλησπερα σας.
Το Σεπτέμβρη θα παω β λυκειου.
Θελω να γίνω χημικός.
Απλως τωρα πρεπει να διαλέξω αν θα παω θετικη με μαθηματικά η με βιολογία. (Αφου τα τμηματα χημείας ανηκουν και στο 2ο και στο 3ο επιστημονικό πεδίο)
Ποια ειναι η άποψη σας;

O Angelaras786 έγραψε στις 08:47, 03-09-19:#1

Πιστεύετε οτι οι χημικοί μηχανικοί εχουν άμεση επαγγελματική αποκατάσταση;
 

Angelaras786

Νεοφερμένος

Ο Angelaras786 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Οχι καλε λενω.
Απλώς τον λογαριασμό αυτον δεν το χρησιμοποιώ μονο εγώ.
Αλλα και ο αδελφός μου
Που τελειώνει χημικος φέτος....
Συγγνώμη που δε το διευκρινησα πιο πριν..
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οχι καλε λενω.
Απλώς τον λογαριασμό αυτον δεν το χρησιμοποιώ μονο εγώ.
Αλλα και ο αδελφός μου
Που τελειώνει χημικος φέτος....
Συγγνώμη που δε το διευκρινησα πιο πριν..


Να κάνει δικό του λογαριασμό ο αδελφός σου! Εμείς πού θέλεις να το ξέρουμε; Τέλος πάντων πολύ βιάζεσαι και αυτό που πρέπει να κάνεις στην παρούσα φάση είναι να αφοσιωθείς στην προετοιμασία σου για τις πανελλαδικές!΄Οταν με το καλό περάσεις και πλησιάζεις προς το τέλος των σπουδών σου, θα διερευνήσεις τότε τις επιλογές σου για το τι θα κάνεις μετά! Ακόμα δεν μπήκες στο πανεπιστήμιο και μιλάς "για να γινεις ερευνητής στην Αμερική σε ενα μεγάλο πανεπιστημιο και να γίνεις γνωστός και σπουδαίος αλλά δεν ξερεις αν θα σου αρέσει να έρχεσαι σε επαφή μονο με 25αρηδες η 30αρηδες και να τους καθοδηγείς στην έρευνα τους". Σου εύχομαι κάποια στιγμή στο μέλλον να το πετύχεις αλλά μιλάμε για μίνιμουν 10 χρόνια μετά! Οι στόχοι επιτυγχάνονται ένας-ένας! Εσύ έφτασες στον τελευταίο χωρίς ακόμα να πετύχεις τον πρώτο!
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,454 μηνύματα.
Αυτό που ρωτάς είναι αρκετά συγκεκριμένο και μακρινό για να μπορείς να το ξέρεις από τώρα. Νομίζω ότι κακώς γεμίζεις το μυαλό σου με τόσο μακρινές σκέψεις, είναι καλύτερο να επικεντρωθείς στο πιο κοντινό σου στόχο που είναι καταρχάς να περάσεις στην σχολή που θες. Αυτό που βλέπω είναι ότι σου αρέσει η εκπαίδευση, οπότε εγώ σου προτείνω να κρατήσεις αυτό στο μυαλό σου και όταν έρθει η ώρα βλέπεις. Μέσα από την σχολή σου θα δεις πάρα πολλούς δρόμους που μπορείς να ακολουθήσεις με την επιστήμη σου που τώρα ούτε μπορείς να φανταστείς ή που αυτή την στιγμή δεν σου αρέσουν γιατί δεν τους έχεις δει αναλυτικά ακόμη. Πιθανόν να υπάρχει στο τμήμα και κάποιο μάθημα πρακτικής όπου εκεί θα μπορείς να δεις και μόνο σου αν σου αρέσει η διδασκαλία στην δευτεροβάθμια. Πάντως πολλά μπορούν και θα αλλάξουν μέσα στα 4+ χρόνια των σπουδών σου σχετικά με το πως βλέπεις την ζωή σου και την μελλοντική σου επιστήμη. Επικεντρώσου σε αυτό που έχεις τώρα και όλα θα γίνουν στην ώρα τους!
 

