Κινέζικα

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Βασικά ποιος λογικός άνθρωπος θα έμπαινε στον κόπο να μάθει αυτή τη γλώσσα; Ναι μπορεί να είναι της "μόδας" αλλά μέχρι να την μάθει, αυτή η μόδα θα έχει πεθάνει.

Εσύ δε μένεις στην Ταζμανία? :teasing: Η καρτ-ποστάλ πού είναι? :hehe:
Α, και παρεπιπτόντως δεν είναι μόδα.Είναι εφόδιο για να βρεις πιο εύκολα δουλειά (όπως και κάθε άλλη γλώσσα που μαθαίνεις).Σκέψου πως τα μισά αντικείμενα που χρησιμοποιούμε στην καθημερινή μας ζωή αν τα γυρίσεις από πίσω γράφουν "made in China"+ ότι η πλειοψηφία των τουριστών στην Ευρώπη είναι Κινέζοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettyc

Νεοφερμένος

Η bettyc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
大家好。
我出生在香港,所以我一直講中國人!不過,我希。我住那裡生活了近十年,我們就回到這裡之前,我講的語言,我可以讀取和寫入這一點。如果有人需要幫助的語言,我更渴望幫助。這似乎是一個線程是不是活躍,但!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
大家好。
我出生在香港,所以我一直講中國人!不過,我希。我住那裡生活了近十年,我們就回到這裡之前,我講的語言,我可以讀取和寫入這一點。如果有人需要幫助的語言,我更渴望幫助。這似乎是一個線程是不是活躍,但!

Τι είπες τώρα ρε φίλε, με εντυπωσίασες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Εγώ ούτε να τα ζωγραφίσω δεν μπορώ, πόσο μάλλον να τα μεταφράσω! :P
Χονγκ Κονγκ, ε; (να ναι καλά το google translate) xixi
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Εγώ ούτε να τα ζωγραφίσω δεν μπορώ, πόσο μάλλον να τα μεταφράσω! :P
Χονγκ Κονγκ, ε; (να ναι καλά το google translate) xixi

Θα αστειεύεσαι. Είναι τόσο απλή γλώσσα, εύκολη στην εκμάθησή της. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
大家好。
我出生在香港,所以我一直講中國人!不過,我希。我住那裡生活了近十年,我們就回到這裡之前,我講的語言,我可以讀取和寫入這一點。如果有人需要幫助的語言,我更渴望幫助。這似乎是一個線程是不是活躍,但!





Εμενα μου φαινονται τελειως κινεζικα!:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafas17

Νεοφερμένος

Ο Rafas17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Καλησπέρα έχω καιρό που δεν ειμαι στο το forum αλλα ειπα να επιστρεψω......ειμαι κατοχος HSK1 (ξερω σιγα το δυσκολο :P ) και τον ιουνιο δινω hsk2 ..επισης υπαρχει περιπτωση να φυγω για προπτυχιακο στο πεκινο στο china university of political science and law με πληρη υποτροφια αλλα ουτε την αιτηση δεν εχω συμπληρωσει ακομα γιατι ειμαι προβληματισμένος.....Γεια και χαρα και παλι σε ολους που αγωνιζονται μαζι μου και ξερουν τι περναω ! :P
Xiexie Nin ,Zaijian!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Υπάρχουν φροντιστήρια. Βέβαια μιλάμε για τρελές τιμές.
Ξέρω, αρχαίο το μήνυμα, αλλά οι τιμές έχουν πέσει κατακόρυφα, ειδικά στα ιδιαίτερα σε Αθήνα-Πειραιά. Και δεν αναφέρομαι σε Κινέζες-Κινέζους που ζητούν 20-25+/ώρα, γιατί, προφανώς, δεν είναι απαραίτητοι τουλάχιστον για HSK1-3.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mar.kamp

Νεοφερμένος

Η mar.kamp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γειά σας, είμαι φοιτήτρια και θα αρχίσω από το Σεπτέμβριο κινέζικα, αλλά δεν ξέρω ποιό από τα φροντιστήρια είναι το καλύτερο! Θα ήθελα να με συμβουλέψετε πάνω σε αυτό το θέμα, κι αν έχετε να μου αναφέρετε και την προσωπική σας εμπειρία θα μου ήταν πολύ χρήσιμο! Ευχαριστώ!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Καλησπέρα!

Η κοπέλα μου κάνει στον Σύνδεσμο Ελλάδας-Κίνας στην οδό Νίκης, στο Σύνταγμα. Έχει πάρει το HSK 3 και νομίζω ότι μετά το καλοκαίρι δίνει για το HSK 4. Αν έχετε κάποια απορία πείτε μου και θα τη ρωτήσω!

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mar.kamp

Νεοφερμένος

Η mar.kamp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καταρχήν πολλά συγχαρητήρια στη φίλη σου και σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες! Θα ήθελα απλά να ρωτήσω αν διδάσκουν πολλοί καθηγητές και ποιοί από αυτούς είναι οι πιο "καλοί" γιατί πιστεύω ότι το πρώτο επίπεδο είναι σημαντικό στα κινέζικα, και λόγω εξετάσεων αλλά κυρίως γιατί αποκτάς τις βάσεις για να συνεχίσεις με κάποια αυτοπεποίθηση για τα υπόλοιπα επίπεδα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Καταρχήν πολλά συγχαρητήρια στη φίλη σου και σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες! Θα ήθελα απλά να ρωτήσω αν διδάσκουν πολλοί καθηγητές και ποιοί από αυτούς είναι οι πιο "καλοί" γιατί πιστεύω ότι το πρώτο επίπεδο είναι σημαντικό στα κινέζικα, και λόγω εξετάσεων αλλά κυρίως γιατί αποκτάς τις βάσεις για να συνεχίσεις με κάποια αυτοπεποίθηση για τα υπόλοιπα επίπεδα!

Υπάρχουν κάπου στους 5 καθηγητές οι οποίοι διδάσκουν εκεί. Όλοι είναι καλοί. Είναι Κινέζοι, αλλά μιλούν και Ελληνικά. Στο αρχάριο επίπεδο υπάρχουν 5 παιδιά περίπου, ενώ στο HSK 4 είναι 2 άτομα αυτή τη στιγμή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mar.kamp

Νεοφερμένος

Η mar.kamp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ωραία! Σ' ευχαριστώ πολύ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vana_krlf

Νεοφερμένος

Η vana_krlf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Καλησπέρα! Σε πόσο χρόνο θα μπορούσα να φτάσω σε ένα επίπεδο β2 στα κινέζικα;
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Είναι αδύνατον κανείς να μάθει κινέζικα μέσω ίντερνετ; ξέρω είναι η χαζή η ερώτησή μου αλλά επειδή ζω στην επαρχία είναι απίθανο να βρω φροντηστήριο.

Δεν είναι αδύνατον.

Εγώ παλιότερα ξεκίνησα Ιαπωνικά από χόμπυ και τα παράτησα.

Από τότε θυμάμαι το Domo Arigato Gozaimasu (Thank you very much).
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top