Πόσες ώρες κάνετε φροντιστήριο;

fotinipapa

Νεοφερμένος

Η fotinipapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Εγώ ξεκίνησα αυτή την εβδομάδα ιδιαίτερα και κάνω :

2 ώρες αρχαία (άγνωστο και γραμματική κ συντακτικό )
2 ώρες Έκθεση
1 ώρα λατινικά

Δεν νομίζω ότι χρειάζονται περισσότερες ώρες στη β λυκειου .Εξάλλου προσωπικό διάβασμα απαιτείται από εκει και πέρα, δεν μπορούν τα ιδιαίτερα ή το φροντιστήριο να το αντικαταστήσουν αυτό.

Ήθελα να σας ρωτήσω : Στη β λυκειου στα λατινικά ξεκινάτε κανονικά από την ύλη της β λυκειου των λατινικών (που πλέον έχουν καταργηθεί από τη β ) ή κάνετε κατευθείαν τα κείμενα που είναι στην ύλη των πανελληνιων μαζί με γραμματική και συντακτικό ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Κάνουμε την ύλη του πρώτα βιβλίου της β'. Από αυτό εννοείται διδασκόμαστε τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα κείμενα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Επειδη διαβασα κατι περιεργα,μην εχετε οφθαλμαπατες παιδια,τα φροντιστηρια 2 πραγματα προσφερουν μονο :
α)Προγραμμα ή καλυτερα υποχρεωνεσαι να διαβασεις ακομα και οταν δεν θες(και αυτο δεν συμβαινει παντα,σε μερικα σε αφηνουν χαλαρουιτα).
β)Ευκολες και γρηγορα προσβασιμες απαντησεις καθως και οργανωμενο υλικο & παρουσιαση μεθοδολογιας.

Δεν κανετε Ph.D. να εχετε αποριες που κανενας σε ολο τον κοσμο δεν εχει απαντησεις.Βασικοτατα πραγματα κανετε οπως μια κρουση,μια ευρεση ακροτατων(λεμε τωρα). Αρκετα απο αυτα ειναι 50-100+++ χρονων γνωσεις.Λετε να μην υπαρχει αρκετο υλικο;Να μην τα εχουν λιωσει τοσα χρονια; Ζουμε στην εποχη του internet,σε εναν κοσμο που ολα συνδεεονται και η γνωση μεταφερεται πιο ευκολα απο ποτε. Το φροντιστηριο απλα ξηλωνει χρονοβορες διαδικασιες οπως η αναζητηση,η οργανωση & η παρουσιαση της υλης με σκοπο να επικεντρωθειτε στο διαβασμα και στην κατανοηση.Τυπικα αυτο ειναι ιδανικο διοτι αποκτας advantage στις πανελληνιες σε σχεση με καποιον αλλο που πρεπει να φαει περισσοτερο χρονο για τα παραπανω οποτε εδω πιθανοτατα να πρεπει να θυσιασεις προσωπικο χρονο που οι αλλοι θα ξεκουραζονταν λεμε τωρα.Δυσκολο αλλα εφικτο.

Αργοτερα στο πανεπιστημιο ομως,δεδομενου οτι το παιδακι που ειχε συνηθει να κανει μεχρι και στη πληροφορικη φροντιστηριο απο το γυμνασιο,δεν παει παλι φροντιστηριο,αποκτα ο αλλος advantage. Επειδη εκει,μαλιστα, μετρα πραγματικα τι κανεις ο ιδιος,μπορει αργοτερα στην ζωη του ενω περασε σε μια σχολη δυσκολοτερης αποκαταστασης να επιτυχει σε σχεση με το αλλο παιδακι.

Σε καθε περιτπωση θεωρω οτι το ιδανικο ειναι ιδιαιτερα και γνωριμια με τον καθηγητη ωστε να αποφασισει εκεινος το προγραμμα και τις απαραιτητες ωρες που χρειαζεται το καθε παιδι αναλογα με τις αναγκες,τις δυνατοτητες του και τις εως τωρα γνωσεις του.

