Kαθηγητές που κάνουν ορθογραφικά/συντακτικά λάθη

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ποιο διαγώνισμα, τι λέει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Λολ για το παράδειγμα με το διαγώνισμα.

Γενικά (και ας φανώ κακιά και εριστική) το θεωρώ απαράδεκτο να υπάρχουν ορθογραφικά λάθη σε ανακοίνωση στο ίντερνετ όπου υπάρχουν 20187390428 addons για έλεγχο ορθογραφίας ή σε άλλες περιπτώσεις, let me google this for you. Και σε πιο ακραία κατάσταση, πέρνα τα ένα χέρι word. Είτε είναι φιλόλογος είτε πυρηνικός φυσικός είτε σιδεροαλουμινάς ο καθένας. Τυπογραφικά είμαι ελάχιστα πιο επιεικής, αφού μου ξεφεύγουν και μένα αρκετά, είτε από κεκτημένη ταχύτητα είτε επειδή βαριέμαι γενικότερα.
Αλλά όταν φτιάχνεις κάτι για δουλειά, που πρέπει να προσελκύσει κόσμο, ε προσωπικά τουλάχιστον θα το τριπλοτσέκαρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Διάβαζα το μήνυμα του Δία μια σελίδα πίσω.

και ούτε μου αρέσουν και τα κείμενα χωρίς τόνους που γράφουν πολλοί.

Γράφεις με τόνους. Γιατί; ΓΙΑΤΙ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Γιατί είχα συνηθίσει να γράφω χωρίς τόνους και είχα αρκετά προβλήματα, σε σχολή και σε δουλειά. Το πιο σύνηθες που έκανα δε, ήταν να γράφω κανονικά χωρίς τόνους ένα κείμενο και μετά να πατάω ορθογραφικό έλεγχο για να βάζει τους τόνους. :P Και μου διόρθωνε λέξεις άλλα ντ'άλλων και έχανα πολύ χρόνο, οπότε είπα να αρχίσω να γράφω σαν άνθρωπος. :P
(Έχω δώσει εργασία που αντί για "γραμμικές απεικονίσεις" έλεγε "γραμμικές αποτελέσματα", για κάποιο μυστήριο λόγο. Τότε ήταν που το πήρα και οριστικά απόφαση :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
σε τι θα σε οφελουσε ενα επιπλεον 10αρι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HumaneTouch

Νεοφερμένος

Ο HumaneTouch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Αν αυτό το θέμα δεν αναφερόταν συγκεκριμένα σε ένα άτομο θα συμφωνούσα μαζί σου . Μία γενική μόρφωση θεωρείται σαφώς απαραίτητη για κάποιον που αναλαμβάνει την διδασκαλία μαθητών . Από την στιγμή όμως που κάνεις προσωπική επίθεση σε κάποιον -με ειρωνική κιόλας διάθεση- θα με βρεις αντίθετο . Ποιος είσαι εσύ για να κρίνεις κάποιον μόνο και μόνο από τον τρόπο που έγραψε ένα μύνημα σε ένα φόρουμ ; Πού ξέρεις ότι η κοπέλα δεν έχει κάποιο πρόβλημα δυσλεξίας ; Ή κάποια άλλη μαθησιακή δυσκολία ... Στείλε ένα προσωπικό μύνημα και πες της τα λάθη που έκανε ώστε να τα διορθώσει .. Δεν καταφέρνεις τίποτα με το θέμα που άνοιξες , με τον τρόπο που το έθεσες ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Πωπωωω... ΠΩ - ΠΩ! Πραγματικά, ξεφτίλα. Συγγνώμη αν ακούγεται - διαβάζεται προσβλητικό , αλλά, ξεφτίλα.
( Προσωπικά: ΧΈΣΤΗΚΑ αν έχει δυσλεξία. Ας μη γινόταν καθηγήτρια, ή ας ασχολούταν με αυτό που σπούδασε σε άλλο αντικείμενο, ή ας φρόντιζε να διορθωθεί. Γνωρίζω δασκάλα με δυσλεξία, που προσπάθησε και διόρθωσε την κατάστασή της. Είναι ΕΥΘΎΝΗ να είσαι "ΔΆΣΚΑΛΟΣ", δε θα επεκταθώ στο συγκεκριμένο θέμα. "ΓΝΩΘΙ Σ'ΑΥΤΌΝ", "ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΉ", "ΥΠΕΥΘΥΝΌΤΗΤΑ", "ΕΙΛΙΚΡΊΝΕΙΑ" είναι μερικές φράσεις - λέξεις, που πρέπει να μας γίνουν εφιάλτες. Τέλος. )
Όσο και να μη θέλει κάποιος να το παραδεχθεί, η γλώσσα είναι μέσο έκφρασης και χωρίς την ίδια δε θα μπορούσε κανείς να διατυπώσει θεωρίες, βασιζόμενος στις οποίες ακολουθεί την πράξη, και κατ'επέκταση συνέχει-εξελίσσει την επιστήμη που αντιπροσωπεύει (υποτίθεται). Επομένως, επιβάλλεται να γνωρίζει "πώς ( ; )" θα τις εκφράσει (τις θεωρίες).
Δεν τίθεται θέμα γενικής μόρφωσης, που είναι αυτονόητο-απαραίτητο, αλλά τίθεται θέμα στοιχειώδους γνώσης της ορθογραφίας. ΦΑΝΤΆΣΟΥ (ΤΗΝ όποια όμοιά της) ΑΠΛΆ ΝΑ ΔΙΔΆΣΚΕΙ (π.χ.) ΟΝΟΜΑΤΟΛΟΓΊΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΉ. Παρωδία, χαμός και όλα τα ομώνυμα...
Εξάλλου, πώς θα μπορούσε αυτή - καθ'αυτή (για να ξεφύγω από το προσωπικό) να εξηγήσει σε ένα μαθητή "κάτι" ; (????) Με νοήματα; Με τα πόδια; Με τα αυτιά;
Επειδή απλά ΒΑΡΙΈΜΑΙ να αναλωθώ σε αυτό το θέμα, ως τελευταία σκέψη μου θέτω την εξής:
Η ίδια αυτοαναιρείται, καθώς το πόσο ξέρει να χειρίζεται τον υπολογιστή -που είναι και το "ατού" της- και το πόσο φερέγγυα είναι στη δουλειά της, (τα) απέδειξε μέσα σε 5 σειρές.