Angelaras786

Νεοφερμένος

Ο Angelaras786 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Ρε παιδιά ξέρετε τι
Παω σε ιδιωτικό σχολείο
Και παρακολουθώ ενα πρόγραμμα επαγγελματικού προσανατολισμού .
Και μας λενε να διαλέξουμε τωρα το τι ακριβώς θα κάνουμε στη ζωή μας.
Και για αυτό πρέπει να αποφασίσω οσο πιο σύντομα γίνεται...
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρε παιδιά ξέρετε τι
Παω σε ιδιωτικό σχολείο
Και παρακολουθώ ενα πρόγραμμα επαγγελματικού προσανατολισμού .
Και μας λενε να διαλέξουμε τωρα το τι ακριβώς θα κάνουμε στη ζωή μας.
Και για αυτό πρέπει να αποφασίσω οσο πιο σύντομα γίνεται...


Σας λένε να διαλέξετε αντικείμενο σπουδών όχι πώς θα το εξελίξετε σε βάθος χρόνου! Αρκεί να πεις ότι θέλεις να γίνεις Χημικός!
 

Angelaras786

Νεοφερμένος

Ο Angelaras786 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Οχι δεν ειναι ετσι
Μας λενε
Διαλέξτε ποιο επάγγελμα θέλετε να κάνετε
Χημικος πανεπιστημιακός
Χημικος στη δευτεροβάθμια
Φαρμακοποιός
Χημικος τροφίμων
Κτλπ
Δηλαδη ναι μεν για μενα το γενικο μου αποτέλεσμα ηταν χημικος
Αλλα μου λενε ότι θα πρέπει να διαλέξω και συγκεκριμένα τι ακριβώς θα κάνω. Ποια θα ειναι δηλαδή η επαγγελματική μου πορεία...
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οχι δεν ειναι ετσι
Μας λενε
Διαλέξτε ποιο επάγγελμα θέλετε να κάνετε
Χημικος πανεπιστημιακός
Χημικος στη δευτεροβάθμια
Φαρμακοποιός
Χημικος τροφίμων
Κτλπ
Δηλαδη ναι μεν για μενα το γενικο μου αποτέλεσμα ηταν χημικος
Αλλα μου λενε ότι θα πρέπει να διαλέξω και συγκεκριμένα τι ακριβώς θα κάνω. Ποια θα ειναι δηλαδή η επαγγελματική μου πορεία...


Τι είδους σχολείο είναι αυτό ρε; Άκου λέει να επιλέξετε αν θα γίνεις ερευνητής ή πανεπιστημιακός ή δευτεροβάθμιας αχαχαχαχ αυτούς τους τομείς δεν τους επιλέγεις 16 χρόνων, αυτα έρχονται αργότερα Κάτα τη διάρκεια τ ως σπουδών σου. Τώρα εσυ επιλέγεις Τον τομέα που θλεις να ασχοληθείς
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Γεια σας.
Σκεφτομαι, για το μέλλον μου, μήπως τελικα μπω στη δευτεροβαθμια... Με την σκέψη οτι θα μείνω και στη χώρα μου και θα εχω μια καλή δουλειά με τα παιδιά γυμνασίου/λυκείου... Που μου αρέσει πολύ.
Οι γονείς μου όμως έχουν αλλη άποψη.
Μου λενε να πάω στο εξωτερικό να γινω ερευνητής στην Αμερική σε ενα μεγάλο πανεπιστημιο και να γίνω γνωστός και σπουδαίος... Θα μου άρεσε αλλα τωρα
Η ζωή στο εξωτερικό δεν ξερω αν θα μου αρέσει
Να μιλαω μονο αγγλικά...
Και επίσης δε ξερω αν θα μου αρέσει να έρχομαι σε επαφή μονο με 25αρηδες η 30αρηδες και να τους καθοδηγώ στην έρευνα τους...
Τι λέτε; Ποια ειναι η άποψη σας;


