T.I.E Exam - Πώς σας φαίνεται ;

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Εγώ δεν το έχω καθόλου με τις ξένες γλώσσες από μικρός και δεν μου αρέσει η μελέτη ξένων γλωσσών από βιβλία με κατεβατά κανόνων, κυρίως εξασκούμαι γράφοντας κάποιες εργασίες τις οποίες μεταφράζω και τις στέλνω για δημοσίευση σε περιοδικά και έτσι βελτιώνομαι στα αγγλικά σιγά σιγά, μερικές εργασίες απορρίπτονται λόγω αγγλικών άλλες γίνονται δεκτές.
Δεν το έχεις με τις γλώσσες, αλλά δεν έχεις κάνει καμιά σοβαρή προσπάθεια να πιάσεις το επίπεδο των εξετάσεων. Δεν φταίνε το FCE και το ECCE που είναι δύσκολα. Θέλει λίγη δουλίτσα για να τα καταφέρεις, αλλά δεν είναι αστροφυσική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Απο οσο ειδα στην ιστοσελιδα του εν λογο πτυχειου αναφερεται οτι εχει διεθνη αναγνωρισει .Υπαρχει καποια λιστα η κατι αλλο το οποιο να το επιβεβαωνει η να προσδιοριζει σε τι ποσοστο ισχυει αυτο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Είναι πολύ γενικό αυτό που ρωτάς. Είναι αναλόγως για ποιο λόγο το θέλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Περα απο την ιρλαδια και την ελλαδα σε ποιες αλλες χώρες αναγνωριζεται υπαρχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Δεν υπάρχει η έννοια της καθολικής αναγνώρισης στο εξωτερικό. πχ Κάθε πανεπιστήμιο ορίζει το ίδιο τα κριτήρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Αυτο το γνωριζω να το θεσω διαφωρετικα σε ποιες χωρες υπαρχει η εν λογο πιστοποιησει -δηλ γινονται εξετασεις κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Θα γίνω πολύ κακιά αν πω πως το ΑΣΕΠ δεν αναγνωρίζει κανένα πιστοποιητικό; Απλά αποδέχεται, μεταβατικά. Το τι το ελληνικό κράτος θα αναγνωρίζει αν και όταν προχωρήσει σε μηχανισμό διαπίστευσης θα το δείξει το μέλλον. Το τι κριτήρια θα θεσπιστούν θα το δούμε τότε. 'Ετσι κι αλλιώς δεν νομίζω πως υπάρχει πιστοποητικό για όλα. Ένα πράγμα κάνει για όλα. Η πραγματική γνώση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Αυτο το γνωριζω να το θεσω διαφωρετικα σε ποιες χωρες υπαρχει η εν λογο πιστοποιησει -δηλ γινονται εξετασεις κτλ
Καθολική αναγνώριση δεν έχει σε καμία χώρα εκτός από την Ελλάδα και την Ιρλανδία. Γίνονται προσπάθειες να αναγνωριστεί στην Ιταλία, αλλά δεν ξέρω αν έχουν προχωρήσει.

Για την Ελλάδα ισχύει αυτό που λέει η Sonia πιο πάνω. Με άλλα λόγια, μην δένετε τίποτα κόμπο.

Ακόμα και για μεταπτυχιακά στην Ελλάδα, τα μόνα πιστοποιητικά που γίνονται αποδεκτά από όλους αυτή τη στιγμή είναι το CPE και το ECPE.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

len@

Νεοφερμένος

Η len@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Έχω αφήσει τα Αγγλικά από το 2012 που πήρα το επίπεδο Γ1 από το ΚΠΓ. Χρειάζομαι το επίπεδο Γ2 για επαγγελματικούς λόγους και σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να δώσω το Tie, καθώς η σχέση μου με τα Αγγλικά δεν είναι και τόσο καλή. Έχετε να μου δώσετε κάποιες συμβουλές; Πιστεύετε ότι είναι εφικτός στόχος; Πόσο χρόνο περίπου προετοιμασίας χρειάζεται και μπορώ να βρω από κάπου πρόσθετο υλικό; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Και το TIE είναι από τα εύκολα, για να μην λέτε μόνο για τα NOCN και LRN...βασικά πιστεύω πως το ΤΙΕ είναι ακόμα πιο εύκολο !

Αγαπητή @Nina-nana δές λίγο για το NOCN

Screenshot (108).png
Screenshot (109).png

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

πηρα Β1 στα γραπτα ενω την προηγουμενη χρονια ειχα περασει το FCE, ECCE & ISE II ... και πηγαινα για C2...

Με έκανες και γέλασα.Να είσαι καλά
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top