Βοήθεια/Απορίες στις ΑΟΘ

an1234

Νεοφερμένος

Η an1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας... Κ.geoman θα μας πείτε κάποια sos στη θεωρία και στις ασκήσεις. Το 2018 τα είχατε πέτυχει τα θέματα. Ευχαριστώ!!!
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Γεια σας... Κ.geoman θα μας πείτε κάποια sos στη θεωρία και στις ασκήσεις. Το 2018 τα είχατε πέτυχει τα θέματα. Ευχαριστώ!!!

An1234, όλα αυτά τα χρόνια σας γράφω ότι δεν πρέπει να μένετε στα sos.
Αν συνέβη κάποιες φορές να επισημανω θέματα τα οποία τέθησαν μετά στις εξετάσεις, συνέβη μετά από μελέτη του τρόπου σκέψης των επιτροπών και κάποιων άλλων παραγόντων. Προσωπικά, πιστεύω ότι τα περσινά θέματα είχαν πολλές ιδιαιτερότητες που μπερδεύουν. Είχαν απίστευτα μεγάλη θεωρία με ρεκόρ διαγραμμάτων σε όλα τα θέματα συνολικά και κανένα ίχνος του 5ου κεφαλαίου!!! Σας διδάσκουν και σας εξετάζουν στην Μικροοικονομία (Θεωρία προσδιορισμού των τιμών) και δεν ρώτησαν ΤΙΠΟΤΑ στα θέματα Β Γ και Δ για τα συμπεράσματα αυτής. Σε αντίθεση με τα προπέρσινα θέματα όπου ο χαμός έγινε κυρίως με τις ασκήσεις κι όχι τόσο με τη θεωρία.
Λυπάμαι δεν μπορώ να σας προτείνω κάτι συγκεκριμένο. Μόνο τις διαχρονικές συμβουλές μου: Συγκέντρωση για σωστή κατανόηση δεδομένων και ζητουμένων και επαλήθευση αποτελεσμάτων.
Καλή επιτυχία!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Ένα μικρό update τους χρειάζεται η αλήθεια είναι . :D
Δηλαδή φταίω εγώ να βάλω ως παράδειγμα συμπληρωματικών αγαθών: μπομπινόφωνο και ταινία; :football::spasiklas:
Αλλά ok είμαι αρκετά καθώς πρέπει και επιφυλακτικός για να τρολάρω στις πανελλήνιες. :morning1:
 

ΣπύροςΔ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΣπύροςΔ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Καλησπέρα κ.geoman.αν θυμάστε πέρυσι τέτοια εποχή σας είχα ρωτήσει που θα έπρεπε να επικεντρώσω το διάβασμα μου στο κομματι της θεωρίας τις τελευταίες μέρες και είχατε πει ότι αφορά διαγράμματα.οποτε θελω να κάνω κ φέτος την ίδια ερώτηση.τη τελευταία μέρα πριν τη αοθ,ποιο κομματι θεωρίας θα συστηνατε τα παιδιά να αφιερώσουν λίγο παραπάνω διάβασμα;
 

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Καλησπέρα κ.geoman.αν θυμάστε πέρυσι τέτοια εποχή σας είχα ρωτήσει που θα έπρεπε να επικεντρώσω το διάβασμα μου στο κομματι της θεωρίας τις τελευταίες μέρες και είχατε πει ότι αφορά διαγράμματα.οποτε θελω να κάνω κ φέτος την ίδια ερώτηση.τη τελευταία μέρα πριν τη αοθ,ποιο κομματι θεωρίας θα συστηνατε τα παιδιά να αφιερώσουν λίγο παραπάνω διάβασμα;
Καλησπέρα. Η αλήθεια είναι ότι πέρσι δικαιώθηκα σε μεγαλύτερο βαθμό απ όσο περίμενα, καθως ζητήθηκαν 3+2 =5 συνολικά διαγράμματα. Ανεξάρτητα, αν πιστεύω οτι και φέτος θα ζητηθούν διαγράμματα, σε συμβουλεύω να τα προσέξεις. Ιδιαίτερα όσα δεν τεθηκαν πέρσι σε κανονικές και επαναληπτικές πανελλαδικές. Καλή επιτυχία.
 

