Εκμάθηση γερμανικών για καθημερινότητα

MaBer

Νεοφερμένος

Η MaBer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γεια σας! Σκοπεύω μετά από ένα διδακτορικό που κάνω, να υποβάλω αίτηση για μεταδιδακτορική υποτροφία στο Πανεπιστήμιο Χούμπολτ του Βερολίνου έχοντας στο μυαλό να δουλέψω με έναν συγκεκριμένο καθηγητή ως μέλος της ομάδας του έστω για λίγους μήνες.
Θέλω λοιπόν να μάθω λίγα γερμανικά-για την υποτροφία δεν είναι απαραίτητα, αρκούν τα αγγλικά ως γλώσσα εργασίας μέσα στο πανεπιστήμιο- ώστε να μπορέσω να συνεννοούμαι στην καθημερινότητα με τρόπο κατανοητό. Σκέφτηκα λοιπόν να αγοράσω την περίφημη γραμματική του Κουκίδη ή εναλλακτικά την αγγλόφωνη Schaum's outline of german grammar (που έχει την ίδια ύλη αλλά είναι και πιο φτηνή από άποψη τιμής) και να ξεκινήσω διάβασμα. Σε κεντρικό φροντιστήριο της Αθήνας, προς Ομόνοια μεριά, μου ζήτησαν 800 ευρώ για μαθήματα που θα καλύψουν την ύλη μέχρι το Β2. Όμως δεν έχω τόσα χρήματα αυτή την εποχή ούτε προβλέπεται να βρω στο μέλλον.
Απλώς λοιπόν θα σας ζητούσα να μου υποδείξετε ένα αναγνωστικό με το οποίο να ξεκινήσω, αλλά και θα εκτιμούσα επίσης και γνώμες σχετικά με τα γερμανικά ως γλώσσα.
Επίσης θα βοηθούσαν κάποια μαθήματα με γερμανόφωνο ομιλητή ή μπορώ να φτάσω σε ένα επίπεδο π.χ. Β1 μόνη μου;

Να σημειώσω πως ο χρόνος που έχω διαθέσιμος για να μάθω λίγο την γλώσσα είναι 1.5 έτος.
Ευχαριστώ!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ace of Spades

Νεοφερμένος

Η Ace of Spades αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Γεια σου ΜαBερ!
Κατ αρχας, ιδανικα θα ηθελες να φτασεις β2 επιπεδο;
Θα σου πω τη δικια μου εμπειρια και κρινεις. Ξεκινησα περυσι το Σεπτεμβρη (φροντιστηριο, αλλα μονο εγω και ο φιλος μου στο ''τμημα'') απο το μηδεν με το Linie 1 εκδοσεις Klett, ειναι σειρα για ενηλικες. Ειναι αρκετα καλα δομημενο βιβλιο και νομιζω θα μπορουσα να το βγαλω και χωρις καθηγητη αν και αυτο εξαρταται και απο τον ανθρωπο. Εκανα μεχρι και το β1 με αυτη τη σειρα. Γενικα για μενα ηταν αρκετα ευκολο να φτασω εδω (αλλα η αληθεια ειναι μου αρεσουν οι γλωσσες).
Η γραμματικη που καναμε ηταν Klipp und Klar a1-b1, επισης εκδοσεις klett. Ηταν καλη για να σε παιρνει λιγο απο το χερακι στα αρχικα σταδια. Το μονο αρνητικο ειναι οτι εχει διαφορετικη σειρα απο αυτη που εχει η γραμματικη του linie, γεγονος που κουραζει λιγο γιατι προοδευτικα δυσκολευει και το λεξιλογιο, κατι για το οποιο δεν εισαι προετοιμασμενη. Δεν ειναι κακη παντως. Ιδανικη για μενα ειναι η γραμματικη του Κουκιδη που λες, που μας ειπαν οτι εχει και ενα δευτερο βιλιο μονο με ασκησεις (το οποιο δεν εχω δει οποτε δε ξερω τι φαση ειναι).

Σκεψου σε γενικες γραμμες μεχρι το β1 μαθαινεις κυριως γραμματικη και το βασικο λεξιλογιο, και απο το β2 ξεκινας να χρησιμοποιεις πιο σοβαρα οσα εμαθες εμβαθυνοντας σε συντακτικο και πιο συνθετο λεξιλογιο (πολυ λεξιλογιο συγκεκριμενα :P ). Βεβαια για να καταφερει κανεις να μιλαει σχετικα ανετα για μενα το μινιμουμ επιπεδο που χρειαζεται ειναι το β2. Αλλα, οπως περιγραφεις τη δικη σου περιπτωση, πιθανον και ενα β1 να ειναι πληρως αρκετο. Η και α2 δηλαδη, ο,τι βγαλεις καλο θα ειναι!

Τα γερμανικα ως γλωσσα εχουν γραμματικη που μοιαζει λιγο με της ελληνικης (πχ δοτικη), για μενα εχουν φοβερη προφορα οι ατιμοι, σε καποιες λεξεις μοιαζουν καπως με τα αγγλικα, αλλα μην περιμενεις να σε βοηθησει ιδιαιτερα η γνωση αγγλικων, μμ αυτα με μια γρηγορη σκεψη.

Εμεις τωρα πια στο β2 βαζουμε καθε μερα περιπου 1,5 ωρα γερμανικο ραδιοφωνο (deutschlandfunk) οσο παμε και γυρναμε απο δουλεια :p. Βοηθαει πολυ στην εξασκηση στο ακουστικο αλλα και στην προφορα νομιζω. Τωρα η αληθεια ειναι οτι αν ειχες καποιον να μιλας μαζι του θα ηταν πολυ σημαντικο, αλλα μην αγχωνεσαι ακομα κι αν τελικα το ποσπαθησεις μονη σου. Στην τελικη θα εχεις απλα κανει μια πολυ καλη προετοιμασια για οταν θα βγεις εξω οπου και θα τα μιλησεις ;).

Α τωρα πια εγω κανω το aspekt neu για β2, γιατι το linie εσπαζε σε β1 προχωρημενο και β2 και δεν εχουμε τοσο χρονο. Φοβερο βιβλιο αλλα διαφορετικη νοοροπια και αρκετα απαιτητικο. Αν φτασεις β2 το ξανασυζηταμε αν θελεις ^^
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top