Πρότυπα και πειραματικά σχολεία

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Ετυμολογικά, τα πειραματικά σχολεία απευθύνονται σε τυχαίο δείγμα μαθητών,
ενώ τα πρότυπα σε μαθητές υψηλών επιδόσεων (όχι κατανάγκη στους αριστούχους).
Κατά συνέπεια, ποιες σκοπιμότητες εξυπηρετεί η ίδρυση «πρότυπων πειραματικών» σχολείων;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χωρίς να είμαι σίγουρη, δεν καταργήθηκε αυτό; Πλέον είναι μόνο πρότυπα γιατί είναι όντως παράδοξο.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ετυμολογικά, τα πειραματικά σχολεία απευθύνονται σε τυχαίο δείγμα μαθητών,
ενώ τα πρότυπα σε μαθητές υψηλών επιδόσεων (όχι κατανάγκη στους αριστούχους).
Κατά συνέπεια, ποιες σκοπιμότητες εξυπηρετεί η ίδρυση «πρότυπων πειραματικών» σχολείων;


Τα πρότυπα σχολεία απευθύνονται σε μαθητές υψηλών επιδόσεων για τον λόγο αυτό οι μαθητές εισάγονται σ΄αυτά μέσω εξετάσεων που διενεργούνται από τα ίδια τα σχολεία.
Τα πειραματικά σχολεία είναι τα σχολεία στα οποία δοκιμάζονται τα νέα προγράμματα σπουδών, τα νέα βιβλία, οι νέες διδακτικές μέθοδοι κτλ προκειμένου να εξαχθούν τα ανάλογα αποτελέσματα και να αποφασιστεί αν θα πρέπει να εφαρμοστούν ή όχι σε όλα τα σχολεία της επικράτειας.
΄Αλλο το ένα άλλο το άλλο.
 

Johnjohnjohn

Νεοφερμένος

Ο Johnjohnjohn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Εγώ πάντως που πήγα σε πειραματικό μέχρι πέρσι (Πάτρας) όσο ήμασταν πειραματικό πάνω κάτω τα ίδια με τα αλά σχολεία κάναμε (σχεδόν. Ελάχιστες αλλαγές). Όταν ήμασταν πρότυπα κάναμε αρκετά διαφορετικά
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
^Για ένα διάστημα υπήρχαν όντως Πρότυπα Πειραματικά ΓΕΛ (το λέω γιατί πήγαινα σε ένα). Ποιο σαΐνι το είχε σκεφτεί, δεν ξέρω.
 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Tώρα ή κάτι καταλαβαίνω λάθος (πιθανό και αυτό) ή γίνεται χαμός για το τίποτα. Από όταν ιδρύθηκαν τα πρότυπα πειραματικά ουσιαστικά σαν πρότυπα λειτουργούσαν απλά είχε μείνει το "πειραματικά" στον τίτλο. Και έτσι λειτουργούν μέχρι και σήμερα ή κάνω λάθος; Ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα; :P
 

Johnjohnjohn

Νεοφερμένος

Ο Johnjohnjohn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Tώρα ή κάτι καταλαβαίνω λάθος (πιθανό και αυτό) ή γίνεται χαμός για το τίποτα. Από όταν ιδρύθηκαν τα πρότυπα πειραματικά ουσιαστικά σαν πρότυπα λειτουργούσαν απλά είχε μείνει το "πειραματικά" στον τίτλο. Και έτσι λειτουργούν μέχρι και σήμερα ή κάνω λάθος; Ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα; :P

Μόλις ήρθε η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ σταμάτησαν να είναι πρότυπα που σημαίνει ότι οι μαθητές Δεν έμπαιναν με εξετάσεις και το μαθημα δεν ήταν τόσο εναλλακτικό
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μόλις ήρθε η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ σταμάτησαν να είναι πρότυπα που σημαίνει ότι οι μαθητές Δεν έμπαιναν με εξετάσεις και το μαθημα δεν ήταν τόσο εναλλακτικό

Αν θυμάμαι καλά αυτό έγινε για μία χρονιά και μετά ξανάρχισαν οι εξετάσεις απλά μόνο στο γυμνάσιο (λίγο χαζό κατ'εμέ αλλά άλλη συζήτηση).
Τυχαίνει να ήμουν σε πρότυπο και μπήκα τώρα από περιέργεια στη σελίδα τους και είδα πρώτη πρώτη την ανακοίνωση για τις εισαγωγικές.
 

Johnjohnjohn

Νεοφερμένος

Ο Johnjohnjohn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Αν θυμάμαι καλά αυτό έγινε για μία χρονιά και μετά ξανάρχισαν οι εξετάσεις απλά μόνο στο γυμνάσιο (λίγο χαζό κατ'εμέ αλλά άλλη συζήτηση).
Τυχαίνει να ήμουν σε πρότυπο και μπήκα τώρα από περιέργεια στη σελίδα τους και είδα πρώτη πρώτη την ανακοίνωση για τις εισαγωγικές.


Νομίζω αυτό το κράτησαν μόνο σε ένα στην Αθήνα. Πάντως εδώ Πάτρα δεν ισχύουν αυτα
 

JimRav

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ (Αθήνα). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Στα πρότυπα ΓΕΛ τι διαφορετικό γίνεται σε σχέση με ένα κανονικό ΓΕΛ;
 

Johnjohnjohn

Νεοφερμένος

Ο Johnjohnjohn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Στα πρότυπα ΓΕΛ τι διαφορετικό γίνεται σε σχέση με ένα κανονικό ΓΕΛ;


Όπως προείπα κυρίως μπαίνεις με εξετάσεις (άρα τ επίπεδο των μαθητών είναι υψηλότερο) κ όταν το δικό μας ήταν πρότυπο πειραματικό κάναμε πιο εναλλακτικές μεθόδους από ότι όταν ήμασταν σκέτο πειραματικο
 

JerryPap

Νεοφερμένος

Ο JerryPap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Δεν υπήρχαν εναλλακτικοί μέθοδοι. Απλά κάναμε "διαδραστικό" μαθημα, projects, και το σημαντικότερο (κατά την άποψή μου), υπήρχαν όμιλοι αριστείας σε διάφορα θέματα πέραν του κανονικού ωραρίου.
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
και το σημαντικότερο (κατά την άποψή μου), υπήρχαν όμιλοι αριστείας σε διάφορα θέματα πέραν του κανονικού ωραρίου.


Παρόλα αυτά, αν κι εγώ δεν ήμουν σε πειραματικό, πήγαινα σε όμιλο πειραματικού.Δεν ξέρω αν είναι γενικό φαινόμενο, πάντως σε μας γινόταν.
 

JerryPap

Νεοφερμένος

Ο JerryPap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Κάθε καθηγητής έπρεπε να δηλώσει όμιλο, που θα έκανε όλη τη χρονιά. Άν μάζευε τον απαραίτητο αριθμό παιδιών, θα λειτουργούσε. Θυμάμαι, όμιλοι με τεράστια ζήτηση ( π.χ. φυσικών επιστημών), γινόταν διαλογή μαθητών που θα παρακολουθούσαν, επειδή δεν μπορούσε ο όμιλος να υποστηρίξει 100 παιδια. Όλο το ενδιαφέρον που ανέπτυξα σε διάφορους τομείς, όπως η πληροφορική, αλλά και χρήσιμες γνώσεις, τις απέκτησα στους ομίλους, όπου κάθε χρόνο εξαντλούσα τον αριθμό ομίλων που μπορούσα να παρακολουθήσω (για να καταλάβετε πόσο χρήσιμοι ήταν).
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top