Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική

Mfunlol

Νεοφερμένος

Η Mfunlol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
5) Δύο σημειακα φορτια q1=4mC και q2=+12mC βρισκονται στον αερα σε αποσταση r=1m α)Να βρειτε το συνολικο πλεονασμα ή ελλειμα των ηλεκτρονιων που εχουν τα δυο σημειακα φορτια, β) Να υπολογισετε το μετρο της δύναμεις κουλομπ, που ασκείτε μεταξυ των δυο φορτιων , γ) Να υπολογισετε το μετρο της δυναμεις Κουλομπ , αν διπλασιαστει η αποσταση και ταυτοχρονα τριπλασιαστει το φορτιο q1.
Κάτσε να δούμε

Φαντάζομαι εννοούσες q1= -4 mC έτσι; Λοιπόν...Ο τύπος είναι F= K * q1*q2/ r2 Δούλεψε με αυτόν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Μπορεί να μου γράψει κάποιος τις σχέσεις κυκλωμάτων εν παραλλήλω και εν σειρα??????? εννοω τα I , V και R
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Μπορεί να μου γράψει κάποιος τις σχέσεις κυκλωμάτων εν παραλλήλω και εν σειρα??????? εννοω τα I , V και R

I = q/t
V = Eηλ/q
R = V/I

Αν θυμάμαι καλά αυτοί πρέπει να είναι οι τύποι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
I = q/t
V = Eηλ/q
R = V/I

Αν θυμάμαι καλά αυτοί πρέπει να είναι οι τύποι..

Φίλε μου δεν εννοώ αυτούς....αυτούς τους ξέρω...
αυτούς που βρίσκουμε το Roλικό , κι τετοια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Φίλε μου δεν εννοώ αυτούς....αυτούς τους ξέρω...
αυτούς που βρίσκουμε το Roλικό , κι τετοια....

το Roλ και για τις 2 συνδέσεις είναι: 1/Rολ = 1/R1 + 1/R2 + 1/R3 .....

Για σειρά:

V = V1 + V2

Παράλληλη:

I = I1 + I2

Άνοιξε το βιβλίο σελ. 55-56 και δέστα.

Θυμήθηκα τα παλιά τώρα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Φίλε μου δεν εννοώ αυτούς....αυτούς τους ξέρω...
αυτούς που βρίσκουμε το Roλικό , κι τετοια....

ΣΕ ΣΕΙΡΑ

Iολ= Ι1=I2=I3=..
Voλ=V1 + V2+V3+...
Roλ=R1 + R2 +R3+..

ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ

Ιολ=Ι1+Ι2+Ι3+..
Voλ=V1=V2=V3=...
1/Rολ= 1/R1 + 1/R2 + ..

ΠΡΟΣΟΧΗ.ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ Roλ=R1 + R2 +R3..(οταν ειναι παραλληλες οι αντιστασεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Ευχαριστώ παιδιά... αυτά εννοούσα!!!!!!!!!!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IasonasM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο IasonasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
άκυρο, με πρόλαβαν
Μήπως εννοείς :
α) σύνδεση σε σειρά : Rολ = R1 + R2
β) παράλληλη σύνδεση: 1/Rολ = 1/R1 + 1/R2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι; Πως λεγεται η δυναμη που σχεδιαζεται πανω απο το αντικειμενο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Μήπως εννοείς την κάθετη αντίδραση?Fn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι; Πως λεγεται η δυναμη που σχεδιαζεται πανω απο το αντικειμενο;
Αν κατάλαβα τι ρωτάς, λέγεται διάνυσμα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Μήπως εννοείς την κάθετη αντίδραση?Fn

Ναι Fn η Ν... Ευχαριστω! Γιατι ειχα μια ασκηση να σχεδιασω κατι δυναμεις και δεν το θυμομουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Καμία δύσκολη άσκηση Φυσικής;:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spring day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η spring day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Καλησπέρα! Βρήκα την παρακάτω άσκηση που επισυνάπτω και την έλυσα για εξάσκηση αλλά δεν υπάρχουν κάπου τα αποτελέσματα για να τα συγκρίνω με τα δικά μου. Συγκεκριμένα έχω αμφιβολίες στο ερώτημα β όπου βρήκα Uελmax / Uταλmax = 81/64. Θα μπορούσε μήπως κάποιος να μου πει αν είναι σωστό το αποτέλεσμα;
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20211129-165256_Chrome.jpg
    Screenshot_20211129-165256_Chrome.jpg
    172.3 KB · Εμφανίσεις: 60

