Προς άτομα που κάνουν ιδιαίτερα!

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
καταλαβαινω τι εννοεις αλλα ειδικα για την βιολογια νιωθω την μεγαλυτερη αυτοπεποιθηση. ημουν θετικη και ηταν το αγαπημενο μου μαθημα οπως και το μαθημα που εγραψα το 2ο μεγαλυτερο βαθμο στις πανελληνιες μετα το αοθ και τον πρωτο στο σχολειο μου. βεβαια ολα αυτα δεν σημαινουν οτι μπορω να διδαξω ουτε βιολογια, ουτε χημεια, ουτε φυσικη με τον πλεον αριστο τροπο (αυτον ενος πτυχιουχου του αντικειμενου) αλλα με την βοηθεια βοηθηματων, σημειωσεων παλιων μου καθηγητων και αρκετης προσωπικης προετοιμασιας πιστευω πως μπορω να αντεπεξέλθω.

Είσαι αξιέπαινη.Μπράβο!
Μπες στο προφίλ μου και δες τους φίλους μου.
Βρες τη vasianik και μίλα μαζί της.Eίναι νέα φιλόλογος και ίσως μπορεί να σου προτείνει τρόπους για το πώς μπορείς να βρεις παιδιά για ιδιαίτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

elena_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Μπράβο σου πάντως που από τόσο μικρή προσπαθείς να αρχίσεις να δουλεύεις.Είσαι πραγματικά αξιέπαινη.
Σου εύχομαι να βρεις αρκετά παιδιά.



Σε παιδιά δημοτικού θέλει να διδάξει.Χαλάρωσε.:)

σε ευχαριστω παρα πολυ! γενικα με ενδιαφερει να εργαζομαι παραλληλα με το πανεπιστημιο (να ανεξαρτητοποιουμαι σιγα σιγα) αλλα ειδικα ο συγκεκριμενος χωρος με εντυπωσιαζει παρα πολυ!

σε σχεση με αυτο που ειπε το αλλο παιδι, ο ιδιος μιλουσε για πολυ συγκεκριμενα μαθηματα για τα οποια ισως και οι ιδιοι οι γονεις (οι οποιοι θα γνωριζουν το επιπεδο των γνωσεων μου) να μην με προτιμησουν. αλλα μακαρι να πανε ολα καλα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
ημουν θετικη και ηταν το αγαπημενο μου μαθημα οπως και το μαθημα που εγραψα το 2ο μεγαλυτερο βαθμο στις πανελληνιες μετα το αοθ και τον πρωτο στο σχολειο μου.

Καλά, τότε :p Βέβαια να σου πω ότι η Γ γυμνασίου έχει και κεφάλαια που δε διδάσκονταν στην θετική της Γ Λυκείου, όπως η οικολογία, ο μεταβολισμός και η κυτταρική βιολογία! Αν όμως προτίθεσαι να τα μελετήσεις ΑΡΚΕΤΑ, τότε δε θα υπάρξει πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Καλά, τότε :p Βέβαια να σου πω ότι η Γ γυμνασίου έχει και κεφάλαια που δε διδάσκονταν στην θετική της Γ Λυκείου, όπως η οικολογία, ο μεταβολισμός και η κυτταρική βιολογία! Αν όμως προτίθεσαι να τα μελετήσεις ΑΡΚΕΤΑ, τότε δε θα υπάρξει πρόβλημα.

κοιτα να δεις πως το βλεπω:P αν δεν εχω καμια προταση για κανα μηνα και η πρωτη που θα ερθει ειναι για προετοιμασια στην βιολογια της γ' τοτε ναι και θα στρωθω και θα διαβασω και ολα θα τα κανω για να ειμαι ενταξει απεναντι στο παιδι που θα αναλαβω. διαφορετικα σε περιπτωση που καταφερω να εχω τουλαχιστον 2 - 3 παιδακια και ερθει τοτε προταση για βιολογια γ ισως πω οτι εχουν συμπληρωθει οι ωρες (που ουτε και ιδιαιτερο ψεμα θα ναι αφου με τα αλλα παιδακια δεν θα μου μενει ιδιαιτερος χρονος για να ασχοληθω εντατικα με ενα μαθημα που θα εχει σχετικα "καινουργιες" έννοιες και θα απαιτει αρκετο διαβασμα και απο την πλευρα μου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blonde_angel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η blonde_angel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Έλενα μου συμφωνώ με τον Raiseonce! Μίλησε με την vasianik, είναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΉ σε ότι δουλειά έχει αναλάβει να κάνει στο αντικείμενο της και ένας πολύ αξιόλογυς άνθρωπος πρόθυμος να βοηθήσει οποιονδήποτε. Θα σε βοηθήσει σίγουρα! Καλή επιτυχία από εμένα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Έλενα μου συμφωνώ με τον Raiseonce! Μίλησε με την vasianik, είναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΉ σε ότι δουλειά έχει αναλάβει να κάνει στο αντικείμενο της και ένας πολύ αξιόλογυς άνθρωπος πρόθυμος να βοηθήσει οποιονδήποτε. Θα σε βοηθήσει σίγουρα! Καλή επιτυχία από εμένα!:)

της εστειλα ηδη!

