Laptop για το Πανεπιστήμιο

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Και ένα κινητό μπορεί να υποκαταστήσει πλέον το laptop. Εξαρτάται τι το θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Χωρίς λάπτοπ θα υπάρχει προβλημα με την σχολή?ένα τάμπλετ μπορεί να το υποκαταστήσει?


Αναλόγως τη σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δε θα έπαιρνα λαπτοπ με AMD και τζάμπα να μου το έδιναν. Απλά σώζω τα μελλοντικά μου νεύρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 719211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Δε θα έπαιρνα λαπτοπ με AMD και τζάμπα να μου το έδιναν. Απλά σώζω τα μελλοντικά μου νεύρα.
O επεξεργαστής που πρότεινα πιο πάνω είναι καλύτερο από το core i5 5200u που πρότεναν τα παδιά πιο πάνω
https://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i5-5200U-vs-AMD-A9-7th-Gen-A9-9410
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αυτά είναι παιχνίδια της AMD, φουσκώνει τα νούμερα ώστε να φαίνεται καλύτερο (όπως κάνουν τα κινέζικα κινητά), αντί να πάρετε έναν καλό και αξιόπιστο Intel επεξεργαστή αν πάτε σε AMD θα την παθαίνετε από την θερμοκρασία και από αξιοπιστία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Δεν ξέρω μαν. Εγώ θα θυσίαζα τον επεξεργαστή για SSD και 8gb DDR4.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

happysoul

Νεοφερμένος

Η happysoul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
είμαι πρωτοετης στων χημικων μηχανικων στο εμπ
και ψαχνω για υπολογιστη
θα προτιμουσα κατι σε φορητο,αλλα οι δικοι μου μου λενε γιατι οχι και σταθερο?
εγω ομως σκεφτομαι οτι θα χρειαζεται να τον παιρνω μαζι μου

επεισης θα πρεπει να εχει αντοχες?ενννοω θα χρειαστεί στην σχολη μου να χρησιμοποιησω βαρια προγραμματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚομμισσαριοςΚ

Νεοφερμένος

Ο ΚομμισσαριοςΚ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά σας. Είμαι πρωτοετής στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου και πρόκειται να φύγω σε ένα μήνα για να ξεκινήσω τις σπουδές μου. έχω ήδη έναν σταθερό υπολογιστή ΤΕΡΑΣ. Αυτό που δεν ξέρω βέβαια είναι εάν πρέπει να το μεταφέρω ή να πάρω ένα λάπτοπ. Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με αυτό μιας και ο σταθερός είναι δύσκολος στην μεταφορά του. Έχω επίσης ακούσει ότι λάπτοπ χρησιμοποιούν και εντός του τμήματος. Αληθεύει? ( Πέρασα στο τμήμα της Ναυτιλίας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Πήγαινε στα Public, πιάσε ένα τύπο με πορτοκαλί μπλούζα από το διάδρομο με τα ηλεκτρονικά ήδη, πες του ότι είσαι πρωτοετής και θέλεις laptop για να κάνεις εργασίες στη σχολή και ζήτα του να σου δείξει ό,τι καλύτερο υπάρχει διαθέσιμο στο εύρος των 400 ευρώ.
Αφού σου δείξει 3-4 laptop στα 380-420, δείξτου ένα που να κάνει 450, στην ερώτηση "Νόμιζα ότι δεν κοιτούσαμε τόσο ακριβά" απάντησε "Το συγκεκριμένο μου αρέσει και φαίνεται να τα αξίζει τα λεφτά του, δεν φαντάζομαι να έχετε να μου δείξετε κάτι στα 450 που να συμφέρει περισσότερο...".
Το laptop που θα σου δείξει μετά από αυτό, πάρ'το. Με 'γεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NIKwolfie

Νεοφερμένος

Ο NIKwolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά..Θέλω βοήθεια για <<φοιτητικο>> λαπτοπ....Για τον μέσο φοιτητή.. Ξέρω γω δεν είμαι ούτε γραφίστας ούτε θέλω να φτιάχνω προγράμματα σε python και c++ ούτε να παίζω lol και dota..Μελιγα λόγια θέλω κάτι για εργασίες . να βλέπω ταινίες κτλ. Ας πούμε μεχρι 600€ νομίζω είναι καλά....έχετε καπιο να μου προτινετε η είναι κάποιος που ξέρει από αυτά ?

