Nηστεία και Μετάληψη

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Η αυτοσυγκράτηση είναι χαρακτηριστικό του ανθρώπου. Αυτό λέω. Αλλιώς θα ήμασταν ΖΩΑ. (από τα κατώτερα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
συμφωνώ...αλλά δεν χρειάζεται να επιδεικνύουμε την αυτοσυγκράτησή μας και τον αυτοέλεγχό μας μέσα από τη νηστεία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
μα δεν σου είπε κανείς να το επιδείξεις... ούτε με τη νηστεία "επιδεικνύεσαι" , για τον εαυτό σου το κάνεις για κανέναν άλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
λάθος ρήμα , προφανώς κάτι άλλο σκεφτόμουν ..να αποδεικνύουμε ήθελα να πω ...τέσπα ..εννοώ ότι αυτές οι αρετές μπορούν να κατακτηθούν και μ άλλους τρόπους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Διάβασε και την παλαιά διαθήκη. Έχει μέσα μπόλικη μηχανοραφία, βία, αίμα, σεξ και ανωμαλία.


Λοιπόν, επειδή κάποιοι με τα -1 δείξατε ότι διαφωνείται, στην παλαιά διαθήκη θα βρείτε:
1) Τον Αβραάμ να το κάνει με τις σκλάβες του και τη γυναίκα του να κοιτάζει.
2) Τον καλό πατέρα Αβραάμ να δέχεται να σφάξει το γιο του.
3) Τον Ιακώβ με τη βοήθεια της μητέρας του να εξαπατά τον πατέρα του (με τεχνητή τριχοφυία) για να κληρονομήσει την περιουσία.
4) Τον Κάιν να διαπράττει φόνο εν ψυχρώ.
5) Τον Αυνάν να κοιτάζει τη γυναίκα του αδελφού του και να αυνανίζεται.
6) Τους κατοίκους τον Σοδόμων να μπαίνουν από την πίσω πόρτα.
7) Τον καλό θεούλη να ρίχνει ατομική βόμβα στα Σόδομα και τα Γόμορα.
8 ) Τις κόρες του Λώτ να μεθούν τον πατέρα τους και να τον βιάζουν.
9) Το Δαυίδ να στέλνει στο ναρκοπέδιο το σύζυγο της γκόμενας για να σκοτωθεί.
10) Τη Δαλιδά με το σεξ να κάνει το Σαμψών βλάκα.
11) Τον προφήτη που ήταν φαλακρός και τα πιτσιρίκια τον κορόιδευαν και ο καλός θεός έστειλε αρκούδες και κατασπάραξαν 40 παιδάκια.
12) Το φιλέσπαλαχνο θεό που έστειλε στους Αιγύπτιους τις 10 πληγές (πολύ εφέ), ενώ μπορούσε να κάνει κάτι πολύ πιο απλό.
..... και πολλά άλλα. (*Αν κάποιος αμφιβάλει ότι αυτά είναι γραμμένα στην παλαιά διαθήκη, ευχαρίστως να του βρω ακριβείς παραπομπές).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Διάβασε και την παλαιά διαθήκη. Έχει μέσα μπόλικη μηχανοραφία, βία, αίμα, σεξ και ανωμαλία


Δε σχολιάζω .. απλώς δεν είπα για ολόκληρη την Αγία Γραφή γιατί δεν είναι και λίγα βιβλία...

(Δεν έχω βάλλει εγώ -1)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Η αυτοσυγκράτηση είναι χαρακτηριστικό του ανθρώπου. Αυτό λέω. Αλλιώς θα ήμασταν ΖΩΑ. (από τα κατώτερα)

