Σπουδές για τη διάγνωση ειδικής αγωγής;

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Καλησπέρα. Θα πάω Δευτέρα λυκείου. Στο μέλλον θέλω να ασχοληθώ αποκλειστικά με την διάγνωση ειδικής αγωγής , μαθησιακών δυσκολιών (και αντιμετωπισης) αλλα κυριως διάγνωση. Και θα ηθελα να δουλεψω στον ιδιωτικό τομέα. (Να ανοίξω το δικο μου γραφείο)

Τι σπουδες (και μεταπτυχιακά) θα πρεπει να κάνω;
Παρακαλω βοηθήστε με όσοι ειστε γνωστες του θέματος
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,454 μηνύματα.
Από την στιγμή που σε ενδιαφέρει να ανοίξεις δικό σου γραφείο και να ασχοληθείς με την διάγνωση και γενικότερα την έρευνα πιάνω σε αυτό τον τομέα για προπτυχιακό πιθανόν το καλύτερο να ήταν η ψυχολογία και από εκεί και πέρα να ακολουθήσεις κάποιο μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής ή σχολικής ψυχολογίας. Ψάξε στο σαίτ της σχολής (όποιας πόλης θέλεις) για περισσότερες λεπτομέρειες.
 

island

Νεοφερμένος

Η island αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Καλησπέρα. Θα πάω Δευτέρα λυκείου. Στο μέλλον θέλω να ασχοληθώ αποκλειστικά με την διάγνωση ειδικής αγωγής , μαθησιακών δυσκολιών (και αντιμετωπισης) αλλα κυριως διάγνωση. Και θα ηθελα να δουλεψω στον ιδιωτικό τομέα. (Να ανοίξω το δικο μου γραφείο)

Τι σπουδες (και μεταπτυχιακά) θα πρεπει να κάνω;
Παρακαλω βοηθήστε με όσοι ειστε γνωστες του θέματος


Από παιδιά γνωστών μου ανθρώπων που έτυχε να ακούσω οι γονείς πρώτα κατέφυγαν σε παιδοψυχίατρο ώστε να γίνει η διάγνωση και μετά αυτός τους έστειλε σε άλλους αρμόδιους ανάλογα το πρόβλημα τέτοιοι ήταν λογοθεραπαυτές,εργοθεραπευτές κλπ ανάλογα το θέμα του κάθε παιδιού.Αρα λογικά χωρίς βέβαια να είμαι και ειδική επί του θέματος από ψυχίατρο ξεκινάς και αν μιλάμε για παιδί που σ αυτήν την ηλικία θεωρώ ότι γίνεται εμφανές κάποιο πρόβλημα τότε παιδοψυχίατρο.
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Αν είσαι θεωρητική Η ψυχολογια η πτδε ή παιδαγωγικό ειδικής αγωγής μπορείς

Και εγω που ημουν θεωρητικη κάτι τετοιο έκανα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top