Το να βγαζουμε ενα στανταρ προγραμμα για ολους(οπως κανουν τα φροντιστηρια) ειναι σαν να ακολουθουμε σε καθε καρκινοπαθη το ιδιο προγραμμα θεραπειας.Γιατι να ζορισεις εναν καλο με πολλαπλες ωρες διαβασματος που δεν χρειαζονται;Ειναι σαν να υποβαλλεις καποιον σε περαιτερω χημειοθεραπεια απ'οσο του ειναι απαραιτητο. Σιγουρα ριχνει την μεγιστη δυνατη αποδωση και το μας απομακρυνει απο το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα αυτο. Δυστυχως ομως τετοια ειδικη μεταχειριση και εξατομικευση προγραμματος ειναι ακριβο οπως ειναι φυσιολογικο καθως ειναι πιο δυσκολη διαδικασια. Προς θεου δεν λεω οτι οσα παιδια δεν μπορουν να κανουν ιδιαιτερα θα αποτυχουν,απλα λεω οτι δεν ειναι η βελτιστη δυνατη λυση και ισως ειτε απλα δεν εχουν τα αποτελεσματα που θελουν ειτε θα κουραστουν παραπανω,που βεβαια μια χρονια ειναι αλλα ενταξει,εαν εχεις τα λεφτα το point μου ειναι κανε ιδιαιτερα οχι φροντιστηριο,για να μην βγαινεις μετα και να λες ααχ αυτες οι πανελληνιες το κακο που μας βρηκε και ολα τα λοιπα ωραια :P .Καλυτερα να αναψεις ενα κερι παρα να καταριεσαι το σκοταδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

louminis

Νεοφερμένος

Η louminis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ξένων Γλωσσών Μετάφρασης & Διερμηνείας Ιονίου. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Έγω πάω φροντιστήριο (ανθρωπιστικά) κάθε μέρα στις 11 και βγαίνω από κει μέσα 3:10. Επειδή δεν μπορούν να με πηγαίνουν οι γονείς μου πηγαίνοέρχομαι με το ποδήλατο και φθάνω σπίτι 3:40. Ναι 5 ώρες τη μέρα καλοκαιριάτικα για 3 ώρες μάθημα που γίνονται γιατί "καθυστερούν τα άλλα τμήματα". Ελπίζω να μην συνεχιστεί αυτή η κατάσταση και με το χειμερινό πρόγραμμα γιατί θα γυρίζω σπίτι μου 1 το βράδυ.

Είμουν αποφασισμένη να μην κάνω τα μισά μαθήματα φροντιστήριο και όχι ιστορία λατινικά και γνωστό, έριξα και γερό διάβασμα τώρα τους τελευταίους μήνες, έκανα κι έρευνα για τα θέματα κτλπ. Μετά όμως στο φροντιστήριο μ' αρχίσανε στο κύριγμα. "Δεν γίνεται παιδάκι μου χωρίς φροντιστήριο να περάσεις, δεν γίνεται". Τελικά πήγα σε ένα άλλο φροντηστίριο που κι εκεί μ αρχίσανε τα δε γίνεται αλλά και μας κάνενε τεράστια έκτωση να πηγαίνω με 120 το μήνα, όσα μαθηματα κι αν πάρω. Ε νταξη λεω τότε θα μουν χαζή να μην τα κάνω όλα. Τώρα όμως με το 5ωρο το 'χω μετανιώσει κάπως. Στην ιστορία το μάθημα δεν μου προσφέρει απολύτως τίποτα αφου τα ξέρω ήδη απέξω κι ανακατωτά τα κεφάλαια που κάνουμε, ίσα ίσα δεν προλαβαίνω να προχωρίσω άλλο μόνη μου γιατί έχω τόσες ώρες μάθημα. και στο γνωστό και στα λατινικά το ίδιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Έγω πάω φροντιστήριο (ανθρωπιστικά) κάθε μέρα στις 11 και βγαίνω από κει μέσα 3:10. Επειδή δεν μπορούν να με πηγαίνουν οι γονείς μου πηγαίνοέρχομαι με το ποδήλατο και φθάνω σπίτι 3:40. Ναι 5 ώρες τη μέρα καλοκαιριάτικα για 3 ώρες μάθημα που γίνονται γιατί "καθυστερούν τα άλλα τμήματα". Ελπίζω να μην συνεχιστεί αυτή η κατάσταση και με το χειμερινό πρόγραμμα γιατί θα γυρίζω σπίτι μου 1 το βράδυ.

