Νομική Σχολή Αθηνών

grms29

Νεοφερμένος

Ο grms29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! Επειδή ενδιαφέρομαι να δώσω του χρόνου κατακτηριες για νομική θα ήταν εύκολο να μου δώσει κάποιος τους κωδικούς από το eclass προκειμένου να έχω πρόσβαση στο εκπαιδευτικό υλικό; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

kimly

Νεοφερμένος

Η kimly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ενας των πολιτικων επιστημων να μου πει εαν απο πολιτικεσ επιστημες μπορω να γινω δικηγορος (με ενα μεταπτυχιακο βεβαια πρωτα) ? εαν οχι τι μπορω να ακολουθησω απο το τμημα των πολιτικων επιστημων?
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Για να γινεις δικηγόρος, χρειάζεται πτυχίο στη Νομική. Κανένα άλλο πτυχίο δεν εξασφαλίζει δικαιώματα νομικού.
 

Christosgeorgo

Νεοφερμένος

Ο Christosgeorgo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Μπορεί να μου πει κάποιος πόσες ώρες διδασκαλίας κάθε μέρα την εβδομάδα είναι οι γενικές αρχές αστικου δικαιου και το συνταγματικο δικαιο Α κλιμάκιο;είναι απαραίτητη θεωρείτε η παρακολούθηση;
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Μπορεί να μου πει κάποιος πόσες ώρες διδασκαλίας κάθε μέρα την εβδομάδα είναι οι γενικές αρχές αστικου δικαιου και το συνταγματικο δικαιο Α κλιμάκιο;είναι απαραίτητη θεωρείτε η παρακολούθηση;
Νομίζω ότι είχαμε σχεδόν κάθε μέρα από 2 ώρες το κάθε μάθημα (μπορεί και μία μέρα να ήταν μονόωρο). Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι. Πάντως σου συνιστώ να τα παρακολουθείς και να διαβάζεις συστηματικά. Αποκτάς βασικές γνώσεις που θα σου είναι χρήσιμες για τα επόμενα εξάμηνα. Δώσε μεγάλη προσοχή σε αυτά τα δύο.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Ας μαζευόμαστε σιγά-σιγά, πέραν εμού και του φίλτατου @Aspiring Lawyer, έχουμε άλλους νομικάριους στο φόρουμ;
 

Evelynne

Νεοφερμένος

Η Εβελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Εδώ soon to be νομικάρια του ΔΠΘ που θα περιμένει μετεγγραφή για ΑΠΘ 🤗
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Εδώ soon to be νομικάρια του ΔΠΘ που θα περιμένει μετεγγραφή για ΑΠΘ 🤗
έχεις μεγάλες πιθανότητες δεδομένου ότι οι μετεγγραφές του απθ πέρυσι έκλεισαν στα 0 μόρια και οι θέσεις δεν υπερκαλύφθησαν
 

Evelynne

Νεοφερμένος

Η Εβελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
έχεις μεγάλες πιθανότητες δεδομένου ότι οι μετεγγραφές του απθ πέρυσι έκλεισαν στα 0 μόρια και οι θέσεις δεν υπερκαλύφθησαν
Το γνωρίζω και είμαι ιδιαίτερα χαρούμενη! 😊 Αν και εξεπλάγην που δεν καλύφθηκαν πλήρως οι δοθείσες θέσεις, αλλά ελπίζω να είναι παρόμοια τα πράγματα και φέτος.
 

Evelynne

Νεοφερμένος

Η Εβελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Προς τους νομικάριους του φόρουμ: ο πολυκώδικας είναι απαραίτητος για έναν πρωτοετή; Αν όχι, έχω ακούσει ότι οι καλύτεροι κώδικες είναι αυτοί της νομικής βιβλιοθήκης, ισχύει;
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Εξ όσων έχω διαβάσει, είναι προτιμητέο να αγοράσεις ξεχωριστά κάθε κώδικα που θα χρειαστείς. Τώρα, στο πρώτο εξάμηνο, τουλάχιστον για την Αθήνα, χρειάζονται ο κώδικας του αστικού και συνταγματικού δικαίου( όπως επίσης και τα αντίστοιχα πρακτικά αυτών για άριστη προετοιμασία). Οπότε θα πρότεινα να αγοράσεις τον εκάστοτε κώδικα ανάλογα με τις εξαμηνιαίες ανάγκες της σχολής, ώστε να διαχειριστείς καλύτερα τα έξοδα.
 