σε ευχαριστω παρα πολυ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orbit10

Νεοφερμένος

Η orbit10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Φέτος ξεκίνησα να κάνω ιδιαίτερα στα μαθηματικά σε ένα παιδί Β Γυμνασίου και είναι το 3ο ιδιαίτερο που κάνω .
Τελείωσα πρόσφατα την σχολή μου και δεν έχω εμπειρία. Στο παιδί η μητέρα του μου ζήτησε να κάνω 1 ώρα την εβδομάδα και επειδή γνωρίζω ότι μπορεί να πιέζεται οικονομικά, αν και δεν παίρνω πολλά, δεν της ζήτησα παραπάνω ώρες.
Ξεκινήσαμε μια βδομάδα μετά το σχολείο και η μητέρα του μου ζήτησε να μην του δείχνω θεωρία (Αφου την κάνουν στο σχολείο) αλλά ασκήσεις που είναι πιο βασικές.
Το ερώτημά μου είναι το εξής: είναι σωστό να του βάζω ασκήσεις να λύνουμε μαζί και μόνο του το παιδί από την ύλη που έχουν κάνει στο σχολείο, μέχρις ότου να τα ξέρει όσο πιο καλά γίνεται ή να τον προχωράω κιόλας στην ύλη ;;
Είναι δύσκολο θεωρώ να προχωράω, αφού κάνω μόνο μία ώρα και στην ώρα αυτή λύνουμε ασκήσεις που τους έχουν βάλει στο σχολείο, διορθώνω αυτές που είχε για το σπίτι και λύνουμε κι άλλες ασκήσεις πάνω στην ίδια ύλη. Δεν νομίζω ότι υπάρχει χρόνος για να προχωράω κιόλας αλλά πόσο σωστό σας φαίνεται αυτό ;; Συμφωνείτε με την μέθοδο που ακολουθώ ;
Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Εξαρτάται. Αν η μητέρα του παιδιού σου ζήτησε να τον προχωράς κιόλας, τότε θα πρέπει να συζητήσεις μαζί της για το ότι οι ώρες δεν αρκούν.
Επίσης λες πως σου ζήτησε να μην του κάνεις θεωρία αλλά μόνο ασκήσεις. Το θέμα όμως είναι πως για να είναι σε θέση να λύσει ασκήσεις, πρέπει να έχει κατανοήσει την θεωρία. Οπότε ίσως θα έπρεπε να κάνετε και αυτό, ίσως μάθημα παρά μάθημα.
Θα σου πρότεινα να κάνεις μια μεγάλη συζήτηση με την μητέρα του παιδιού, οι γονείς πολλές φορές ζητάνε πράγματα που δεν είναι εύκολα, νομίζουν πως επειδή μπορείς να κάνεις ιδιαίτερο στο παιδί τους μπορείς να του ανοίξεις το κεφάλι και να χώσεις τις γνώσεις μέσα ως διά μαγείας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Φέτος ξεκίνησα να κάνω ιδιαίτερα στα μαθηματικά σε ένα παιδί Β Γυμνασίου και είναι το 3ο ιδιαίτερο που κάνω .
Τελείωσα πρόσφατα την σχολή μου και δεν έχω εμπειρία. Στο παιδί η μητέρα του μου ζήτησε να κάνω 1 ώρα την εβδομάδα και επειδή γνωρίζω ότι μπορεί να πιέζεται οικονομικά, αν και δεν παίρνω πολλά, δεν της ζήτησα παραπάνω ώρες.
Ξεκινήσαμε μια βδομάδα μετά το σχολείο και η μητέρα του μου ζήτησε να μην του δείχνω θεωρία (Αφου την κάνουν στο σχολείο) αλλά ασκήσεις που είναι πιο βασικές.
Το ερώτημά μου είναι το εξής: είναι σωστό να του βάζω ασκήσεις να λύνουμε μαζί και μόνο του το παιδί από την ύλη που έχουν κάνει στο σχολείο, μέχρις ότου να τα ξέρει όσο πιο καλά γίνεται ή να τον προχωράω κιόλας στην ύλη ;;
Είναι δύσκολο θεωρώ να προχωράω, αφού κάνω μόνο μία ώρα και στην ώρα αυτή λύνουμε ασκήσεις που τους έχουν βάλει στο σχολείο, διορθώνω αυτές που είχε για το σπίτι και λύνουμε κι άλλες ασκήσεις πάνω στην ίδια ύλη. Δεν νομίζω ότι υπάρχει χρόνος για να προχωράω κιόλας αλλά πόσο σωστό σας φαίνεται αυτό ;; Συμφωνείτε με την μέθοδο που ακολουθώ ;
Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας !!