ΣπύροςΔ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΣπύροςΔ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Μου φαντάζει απίθανο να ξαναδούμε πάλι διαγράμματα σαν β θέμα.μιας κ πέρυσι και στις κανονικές και στις επαναληπτικές διαγράμματα ζητήθηκαν.επομενως μένουν αυτά του 5ου κεφαλαίου.θεωρειται πιθανό να ζητήσουν θεωρία από 5ο κεφάλαιο;έχω την εντύπωση ότι έχει αρκετά χρόνια να συμβεί αυτό.
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Μου φαντάζει απίθανο να ξαναδούμε πάλι διαγράμματα σαν β θέμα.μιας κ πέρυσι και στις κανονικές και στις επαναληπτικές διαγράμματα ζητήθηκαν.επομενως μένουν αυτά του 5ου κεφαλαίου.θεωρειται πιθανό να ζητήσουν θεωρία από 5ο κεφάλαιο;έχω την εντύπωση ότι έχει αρκετά χρόνια να συμβεί αυτό.


Στις επαναληπτικές του 2017 ζητήθηκε θεωρία του 5ου κεφαλαίου, και πιο συγκεκριμένα το κομμάτι που αφορούσε την κατώτατη τιμή (μαζί φυσικά, με το σχετικό διάγραμμα).

Στη θέση σου, Σπύρο, θα αφιέρωνα λίγο χρόνο παραπάνω στα διαγράμματα του τρίτου κεφαλαίου, προσέχοντας πάντα και την επίδραση της τεχνολογίας. =) Φυσικά, αυτό με μεγάλη επιφύλαξη. Δεν πηγαίνουμε στις πανελλήνιες με sos ^^ Καλή σου επιτυχία!
 
Τελευταία επεξεργασία:

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Μου φαντάζει απίθανο να ξαναδούμε πάλι διαγράμματα σαν β θέμα.μιας κ πέρυσι και στις κανονικές και στις επαναληπτικές διαγράμματα ζητήθηκαν.επομενως μένουν αυτά του 5ου κεφαλαίου.θεωρειται πιθανό να ζητήσουν θεωρία από 5ο κεφάλαιο;έχω την εντύπωση ότι έχει αρκετά χρόνια να συμβεί αυτό.

Υπάρχει πληθώρα διαγραμμάτων που θα μπορούσαν να ζητηθούν. Ενδεικτικά, υποκατάστατα - συμπληρωματικά, ειδικές περιπτώσεις ελαστικοτητων, υποενότητα παραγωγής τρίτου κεφαλαίου, μεμονωμένες μεταβολές ζήτησης/προσφοράς στο 5ο κεφαλαιο ή ακόμη και η ανώτατη τιμή. Ιδιαίτερη βαρύτητα δώστε στον ορθό και πλήρη σχεδιασμό καμπυλων στις ασκήσεις γιατί, εμπειρικά, σας αναφέρω οτι χανονται συχνά και εύκολα μονάδες.
 

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Λέτε να βάλουν 1ο κεφάλαιο για Γ;
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Λέτε να βάλουν 1ο κεφάλαιο για Γ;
Πιστεύω Γ' θέμα ίσως βάλουν 1ο κεφάλαιο και λίγο 2ο (ζητώντας καμία ελαστικότητα) και Δ' θέμα 4ο και 5ο κεφάλαιο, το οποίο δεν έπεσε πέρσυ και αποκλείεται να μη πέσει φέτος.
 

Giannini's

Νεοφερμένος

Ο Giannini's αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
το κοστος ευκαιρίας ειναι το κατα μονάδα κόστος. Σ ή Λ?τι λετε;
 

Guest 039548

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

aggelosst9

Νεοφερμένος

Ο aggelosst9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Ο.Π.Α. (Αθήνα). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Μου δίνεται ένας κανονικός πίνακας με ποσότητες Χ και Ψ και μου ζητάει να υπολογίσω το ΚΕχ->ψ, να σχεδιάσω την ΚΠΔ και να αιτιολογήσω τη μορφή της. Απ'ότι έχω καταλάβει, αιτιολογώ την ΚΠΔ με βάση το ΚΕ (είναι αυξανόμενο, άρα η ΚΠΔ καμπύλη κτλ.) αλλά έχω μια απορία. Για να αιτιολογήσουμε την ΚΠΔ δεν χρειαζόμαστε και το ΚΕψ->χ; Στο φροντιστήριο, όταν η εκφώνηση λέει να σχολιάσετε το ΚΕ μας έχουν πει πως πρέπει να βρούμε και τα δύο. Στην καμπύλη αρκεί το ΚΕχ->ψ ή το ΚΕψ->χ; Ελπίζω να μη σας ζάλισα. :p
 

