Ποια είναι η γνώμη σας για τα ΕΠΑ.Λ;

sxetlant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Απόστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Tilemaxos:
Χαίρετε και πάλι

Μετά από αρκετό καιρό είμαι πάλι πίσω… επειδή το να διαβάσω 5 σελίδες στο συγκεκριμένο θέμα το θεωρώ άσκοπο θα μπω κατευθείαν στο θέμα, αν θες να ασχοληθείς με τα οικονομικά δεν υπάρχει καλύτερο από το ΕΠΑΛ λόγο του εξής απλού ότι εκεί μαθαίνεις ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΧΩΡΙΣ ΑΛΛΑ ΑΣΧΕΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ. Τώρα για τις επιτυχίες του ΕΠΑΛ δεν μπορεί να μιλήσει κάνεις ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ. Όπως θα δεις και σε προηγούμενα δημοσιεύματα (αν δεν τα έχεις βρει πες μου να σου δώσω link) μπορείς να μπεις και σε ΑΕΙ και σε ΤΕΙ το απολυτήριο Λυκείου είναι ισότιμο με του ΓΕΛ συν του Πτυχίου ειδικότητας 3ου επίπεδου (αν θυμάμαι καλά) όποιος έχει να συμπληρώσει κάτι ή να αντιτεθεί σε αυτά θα περιμένω να απαντήσω.

Πραγματικά είσαι πολύ κατατοπιστικός και σωστός!!:no1:!!Το πτυχίο (δυστυχώς) πλέον είναι 2ου επιπέδου γιατί λέει τώρα πέρνουμε και απολυτήριο ισότιμο με το Γενικό Λύκειο, όπως είπες κι εσύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tilemaxos

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Πραγματικά είσαι πολύ κατατοπιστικός και σωστός!!:no1:!!Το πτυχίο (δυστυχώς) πλέον είναι 2ου επιπέδου γιατί λέει τώρα πέρνουμε και απολυτήριο ισότιμο με το Γενικό Λύκειο, όπως είπες κι εσύ!


αυτο δεν το εχς ακουσει αλλα θα ρωτησω αυριο και θα σας πω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Tilemaxe σε ευχαριστουμε για τα καλα λογια....:no1::no1::no1:
Οσον αφορα αυτο που λεει ο sxetlant ισχυει??? Ποτε ανακοινωθηκε κατι τετοιο και δν τ εμαθα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sxetlant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Απόστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Tilemaxe σε ευχαριστουμε για τα καλα λογια....:no1::no1::no1:
Οσον αφορα αυτο που λεει ο sxetlant ισχυει??? Ποτε ανακοινωθηκε κατι τετοιο και δν τ εμαθα?


Μας είχαν κάνει ενημέρωση και μεσα σε πολλά αλλα είπαν οτι πλέον το πτυχίο θα είναι επιπέδου 2!Τώρα όμως το έψαξα και έιδα οτι θα είναι επιπέδου 3!!!Θα ρωτήσω κι εγώ αύριο στο σχολείο γιατί το όλο θέμα ΕΠΑΛ είναι μπερδεμένο μιας και είναι πρώτη χρονιά φέτος!Γιατί μπορεί κάποτε να έλεγαν οτι θα είναι επιπέδου 2 αλλα να το άλλαξαν και να το έκανα επιπέδου 3!!Κανείς δεν ξέρει πως σκέφτεται το Υπουργείο...!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Είμαι μεγαλύτερος σε ηλικία και στα χρόνια μου υπήρχε το Πολυκλαδικό Λύκειο (εκτός του Γενικού Λυκείου και Τεχνικού Λυκείου). Υποψιάζομαι ότι το σημερινό "Επαγγελματικό Λύκειο" είναι το τότε Πολυκλαδικό Λύκειο. Η άποψή μου είναι ότι αποτελεί τον καλύτερο τύπο λυκείου μιας και συνδυάζει ως ένα βαθμό τη γενική παιδεία του Γενικού και την τεχνική/επαγγελματική γνώση του Τεχνικόύ (σήμερα αν δεν κάνω λάθος λέγεται ΤΕΕ).


Αν είχα τη δυνατότητα θα διάλεγα το Πολυκλαδικό Λύκειο (δεν υπήρχε στη μικρή επαρχιακή πόλη που μεγάλωσα). Δεν υπήρχαν πολλά σε όλη τη χώρα, λόγω του κόστους των ειδικοτήτων και των μικροεργαστηρίων που έπρεπε να διαθέτουν. Δεν θυμάμαι ποια χρονιά καταργήθηκαν...


