[Ειδικό Μάθημα] Βοήθεια/Απορίες στο Σχέδιο

NirvanaC&C

Νεοφερμένος

Η NirvanaC&C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
η βαση ειναι σιγουρη. δυστυχως πρεπει να εχεις πανω απο την βαση σε καθε ειδικο μαθημα που δινεις. καποιος θα μπορουσε υποθετικα να εχει γραψει στο ενα σχεδιο 20 και στο αλλο μαθημα 0, αυτο δεν θα ηταν σωστο. ή πχ να δινει σε 2 ξενες γλωσσες και την μια να την ξερει απταιστα(20) ενω την αλλη καθολου(0) και να μπει σε μια σχολη που χρειαζονται και οι δυο.
ακραια παραδειγματα και η φιλη σου προφανως δεν ανηκει σε αυτα αλλα φανταζομαι καταλαβαινεις το σκεπτικο.

Ναι όντως είναι λογικό και το πιο σωστό, απλά επειδή υπάρχουν πολλά παράλογα σε αυτό το εκπαιδευτικό σύστημα..σε ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_022

Νεοφερμένος

Η katerina_022 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
θα δωσω πανελληνιες φετος,και θε δωσω αυτα τα 2 ειδικα μαθηματα.Εχω τελειωσει το σχολειο και δεν διδακτικα εκει γτ ημουν σε αλλο τομεα,παρολα αυτα εκανα μαθηματα παλαιοτερα για ενα διαστημα και εχω μια ιδεα...φετος ισως να μην μπορεσω να κανω φροντ,λογο οικονομικων,και θα χρειαστει να διαβαζω μονη μου.Ξερετε απο ιντερνετ τιποτα μαθηματα που να βοηθανε (εψαξα εγω αλλα δε βρηκα :/: ).Η εστω κανενα βιβλιο?? (βρηκα καποια αλλα δε ξερω ποιο πραγματικα θα με βοηθισει,αν ξερετε εσεις καποιο να μου προτεινετε...).Θελω μια καθοδηγιση!ενα 10 να γραψω στο καθενα θα ειμαι μια χαρα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitiss27

Νεοφερμένος

Ο mathitiss27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
απο τον σεπτεμβρη σημερα αποφασισα πως θελω να περασω αρχιτεκτονικη.αλλα δεν εχω κανει αναφερει τιποτα για ειδηκα μαθηματα.επρεπε να το ειχα δηλωσει ? και αν οχι προλαβαινω να βγαλω την υλη ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Γ λυκείου,έτσι;
Τα ειδικά μαθήματα τα δηλώνετε τον Φεβρουάριο οπότε όχι,δεν έπρεπε να είχες δηλώσει τίποτα ακόμα.
Όσο για την ύλη,με εντατικά μαθήματα θα τα καταφέρεις. Aλλά να προσπαθήσεις πραγματικά,μην το πάρεις στο χαλαρό! Τώρα σου'ρθε? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Μα καλά, το Φλεβάρη δεν γίνεται η δήλωση των μαθημάτων που θα δώσουμε στις πανελλαδικές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrewEastman

Νεοφερμένος

Ο DrewEastman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα, σπουδάζω στο ΠΑ.ΠΕΙ 1ο έτος άλλα δεν με ενδιαφέρει η σχολή μου, ήθελα γραφίστικη αρχικά και έδωσα κανονικά σχέδιο κλπ. Παρ όλα αυτά μετά από απόψεις που άκουσα επέλεξα να πάω σε ΑΕΙ (μαλάκια).
Σκέφτομαι να κάνω 10% για γραφίστικη άλλα δεν ξέρω τι ακριβώς παίζεται με το σχέδιο, έβγαλα 14,5 στο ελεύθερο και 8 στο γραμμικό, που σημαίνει συν 2.250 μόρια στα 12.100 που είχα γράψει. Σύνολο 14.350. Ξέρω ότι πιάνω γραφίστικη άλλα αυτό που δεν ξέρω είναι αν επειδή έβγαλα 8 στο γραμμικό κόβομαι αυτόματα και δεν μπορώ να τη δηλώσω καν στο μηχανογραφικό.
Ξέρω ότι ισχύει στα αγγλικά αυτό πχ που είναι ειδικό μάθημα πως αν γράψεις κάτω από 10 δεν μπορείς να βάλεις σχολές που θέλουν αγγλικά, άλλα δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει και στο σχέδιο.
Αν γνωρίζει κάποιος κάτι ας με διαφωτίσει παρακαλώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Nαι,ισχύει. Αν γράψεις κάτω από 10 σε ένα απο τα δύο,κόβεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrewEastman

Νεοφερμένος

Ο DrewEastman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Τσεκαρισμένο;; Δεν μπορώ να κάνω κάτι δηλαδή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Δίκιο θα έχει η Βάσια...
Κι εγώ απ' όσο είχα διαβάσει σε όλα τα ειδικά μαθήματα(σχεδίου-ξένων γλωσσών κλπ) πρέπει να γράψεις τουλ. 10 για να σε δεχτούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrewEastman

Νεοφερμένος

Ο DrewEastman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
είχα την εντύπωση πως αφού ειναι 2 τα μαθήματα (ελεύθερο και γραμμικό) βγαίνει ο μέσος όρος απ τα 2 σαν τελικός βαθμός κ αν αυτός με τη σειρά του είναι κάτω του 10 τότε κόβεσαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Όχι,δεν ισχύει αυτό,δυστυχώς! Ρώτα και καποιον καθηγητή αν θες να είσαι σίγουρος αλλά εγώ είμαι σίγουρη. Εδωσα και εγώ ελεύθερο και γραμμικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrewEastman

Νεοφερμένος

Ο DrewEastman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
υπέροχα! ευχαριστώ πάντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
είχα την εντύπωση πως αφού ειναι 2 τα μαθήματα (ελεύθερο και γραμμικό) βγαίνει ο μέσος όρος απ τα 2 σαν τελικός βαθμός κ αν αυτός με τη σειρά του είναι κάτω του 10 τότε κόβεσαι

Σύμφωνα με την εγκύκλιο αριθμ.Φ.251/145816/Β6/15-9-2014 του Υπουργείου "Για τη συμμετοχή υποψηφίου στις διαδικασίες επιλογής για τα τμήματα για τα οποία απαιτείται εξέταση σε ειδικό μάθημα παραμένει ως προυπόθεση η επιτυχία βαθμού στο ειδικό μάθημα ίσο με το μισό του μέγιστου δυνατού. Αν απαιτείται εξέταση σε δύο ειδικά μαθήματα η προυπόθεση αυτή ισχύει χωριστά για το κάθε ένα από τα εξεταζόμενα ειδικά μαθήματα". Εφόσον ενδιαφέρεσαι για τις "Καλές Τέχνες" θα ήθελα να σου προτείνω το τμήμα Πλαστικών Τεχνών και Επιστημών της Τέχνης του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Για την εισαγωγή σε αυτό απαιτείται μόνο Ελεύθερο Σχέδιο οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα. Διδάσκονται και μαθήματα γραφιστικής που σε ενδιαφέρουν και επίσης σου δίνει το δικαίωμα διορισμού στον κλάδο ΠΕ08 Καλλιτεχνικών Μαθημάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stark21

Νεοφερμένος

Ο Stark21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Σε ποια τάξη πιστεύετε οτι πρέπει να αρχίσει κάποιος σχέδιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Για την εξεταση των ειδικων μαθηματων εννοεις? Α' λυκειου αν νιωθεις εντελως ασχετος, γ' λυκειου αν δεν έχεις την δυνατότητα να διαθέσεις πολλά χρήματα, διαφορετικά το ιδανικό είναι στη β' λυκείου. Έχεις αρκετό χρόνο να εξασκηθείς και δεν θα ξοδέψεις τόσα χρήματα όσα αν άρχιζες στην πρώτη λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drakoulakg

Νεοφερμένος

Η drakoulakg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Καλησπερα! Στις πανελληνιες το ελευθερο και το γραμμικο σχεδιο εξεταζονται σαν δυο μαθηματα με ξεχωριστη βαθμολογια (συνολο αριστα 8000) η σαν ενα και τα περισσοτερα μορια που μπορεις να παρεις συνολικα ειναι 4000;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Ξεχωριστα! 2000 από το ένα και 2000 από το άλλο (άριστα το 20),άρα 4000 συνολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnsk

Νεοφερμένος

Ο Johnsk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν εξετάζονται ξεχωριστά, πάντως νομίζω πως κατανοείς οτι η βάση πλην σχεδίου της Αρχιτεκτονικής ΕΜΠ δεν είναι ~12000 μόρια. Προφανώς παίρνεις max 4000 μόρια από το σχέδιο
EDIT: Α ντάξει απάντησε η methexys!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Και επίσης να πω οτι αν γράψεις κατω απο 10 σε ενα απο τα δυο (ή και στα δύο) κόβεσαι εντελώς και δεν μπορείς να περάσεις σε σχολές που ζητάνε σχέδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top