Ως μαθητης θα ηθελα να απαντησω στο ερωτημα που τεθηκε...Κατα την γνωμη κυριε/κυρια πιστευω οτι πρεπει να μιλησετε με τους γονεις του παιδιου και να ξεκαθαρισετε το γεγονος οτι με αυτον τον τροπο δεν καταφερνουν τιποτα...Ισα ισα θεωρω απο την δικια μου πλευρα οτι κανει κακο στο παιδι το να λυνει μονο ενδοσχολικες ασκησεις και μαλιστα με την βοηθεια ενος καθηγητη...Αν και θα μου πειτε μεσα σε μια ωρα τι να πρωτοκανετε...Πιστευω οτι το ιδανικοτερο ειναι να διδαχθει απο εσας η θεωρια στο παιδι εστω η μεθοδολογια για τις ασκησεις και στην συνεχεια μαζι του να λυσετε αλλες ασκησεις ειτε εξωσχολικες ειτε ενδοσχολικες και στο τελος του μαθηματος να του βαλετε αλλες ασκησεις παρομοιες(ειτε θα ειναι θεωριας ειτε θα ειναι ασκησεις-προβληματα),τις οποιες θα πρεπει να λυσει απο μονος του ωστε να καταλαβετε τις αδυναμιες και τα κενα που εχει το παιδι, για να βελτιωθει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Φέτος ξεκίνησα να κάνω ιδιαίτερα στα μαθηματικά σε ένα παιδί Β Γυμνασίου και είναι το 3ο ιδιαίτερο που κάνω .
Τελείωσα πρόσφατα την σχολή μου και δεν έχω εμπειρία. Στο παιδί η μητέρα του μου ζήτησε να κάνω 1 ώρα την εβδομάδα και επειδή γνωρίζω ότι μπορεί να πιέζεται οικονομικά, αν και δεν παίρνω πολλά, δεν της ζήτησα παραπάνω ώρες.
Ξεκινήσαμε μια βδομάδα μετά το σχολείο και η μητέρα του μου ζήτησε να μην του δείχνω θεωρία (Αφου την κάνουν στο σχολείο) αλλά ασκήσεις που είναι πιο βασικές.
Το ερώτημά μου είναι το εξής: είναι σωστό να του βάζω ασκήσεις να λύνουμε μαζί και μόνο του το παιδί από την ύλη που έχουν κάνει στο σχολείο, μέχρις ότου να τα ξέρει όσο πιο καλά γίνεται ή να τον προχωράω κιόλας στην ύλη ;;
Είναι δύσκολο θεωρώ να προχωράω, αφού κάνω μόνο μία ώρα και στην ώρα αυτή λύνουμε ασκήσεις που τους έχουν βάλει στο σχολείο, διορθώνω αυτές που είχε για το σπίτι και λύνουμε κι άλλες ασκήσεις πάνω στην ίδια ύλη. Δεν νομίζω ότι υπάρχει χρόνος για να προχωράω κιόλας αλλά πόσο σωστό σας φαίνεται αυτό ;; Συμφωνείτε με την μέθοδο που ακολουθώ ;
Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας !!

Β γυμνασίου είναι, εγώ σε μια ώρα τελείωνα όλα τα μαθήματα και έπαιρνα 19-20... Φτάνει και παραφτάνει, δεν του κάνεις και ολοκληρώματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Β γυμνασίου είναι, εγώ σε μια ώρα τελείωνα όλα τα μαθήματα και έπαιρνα 19-20... Φτάνει και παραφτάνει, δεν του κάνεις και ολοκληρώματα.
Εξαρτάται, δεν είναι πάντα έτσι. Εσύ μπορεί να είχες σωστές βάσεις από την Α γυμνασίου και το δημοτικό. Υπάρχουν παιδιά όμως που δεν έχουν μάθει ούτε τα βασικά, οπότε πως γίνεται χωρίς να σιγουρευτείς πως κατέχει την θεωρία να μπορέσει να λύσει ασκήσεις;
Αυτό το λέω γιατί έκανα ιδιαίτερα σε ένα τέτοιο παιδί, χρειάστηκαν άπειρες ώρες μέχρι να του μάθω όλα αυτά που έπρεπε και να καταφέρει να καταλάβει αυτά που κάναμε στην πρώτη γυμνασίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top