Ποια δικαιολογητικά χρειάζονται για να κάνω αίτηση για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό;

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Καλησπέρα Συμφορουμίτες! Δεν ξέρω αν αυτό που θα ρωτήσω κολλάει στην συζήτηση αλλά δεν ήξερα που να το γράψω. Ετοιμάζομαι για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό, σε ένα μήνα θα δώσω το ielts και μετά αν όλα πάνε καλά ξεκινάω τις αιτήσεις μου. Αλλά είμαι σε δίλλημα τι να κάνω με τις συστατικές που χρειάζομαι, να τις ζητήσω τώρα ή να τις ζητήσω μετά αφού θα έχω δώσει το ielts και θα έχω πίασει το σκορ που χρειάζομαι. Μόνο καθηγητές έχω που θα μπορούσαν να μου δώσουν συστατικές. Γνωρίζει κάποιο παιδί που έχει περάσει από την διαδικασία ή που την περνάει τι είναι το καλύτερο να κάνω για να έχω περισσότερες πιθανότητες να μου τις δώσουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα Συμφορουμίτες! Δεν ξέρω αν αυτό που θα ρωτήσω κολλάει στην συζήτηση αλλά δεν ήξερα που να το γράψω. Ετοιμάζομαι για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό, σε ένα μήνα θα δώσω το ielts και μετά αν όλα πάνε καλά ξεκινάω τις αιτήσεις μου. Αλλά είμαι σε δίλλημα τι να κάνω με τις συστατικές που χρειάζομαι, να τις ζητήσω τώρα ή να τις ζητήσω μετά αφού θα έχω δώσει το ielts και θα έχω πίασει το σκορ που χρειάζομαι. Μόνο καθηγητές έχω που θα μπορούσαν να μου δώσουν συστατικές. Γνωρίζει κάποιο παιδί που έχει περάσει από την διαδικασία ή που την περνάει τι είναι το καλύτερο να κάνω για να έχω περισσότερες πιθανότητες να μου τις δώσουν;

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μπλέκεις τις συστατικές με το IELTS. Από ο,τι ξέρω το σύνηθες είναι να υπάρχει στα πανεπιστήμια online application system. Μπαίνεις λοιπόν σ΄αυτό συμπληρώνεις την αίτηση και "ανεβάζεις" τα απαιτούμενα δικαιολογητικά. Αντίγραφο πτυχίου (που πρέπει να το έχεις πάρει με τον βαθμό που ζητάνε) και πιστοποιητικό αναλυτικής βαθμολογίας (αυτά τα δύο πρέπει να είναι επισημειωμένα με την σφραγίδα της Χάγης και επίσημα μεταφρασμένα). Βιογραφικό σημείωμα, personal statement και τα emails των καθηγητών που θα σου δώσουν συστατικές επιστολές. Το ίδιο το Πανεπιστήμιο επικοινωνεί μαζί τους και τους τις ζητάει (εσύ δεν ανακατεύεσαι καθόλου). Απλά πρέπει να έχεις επικοινωνήσει με τους καθηγητές σου και να τους έχεις ενημερώσει. ΄Ολα αυτά θα μπορούσες να τα είχες κάνει ήδη ή τέλος πάντων μπορείς να τα κάνεις άμεσα. Το IELTS μπορείς να το "ανεβάσεις" αργότερα όταν θα το έχεις πάρει.΄Ετσι θα αρχίσει "να τρέχει" η αξιολόγηση της αίτησής σου. Αν σε αποδεχτούν στο πρόγραμμα και δεν έχεις καταθέσει ακόμα το IELTS θα σου κάνουν conditional offer η οποία θα μετατραπεί σε unconditional offer μόλις το καταθέσεις. Δεν υπάρχει λόγος να περιμένεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έχετε απορία πάνω στο θέμα;

Το μήνυμα αυτό ξεχώρισε από το θέμα Μεταπτυχιακό στο εξωτερικό ως ουσιαστικό και χρήσιμο.

Θέλετε να ρωτήσετε κάτι / έχετε απορία στο θέμα; Μα φυσικά! Κάντε click εδώ για να συντάξετε την απορία σας.

Αυτό το thread είναι καθαρά για δική σας πληροφόρηση στο θέμα που πραγματεύεται. Το ischool.gr και η Ομάδα Διαχείρισης δεν φέρουν καμία ευθύνη για τα όποια γραφόμενα των μελών. Απαγορεύεται η ολική ή μερική αναπαραγωγή της σελίδας και/ή των περιεχομένων της χωρίς την σαφή αναφορά του ischool.gr σαν πηγή.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top