"Συντελεστής της τιμής P" - Ερώτηση Σωστό / Λάθος

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Μελετάω τα λάθη μου σε ερωτήσεις Σωστό - Λάθος στο ΑΟΘ και μου έχει προκύψει μια απορία. :)

Λοιπόν, η πρόταση λέει:
Στη συνάρτηση ζήτησης ο συντελεστής της τιμής P είναι μικρότερος ή ίσος με το 0.

Η απάντησή μου: Σωστό
Η απάντηση της καθηγήτριας: Λάθος

Τι ισχύει τελικά;

Ρωτάω γιατί εγώ ξέρω ότι η συνάρτηση ζήτησης είναι της μορφής α+βP. Συντελεστής του P δεν είναι το β; (όπως λέμε στα μαθηματικά πχ ότι στο αx ο συντελεστής του x είναι ο α; ).

Έχω μια εντύπωση ότι υπήρξε κάποια παρερμηνεία από την καθηγήτρια και θεώρησε ότι η πρόταση λέει ότι το P είναι μικρότερο ή ίσο με το μηδέν.

Σε κάθε περίπτωση ας μας διαφωτίσει κάποιος :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 233831

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
λέει ξεκάθαρα νομίζω στο βιβλίο ότι β<=0
Αλλα το P είναι η τιμή (= price), το οποίο είναι πάντα θετικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Ναι αυτό το ξέρω, το θέμα είναι:
Συντελεστής του P δεν είναι το β; (όπως λέμε στα μαθηματικά πχ ότι στο αx ο συντελεστής του x είναι ο α; ).
Γιατί εκεί μάλλον είναι η παρερμηνεία. Άρα η πρόταση είναι Σωστή; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 233831

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι αυτό το ξέρω, το θέμα είναι:
Γιατί εκεί μάλλον είναι η παρερμηνεία. Άρα η πρόταση είναι Σωστή; :)


διόρθωσα την απάντηση γιατί μπερδεύτηκα κι εγώ χαχα
P είναι η τιμή, η οποία προφανώς δεν μπορεί να είναι αρνητική. Δεν πληρώνεις με - 5€ ευρώ για παράδειγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Ναι αλλά η πρόταση Σ/Λ που παρέθεσα, δεν αναφέρεται ακριβώς στο "β" κι ας μην το κατονομάζει; :P

Στη συνάρτηση ζήτησης ο συντελεστής της τιμής P είναι μικρότερος ή ίσος με το 0.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
H πρόταση ΟΝΤΩΣ εννοεί το β. Και η καθηγήτριά σου εννοεί το β.

Στο βιβλίο υπάρχει θολούρα όμως.

Όταν σου εξηγεί την γραμμική συνάρτηση ζήτησης, σου λέει ότι το β είναι πάντα αρνητικός αριθμός (και όχι ή ίσος με το μηδέν).

Λίγο πιο μετά όμως (δεν ξέρω αν έχετε φτάσει εκεί ακόμη), σου δείχνει ένα διάγραμμα στο οποίο το β είναι όντως μηδέν, ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΟ ΛΕΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΥΤΟ ΞΕΚΑΘΑΡΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Α) Στο γνωστό βοήθημα των Τέντες, Λαζάνης, Γιαλέρης κτλ στη σελίδα 135 λέει συγκεκριμένα:
Ο συντελεστής β είναι πάντα αρνητικός αριθμός.
ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Ο β σε ορισμένες περιπτώσεις μπορεί να είναι και μηδέν.

Β) @Sourotiri οπότε που καταλήγουμε;
Στη συνάρτηση ζήτησης ο συντελεστής της τιμής P είναι μικρότερος ή ίσος με το 0.
Η πρόταση είναι σωστή ή λάθος;

Γ) Στο βοήθημα που ανέφερα παραπάνω, η πρόταση στην άσκηση 8.14:
Στη γραμμική μορφή της συνάρτησης ζήτησης ο συντελεστής β είναι πάντα αρνητικός αριθμός ή μηδέν.
... χαρακτηρίζεται στις λύσεις πίσω ως σωστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Πρέπει να πάρουμε το σχολικό βιβλίο ως ευαγγέλιο και να θεωρήσουμε ότι μόνο όσα λέει μέσα είναι σωστά. Την πρόταση κι εγώ λάθος θα την έλεγα, βάση αυτής της λογικής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Disclaimer: Εγώ στο σχολείο ήμουν θεωρητική και δεν έχω κάνει ποτέ ΑΟΘ :P

Εγώ σκέφτομαι ότι βάσει λογικής δεν θα μπορούσε να είναι μηδέν, γιατί ουσιαστικά θα μηδενιζοταν το Ρ. Άρα θα είχαμε ως αποτέλεσμα:

α+βΡ=α

Είναι κάτι που το θέλετε αυτό ή λέω βλακείες; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 882291

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
τρελή παπάτζα πέταξες.αν μη τι άλλο μπορεί κάποιος που το έχει όντως απορία να μπει στο thread και να κάψει τα εγκεφαλικά του κύτταρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Disclaimer: Εγώ στο σχολείο ήμουν θεωρητική και δεν έχω κάνει ποτέ ΑΟΘ :P

Εγώ σκέφτομαι ότι βάσει λογικής δεν θα μπορούσε να είναι μηδέν, γιατί ουσιαστικά θα μηδενιζοταν το Ρ. Άρα θα είχαμε ως αποτέλεσμα:

α+βΡ=α

Είναι κάτι που το θέλετε αυτό ή λέω βλακείες; :P


Για συντελεστή ζήτησης 0, σημαίνει ότι η ζήτηση είναι ανεξάρτητη από την τιμή. Ο καταναλωτής επιδιώκει να αγοράσει την μέγιστη δυνατή ποσότητα του προϊόντος, σε οποιαδήποτε τιμή και αν είναι διαθέσιμο αυτό. Νομίζω αυτήν αποτελεί την περίπτωση της πλήρως ανελαστικής ζήτησης. Σκέψου πχ τα τρόφιμα στην περίοδο της κατοχής.

Τώρα, γιατί είναι λάθος το ερώτημα, το αφήνω στον Sourotiri. Το ζήτημα ξεφεύγει από το πλαίσιο της λογικής (όπου η περίπτωση του μηδενικού συντελεστή δίνει πλήρως ανελαστική ζήτηση, κάτι που αναλύεται στο βιβλίο) και περνάει στο πλαίσιο της εξέτασης (το λέει στο βιβλίο ότι μπορεί να πάρει τιμή 0 ή όχι?).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top