ΟΕΦΕ: Λογοτεχνία Γ' Λυκείου

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Στης ΟΕΦΕ μου έβαλε ο πρώτος (και καθηγητής μου στη λογοτεχνία) 92 και 91 η καθηγήτρια που έκανε τη δεύτερη διόρθωση (την οποία δεν έχω, οπότε δεν ήξερε καν ποια είμαι). Με γάμησε το παράλληλο, 14/20 :mpinelik:. Τουλάχιστον μου έφυγε κάπως το άγχος που είχα πως επειδή με ξέρουν οι καθηγητές σε κάτι πιο υποκειμενικά τύπου έκθεση/γνωστό/λογοτεχνία, βάζουν παραπάνω απ' ό,τι αξίζει το γραπτό (κάτι 95,97 λογοτεχνία, κάτι 92 έκθεση wtf). Τουλάχιστον τώρα υπήρχε ταύτιση με άσχετους καθηγητές.


Παιδί από πάνω, όταν λες λακωνικός, τι εννοείς; Τι έκταση έχουν πάνω-κάτω οι απαντήσεις σου; Κι εγώ κάνω μικρά γράμματα και γενικά δεν δίνω απαντήσεις πολλών σελίδων. Νομίζω πως το καλύτερο είναι να έχεις πλήρεις και στοχευμένες απαντήσεις, παρά να αναλλώνεσαι σε εντυπωσιασμούς και περιττά στοιχεία. Έχω ακούσει για γραπτά 12 σελίδων, που εν τέλει πήραν (τα) (1)3 και γραπτά 5-6-7 σελίδων που χτύπησαν πάνω από 16. Είπαμε ποσότητα, αλλά αν δεν έχει και ποιότητα τι να την κάνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italos13

Νεοφερμένος

Ο Italos13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
οταν σου λεω λακωνικος εννοω οτι δεν θα κατσω να γραψω τις 10-12-14 σελιδες που θα γραψουν αλλοι!!! απανταω σε αυτο που μου ζητανε χωρις να προσθετω περισσοτερα!!! δηλαδη για να καταλαβεις παραλληλο (που γενικα ειναι η μεγαλυτερη σε εκταση ασκηση) δεν γραφω πανω απο μια σελιδα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mk73

Νεοφερμένος

Ο mk73 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ως ένας από τους θεματολύτες των φετινών θεμάτων ΟΕΦΕ των Λατινικών έχω να σου απαντήσω τα εξής: cum + αφαιρετική είναι εμπρόθετος της συνοδείας, όταν εξαρτάται από ρήματα που δηλώνουν στάση, κίνηση ή με στρατιωτικές εκφράσεις (βλπ. συντακτικό Γιαγκόπουλου, σελ. 117). Το futurus esset είναι ρήμα που δηλώνει τη στάση σε τόπο. Το cum + αφαιρετική είναι εμπρόθετος της κοινωνίας σε εξάρτηση από ρήματα κυρίως λεκτικά π.χ. loquor, disputo, communico, queror, oro κ.α.
Όσον αφορά το sibi είναι δοτική προσωπική κρίνοντος προσώπου, διότι το το απρόσωπο visum esse από το οποίο εξαρτάται παίρνει υποκείμενο το απαρέμφατο reverti. Το visum esse έχει εδώ σημασία ανάλογη του ρήματος δοκει (= φάνηκε στον ύπνο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top