Ε,καλά,αν κόπτεσαι τόσο να εξασκήσεις την αυτοσυγκράτησή σου,ακολούθα διατροφή αθλητή.Θέλει μεγάλη πειθαρχία και κάνεις και καλό στον εαυτό σου,δεν είναι ανάγκη να τρέφεσαι σαν την κατσίκα,που σου λένε οι παπάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Πιστευω οτι με τη νηστεια κανεις καλο στην υγεια σου τοσο στην πνευματικη μα περισσοτερο στη σωματικη.Εγω δεν ειμαι πολυ της εκκλησιας αλλα τη Μ.Εβδομαδα νηστευω....
off topic:Εχω ακουσει οτι με τη νηστεια μπορει να παχυνεις , ειναι αληθεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
off topic:Εχω ακουσει οτι με τη νηστεια μπορει να παχυνεις , ειναι αληθεια;
αν τρως οτι νυστισιμο παχυντικο υπαρχει τοτε παχαινεις:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
'Αν πέσεις στο ψωμί και στις πατάτες ναι... :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ε,καλά,αν κόπτεσαι τόσο να εξασκήσεις την αυτοσυγκράτησή σου,ακολούθα διατροφή αθλητή.Θέλει μεγάλη πειθαρχία και κάνεις και καλό στον εαυτό σου,.......
Δίαιτα αθλητή με πρόσθετα και αναβολικά ή χωρίς?
Και εξαρτάται και από το άθλημα. Αν π.χ. κάποιος ακουλουθεί δίαιτα αθλητή σούμο....

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Η αυτοσυγκράτηση είναι χαρακτηριστικό του ανθρώπου. Αυτό λέω. Αλλιώς θα ήμασταν ΖΩΑ. (από τα κατώτερα)

Και ο άνθρωπος ζώο είναι γιατί έχει ζωή μέσα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Δίαιτα αθλητή με πρόσθετα και αναβολικά ή χωρίς?
Και εξαρτάται και από το άθλημα. Αν π.χ. κάποιος ακουλουθεί δίαιτα αθλητή σούμο....



Αθλητή είπα,όχι πρωταθλητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 790226

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
πολλα τα ερωτηματα για τη θρησκεια μας ,αλλα πιστευω πως μπορουν να απαντηθουν...αυτο ηθελα να πω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Τα περί αυτοσυγκράτησης τα θεωρώ χαζά. όπως και τις "κακουχίες" και τις στερήσεις που υποτίθεται πως πρέπει να υποστεί ένας Χριστιανός.
Δηλαδή αυτοσυγκράτηση=δεν τρώω κάτι που μου αρέσει για να δείξω αφοσίωση/δυνατό χαρακτήρα;
Η ουσία είναι να μην κάνουμε υπερβολές, "μέτρον άριστον" όπως έλεγαν και οι αρχαίοι Έλληνες γιατί δεν βγαίνει σε καλό. Η δύναμη του χαρακτήρα σε καμία περίπτωση δεν αποδεικνύεται από τη νηστεία.

Δεν νηστεύω και δεν πιστεύω. Νήστευα μόνο όταν ήμουν μικρότερη, που η μαμά μου μαγείρευε μόνο νηστίσιμα την βδομάδα του Πάσχα :P
Βασικά, γενικότερα σιχαίνομαι τα έθιμα του Πάσχα, και κάθε άλλης χριστιανικής εορτής.

Αυτά :P

Κάποτε όλοι θα βρεθούμε σε μια δύσκολη στιγμή. Αυτή την δύσκολη στιγμή την αντιμετωπίζουν πιο εύκολα άτομα που Πιστεύουν (ανεξάρτητα αν αυτή η πίστη προέρχεται από αληθινή ή ψεύτικη πηγή).
Εδώ διαφωνώ. Το να εναποθέτεις την έκβαση καταστάσεων σε θεϊκές δυνάμεις είναι εντελώς ανούσιο.
Εάν η έκβαση είναι θετική, πιστεύεις πως βοήθησε ο Θεός. Εάν είναι αρνητική θεωρείς πως ήταν θέλημά του.
Αφού κάνει ό,τι θέλει, ποιός ο λόγος να τον παρακαλείς;

Και επιπλέον, δεν είναι επιχείρημα για να στηρίξεις την πίστη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Happy Idler

Νεοφερμένος

Ο Happy Idler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Αυτό που εγώ διακρίνω είναι πως στον κόσμο που ζούμε όλα φαίνονται διεστραμένα.

