Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 69,095 εγγεγραμμένα μέλη και 2,482,620 μηνύματα σε 79,141 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 1010 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Mittelstufe (C1)

maraki love (Μαρία)

Φοιτητής

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 1,985 μηνύματα.

H maraki love έγραψε: στις 20:27, 01-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Jenny
Mittelstufe (= μεσαία Βαθμίδα) περιλαμβάνει τα πτυχία Β2 και C1

( σύμφωνα με το "Κοινό Ευρωπαϊκό Πλαίσιο Αναφοράς για τις γλώσσες" (CEF) )
ναι,εγώ το Β2 θέλω...
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

GABRIELLA

Φοιτητής

H GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 789 μηνύματα.

H GABRIELLA έγραψε: στις 00:55, 02-10-09:

εγω εχω και το c1.δεν ηταν καθολου δυσκολο.μην ανησυχεις
Παράθεση

GetOuttaMyWay (Johnson)

Φοιτητής

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Άλλο . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

O GetOuttaMyWay ++ έγραψε: στις 10:30, 02-10-09:

και γω κανω φετος για Β2!!! απλα νομιζω πως τωρα δεν λεγεται μιτελστουφε, αλλα Zertifikat B2 & Zertifikat C1...
Παράθεση

maraki love (Μαρία)

Φοιτητής

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 1,985 μηνύματα.

H maraki love έγραψε: στις 12:01, 02-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από chris_veria
και γω κανω φετος για Β2!!! απλα νομιζω πως τωρα δεν λεγεται μιτελστουφε, αλλα Zertifikat B2 & Zertifikat C1...
ναι,άλλαξε όνομα....εγώ σε λίγες μέρες ξεκινάω!!
ελπίζω να μην δυσκολευτώ!!
Παράθεση

anni_v

Φοιτητής

H anni_v αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων ΤΕΙ Χαλκίδας . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H anni_v έγραψε: στις 12:47, 02-10-09:

το b2 ειναι το mittelstufe c1 ειναι το kleines!
Παράθεση

GetOuttaMyWay (Johnson)

Φοιτητής

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Άλλο . Έχει γράψει 1,677 μηνύματα.

O GetOuttaMyWay ++ έγραψε: στις 14:30, 02-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από anni_v
το b2 ειναι το mittelstufe c1 ειναι το kleines!
κοπελια πριν μιλησεις ψαξε. http://www.goethe.de/ins/gr/the/lrn/prf/kds/elindex.htm
Παράθεση

NikoTexXx (Νίκος)

Φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

O NikoTexXx έγραψε: στις 16:35, 02-10-09:

σιγα ρε παδια τοση προτετοιμασια για ενα γ1?
-----------------------------------------
και επισης δεν υπαρχει πια το μιτελστουφε !!!!!! αν δεις στη σελιδα του γκετε δεν αναφερει κατι για μιτελστουφε
Παράθεση

Iliaso

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 5,469 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε: στις 00:14, 03-10-09:

Kαλή σου τύχηΉθελα και εγώ να προετοιμαστώ για να δώσω τώρα αλλά τελικά δεν..
Παράθεση

kambana

Φοιτητής

H kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 476 μηνύματα.

H kambana έγραψε: στις 22:45, 13-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από kambana
Ευχαριστώ πολύ!Έτσι κι αλλιώς έχω καθημερινή επαφή με τα γερμανικά (η μαμά μου είναι Γερμανίδα) και τώρα π.χ. παίζει πίσω μου γερμανική τηλεόραση...

Βγήκαν χτες τα αποτελέσματα του B2 και το πήρα με sehr gut. Ήθελα, λοιπόν, να ρωτήσω ποια βιβλία προτείνετε για Γ1...Να συνεχίσω τα βιβλία του Νικόλα Βλάχου Wegbereiter;

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα "Γερμανικά: βαθμίδες εκμάθησης & πτυχία"
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _Morticia_ : 08-06-12 στις 12:55.
Παράθεση

Jenny (Τζένη)

Καθηγητής

H Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 747 μηνύματα.