Evelynne

Νεοφερμένος

Η Εβελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Εξ όσων έχω διαβάσει, είναι προτιμητέο να αγοράσεις ξεχωριστά κάθε κώδικα που θα χρειαστείς. Τώρα, στο πρώτο εξάμηνο, τουλάχιστον για την Αθήνα, χρειάζονται ο κώδικας του αστικού και συνταγματικού δικαίου( όπως επίσης και τα αντίστοιχα πρακτικά αυτών για άριστη προετοιμασία). Οπότε θα πρότεινα να αγοράσεις τον εκάστοτε κώδικα ανάλογα με τις εξαμηνιαίες ανάγκες της σχολής, ώστε να διαχειριστείς καλύτερα τα έξοδα.
Επικοινώνησα μόλις και με έναν δευτεροετή φοιτητή της Θεσσαλονίκης και μου είπε να μην αγοράσω πολύ κώδικα καθώς τα νομοθετήματα αναθεωρούνται συνεχώς (ιδίως στον ποινικό κώδικα) και πως, αν αγοράσω από τώρα θα αχρηστευθεί μέχρι το 4ο έτος που θα μου είναι πολύ χρησιμότερος. Όσον αφορά το κόστος, νομίζω πως δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά. Επίσης, διάβασα πως στην Αθήνα δε σας επιτρέπουν να έχετε στην εξεταστική πολυκώδικα, μόνο κώδικα του εκάστοτε μαθήματος.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Όντως παιδιά, οι πολυκώδικες αχρηστεύονται γρήγορα. Είναι και μη πρακτικοί γιατί είναι ογκώδεις και βαρείς. Καλύτερα να παίρνετε ξεχωριστό κώδικα. Θα τον χρησιμοποιήσετε πολύ, όχι μονο στην εξέταση(μην κάνετε αυτό που κάνουν κάποιοι και λένε δε διαβαζουμε τα άρθρα, θα τα διαβάσουμε την ώρα της εξέτασης. Δεν υπάρχει μεγαλύτερο λάθος. Ο νόμος είναι το σημαντικότερο, τα συγγράμματα και τα πρακτικά παρεπόμενα. Διαβάστε τα άρθρα 2-3 φορές προσεκτικά ώστε να ξέρετε περίπου και πού βρίσκεται και πώς ρυθμίζεται το καθετί), οπότε ο μικρός τσέπης είναι πολύ βολικός.

Όσο για τα πρακτικά, για το συνταγματικό πιστεύω δε χρειάζεται να αγοράσετε κάτι, ούτε υπάρχουν άλλωστε βιβλία απ' ό,τι ξέρω. Για τα αστικά μαθήματα όμως πάντα να βγάζετε και φωτοτυπία τα πρακτικά του Γεωργιάδη.

Έντιτ: προτείνω να παίρνετε κώδικες από εκδόσεις νομικής βιβλιοθήκης. Σαν design, γραμματοσειρά κλπ προτιμώ Σάκκουλα, αλλά είναι μέτρια η βιβλιοδεσία και σκίζονται εύκολα. Ειδικά ο Αστικός Κώδικας, που θα τον χρησιμοποιείτε σχεδόν κάθε εξάμηνο. Ο δικός μου απο Σάκκουλα σκίστηκε στα 2, φεύγουν σελίδες κλπ :P
 
Τελευταία επεξεργασία:

Αναστασία197

Νεοφερμένος

Η Αναστασία197 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Προσωπικά, δεν αγόρασα ποτε πολυκωδικα κατά την διάρκεια του προπτυχιακου. Οι μικροί κώδικες είναι μια χαρά και, σε περιπτωση τροποποίησης του νόμου, αγοράζεις και έναν δευτερο αν και όταν χρειαστεί.
Ισχυει αυτο με την βιβλιοδεσια, ο Αστικός Κώδικας του Σακκουλα έγινε τρία κομμάτια στο δευτερο έτος, οποτε μετά πηρα έναν της Νομικής Βιβλιοθήκης για τα υπόλοιπα έτη. Αλλά και παλι, δείτε το μέγεθος γραμματοσειράς κάθε κώδικα και αποφασίστε!
Πρακτικά συνταγματικού δικαίου υπάρχουν και κυκλοφορεί το βιβλίο της κ. Καμτσιδου
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,491 μηνύματα.
Μου λύσατε τον προβληματισμό ποιων εκδόσεων τους κώδικες να πάρω, όταν τους έψαχνα στο διαδίκτυο δεν μπορούσα να αποφασίσω :lol:
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Πρακτικά συνταγματικού δικαίου υπάρχουν και κυκλοφορεί το βιβλίο της κ. Καμτσιδου
Έχεις δίκιο, το είχα διαβάσει κιόλας τότε θυμάμαι. Δυστυχώς έχει ελάχιστη σχέση με τα πρακτικά των εξετάσεων(τουλάχιστον της Αθήνας), οπότε δε θα το πρότεινα. Αναλύει διεξοδικά το σκοπό διαφόρων διατάξεων και αναπτύσσει γενικότερους προβληματισμούς, ενώ στις εξετάσεις ζητείται κάτι απλό, που απαντάται τεχνικά με παραπομπή σε άρθρα και με δομή δικανικού συλλογισμού. Τα πρακτικά που γίνονται στα μαθήματα σίγουρα προετοιμάζουν καλύτερα, κατά τη γνώμη μου.

Επίσης, μην αγοράζετε τα βιβλία των πρακτικών, υπάρχουν φωτοτυπάδικα που τα έχουν(για ευνόητους λόγους, συγκεκριμένα ονόματα, για όποιον θέλει, σε πμ).
 

Guest 303951

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποιά γνώμη έχετε για το τμήμα Πολιτικής επιστήμης και Ιστορίας Παντείου ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τα μαθήματα δικαίου που διδάσκονται στο Πάντειο είναι σαν της Νομικής ;
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Καλησπέρα! Για το γενικό διοικητικό ποιο σύγγραμμα προτείνεται;(να σημειωθεί πως στο συνταγματικό με διευκόλυνε η περιεκτικότητα του Σπυρόπουλου + του οτι βαριέμαι το δημόσιο :bleh: )
 
Τελευταία επεξεργασία:

tfghp

Νεοφερμένος

Η tfghp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
των πολλών νέα έκδοση ;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top