Διατηρώντας την επαφή με τα γερμανικά

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.


Πράγματι, έχω και εγώ κάποιους φίλους που έκαναν τόσα χρόνια για να φτάσουν στο Β1!! Προσωπικά, έφτασα στο Β2 μέσα σε μόλις 2 χρόνια και μάλιστα απέκτησα το πτυχίο με sehr gut ^_^. Σε κάθε περίπτωση, προτείνω γερμανική λογοτεχνία, μουσική και ταινίες! Ειδικά το πρώτο, απλά το λατρεύω! Βέβαια, και ένα ταξιδάκι στη Γερμανία δεν είναι καθόλου άσχημη ιδέα, το μόνο πρόβλημα είναι το οικονομικό ;)

Υπάρχει έλληνας που διαβάζει άνετα γερμανική λογοτεχνία ;;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigonos333

Νεοφερμένος

Ο antigonos333 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 14 μηνύματα.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Υπάρχει έλληνας που διαβάζει άνετα γερμανική λογοτεχνία ;;:P

πραγματικά είναι πολύ ευκολότερη απο την αγγλική! Μπορείς μια άγνωστη λέξη αν γνωρίζεις τη ρίζα της να καταλάβεις το νόημα, στα αγγλικά είναι πολύ δυσκολότερο αυτό γιατι δεν υπάρχουν οικογένεις λέξεων,,, (δεν ξέρω πως να το περιγράψω αυτό, οι άλλοι που γνωρίζεται γερμανικά σίγουρα μπορείται να κατλα΄βεται τι εννοώ!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigonos333

Νεοφερμένος

Ο antigonos333 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
πραγματικά είναι πολύ ευκολότερη απο την αγγλική! Μπορείς μια άγνωστη λέξη αν γνωρίζεις τη ρίζα της να καταλάβεις το νόημα, στα αγγλικά είναι πολύ δυσκολότερο αυτό γιατι δεν υπάρχουν οικογένεις λέξεων,,, (δεν ξέρω πως να το περιγράψω αυτό, οι άλλοι που γνωρίζεται γερμανικά σίγουρα μπορείται να κατλα΄βεται τι εννοώ!)

Πολύ σωστά, συμφωνώ απόλυτα!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Εξαρταται απο το ποσο καλα ξερεις τη γλωσσα.
Εγω με B2 Goethe πηρα να διαβασω τα ταξιδια του γκιουλιβερ ( το πρωτοτυπο ωστοσο ειναι αγγλικα ) και απλα δε μπορουσα να τα βγαλω περα.Πολλες αγνωστες λεξεις , πρεπει να εισαι συνεχεια με ενα λεξικο , γι αυτο και αμφιβαλλω για το ποσο ανετη ειναι η αναγνωση , ειδικα με ενα β2 , που δε το θεωρω και σπουδαιο για τα γερμανικα(δυσκολη γλωσσα)
Φυσικα εξαρταται και απο το ειδος του βιβλιου που θελεις να διαβασεις.

Ποια βιβλια διαβαζεις antigonos ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigonos333

Νεοφερμένος

Ο antigonos333 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Εξαρταται απο το ποσο καλα ξερεις τη γλωσσα.
Εγω με B2 Goethe πηρα να διαβασω τα ταξιδια του γκιουλιβερ ( το πρωτοτυπο ωστοσο ειναι αγγλικα ) και απλα δε μπορουσα να τα βγαλω περα.Πολλες αγνωστες λεξεις , πρεπει να εισαι συνεχεια με ενα λεξικο , γι αυτο και αμφιβαλλω για το ποσο ανετη ειναι η αναγνωση , ειδικα με ενα β2 , που δε το θεωρω και σπουδαιο για τα γερμανικα(δυσκολη γλωσσα)
Φυσικα εξαρταται και απο το ειδος του βιβλιου που θελεις να διαβασεις.

Ποια βιβλια διαβαζεις antigonos ;

Krimis und Jugendbücher, z.B: "Wetterwechsel", "Sommergewitter", "Rein wie der Tod", "Der frühe Tod"...
Ευρισκόμενος στο ίδιο επίπεδο και στα αγγλικά, σε διαβεβαιώνω ότι καταλαβαίνω με πολύ περισσότερη άνεση τα βιβλία στα γερμανικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Επαφη με την γερμανικη γλωσσα.. χμ... Αν καποιος εχει να ασχοληθει πολλα χρονια και ξαφνικα θελει να ξεκινησει παλι να ασχολειτε με τα γερμανικα σιγουρα πρεπει να κανει μια καλη επαναληψη.... Εγω προσωπικα προτηνω τραγουδια, ταινιες, κανα περιοδικο αν δεν θελετε να διαβασετε βιβλιο και σιγουρα μια επισκεψη σε μια πολη της Γερμανιας.
Υ.Γ1: αν θελετε να ακουτε τραγουδια να διαβαζετε και τους στιχους και να τους μεταφραζετε ;)
Υ.Γ2: προτηνω για επισκεψη την πρωτευουσα της Βαυαριας.
Υ.Γ3: γι αυτους που ακουν μεταλλ: Rammstein. Γι αυτους που αγαπουν την ροκ: Silbermond
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