Το προτιμούσε η πλειοψηφία των μαθητών που είχαν την τύχη να βρίσκεται ένα Πολυκλαδικό Λύκειο κοντά στο σπίτι τους. Και καλοί μαθητές το προτιμούσαν και μάλιστα είχαν ένα μικρό προβάδισμα στα ΑΕΙ/ΤΕΙ σε σχέση με τους συμφοιτητές τους από τα ΓΕΛ λόγω της μικρής τους εμπειρίας σε εργαστήριο.


Άρα το Επαγγελματικό Λύκειο πρέπει να είναι μετονομασία του Πολυκλαδικού Λυκείου, το οποίο τότε είχε τα ίδια κριτήρια πρόσβασης για τα ΑΕΙ/ΤΕΙ μέσω Πανελληνίων. Ένα μικρό ποσοστό (κάπου 2% των προσφερόμενων θέσεων) εισαγονταν με το βαθμό πτυχίου (όχι Πανελλήνιες) του Λυκείου στα ΤΕΙ που ήταν σχετικά με την ειδικότητα που είχαν ακολουθήσει στο Λύκειο. Και το (ιδάξιο με το απολυτήριο του ΓΕΛ) πτυχίο είχε αναγνωρισμένα επαγγελματικά δικαιώματα στην αγορά εργασίας (και όχι το γενικόλογο απολυτήριο του ΓΕΛ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgiaKALAM.

Νεοφερμένος

Η Georgia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ρώτησα την καθηγήτρια που μας κάνει Αρχές Οικονομίας και μου είπε ότι εάν τα θέματα είναι διαφορετικά από του γενικού λυκείου να πάω ΕΠΑ.Λ αλλά εάν είναι ίδια τα θέματα δέν με συμφέρει να πάω...
miv.... Να σου υπενθυμίσω ό,τι από ΕΠΑ.Λ μπορώ να δώσω πανελλαδικές και να μπώ σε ΑΕΙ.......

ΠΑΙΔΙΑ ΔΩΣΤΕ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ.....:(
Λοιπον....παω στα Επαλ...σας πληροφορω οτι εχουν πολλα προτερηματα....! Κανουμε καποια μαθηματα του Γενικου Λυκειου,,,,και καποια πανω στην ειδικοτητα μας... Θα σου προτεινα να πηγαινες στο Επαλ ειδικοτητας Οικονομια κ Διοικηση Επιχειρησεων συν το οτι θα κανεις μαθηματα τα οποια θα τα εχεις κ ση σχολη σου...περνεις απολυτηριο ισοτιμο με το Γενικο και πτυχιο ειδικοτητας...Να επισημανω οτι μπορεις να δωσεις κ για ΑΕΙ κ για ΤΕΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sxetlant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Απόστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Παιδιά ρώτησα αλλά δεν έβγαλα άκρη!!Ο ένας έλεγε εππέδου 2 ο αλλος έλεγε 3....!!Εγώ λέω να περιμένουμε να το δούμε μόνοι μας!Έτσι κι αλλιός σε 6-7 μέρες πέρνουμε τα πτυχία μας!!:D Καλή μας επυτιχία!!:no1:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Παιδιά ρώτησα αλλά δεν έβγαλα άκρη!!Ο ένας έλεγε εππέδου 2 ο αλλος έλεγε 3....!!Εγώ λέω να περιμένουμε να το δούμε μόνοι μας!Έτσι κι αλλιός σε 6-7 μέρες πέρνουμε τα πτυχία μας!!:D Καλή μας επυτιχία!!:no1:!
Εχει μεγάλη διαφορά ρε σύ?Δηλαδή έχει ισχύ το πτυχίο υπάρχει περίπτωση κανείς να βρεί δουλειά μ αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tilemaxos

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Εμάς με είπαν ότι με το πτυχίο 3ου επίπεδου μπορείς να ανοίξεις δικια σου δουλεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sxetlant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Απόστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Ναι φυσικά μπορείς να βρείς δουλεία!Ο αδερφός μου π.χ. με το πτυχίο του ΤΕΕ έχει πιάσει δουλεία!!Οσο για το να ανοίξεις δουλειά δική σου θα πρέπει πρώτα να έχεις κάνει μία προϋπηρεσία 6 μηνών(νομίζω)!Μετά μπορείς να ανοίξεις αμα θες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tilemaxos

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Ναι φυσικά μπορείς να βρείς δουλεία!Ο αδερφός μου π.χ. με το πτυχίο του ΤΕΕ έχει πιάσει δουλεία!!Οσο για το να ανοίξεις δουλειά δική σου θα πρέπει πρώτα να έχεις κάνει μία προϋπηρεσία 6 μηνών(νομίζω)!Μετά μπορείς να ανοίξεις αμα θες!!

Αυτό γίνονταν με το ΤΕΕ που ήθελε προϋπηρεσία με τον ΕΠΑΛ νομίζω κάνεις κατευθείαν αλλά δεν είμαι απόλυτα σίγουρος. κάποιος αν το ψάξει!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top