H Jenny έγραψε: στις 23:55, 13-10-09:

Βγήκαν χτες τα αποτελέσματα του B2 και το πήρα με sehr gut. Ήθελα, λοιπόν, να ρωτήσω ποια βιβλία προτείνετε για Γ1...Να συνεχίσω τα βιβλία του Νικόλα Βλάχου Wegbereiter;
Συγχαρητήρια!!!!! :no1:

Wegbereiter ειναι βιβλία προετοιμασίας με τεστάκια....Θα κάνεις μόνο τεστ;
Δεν θέλεις να κάνεις πρώτα κάποιο βιβλίο για C1; Ο Νικόλας Βλάχος έχει τη σειρά Progress και για το επίπεδο C1.
Παράθεση

GetOuttaMyWay (Johnson)

Φοιτητής

O GetOuttaMyWay ++ έγραψε: στις 12:17, 14-10-09:

Εγω κανω το Projekt B2 του Καραμπατου... πολυ μου αρεσει...
Παράθεση

kambana

Φοιτητής

H kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 476 μηνύματα.

H kambana έγραψε: στις 00:35, 15-10-09:

Συγχαρητήρια!!!!! :no1:

Wegbereiter ειναι βιβλία προετοιμασίας με τεστάκια....Θα κάνεις μόνο τεστ;
Δεν θέλεις να κάνεις πρώτα κάποιο βιβλίο για C1; Ο Νικόλας Βλάχος έχει τη σειρά Progress και για το επίπεδο C1.

Ευχαριστώ πολύ!!!Θα συνεχίσω μάλλον μόνη μου (όπως έκανα δηλ. και στα δύο προηγούμενα). Από τη σειρά Progress ποια ακριβώς θα χρειαστώ, γιατί βλέπω έχει πολλά κι άλλα τόσα πάλι για το Wegbereiter.http://www.notosbooks.gr/protinomena...ory=105&page=1
Παράθεση

Jenny (Τζένη)

Καθηγητής

H Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 747 μηνύματα.

H Jenny έγραψε: στις 01:30, 15-10-09:

Ευχαριστώ πολύ!!!Θα συνεχίσω μάλλον μόνη μου (όπως έκανα δηλ. και στα δύο προηγούμενα). Από τη σειρά Progress ποια ακριβώς θα χρειαστώ, γιατί βλέπω έχει πολλά κι άλλα τόσα πάλι για το Wegbereiter.http://www.notosbooks.gr/protinomena...ory=105&page=1
Αφού είχες ξεκινήσει τη σειρά Progress για το Β2, τότε καλό είναι να συνεχίσεις το άλλο βιβλίο Progress που είναι για το C1 (συνοδεύεται νομίζω από βιβλίο ασκήσεων και κάτι μικρά βιβλιαράκια με λεξιλόγιο και βοήθεια για τις ασκήσεις).
Και μόλις τελειώσεις με αυτό κάνε το βιβλίο με τα τεστάκια.
Παράθεση

kambana

Φοιτητής

H kambana έγραψε: στις 21:21, 15-10-09:

Αφού είχες ξεκινήσει τη σειρά Progress για το Β2, τότε καλό είναι να συνεχίσεις το άλλο βιβλίο Progress που είναι για το C1 (συνοδεύεται νομίζω από βιβλίο ασκήσεων και κάτι μικρά βιβλιαράκια με λεξιλόγιο και βοήθεια για τις ασκήσεις).
Και μόλις τελειώσεις με αυτό κάνε το βιβλίο με τα τεστάκια.
Μάλλον έχει γίνει λάθος ή το είπα λάθος...Δεν έχω κάνει τη σειρά Progress για το B2 μόνο το Wegbereiter.
Παράθεση

MARIAELENI1993

Νεοφερμένος

H MARIAELENI1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H MARIAELENI1993 έγραψε: στις 13:26, 13-08-12:

Γεια χαρά!
Σε λιγότερο από ένα μήνα δίνω εξετάσεις για το C1. Το έχει δώσει κανείς? Αν ναι , πως σας φάνηκαν οι εξετάσεις?
Παράθεση

aggressive

Μαθητής Γ' λυκείου

H aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 921 μηνύματα.

H aggressive έγραψε: στις 13:56, 13-08-12:

Μια φίλη μου που έδωσε είπε πως ήταν δύσκολα τα προφορικά. Η έκθεση νομίζω είναι 200 λέξεις και πάντα γράμμα, πιο λίγες από το αντίστοιχο γαλλικό πτυχίο που ζητούν 250 λέξεις και άρθρο, γράμμα κλπ. Άσχετο, αλλά τέσπα.
Παράθεση

MARIAELENI1993

Νεοφερμένος

H MARIAELENI1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H MARIAELENI1993 έγραψε: στις 14:50, 13-08-12:

Κι εμένα τα προφορικά με αγχώνουν περισσότερο....
Παράθεση

george1 (γιωργος)

Φοιτητής

Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 121 μηνύματα.

