Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 69,103 εγγεγραμμένα μέλη και 2,482,809 μηνύματα σε 79,148 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 341 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Τοπικές διάλεκτοι στη Γερμανία

A propos (Νίκος)

Πτυχιούχος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,499 μηνύματα.

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε: στις 12:36, 12-06-14:

http://frontistirion.blogspot.gr/201...g-post_27.html

ΔΕΥΤΈΡΑ, 27 ΙΑΝΟΥΑΡΊΟΥ 2014
Γερμανικές διάλεκτοι

Επειδή οι Γερμανοί είναι έντονα τοπικιστές (σε αντίθεση με πολλές άλλες χώρες πιο κρατοκεντρικές στις οποίες σιγά σιγά εξαλείφονται) οι πολλές τοπικές τους διάλεκτοι έχουν μεγάλο εύρος επιρροής. 'Εχετε ακούσει κάποια από αυτές τις διαλέκτους; Πως σας φάνηκε;

Πηγή: http://klangschreiber.de/2010/10/06/...lekte-podcast/

Στην Γερμανία είναι έντονη η παρουσία τοπικών διαλέκτων. Η κατανόησή τους δεν είναι πάντα εύκολη, ακόμα και για τους Γερμανούς. Οι περισσότεροι Γερμανοί χρησιμοποιούν βέβαια τις διαλέκτους σε ανεπίσημες περιστάσεις (πχ. στο οικογενειακό περιβάλλον), σε κάποιες όμως περιοχές, όπως στην Βαυαρία χρησιμοποιείται έντονα η (βαυαρική) διάλεκτος στην κοινωνική ζωή.
Και εκτός των συνόρων φυσικά συναντάμε διαλέκτους της Γερμανικής γλώσσας: στην Ελβετία (Schweizerdeutsch), Αυστρία, Λουξεμβούργο, Λίχτενσταιν, αλλά και Γαλλία, Ιταλία, Δανία και άλλες περιοχές της Ευρώπης.

Ακούστε ένα απόσπασμα από το Μικρό Πρίγκηπα σε διάφορες γερμανικές διαλέκτους
http://www3.germanistik.uni-halle.de...eutschland.htm
2
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Φοιτητής

H Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γερμανικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,221 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε: στις 20:35, 12-06-14:

Ακουω και ασχολουμε κυριως με την βαυαρικη διαλεκτο! Ειναι πολυ δυσκολη μεν αλλα υπεροχη προσπαθω να την μαθω
Παράθεση

A propos (Νίκος)

Πτυχιούχος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,499 μηνύματα.

O A propos Jongleur en exercice - Cage en folie έγραψε: στις 18:56, 13-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από Deutsch... Lover
Ακουω και ασχολουμε κυριως με την βαυαρικη διαλεκτο! Ειναι πολυ δυσκολη μεν αλλα υπεροχη προσπαθω να την μαθω
Viel Glück
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Σπουδες στη Γερμανια - Από bluesky12
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Σπουδές στο εξωτερικό.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-05-15 στις 18:09.
    • Σπουδες στη Γερμανια - Από zografialep
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Σπουδές στο εξωτερικό.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-02-15 στις 16:56.
    • Τοπικές προφορές - Από tsus
      Το θέμα έχει λάβει 51 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γλώσσα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 18-02-14 στις 22:10.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα