Βιβλία εκμάθησης της γερμανικής

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ χρησιμοποιώ το Deutsch im Nu του Βλάχου, σε πάει από την αρχή Α1 μέχρι Β1. Δεν είμαι ξετρελαμένος με το βιβλίο, αλλά μέσα σε μισό χρόνο έχω προχωρήσει πολύ στη γλώσσα. (Ιδιαίτερο με 2 άτομα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Τι βιβλία θα προτείνατε για ξεκίνημα γερμανικών σε ένα παιδί δημοτικού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Τι βιβλία θα προτείνατε για ξεκίνημα γερμανικών σε ένα παιδί δημοτικού;

Σου απάντησα με PN:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tomn1308

Νεοφερμένος

Ο tomn1308 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους, ετοιμάζομαι σύντομα να παω στη Γερμανια για να εργαστώ ως νοσηλευτής και θέλω να ξεκινήσω από εδώ να μαθαίνω κάποια πράγματα και εκεί θα κάνω μαθήματα. Τι βιβλία θα μου προτείνατε, ξέρω μόνο τα τελείως βασικά της γλώσσας οπότε θα έλεγα ότι το επίπεδο μου είναι απλά Α1. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους, ετοιμάζομαι σύντομα να παω στη Γερμανια για να εργαστώ ως νοσηλευτής και θέλω να ξεκινήσω από εδώ να μαθαίνω κάποια πράγματα και εκεί θα κάνω μαθήματα. Τι βιβλία θα μου προτείνατε, ξέρω μόνο τα τελείως βασικά της γλώσσας οπότε θα έλεγα ότι το επίπεδο μου είναι απλά Α1. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια!

Menschen A1.2!

Πριν το Menschen όμως θα έλεγα να κάνεις ένα τεστ αξιολόγησης γνώσεων ( υπάρχουν και στο ίντερνετ) για να εντοπίσεις ελλείψεις ακόμα και στο Α1.1 ( τα πολύ βασικά που λες). Αν δεις ότι δεν μπορείς να ανταποκριθείς στο τεστ ξεκίνα με το Menschen A1.1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KonstantinosNew

Νεοφερμένος

Ο KonstantinosNew αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Παιδια ψαχνω βιβλια γερμανικων για να μαθω οσο πιο πολλες λεξεις γινεται στα επιπεδα B2, C1 και C2.

Το ιδανικο βιβλιο, θα εχει την εκαστοτε λεξη με την σημασια της και μετα θα υπαρχουν πολλες ασκησεις για να εμπεδωσεις την καθε λεξη. Π.χ. ασκησεις επιλογης a,b,c,d ή ασκησεις συμπληρωσης κενων.

Σχετικα με τα ελληνικα δεδομενα, πως το λυνουν αυτο το προβλημα τα Ελληνικα φροντιστηρια; Υπαρχουν διαθεσιμα βιβλια ή πρεπει να αναζητησω ανεπισημα pdf φροντιστηριων και ισως να τα αγορασω;

Στα διεθνη δεδομενα, υπαρχουν τετοια βιβλια με την σημασια των λεξεων στα αγγλικα και με πολλες ασκησεις εμπεδωσεις μετα;

Ευχαριστω. Οποιος θελει ας προτεινει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Καλησπέρα!

Για προετοιμασία Γερμανικών C1 ποια βιβλία κάνετε/προτείνετε;

Εγώ πάω σε φροντιστήριο όπου κάνουμε το Sicher και μετά θα κάνουμε το Projekt, ωστόσο έχω κάποιους ενδοιασμούς γιατί δεν είναι σε μορφή ολοκληρωμένων tests βάσει των προδιαγραφών του Göthe για το οποίο προετοιμαζόμαστε. Σκέφτομαι να αγοράσω μόνη μου όλη τη σειρά του Wegbereiter C1 του Βλάχου, που έχει ολοκληρωμένα tests. Αυτή τη σειρά κάναμε στο άλλο φροντιστήριο για το Β2 και ήμουν καλά προετοιμασμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top