Είμουν αποφασισμένη να μην κάνω τα μισά μαθήματα φροντιστήριο και όχι ιστορία λατινικά και γνωστό, έριξα και γερό διάβασμα τώρα τους τελευταίους μήνες, έκανα κι έρευνα για τα θέματα κτλπ. Μετά όμως στο φροντιστήριο μ' αρχίσανε στο κύριγμα. "Δεν γίνεται παιδάκι μου χωρίς φροντιστήριο να περάσεις, δεν γίνεται". Τελικά πήγα σε ένα άλλο φροντηστίριο που κι εκεί μ αρχίσανε τα δε γίνεται αλλά και μας κάνενε τεράστια έκτωση να πηγαίνω με 120 το μήνα, όσα μαθηματα κι αν πάρω. Ε νταξη λεω τότε θα μουν χαζή να μην τα κάνω όλα. Τώρα όμως με το 5ωρο το 'χω μετανιώσει κάπως. Στην ιστορία το μάθημα δεν μου προσφέρει απολύτως τίποτα αφου τα ξέρω ήδη απέξω κι ανακατωτά τα κεφάλαια που κάνουμε, ίσα ίσα δεν προλαβαίνω να προχωρίσω άλλο μόνη μου γιατί έχω τόσες ώρες μάθημα. και στο γνωστό και στα λατινικά το ίδιο

Θα στο πω απλα και περιεκτικα.Εαν νιωσεις σε οποιοδηποτε μαθημα οτι ο ρυθμος τους σε κραταει πισω,ή οτι δεν εχεις αρκετο χρονο να τα κοιταξεις μονη σου και απλα πας,παρακολουθεις και απο το ενα μπαινει και απο το αλλο βγαινει,τοτε κοψε.Εαν δεν το κανεις αργοτερα ειναι σιγουρο οτι θα σου στοιχισει πολυ σε μορια.

Το πιο σημαντικο θεωρω ειναι να κοιμαστε τουλαχιστον 8 ωρες και να τρωτε καλα.Εαν αυτα τα κανετε,τοτε θα εχετε αρκετες δυναμεις να πηγαινετε φροντιστηριο & να διαβαζετε και ατομικα.Ναι οπως καταλαβατε αυτο ισως σημαινει οτι δεν θα σας μενει και πολυς ελευθερος χρονος αλλα αξιζει τον κοπο για τον στοχο σας,και παντα μπορειτε να κανετε τουλαχιστον 1(απαραιτητη) εως και 3 μεγαλες εξοδους εαν ειστε τυχεροι. Επισης θα πω κατι που εχω αναφερει αρκετο καιρο το τελευταιο διαστημα και δεν ξερω και εγω που,αλλα θα συνεχισω να το λεω :

Δυστυχως κανεις δεν μας μαθαινει πως πρεπει να διαβαζουμε.Πολλοι διαβαζουν κρεβατι,αλλοι κοιμουνται μονο 4 και 6 ωρες γιατι ηθελαν να δουν την αγαπημενη τους σειρα,αλλοι δεν τρωνε καλα ή τρωνε σε ατακτες ωρες λογω του περιεργου προγραμματος τους ή ακομα δεν κανουν καν διαλειμματα αλλα βαρανε 8 ωρα. Οχι παιδια,ο χρονικος προγραμματισμος ειναι το κλειδι για την επιτυχια στις πανελληνιες. Βασικες προυποθεσεις :


  • Κοιμομαστε τουλαχιστον 8 ωρες.