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Καλησπέρα! Βρήκα την παρακάτω άσκηση που επισυνάπτω και την έλυσα για εξάσκηση αλλά δεν υπάρχουν κάπου τα αποτελέσματα για να τα συγκρίνω με τα δικά μου. Συγκεκριμένα έχω αμφιβολίες στο ερώτημα β όπου βρήκα Uελmax / Uταλmax = 81/64. Θα μπορούσε μήπως κάποιος να μου πει αν είναι σωστό το αποτέλεσμα;
Χμ ελπίζω να μην μου ξεφεύγει κάτι(πάει και καμιά 5ετια απο την τελευταία φορά που έκανα ταλαντώσεις :P ),πάντως το δικό μου αποτέλεσμα είναι 9/4. Τσέκαρε παρακάτω την λύση.

Η μέγιστη δυναμική ενέργεια της ταλάντωσης θα είναι ίση με την ολική ενέργεια της ταλάντωσης η οποία είναι Eτ = (1/2)KΑ² , όπου Α το πλάτος της ταλάντωσης.

Η μέγιστη δυναμική ενέργεια του ελατηρίου θα επιτυγχάνεται όταν το ελατήριο συμπιεστεί ή τεντωθεί στο μέγιστο δυνατό βαθμό σε σχέση με το φυσικό μήκος του, κατά την διάρκεια της κίνησης. Επομένως θα έχουμε Uελmax όταν Δl = Δlmax. Συνοπτικά :

Uταλmax = (1/2)KA²
Uελmax = (1/2)K(Δlmax)²

Uελmax/Uταλmax = (Δlmax)²/Α² = (Δlmax/A)²
Το πλάτος της ταλάντωσης θα είναι φυσικά : A = d/2 = 0.2 m

Από τον νόμο του Hook κατά την ισορροπία του σώματος θα ισχύει :
|F| = K|Δx| =>
10N = K|Δx| =>
Δx = 10/K m

Επίσης απο τον δεύτερο νόμο του Νεύτωνα κατά την ισορροπία :
W = Fελ =>
mg = 10Ν =>
m = 1 Kg

Απο τις γνώσεις μας για τις ΑΑΤ :
ω² = K/m =>
K = mω² =>
Θα είναι : ω = 2π/T = 2π/2Δt = π/2*0.05π = 10 rad/s.
Επομένως : K = 100 N/m

Στην περίπτωση μας, επειδή το ένα άκρο του ελατηρίου είναι στερεωμένο στο δάπεδο, και έχει συμπιεστεί ήδη εξαιτίας της επίδρασης του βάρους του σώματος, είναι ξεκάθαρο οτι θα βιώσει την μέγιστη μεταβολή του φυσικού του μήκους, κατά την διέλευση του σώματος απο την κάτω ακραία θέση της ταλάντωσης(μέγιστη συμπίεση). Οπότε :

Δlmax = Δχ + d/2 = 10/Κ + d/2 = 0.1 m + 0.2 m = 0.3 m

Εν τέλει :
Uελmax/Uταλmax = (0.3/0.2)² = (3/2)² = 9/4 = 2.25
 

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,438 μηνύματα.

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,224 μηνύματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
1645048825443.png
1645048913256.png


1645050546422.png

1645048868730.png


Αυτός βρίσκει την άλλη γωνία. Δεν πειράζει.

ΠΡΟΣΤΕΘΗΚΕ Η ΠΡΩΤΗ ΣΕΙΡΑ ΠΟΥ ΕΛΕΙΠΕ
 
Τελευταία επεξεργασία:

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,438 μηνύματα.
View attachment 96944 View attachment 96947

View attachment 96945

Αυτός βρίσκει την άλλη γωνία. Δεν πειράζει.
Ευχαριστώ πάρα πολύ… Το ίδιο σκεφτόμουν, ότι είχε να κάνει με πυθαγόρειο, ακόμη δυσκολεύομαι στις πράξεις πολύ, και με αγχώνουν τρομερά οπότε καταλήγω να μην προσπαθώ.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ… Το ίδιο σκεφτόμουν, ότι είχε να κάνει με πυθαγόρειο, ακόμη δυσκολεύομαι στις πράξεις πολύ, και με αγχώνουν τρομερά οπότε καταλήγω να μην προσπαθώ.
Όταν λες "πράξεις" ; Τι εννοείς ;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top