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Μου δίνεται ένας κανονικός πίνακας με ποσότητες Χ και Ψ και μου ζητάει να υπολογίσω το ΚΕχ->ψ, να σχεδιάσω την ΚΠΔ και να αιτιολογήσω τη μορφή της. Απ'ότι έχω καταλάβει, αιτιολογώ την ΚΠΔ με βάση το ΚΕ (είναι αυξανόμενο, άρα η ΚΠΔ καμπύλη κτλ.) αλλά έχω μια απορία. Για να αιτιολογήσουμε την ΚΠΔ δεν χρειαζόμαστε και το ΚΕψ->χ; Στο φροντιστήριο, όταν η εκφώνηση λέει να σχολιάσετε το ΚΕ μας έχουν πει πως πρέπει να βρούμε και τα δύο. Στην καμπύλη αρκεί το ΚΕχ->ψ ή το ΚΕψ->χ; Ελπίζω να μη σας ζάλισα. :p

Καλησπέρα Άγγελε.
Ότι είναι (ως προς τον χαρακτηρισμό) το ΚΕ του ενός αγαθού, το ίδιο είναι και το ΚΕ του ετέρου αγαθού. Αν π.χ. το ΚΕΧ είναι αυξανόμενο τότε και το ΚΕΨ είναι αυξανόμενο. Αυτό εξηγείται από την αρνητική σχέση των δύο αγαθών. Στο αυξανόμενο, όταν το Χ αυξάνεται και το ΚΕΧ αυξάνεται, τότε το Ψ μειώνεται (λόγω της αντίστροφης σχέσης) και το ΚΕΨ μειώνεται καθώς είναι το αντίστροφο κλάσμα του ΚΕΧ. Άρα, από την αντίθετη κατεύθυνση, όταν το Ψ αυξάνεται τότε και το ΚΕΨ αυξάνεται, άρα είναι και αυτό αυξανόμενο.
Συμπερασματικά, μας αρκεί το ΚΕ του ενός αγαθού για αυτό που ζητάς
 

aggelosst9

Νεοφερμένος

Ο aggelosst9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Ο.Π.Α. (Αθήνα). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Μάλιστα, ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!
 

GOGOSG7

Νεοφερμένος

Ο GOGOSG7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδια θ ηθελα να ρωτησω,σχετικα με το κεφαλαιο 9. Οι ασκησεις με το πραγματικο εισοδημα ειναι μεσα στην υλη;γιατι καποια βοηθηματα περιλαμβανουν και ασκησεις με αυτον τον τυπο.
 

alexrami

Νεοφερμένος

Ο alexrami αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδια θ ηθελα να ρωτησω,σχετικα με το κεφαλαιο 9. Οι ασκησεις με το πραγματικο εισοδημα ειναι μεσα στην υλη;γιατι καποια βοηθηματα περιλαμβανουν και ασκησεις με αυτον τον τυπο.
οχι δεν ειναι μεσα στην υλη αυτο . Ασκησεις με ρυθμο πληθωρισμου ομως ειναι μεσα. Ο τυπος δηλαδη του ρυθμου πληθωρισμου
 

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Παιδια θ ηθελα να ρωτησω,σχετικα με το κεφαλαιο 9. Οι ασκησεις με το πραγματικο εισοδημα ειναι μεσα στην υλη;γιατι καποια βοηθηματα περιλαμβανουν και ασκησεις με αυτον τον τυπο.
Οι ασκήσεις του ρυθμού πληθωρισμού με την ποσοστιαία μεταβολή των τιμών (καλάθι νοικοκυράς) είναι εντός ύλης. Οι ασκήσεις με πραγματικό εισόδημα όχι. Τα βοηθήματα στα οποία αναφέρεσαι έχουν πολύ μικρό αριθμό ασκήσεων με το πραγματικό εισόδημα, για συγκεκριμένους λόγους που δεν σχετίζονται με την φετινή εξεταστέα ύλη
 
Τελευταία επεξεργασία:

aggelosst9

Νεοφερμένος

Ο aggelosst9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Ο.Π.Α. (Αθήνα). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
CamScanner 05-09-2020 14.39.06_1.jpg

Αφού η καμπύλη προσφοράς ξεκινά εκεί όπου avc=100, το avc θα είναι ίσο με το mc λόγω σχήματος σωστά; Ανέλυσα όλα τα στοιχεία που μου έδινε και δεν προέκυψε κάτι για το Qs όταν p=200, οπότε μήπως είναι κάτι τέτοιο;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top