Δεν ξέρω πως θα μπορούσα να βοηθήσω την συζήτηση μιας και έχουμε πει ήδη πάρα πολλά.
Αυτό όμως που θα έλεγα είναι μήπως θα πρέπει να είμαστε λίγο υποψιασμένοι, μήπως πίσω απο αυτό που μας
φαίνεται λίγο συντηρητικό η δήθεν παλαιομοδήτικο (σε μια εποχή που κάθε τι έχει μικρή διάρκεια ζωής)
κρύβεται μια άλλη πραγματικότητα και ένας άλλος τρόπος θεώρησης της ζωής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Αυτό που εγώ διακρίνω είναι πως στον κόσμο που ζούμε όλα φαίνονται διεστραμένα.

Δεν ξέρω πως θα μπορούσα να βοηθήσω την συζήτηση μιας και έχουμε πει ήδη πάρα πολλά.
Αυτό όμως που θα έλεγα είναι μήπως θα πρέπει να είμαστε λίγο υποψιασμένοι, μήπως πίσω απο αυτό που μας
φαίνεται λίγο συντηρητικό η δήθεν παλαιομοδήτικο (σε μια εποχή που κάθε τι έχει μικρή διάρκεια ζωής)
κρύβεται μια άλλη πραγματικότητα και ένας άλλος τρόπος θεώρησης της ζωής.
Yπάρχουν πολύ καλύτεροι τρόποι θεώρησης της ζωής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Konstantinos_m

Νεοφερμένος

Ο Konstantinos_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Ο κάθε ένας λαμβάνει τις αποφάσεις του σύμφωνα με τις αντιλήψεις του και με βάση την δική του κοσμοθεωρία...Η εκκλησία έχει ορίσει τη νηστεία για πολλούς λόγους! Αρχικά γιατί νηστεψε ο ίδιος ο Χριστός όταν δέχθηκε πειρασμούς... έτσι λοιπόν είναι ένας τρόπος να μιμηθούμε το Χριστό! επίσης ,η σωματική "άσκηση" ,εν προκειμένω η νηστεία, βοηθά στην πνευματική άνοδο! ακόμη έχει και σωματικά οφέλη,το σώμα αποβάλλει τις τοξίνες του κρέατος! όταν ο άνθρωπος νηστευει,με εγκράτεια και ταπείνωση σιγά σιγά χάνονται και οι πειρασμοί!

Είναι καθαρά προσωπικό ζήτημα...αν δεν το αισθάνεσαι δεν γίνεται με το "στανιό".εγώ ας πούμε, τηρώ όλες τις νηστείες του χρόνου γιατί θεωρώ ότι με βοηθά πνευματικά!

Καλές γιορτές σε όλους!
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,248 μηνύματα.
Ο κάθε ένας λαμβάνει τις αποφάσεις του σύμφωνα με τις αντιλήψεις του και με βάση την δική του κοσμοθεωρία...Η εκκλησία έχει ορίσει τη νηστεία για πολλούς λόγους! Αρχικά γιατί νηστεψε ο ίδιος ο Χριστός όταν δέχθηκε πειρασμούς... έτσι λοιπόν είναι ένας τρόπος να μιμηθούμε το Χριστό! επίσης ,η σωματική "άσκηση" ,εν προκειμένω η νηστεία, βοηθά στην πνευματική άνοδο! ακόμη έχει και σωματικά οφέλη,το σώμα αποβάλλει τις τοξίνες του κρέατος! όταν ο άνθρωπος νηστευει,με εγκράτεια και ταπείνωση σιγά σιγά χάνονται και οι πειρασμοί!

Είναι καθαρά προσωπικό ζήτημα...αν δεν το αισθάνεσαι δεν γίνεται με το "στανιό".εγώ ας πούμε, τηρώ όλες τις νηστείες του χρόνου γιατί θεωρώ ότι με βοηθά πνευματικά!

Καλές γιορτές σε όλους!


Εγώ νηστεύω μόνο τα Χριστούγεννα και το Πάσχα.Μου αρέσει η διαδικασία αυτή με κάνει να αισθάνονται καλύτερα!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top