Έψαξα λίγο και βρήκα αυτά :

1) https://www.public.gr/product/compu...256gb-ssdmx110-2gb-15-da1015nv/prod9891621pp/

2) https://www.skroutz.gr/s/18896044/D...aeXrYuw5vprpGMlwiu5K9CFjRimdKaIsu1g4xc4#specs

3) https://www.skroutz.gr/s/18496056/H...Tl7qHHR0i9wX1PiiwtoMvhL0UwEyGuUEKNHvSIebxWgCs

4)https://www.mgmanager.gr/notebooks/...g1MzkseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0


Πώς σας φαίνονται αυτά ? λέτε να πάρω κάποιο από αυτά ή έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο?
 
Τελευταία επεξεργασία:

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Οτιδήποτε με i5, ssd και 8ram σε υπερκαλύπτει για αυτή τη χρήση. Ta HP που βλέπω έχουν αποκλεισιτκή κάρτα γραφικών που σε γενικές γραμμές είναι πλεονέκτημα, αλλά για τη χρήση που ζητάς δε προσφέρει κάτι. Οπότε κάνε αναζήτηση με αυτά τα χαρακτηριστικά κ τη τιμή που θες και από εκεί και πέρα επιλέγεις μάρκα βάση των προτιμήσεών σου π.χ εγώ που χρησιμοποιώ hp elitebook και dell xps θεωρώ τα dell πιο ανθεκτικά κ πιο καλοσχεδιασμένα. Καλή επιλογή στα 600 τώρα που ρίξανε τις τιμές είναι και το 14ari huawei matebook, θα το βρεις στο ιταλικο αμαζον (Huawei Matebook D, i5/8 ram/ ssd).

Το άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να αναζητήσεις το κάθε μοντέλο που σε ενδιαφέρει στο amazon και να διαβάσεις τις κριτικές των χρηστών.
 

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Αν πάρω λάπτοπ με SSD, αλλά 128 ή 256GB αποθηκευτικό χώρο, θα έχω πρόβλημα χώρου; Ξέρω ότι εξαρτάται, απλά, είναι τόσο σημαντικό να είναι 500GB; Ή καλύτερα να έχει SSD;
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αν πάρω λάπτοπ με SSD, αλλά 128 ή 256GB αποθηκευτικό χώρο, θα έχω πρόβλημα χώρου; Ξέρω ότι εξαρτάται, απλά, είναι τόσο σημαντικό να είναι 500GB; Ή καλύτερα να έχει SSD;


Καλύτερα SSD. Δε θα έχεις πρόβλημα χώρου.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,454 μηνύματα.
Αν πάρω λάπτοπ με SSD, αλλά 128 ή 256GB αποθηκευτικό χώρο, θα έχω πρόβλημα χώρου; Ξέρω ότι εξαρτάται, απλά, είναι τόσο σημαντικό να είναι 500GB; Ή καλύτερα να έχει SSD;
Αν θα τον έχεις κυρίως για το πανεπιστήμιο (εργασίες κτλ) δεν θα έχεις πρόβλημα χώρου. Δεν ξέρω ποια είναι η σχολή σου αλλά μερικά έγραφα του word που θα γράφεις μέσα στο εξάμηνο θα τα χωρέσει άνετα. Καλύτερα δώσε βαρύτητα στις δυνατότητες του (αν και αυτές δεν παίζουν μεγάλο ρόλο για αυτό τον σκοπό).
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Νομίζω πως εκτός από το λάπτοπ είναι χρήσιμο να έχεις και έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο πάντως.
Επίσης, εκτός από εργασίες στην σχολή θα αρχίσεις να χτίζεις μια ηλεκτρονική βιβλιοθήκη σιγά σιγά. Εμάς δηλαδή αυτό μας έλεγαν να κάνουμε. Λογικά θα κατεβάζεις βιβλία/άρθρα από το ίντερνετ για εργασίες κτλ. Ούτε αυτά πιάνουν πολύ χώρο βέβαια, αλλά εγώ τα βάζω όλα σε εξωτερικό σκληρό στον οποίο έχω και αρχείο με ταινίες κτλ
 