  • Ξεκιναμε με ενα καλο πρωινο αλλα δεν το παρακανουμε μην μας πιασει υπνηλια,κατι ελαφρυ ισα ισα να ξεκινησει η ημερα.

  • Εχουμε ενα πλανο το τι θα κανουμε εκεινη την ημερα και προσπαθουμε να το ακολουθησουμε πιστα ωστε να ειμαστε ενταξει με τις υποχρεωσεις μας αλλα και να ξεκουραζομαστε(απο το να στρωσετε το κρεβατι σας μεχρι τι ωρα θα πεσετε για υπνο).

  • Διαλειμματα 10 λεπτα ανα 45-60 λεπτα διαβασματος ή και 5 λεπτα με 30 λεπτα διαβασματος,οτι σας βολευει καλυτερα,πειραματιστειτε.

  • Απολυτη ησυχια στον χωρο,και διαβαζουμε παντα γραφειο,χωρις κινητα,οθονες η οτιδηποτε που μπορει να αποσπασει την προσοχη. Αυτο ισχυει και για τον φωτισμο ο οποιος πρεπει να ειναι ομοιομορφος,χωρις εντονες σκιες ή φωτα που χτυπανε στα ματια και μπορουν να κουρασουν.

  • Προσπαθειτε να τηρησετε το προγραμμα σας,εαν το χαλασετε 1 φορα,αφηστε το και καντε restart την επομενη μερα.Εαν προσπαθησετε να το φτιαξετε ας πουμε μενοντας ξυπνιοι περισσοτερο απ'οσο πρεπει,και δεν θα διαβασετε σωστα & θα ειστε κουρασμενοι την επομενη μερα,οποτε θα παει φαυλος κυκλος.


Συγγνωμη που ειπα μερικα τα οποια θεωρουνται και αυτονοητα και πλεον κλισε αλλα δυστυχως επειδη θεωρουνται τοσο αυτονοητα ολοι νομιζουν οτι τα ξερουν και θα τα ακολουθησουν και τελικα ελαχιστοι το κανουν.Ακομα χειροτερα καποιοι τα θεωρουν τοσο αυτονοητα που δεν φροντιζουν να εξασφαλισουν οτι πραγματι ειναι ενταξει και στα 6 σημεια. Ειναι 6 απλα πραγματακια που εαν τα κανετε θα πατε εξαιρετικα πιστευω. Θελετε να κανετε πραγματα αλλα trust me,για εναν χρονο τιποτα δεν φευγει,και τα παιχνιδια που θελετε να παιξετε pc,και τα κινητα,και τα κομενακια,και οι ταινιες & οι βολτες και οτι αλλο hobby εχετε εκει θα ειναι και θα σας περιμενουν οταν τελειωσετε.Ειναι μια μικρη θυσια ενος χρονου η οποια θα σας σωσει απο αρκετους μπελαδες επειτα στη ζωη σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 395140

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα παιδιά που ξεκίνησαν Λατινικά στο φροντιστήριο φέτος ενημερώθηκαν για τις επικείμενες αλλαγές του 2019-2020?

Με βάση το νεο συστημα εισαγωγής καταργούνται τα Λατινικα και την θεση τους παιρνει η Κοινωνιολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotinipapa

Νεοφερμένος

Η fotinipapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Τα παιδιά που ξεκίνησαν Λατινικά στο φροντιστήριο φέτος ενημερώθηκαν για τις επικείμενες αλλαγές του 2019-2020?

Με βάση το νεο συστημα εισαγωγής καταργούνται τα Λατινικα και την θεση τους παιρνει η Κοινωνιολογία.