Πραγματικά δεν βρίσκω το δίλλημα;Φεύγεις για Αμερική αφού έχεις αυτήν την δυνατότητα.Τις ευκαιρίες που θα βρεις εκεί εδώ δεν θα τις βρεις ούτε σε 100 χρόνια.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,454 μηνύματα.
Πραγματικά δεν βρίσκω το δίλλημα;Φεύγεις για Αμερική αφού έχεις αυτήν την δυνατότητα.Τις ευκαιρίες που θα βρεις εκεί εδώ δεν θα τις βρεις ούτε σε 100 χρόνια.
Αυτό έχει να κάνει με τον άνθρωπο και το τι θέλει από την ζωή του. Εσύ κρίνεις από το γεγονός ότι δεν σου αρέσει το σύστημα της Ελλάδας όμως οι ευκαιρίες που λες μπορεί για κάποιον να μην πιάνουν μία μπροστά στην προοπτική του να προσφέρει στην δημόσια εκπαίδευση όπως επίσης και να μην του αρέσει η ζωή στο εξωτερικό για προσωπικούς του λόγους
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οχι δεν ειναι ετσι
Μας λενε
Διαλέξτε ποιο επάγγελμα θέλετε να κάνετε
Χημικος πανεπιστημιακός
Χημικος στη δευτεροβάθμια
Φαρμακοποιός
Χημικος τροφίμων
Κτλπ
Δηλαδη ναι μεν για μενα το γενικο μου αποτέλεσμα ηταν χημικος
Αλλα μου λενε ότι θα πρέπει να διαλέξω και συγκεκριμένα τι ακριβώς θα κάνω. Ποια θα ειναι δηλαδή η επαγγελματική μου πορεία...


Δηλαδή αν δηλώσεις τώρα "Χημικός στη δευτεροβάθμια" και στην πορεία των σπουδών σου αποφασίσεις να γίνεις "Χημικός πανεπιστημιακός", θα έρθουν να σου ζητήσουν τον λόγο επειδή τους είπες ψέμματα; Μην κολλάς σ΄αυτά! Δεν έχουν σημασία! Δήλωσε όποιο σου έρχεται πρώτο στο μυαλό και μην προβληματίζεσαι! Προχωρώντας σιγά-σιγά τις σπουδές σου, θα βρεις τι σε ενδιαφέρει περισσότερο και ποια πορεία θα ακολουθήσεις!

Πραγματικά δεν βρίσκω το δίλλημα;Φεύγεις για Αμερική αφού έχεις αυτήν την δυνατότητα.Τις ευκαιρίες που θα βρεις εκεί εδώ δεν θα τις βρεις ούτε σε 100 χρόνια.

Αυτό έχει να κάνει με τον άνθρωπο και το τι θέλει από την ζωή του. Εσύ κρίνεις από το γεγονός ότι δεν σου αρέσει το σύστημα της Ελλάδας όμως οι ευκαιρίες που λες μπορεί για κάποιον να μην πιάνουν μία μπροστά στην προοπτική του να προσφέρει στην δημόσια εκπαίδευση όπως επίσης και να μην του αρέσει η ζωή στο εξωτερικό για προσωπικούς του λόγους


Βρε παιδιά, μην τον μπλέκετε και σεις περισσότερο! Στην παρούσα φάση δεν είναι αυτό το θέμα!;)
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,454 μηνύματα.
Δηλαδή αν δηλώσεις τώρα "Χημικός στη δευτεροβάθμια" και στην πορεία των σπουδών σου αποφασίσεις να γίνεις "Χημικός πανεπιστημιακός", θα έρθουν να σου ζητήσουν τον λόγο επειδή τους είπες ψέμματα; Μην κολλάς σ΄αυτά! Δεν έχουν σημασία! Δήλωσε όποιο σου έρχεται πρώτο στο μυαλό και μην προβληματίζεσαι! Προχωρώντας σιγά-σιγά τις σπουδές σου, θα βρεις τι σε ενδιαφέρει περισσότερο και ποια πορεία θα ακολουθήσεις!






Βρε παιδιά, μην τον μπλέκετε και σεις περισσότερο! Στην παρούσα φάση δεν είναι αυτό το θέμα!;)
Έχεις δίκαιο, εγώ μιλούσα γενικά βέβαια αλλά ναι ας μην το μπερδέψουμε περισσότερο, το σχολείο τους το κάνει ήδη από ότι φαίνεται.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top