Διαγωνισμός Αρχαίων 2010

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Δήλωσα και εγώ συμμετοχή ελπίζοντας οτι θα μπορέσω να διαβάσω για τον διαγωνισμό να μην πάω τελείως στο ξεκούδουνο... από αυτό το Σαββαροκύριακο λέω να ξεκινήσω και ο,τι κάνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loobs

Νεοφερμένος

Η μελινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
εγω δηλωσα με αλλη μια συμμαθητρια μ κ μας βοηθαει μια φιλολογος μας... κανουμε τωρα δλδ τ κειμενο σαν αγνωστο συνταξη κλπ μας δινει τις μεταφρασεις κ οταν τελειωσουμε ολο τ κειμενο θα αρχισουμε να τ δουλευουμε ερμηνευτικα... εγω μπηκα στν αρχη μ τν ψυχολογια 'οτι γινει ας γινει' αλλα τωρα μ αρεσει πολυ! το κειμενο ειναι εξασκηση κ για τ χρονου π εχουμε πλατωνα στ γνωστο γτ μαθαινουμε λιγο πως γραφει αλλα κ γ τ αγνωστο για γραμματικη συντακτικο.. κ εκτος αυτου, χανω καθε μερα μια ωρα απ τ μαθημα οποτε αυτη η καθηγητρια εχει κενο, για να κανουμε φαιδωνα :P δεν μπορω να πω οτι μετανιωνω.. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
εγω ειχα παει προπερσι και ηταν πολυ ωραια εμπειρια.τα κειμενα επειδη ηταν πολλα δεν τα ειχα διαβασει ολα.ισως μια αναγνωση αλλα συνταξη εκανα πολυ λιγα.παντως ηταν πολυ ενδιαφερον.πηρα και επαινο μαλιστα.μας ειχαν φωναξει μπροστα σε ολο το σχολειο.να πατε ειναι πολυ καλη εμπειρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilias_

Νεοφερμένος

Ο ilias_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Πρόκειται να πάρω μέρος στον 9ο Δ. Αρχαίων. Η μέρα του διαγωνισμού είναι η επόμενη Πέμπτη 11 Μαρτίου.:/:
Και εδώ είναι το θέμα που απασχολεί τα παιδιά του σχολείου μου, που θα συμμετέχουν. Ενώ η Σύμβουλος του Νομού μας έχει στείλει την ύλη και διάφορα άλλα έντυπα με τον σχολιασμό του κειμένου , στα υπόλοιπα σχολεία , περίπου τα Χριστούγεννα στο δικό μας σχολείο ήρθαν μόλις αυτήν την εβδομάδα...:worry: Και πείτε μου εσείς τώρα.. Τι προλαβαίνει κανείς να διαβάσει και να θυμάται από τοοοοοοοοοοοοοοόσααααα φυλλάδια σχολιασμού σε σχεδόν δυο εβδομάδες...;;; Ποια θα πρέπει να είναι η στάση μας;;; Θεωρείται ισάξιος ο ανταγωνισμός πλέον;;; Θα ήθελα την δική σας γνώμη...!!!!!!!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...!!!!!!!!!:);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evagreek

Νεοφερμένος

Η ευαγγελια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
καταρχας να σας πω οτι εγω εχω δηλωσει και θα παω αυτη την πεμπτη στ διαγωνισμο.απλα δεν διαβασα καθολου και θα παω για την βεβαιωση συμμετοχης μιας και θα αλλαξω κατευθυνση θα παω θετικη και δε προλαβαινω να διαβασω ουτε τις θετικης τα βιβλια...αφηστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loobs

Νεοφερμένος

Η μελινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
παιδια ξερετε οτι ο διαγωνισμος παιζει κ να ακυρωθει; την πεμπτη ειναι γενικη απεργία και αν απεργεί εστω κ ενα απο τα εξεταστικα κεντρα, δεν θα γινει ο διαγωνισμος γιατι τα θεματα ειναι πανελληνια κ πρεπει γ ολα τ σχολεια να γινει τν ιδια μερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeLLiNo

Νεοφερμένος

Η Evangelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ρε παιδιά έψαξα να βρώ την ύλη και βρήκα μόνο τα κείμενα..Μεταφράσεις κ.τ.λ που υπάρχουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
εγω ειχα παει στη δημοσια βιβλιοθηκη της πολης μου και ειχα βρει τις μεταφρασεις.αλλιως μπορεις να τις αγορασεις απο βιβλιοπωλειο αλλα θα σου κοστισει αρκετα.καλη επιτυχια!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Τελικά ο διαωνισμός θα γίνει η Παρασκευή. Καλή Επιτυχία σε όλους!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p0p@k!

Νεοφερμένος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Πώς σας φάνηκαν τα θέματα;; Εμένα μου φάνηκαν πάρα πολύ εύκολα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiodimitriotis

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
τα θέματα ήταν εύκολα....εγώ τελείωσα στο 50λεπτο και πιστεύω πως άργησα:P....εσείς πως τα πήγατε?εγώ πιστεύω 90-95%...:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
υψηλες απαιτησεις εχεις...δεν ειναι τοσο ευκολα.βεβαια ισως εσας ηταν πολυ ευκολα.εμας περσι ηταν δυσκολουτσικα κ ειχε ερωτησεις που επρεπε να σκεφτεις εκεινη την ωρα.δηλαδη δν υπηρχε περιπτωση να τις ειχες διαβασει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zorzet

Νεοφερμένος

Η zorzet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
καλημερα!!!
μηπως εχει κανεις τα φετινα θεματα του μαθητικου διαγωνισμου στα αρχαία?η ξερει κανεις που μπορώ να τα βρω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

>Paris<

Νεοφερμένος

Ο >Paris< αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
"[FONT=&quot]διάξειν ὀρφανοὶ τὸν ἔπειτα βίον."
Στο συντακτικό ζήτησαν το ορφανοί.
Τί απαντήσατε;
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

p0p@k!

Νεοφερμένος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
επιρρηματικό κατηγορούμενο του τρόπου.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

>Paris<

Νεοφερμένος

Ο >Paris< αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ουφ! Ευτυχώς. Και εγώ και η άλλη κοπέλα που έδινε από το σχολείο μου έτσι το βάλαμε. Απλά είδα μετά μια μετάφραση που το μετέφραζε: "Θα είμαστε ορφανοί για την υπόλοιπή μας ζωή" και μου μπήκαν υποψίες μήπως είναι απλό.

Ξέρετε αν έχουν αναρτηθεί πουθενά τα θέματα / απαντήσεις;

Μόλις τα βρήκα
https://filologikofrontistirio.wordpress.com/2010/03/12/τα-θέματα-του-9ου-διαγωνισμού-αρχαίων-ε/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Αρκετά βατά τα βρίσκω τα θέματα. Κρίμα που δεν πήγα να δώσω ..!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seferstav

Νεοφερμένος

Η seferstav αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Πραγματικά ήταν αρκετά εύκολα τα θέματα...ειδικά η άσκηση γραμματικής...
Οπότε η βαρύτητα στη βαθμολόγηση θα πέσει στις ερωτήσεις ανάπτυξης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loobs

Νεοφερμένος

Η μελινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
εγω είχα κανει τοση προετοιμασια κ τελικα ηταν γελοια... ειδικα οι κατανοησης.. αλλα και οι αναπτυξης δεν ζητουσαν κατι εξαιρετικο... :confused: η ερωτηση για το γραμματειακο ειδος κ τν περιληψη πεφτει παντα οποτε την ειχα διαβασει κ μετα απαντησα κ τν 3η, που ρωτουσε για τη σταση του Σωκρατη. αυτη ηταν ωραια ερωτηση νομιζω, ειχε αρκετα να γραψεις αλλα μας περιοριζανε :/: 15-20 γραμμες? πολλοι ελεγαν οτι εγραψαν πολυ παραπανω αλλα εγω εμεινα στο οριο... μηπως θα επρεπε να εχω γραψει παραπανω για να το αναπτυξω καλυτερα κ να αφησω το οριο? δεν ξερω... τεσπα, ωραια εμπειρια ηταν, μαθαμε κ πολλα οταν καναμε την προετοιμασια, τωρα ότι είναι να γίνει ας γινει! κ καλα μας αποτελεσματα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Βατά θέματα. Αν και οι ερωτήσεις ερμηνείας - σχολιασμού του κειμένου ήθελαν κριτική ικανότητα και πολύ καλή γνώση των πληροφοριών σχετικά με τη ζωή και τη φιλοσοφική θεωρία του Σωκράτη. Καλή επιτυχία σε όλους όσοι έδωσαν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top