O george1 έγραψε: στις 03:18, 07-09-12:

παιδια εδωσα τωρα τον ιουνιο. Το περασα με gut. H ακουστικη, η εκθεση ευκολα. Προφορικα δυσκολα ( μου ετυχε ρητο) και κειμενα δυσκολα.
1
Παράθεση

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

H Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ψυχολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 977 μηνύματα.

H Alireza έγραψε: στις 13:13, 08-09-12:

Κι εγώ το έδωσα τον προηγούμενο Σεπτέμβριο με προετοιμασία μόλις 4-5 μηνών! Φυσικά είχα τις αμφιβολίες μου (είχα πρήξει την καημένη την καθηγήτρια ότι δε θα το περάσω) αλλά τελικά το πέρασααα με απρόσμενα μεγάλη επιτυχία για μένα! Θέλει αρκετό λεξιλόγιο, λεπτές διαφορές ανάμεσα σε λέξεις, εκφράσεις επίσημες για τον προφορικό λόγο και την έκθεση και φυσικά γραμματική που δεν έδωσα όμως και τόση βαρύτητα γιατί δεν είχε τίποτα παραπάνω από αυτά που είχα μάθει εκτός από εμβάθυνση στις δευτερεύουσες-μετοχές-ψιλοφαινομενάκια. Μου βγήκε η πίστη όλο το καλοκαίρι γιατί διάβαζα τουλάχιστον 5-6 ώρες τη μέρα καθημερινά αλλά με συστηματικό διάβασμα και ΠΟΛΥ ΛΕΞΙΛΟΓΙΟ τα καταφέρνεις περίφημα. Από βιβλία έκανα το Progress πρώτα και μετά 20 τεστ από Projekt και Station + κάποιες λεξιλογικές και γραμματικές ασκήσεις από άλλα βιβλία και τεστ που μου έδινε η καθηγήτρια. Ακουστικά κάπου στα 50 πρέπει να έκανα αλλά έβλεπα και ειδήσεις, διάβαζα άρθρα για διάφορα θέματα και πήγα και Γερμανία για 1 βδομάδα για συναναστροφή με ντόπιους.
Όσο για την εξέταση τα ακουστικά, που είχα πατώσει στο Β2, μου φάνηκαν πανεύκολα και κατανοητά από το CD και έκανα μόνο 2 λάθη.
Γραμματική και έκθεση ήταν ok αν δεν μπέρδευα το θέμα της έκθεσης.. Ευτυχώς το κατάλαβα εγκαίρως και το σουλούπωσα.
Κείμενα πολύ εύκολα, γελοία θυμάμαι η πρώτη άσκηση. Του στιλ, είχε στο κείμενο το sich entspannen και ζητουσε το Entspannung. Βλακεία. Τα υπόλοιπα κι αυτά βατά.
Ε προφορικά τώρα είναι ανάλογα τους εξεταστές (αν είναι γυναίκες you are gonna have a bad time) και το παιδί που μπαίνει μαζί σου. Εγώ συννενοήθηκα καλά πιστεύω με λίγο κολληματάκια αλλά προσπαθουσα να τα σώζω. Το θέμα είναι να λες κάτι, ό,τι ξέρεις ακόμα κι αν νομίζεις ότι είναι άσχετο. Και μη σκέφτεσαι τόσο τα λάθη που μπορεί να κάνεις, καλύτερα να μιλάς με άνεση και σχετική ευκολία.
Χωρίς άγχος και πολλή πίεση και όλα θα πάνε καλά, αν δεν έχεις ήδη δώσει! Καλή επιτυχία!!!
Παράθεση

stella1802

Νεοφερμένος

H stella1802 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H stella1802 έγραψε: στις 23:16, 08-09-12:

Παιδιά όλα οκ! Το έδωσα προχθές και τα πήγα πολύ καλά και στα γραπτά και στα προφορικά. Αναμένω τώρα τα αποτελέσματα αν και πλέον δεν έχω αγωνία!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Libertus

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Test DaF ή Mittelstufe; - Από quickkab4
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γερμανικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-08-11 στις 18:04.
    • Προφορικά Mittelstufe 2009 - Από Evi_Panay
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γερμανικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 31-01-09 στις 22:03.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα