[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2019

SotosMein

Νεοφερμένος

Ο SotosMein αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Οι εκτιμήσεις μου για τις στρατιωτικές σχολές (ΓΕΛ 2ο πεδίο Αξιωματικοί):

Ικάρων Μηχανικοί(ΣΜΑ): 18.280
Ικάρων Μηχανικοί(ΣΜΑ) Ειδ. Κατ. α: 17.900
Ικάρων Ελεγκτές Αεράμυνας: 17.750
Ικάρων Ελεγκτές Αεράμυνας Ειδ. Κατ. α: 17.600
Ναυτικών Δοκίμων Μηχανικοί: 17.600
Ναυτικών Δοκίμων Μηχανικοί Ειδ. Κατ. α: 17.250
Ναυτικών Δοκίμων Μάχιμοι: 17.550
Ναυτικών Δοκίμων Μάχιμοι Ειδ. Κατ. α: 17.210
Ευελπίδων Σώματα: 17.150
Ευελπίδων Σώματα Ειδ. Κατ. α: 16.800
Ευελπίδων Όπλα: 15.550
Ευελπίδων Όπλα Ειδ. Κατ. α: 14.800

Μερικές εκτιμήσεις για σώματα ασφαλείας:
Ανθυποπυραγών(Πολίτες): 18.400
Δοκίμων Σημαιοφόρων (Λιμενικό Σώμα): 18.300
Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας (Πολίτες): 18.150

Υπενθυμίζω ότι αυτές είναι εκτιμήσεις που στηρίζονται σε ένα μοντέλο που έφτιαξα με βάση ορισμένα στατιστικά που απορρέουν από τις βαθμολογίες υποψηφίων και τις προτιμήσεις τους. Μπορεί σαφώς να υπάρξουν αποκλίσεις.
 

Christos K

Νεοφερμένος

Ο Christos K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Οι εκτιμήσεις μου για τις στρατιωτικές σχολές (ΓΕΛ 2ο πεδίο Αξιωματικοί):

Ικάρων Μηχανικοί(ΣΜΑ): 18.280
Ικάρων Μηχανικοί(ΣΜΑ) Ειδ. Κατ. α: 17.900
Ικάρων Ελεγκτές Αεράμυνας: 17.750
Ικάρων Ελεγκτές Αεράμυνας Ειδ. Κατ. α: 17.600
Ναυτικών Δοκίμων Μηχανικοί: 17.600
Ναυτικών Δοκίμων Μηχανικοί Ειδ. Κατ. α: 17.250
Ναυτικών Δοκίμων Μάχιμοι: 17.550
Ναυτικών Δοκίμων Μάχιμοι Ειδ. Κατ. α: 17.210
Ευελπίδων Σώματα: 17.150
Ευελπίδων Σώματα Ειδ. Κατ. α: 16.800
Ευελπίδων Όπλα: 15.550
Ευελπίδων Όπλα Ειδ. Κατ. α: 14.800

Μερικές εκτιμήσεις για σώματα ασφαλείας:
Ανθυποπυραγών(Πολίτες): 18.400
Δοκίμων Σημαιοφόρων (Λιμενικό Σώμα): 18.300
Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας (Πολίτες): 18.150

Υπενθυμίζω ότι αυτές είναι εκτιμήσεις που στηρίζονται σε ένα μοντέλο που έφτιαξα με βάση ορισμένα στατιστικά που απορρέουν από τις βαθμολογίες υποψηφίων και τις προτιμήσεις τους. Μπορεί σαφώς να υπάρξουν αποκλίσεις.

Soto εισαι σιγουρα μεσα Με πανω απο 17 σιγουρη επιτυχια Με ρωτησες που εδωσα αθληματα Στη Βαρη Κανενα παιδι δεν εγραψε 18 απο τα αγορια της ομαδας μου Τα κοριτσια δεν ξερω Αυτο ομως που καταλαβα κοιτωντας τα αποτελεσματα ολων των εξεταστικων κεντρων ειναι οτι ο μεγαλυτερος κοφτης ηταν η κολυμβηση Για καποιο λογο οι περισσοτεροι δεν εδωσαν και αρκετοι κοπηκαν Αρκετοι κοπηκαν επισης στα υγειονομικα η τουλαχιστον αποκλειστηκαν απο ορισμενες σχολες και τελος ενας τουλαχιστον στους πενηντα κοπηκε στην ψυχομετρια Το παιδι που αποκλειστηκε στη δικη μου ομαδα ειχε πει οτι θελει να γινει στρατιωτικος γιατι εχει σιγουρο μισθο !!!
 

SotosMein

Νεοφερμένος

Ο SotosMein αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Soto εισαι σιγουρα μεσα Με πανω απο 17 σιγουρη επιτυχια Με ρωτησες που εδωσα αθληματα Στη Βαρη Κανενα παιδι δεν εγραψε 18 απο τα αγορια της ομαδας μου Τα κοριτσια δεν ξερω Αυτο ομως που καταλαβα κοιτωντας τα αποτελεσματα ολων των εξεταστικων κεντρων ειναι οτι ο μεγαλυτερος κοφτης ηταν η κολυμβηση Για καποιο λογο οι περισσοτεροι δεν εδωσαν και αρκετοι κοπηκαν Αρκετοι κοπηκαν επισης στα υγειονομικα η τουλαχιστον αποκλειστηκαν απο ορισμενες σχολες και τελος ενας τουλαχιστον στους πενηντα κοπηκε στην ψυχομετρια Το παιδι που αποκλειστηκε στη δικη μου ομαδα ειχε πει οτι θελει να γινει στρατιωτικος γιατι εχει σιγουρο μισθο !!!


Αυτοί είχαν γράψει καλά που κόπηκαν? Γιατί σε εμάς όταν ήταν έτοιμοι να μας κόψουν, μας ρώταγαν πόσο γράψαμε και αν άκουγαν πάνω από 17.000 μόρια έλεγαν καλή επιτυχία και τους πέρναγαν.
 

Christos K

Νεοφερμένος

Ο Christos K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Αυτοί είχαν γράψει καλά που κόπηκαν? Γιατί σε εμάς όταν ήταν έτοιμοι να μας κόψουν, μας ρώταγαν πόσο γράψαμε και αν άκουγαν πάνω από 17.000 μόρια έλεγαν καλή επιτυχία και τους πέρναγαν.


Δεν ισχυει αυτο Soto Οταν κοβεσαι στην ψυχομετρια σημαινει οτι κατι στον χαρακτηρα σου δεν συμβαδιζει με το στρατο πχ δεν εχεις ομαδικο πνευμα η σε ενδιαφερει μονο το χρημα αρα δεν θα υπερασπιστεις την πατριδα σου αν χρηματιστεις Και εμενα με ρωτησαν ποσο εγραψα και ειπα 15315 Λιγο δεν ειναι? Αλλα δεν με εκοψαν Οταν μας αφησαν να συνομιλησουμε στη ψυχομετρια αυτοι παρακολουθουσαν ποιοι συμμετεχουν και ποιοι ειναι αντικοινωνικοι Το να μην επικοινωνεις με τα αλλα παιδια για το στρατο ειναι το χειροτερο μειονεκτημα εφοσον υπηρετωντας στο στρατο θα συμβιωνεις και θα συνεργαζεσαι με ολη την ομαδα Επιπλεον οσοι κοπηκαν στα υγειονομικα κοπηκαν διοτι ειχαν μικρα ιατρικα προβληματα σημαντικα ομως για το στρατο για λογους που δεν καταννοω Και τελος οσοι κοπηκαν στα αθληματα δεν ησαν καθολου fit διοτι τα ορια ηταν γελοια Εχοντας δωσει και ΤΕΦΑΑ πραγματικα τα αθληματα στην Ευελπιδων ηταν ευκολοδιαβατα
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Τα ψυχομετρικά ένα ανέκδοτο είναι. Ξέρω άτομα που είπαν ότι ενδιαφέρονται μόνο για το μισθό και τους πέρασαν. Πρέπει να είσαι τρελός για να κοπείς.
 

Christos K

Νεοφερμένος

Ο Christos K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Τα ψυχομετρικά ένα ανέκδοτο είναι. Ξέρω άτομα που είπαν ότι ενδιαφέρονται μόνο για το μισθό και τους πέρασαν. Πρέπει

Η συχνοτητα που κοβουν στη ψυχομετρια οπως ειδα σε ολες τις ομαδες ειναι 1 στους 50 Συνεκτιμουν το γραπτο κουιζ και τα προφορικα Δεν νομιζω οτι τα παιδια που κοβονται ειναι τρελα Αλλωστε τι σημαινει τρελος? Νομιζω οτι αλλοι παραγοντες παιζουν ρολο Ας πουμε επαρση υφακι ιδιοτροπια οσο αφορα τα προφορικα Και οσο αφορα τα γραπτα ισως ενδειξεις απαισιοδοξιας καταθλιπτικης ψυχολογιας ψευδους? Τελος παντων δεν ειμαι ψυχολογος
 

SotosMein

Νεοφερμένος

Ο SotosMein αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Δεν ισχυει αυτο Soto Οταν κοβεσαι στην ψυχομετρια σημαινει οτι κατι στον χαρακτηρα σου δεν συμβαδιζει με το στρατο πχ δεν εχεις ομαδικο πνευμα η σε ενδιαφερει μονο το χρημα αρα δεν θα υπερασπιστεις την πατριδα σου αν χρηματιστεις Και εμενα με ρωτησαν ποσο εγραψα και ειπα 15315 Λιγο δεν ειναι? Αλλα δεν με εκοψαν Οταν μας αφησαν να συνομιλησουμε στη ψυχομετρια αυτοι παρακολουθουσαν ποιοι συμμετεχουν και ποιοι ειναι αντικοινωνικοι Το να μην επικοινωνεις με τα αλλα παιδια για το στρατο ειναι το χειροτερο μειονεκτημα εφοσον υπηρετωντας στο στρατο θα συμβιωνεις και θα συνεργαζεσαι με ολη την ομαδα Επιπλεον οσοι κοπηκαν στα υγειονομικα κοπηκαν διοτι ειχαν μικρα ιατρικα προβληματα σημαντικα ομως για το στρατο για λογους που δεν καταννοω Και τελος οσοι κοπηκαν στα αθληματα δεν ησαν καθολου fit διοτι τα ορια ηταν γελοια Εχοντας δωσει και ΤΕΦΑΑ πραγματικα τα αθληματα στην Ευελπιδων ηταν ευκολοδιαβατα

Εντάξει, έτσι είναι. Αλλά τώρα εχω βγάλει κάποια συμπεράσματα κοιτώντας και τους βαθμούς των υποψηφίων. Ως τώρα μέσα σε 18 ομάδες που είδα πάνω από εμένα είναι τρεις: 19.113, 18.500+ και 18.133 περίπου. Απορώ ακόμη περισσότερο για φέτος...
 

Christos K

Νεοφερμένος

Ο Christos K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Εντάξει, έτσι είναι. Αλλά τώρα εχω βγάλει κάποια συμπεράσματα κοιτώντας και τους βαθμούς των υποψηφίων. Ως τώρα μέσα σε 18 ομάδες που είδα πάνω από εμένα είναι τρεις: 19.113, 18.500+ και 18.133 περίπου. Απορώ ακόμη περισσότερο για φέτος...


Μην απορεις καθολου εισαι μεσα Οι βασεις στα γελ θα πεσουν Αυτο που δεν μπορω να εξακριβωσω σε σχεση με προηγουμενες χρονιες ειναι αν φετος κοπηκαν περισσοτερα παιδια στις ΠΚΕ Γιατι βλεποντας τους αποτυχοντες μου φανηκαν πολλοι
 

SotosMein

Νεοφερμένος

Ο SotosMein αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Μην απορεις καθολου εισαι μεσα Οι βασεις στα γελ θα πεσουν Αυτο που δεν μπορω να εξακριβωσω σε σχεση με προηγουμενες χρονιες ειναι αν φετος κοπηκαν περισσοτερα παιδια στις ΠΚΕ Γιατι βλεποντας τους αποτυχοντες μου φανηκαν πολλοι

Είναι πιο πολλοί οι αποτυχοντες φέτος... Ακόμη και καλοί μαθητές που είδα τα μόρια τους κόπηκαν! Αυτή η ΣΜΑ πραγματικά δεν ξέρω από πού θα γεμίσει... Πάντως όχι από την ΔΑΕ...
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Είναι πιο πολλοί οι αποτυχοντες φέτος... Ακόμη και καλοί μαθητές που είδα τα μόρια τους κόπηκαν! Αυτή η ΣΜΑ πραγματικά δεν ξέρω από πού θα γεμίσει... Πάντως όχι από την ΔΑΕ...


ούτως ή άλλως πάντα είναι πολύ λίγοι οι εισακτέοι σε αυτή τη σχολή , ποτέ δεν γεμίζει :P
 

blackmamba

Νεοφερμένος

Ο blackmamba αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Δεν υπάρχει τόσο μεγάλη άνοδος.Ο Χρήστος και πολλοί άλλοι το υπολογίζουν στο 15.600-15.700.Δηλαδη max 500 μόρια άνοδος.


Μηπως για εφαρμοσμενη πληροφορικη και οικονομικο ξερεις (στο παμακ) ;(η πληροφορικη εγινε 2 τμηματα πλεον εγω εγραψα 15006 και περσυ ειχε 14870)
Επειδη ακουω κατι αυξησεις 1000 μοριων και δεν καταλαβαινω πως γινεται αυτο;
 

SotosMein

Νεοφερμένος

Ο SotosMein αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.

Alexismicro

Νεοφερμένος

Ο Alexismicro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικό (ΣΣΑΣ). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
εκατσα και υπολογισα τα στατιστικά των μαθητών που έγραψαν πανω απο 18 και τα συγκρινα με τα περσινά. Κατέληξα στο οτι στο 1ο πεδίο υπαρχουν 528 λιγότεροι υποψήφιοι με 18+, στο 2ο πεδίο μονο 143 (!) λιγότεροι υποψήφιοι και στο 3ο πεδίο 614 λιγότεροι. Παρόλα αυτα διαβαζω άρθρα που αναφέρουν καθολική πτώση βάσεων στο 2ο και χαμηλή στο 3ο;;! Δεν συμφωνω καθολου. Συγκρινα επισης την πτώση των αριστουχων το 2018 σε σχεση με το 2017 (18+ για 3ο πεδίο ) και ειδα πτώση 564 υποψηφίων ενω φέτος σε σχεση με πέρσι πτώση 614 υποψηφίων!! Μαλιστα φέτος πανω απο 19 (3ο πεδίο) εχουν γράψει 122 ατομα και η ιατρική Αθηνών παίρνει 160 περιπου...για μενα η πτώση θα ναι μεγαλυτερη απο το προβλεπόμενο. ( πχ ιατρική εκπα 18730)
 

maria200

Νεοφερμένος

Η maria200 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Πιστευετε οτι η βαση της νοσηλευτικης ΠΑΔΑ θα κυμανθει κατω απο τα 15.000 μορια?
 

Dimitris_Gr

Νεοφερμένος

Ο Dimitris_Gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
εκατσα και υπολογισα τα στατιστικά των μαθητών που έγραψαν πανω απο 18 και τα συγκρινα με τα περσινά. Κατέληξα στο οτι στο 1ο πεδίο υπαρχουν 528 λιγότεροι υποψήφιοι με 18+, στο 2ο πεδίο μονο 143 (!) λιγότεροι υποψήφιοι και στο 3ο πεδίο 614 λιγότεροι. Παρόλα αυτα διαβαζω άρθρα που αναφέρουν καθολική πτώση βάσεων στο 2ο και χαμηλή στο 3ο;;! Δεν συμφωνω καθολου. Συγκρινα επισης την πτώση των αριστουχων το 2018 σε σχεση με το 2017 (18+ για 3ο πεδίο ) και ειδα πτώση 564 υποψηφίων ενω φέτος σε σχεση με πέρσι πτώση 614 υποψηφίων!! Μαλιστα φέτος πανω απο 19 (3ο πεδίο) εχουν γράψει 122 ατομα και η ιατρική Αθηνών παίρνει 160 περιπου...για μενα η πτώση θα ναι μεγαλυτερη απο το προβλεπόμενο. ( πχ ιατρική εκπα 18730)

Πώς γίνεται να βγάζεις τέτοιο συμπέρασμα από τα στατιστικά του υπουργείου;

Ένας που έγραψε 19 στα Μαθηματικά, μπορεί να έγραψε 12 στην Έκθεση και να του έριξε όλο το Μ.Ο.
 

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Πώς γίνεται να βγάζεις τέτοιο συμπέρασμα από τα στατιστικά του υπουργείου;

Ένας που έγραψε 19 στα Μαθηματικά, μπορεί να έγραψε 12 στην Έκθεση και να του έριξε όλο το Μ.Ο.
Μήπως εννοεί 18 χιλιάδες μόρια συνολικά;
 

Alexismicro

Νεοφερμένος

Ο Alexismicro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικό (ΣΣΑΣ). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Μιλάω για τα συνολικά μορια...όχι για ξεχωριστά μαθήματα
 

Dimitris_Gr

Νεοφερμένος

Ο Dimitris_Gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,977 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top