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Αν θα τον έχεις κυρίως για το πανεπιστήμιο (εργασίες κτλ) δεν θα έχεις πρόβλημα χώρου. Δεν ξέρω ποια είναι η σχολή σου αλλά μερικά έγραφα του word που θα γράφεις μέσα στο εξάμηνο θα τα χωρέσει άνετα. Καλύτερα δώσε βαρύτητα στις δυνατότητες του (αν και αυτές δεν παίζουν μεγάλο ρόλο για αυτό τον σκοπό).
Ευχαριστώ πολύ! Φυσικοθεραπεία θα είμαι λογικά, που δε νομίζω να θέλουν και τίποτα τραγικό. Άρα, θα δώσω έμφαση εκεί που είπες! :D

Νομίζω πως εκτός από το λάπτοπ είναι χρήσιμο να έχεις και έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο πάντως.
Επίσης, εκτός από εργασίες στην σχολή θα αρχίσεις να χτίζεις μια ηλεκτρονική βιβλιοθήκη σιγά σιγά. Εμάς δηλαδή αυτό μας έλεγαν να κάνουμε. Λογικά θα κατεβάζεις βιβλία/άρθρα από το ίντερνετ για εργασίες κτλ. Ούτε αυτά πιάνουν πολύ χώρο βέβαια, αλλά εγώ τα βάζω όλα σε εξωτερικό σκληρό στον οποίο έχω και αρχείο με ταινίες κτλ
Αχα! Θα το έχω υπ'όψιν μου, ευχαριστώ:)
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Αν πάρω λάπτοπ με SSD, αλλά 128 ή 256GB αποθηκευτικό χώρο, θα έχω πρόβλημα χώρου; Ξέρω ότι εξαρτάται, απλά, είναι τόσο σημαντικό να είναι 500GB; Ή καλύτερα να έχει SSD;

Πλέον όχι ,το 256 GB θα σε βολέψει μια χαρά,αλλά εαν αρχίσεις να μπουκώνεις οτι βρίσκεις μπροστά σου απο προγράμματα και παιχνίδια θα ζοριστείς . Εαν και εξαρτάται απο την σχολή . Εαν μιλάμε για θετική και ανάλογα τι θετική οι ανάγκες αλλάζουν .

Ο χώρος έξτρα χώρος είναι καλός για εσένα κυρίως εαν θες να βάζεις έξτρα προγράμματα,ταινίες ή παιχνίδια . Εαν δεν σε ενδιαφέρουν όλα αυτά εκτός σπιτιού τόσο πολύ,τότε ο 256 GB είναι μια χαρα.
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάντε και κανένα backup καλού κακού στο cloud, γιατί ωραίοι οι εσωτερικοί και οι εξωτερικοί δίσκοι, αλλά δε ξέρεις τι γίνεται...
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
256 GB SSD και έναν εξωτερικό HD 1 TB. Ο εξωτερικός, άμα μπει σε θήκη, μπορεί να σου χαλάσει ΜΟΝΟ εάν σου πέσει. Εμένα μου έπεσε από το 1-1.20 περίπου, έσπασε η θήκη και έχασα ό,τι είχα μέσα. Κατά τα άλλα, όμως, είναι η καλύτερη μέθοδος αποθήκευσης
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top