Ναι, ενημερωθήκαμε . Έμαθα ότι πολλά φροντιστήρια (πχ Μπαχαρακης) κατήργησαν το μάθημα των λατινικών από το πρόγραμμα σπουδών της β λυκειου . Παρόλα αυτά το νομοσχέδιο δεν ψηφίστηκε ακόμα. Το Δεκέμβριο θα κατατεθεί προς ψήφιση στη Βουλή . Σε περίπτωση που δεν ψηφιστεί θα δίνουμε κανονικά λατινικά (νομιζω ) Εγώ προσωπικά την προηγούμενη εβδομάδα έκανα το πρώτο μάθημα στα λατινικά (ιδιαίτερα ) αλλά δεν επικοινώνησα με τη καθηγήτρια μου .Ενδεχομένως να συνεχίσω μέχρι τον Δεκέμβρη σε περίπτωση που το νομοσχέδιο απορριφθεί . Εσείς τι θα κάνετε ; :wizard:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 395140

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγω δινω πανελλήνιες το 2019 οπότε δεν έχουμε καποια αλλαγή. Απλά θα είμαστε οι πρώτοι που θα δοκιμάσουμε τη νεα εξέταση στα Αρχαια... θα δουμε πως θα παει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Εγώ ένα έχω να σας πώ παιδιά. Τα φροντιστήρια σας τρώνε τα λεφτά χωρίς κανένα λόγο. Αντι να κάτσετε 1η-2α Λυκείου να μάθετε να διαβάζετε μόνοι σας και να βγάλετε την ύλη σαν άνθρωποι(γιατί μην τρελαθούμε, αν δεν σου φτάνει καλοκαίρι + μια σχολική χρονιά για την Γ κάτι τρέχει) πηγαίνετε στα φροντιστήρια για λίγη "κονσέρβα γνώσης" και αχρείαστη πίεση.
Χαλαρώστε, δεν είναι τόσο δύσκολα όσο προσπαθούν να σας πείσουν ότι είναι, μην ξεχνάτε ότι και αυτό ένα προιόν είναι και κάπως πρέπει να προωθηθεί.
Και στη τελική, τι πάντα φροντιστήρια θα έχετε? Στο πανεπιστήμιο τι θα κάνετε? Κρίμα να σας στερούν από τον προσωπικό μόχθο για την κατάκτηση της γνώσης...
Επειδή δημοσιεύτηκε κάτω από το σχόλιό μου, λογικά θα πιστεύεις ότι πάω β λυκείου, θα πάω τρίτη, και συμφωνώ ότι Β λυκείου δε χρειάζεται να πηγαίνεις φροντιστήριο, προσωπικά δεν πήγα ενώ όλη οι συμμαθητές μου πήγαιναν, και πάλι βρίσκομαι στο ίδιο επίπεδο. Αλλά στη Γ σαφώς και χρειάζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotinipapa

Νεοφερμένος

Η fotinipapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Παιδια εσείς που θα φοιτησετε φέτος στη β λυκειου και είστε στην κατεύθυνση ανθρωπιστικών σπουδών , θα συνεχίσετε λατινικά κανονικά , θα ξεκινήσετε κοινωνιολογία (!) ή τίποτα από τα δύο ; Ρωτάω επειδή δεν ψηφίστηκε ακόμη το νομοσχέδιο για τη παιδεία και δεν είναι τίποτα σίγουρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

louminis

Νεοφερμένος

Η louminis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ξένων Γλωσσών Μετάφρασης & Διερμηνείας Ιονίου. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Θα στο πω απλα και περιεκτικα.Εαν νιωσεις σε οποιοδηποτε μαθημα οτι ο ρυθμος τους σε κραταει πισω,ή οτι δεν εχεις αρκετο χρονο να τα κοιταξεις μονη σου και απλα πας,παρακολουθεις και απο το ενα μπαινει και απο το αλλο βγαινει,τοτε κοψε.Εαν δεν το κανεις αργοτερα ειναι σιγουρο οτι θα σου στοιχισει πολυ σε μορια.

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Θα δω τι θα κάνω..


Παιδιά εμάς στο φροντιστήριο μας είπαν ότι αν κάποιος μείνει φέτος στις πανελληνιες και ξαναδώσει του χρόνου θα μπορεί να επιλέξει αν θα δώσει κοινωνιολογία ή λατινικά. Για να μην αναρωτιέστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top