antigonos333

Νεοφερμένος

Ο antigonos333 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Επαφη με την γερμανικη γλωσσα.. χμ... Αν καποιος εχει να ασχοληθει πολλα χρονια και ξαφνικα θελει να ξεκινησει παλι να ασχολειτε με τα γερμανικα σιγουρα πρεπει να κανει μια καλη επαναληψη.... Εγω προσωπικα προτηνω τραγουδια, ταινιες, κανα περιοδικο αν δεν θελετε να διαβασετε βιβλιο και σιγουρα μια επισκεψη σε μια πολη της Γερμανιας.
Υ.Γ1: αν θελετε να ακουτε τραγουδια να διαβαζετε και τους στιχους και να τους μεταφραζετε ;)
Υ.Γ2: προτηνω για επισκεψη την πρωτευουσα της Βαυαριας.
Υ.Γ3: γι αυτους που ακουν μεταλλ: Rammstein. Γι αυτους που αγαπουν την ροκ: Silbermond

Κοίταξε, συμφωνώ με όλα όσα ανέφερες και ειδικά μια επίσκεψη στη Γερμανία , αλλά γιατί συγκεκριμένα στο Μοναχο;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Κοίταξε, συμφωνώ με όλα όσα ανέφερες και ειδικά μια επίσκεψη στη Γερμανία , αλλά γιατί συγκεκριμένα στο Μοναχο;:hmm:

Το προτηνω :) πιστευω οτι αξιζει παρα πολλα ειναι ενα υπεροχο πολιτισμικο κεντρο! Υπεροχα κτιρια, τεραστιες πλατειες κλπ κλπ :inlove: ονειρο!! Το προτηνω! Και φυσικα ειναι και πιο κοντα σε σχεση πχ με το Βερολινο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigonos333

Νεοφερμένος

Ο antigonos333 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Το προτηνω :) πιστευω οτι αξιζει παρα πολλα ειναι ενα υπεροχο πολιτισμικο κεντρο! Υπεροχα κτιρια, τεραστιες πλατειες κλπ κλπ :inlove: ονειρο!! Το προτηνω! Και φυσικα ειναι και πιο κοντα σε σχεση πχ με το Βερολινο

Μπορεί να είναι έτσι όπως τα λες :) δεν μπορώ να κρίνω όμως αφού δεν εχω βρεθεί ακόμη στο Μόναχο :)...όσο για την απόσταση κανένα απολύτως πρόβλημα ;) :D εγώ πάντως παραμένω ερωτευμένος με το Düsseldorf :clapup::inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Μπορεί να είναι έτσι όπως τα λες :) δεν μπορώ να κρίνω όμως αφού δεν εχω βρεθεί ακόμη στο Μόναχο :)...όσο για την απόσταση κανένα απολύτως πρόβλημα ;) :D εγώ πάντως παραμένω ερωτευμένος με το Düsseldorf :clapup::inlove:

Εγω αντιθετα δεν εχω παει ποτε στο Ντιζελντορφ... Αν και μαλλον θα το επισκεπτω αυτον τον χρονο ( μακαρι. Αν οχι αυτον τον αλλον σιγουρα) :D το Μοναχο δεν το αλλαζω... Απλα ξερεις ρε συ πολλοι δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα να πανε πχ ξερω εγω στο Αμβουργο ή στο Βερολινο ( μεγαλη αποσταση= πιο ακριβα εισητηρια και περισσοτερα εξοδα) οποτε η Βαυαρια πιστευω οτι ειναι το κατι αλλο!! Ξερεις... Αυτος ο τροπος ειναι ο καλυτερος κατα την γνωμη μου για να μην χασεις επαφη με τα γερμανικα... Εξ αλλου οταν αποφασιζεις να ασχοληθεις με μια γλωσσα και ποσο μαλλον αν την εχεις παρατησει και θελεις να ξανασχοληθεις μαζι της δεν πρεπει να την βλεπεις σαν γραμματικη-λεξιλογιο λεξιλογιο-γραμματικη... Μεσα απο το ταξιδι θα μαθεις για τον πολιτισμο τους θα ακους την γλωσσα παντου... Θα πρεπει να μιλησεις να διαβασεις μια πινακιδα ή εναν καταλογο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top