Κρίμα στους μαθητές που είχε -αν είχε- .

Υ.Γ. Δεν περιμένω απάντηση.

Ευχαριστώωωω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Ο μαθηματικός μας στο σχολείο δεν βάζει πουθενά τόνους. Σε καμία εκφώνηση στις φωτοτυπίες. Τίποτα. Τον ρωτάω γιατί, μου λέει τους έχει καταργήσει από τα φοιτητικά του χρόνια. What can i say?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xamalis

Νεοφερμένος

Ο xamalis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ο μαθηματικός μας στο σχολείο δεν βάζει πουθενά τόνους. Σε καμία εκφώνηση στις φωτοτυπίες. Τίποτα. Τον ρωτάω γιατί, μου λέει τους έχει καταργήσει από τα φοιτητικά του χρόνια. What can i say?


Respect στον τρελαμενο μαθηματικο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3v@Ki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η V for Vlammenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 302 μηνύματα.
ο καθηγητής που μου κάνει φυσικη κατεύθυνσης στο φροντιστήριο έχει δυσλεξία..ωστόσο έχει προσπαθήσει πάρα πολύ από μικρος και πλέον κάνει απο ελάχιστα εως ανύπαρκτα ορθογραφικά λάθη...οι εκφωνήσεις στις ασκήσεις είναι πάντα κατανοητές το ίδιο και η ομιλία του...το ότι γράφει όμως τη Vενεργο με 2 "ν" και το Wωφελιμο με "ο" ούτε τον κάνει χειρότερο καθηγητή ούτε τον ρίχνει στα μάτια μας γιατί πολύ απλά το ένα παραπάνω "ν" του καθηγητή ούτε θα με βοηθήσει να μπω στο πανεπιστήμιο ούτε θα με βγάλει από αυτο...είναι ο καλύτερος καθηγητής που είχα στη σχολική μου ζωη..εξαιρετικός και αψεγάδιαστος...ας ξεφυγουμε πια από τους επιφανειακούς σχολιασμούς...με τη διαμόρφωση εκτίμησης για κάποιον απο το υψος τα κιλα τα μαλλιά περάσαμε στην ορθογραφία..λίγο μένει να πάμε και στο γραφικό χαρακτηρα...πόσοι καθηγητές με στραβούτσικα γράμματα θα πέσουν στον κεάδα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostastabou

Νεοφερμένος

Ο kostastabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ακουστε το καλύτερο ο δικός μου καθηγητής στο σχολέίο όχι μόνο βάζει τόνους αλλα τονίζει με το πολυτονικό σύστημα ο τύπος ξέρει φουλ μαθηματικά και συγχρόνως αρχαία !Για μένα είναι πρότυπο καθηγητή οχι οτι γνωρίζει αρχαία αλλα οι πολύπλευρες γνώσεις τον έχουν κάνει πολυ καλό εκπαιδευτή και σωστό ανθρωπο .Αντιθέτως στο φροντιστήριο ο μαθηματικός μου δε τονίζει ..ντάξει είναι πιο τεχνοκράτης τον ενδιαφέρει να βγάλουμε την ύλη και να γράψουμε καλα ...αλλα και οι 2 τους με το δικό τους στυλ μαρέσουν :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Η παλιά γενιά (όσοι είναι από 50+ ετών) ξέρει υποχρεωτικά πολυτονικό. Δεν είναι κάτι το αξιοπερίεργο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
και ο πατρευς γραφει στο στεκι με πολυτονικό νομιζω ειναι πιο νέος (δηλαδή σίγουρα είναι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostastabou

Νεοφερμένος

Ο kostastabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Η παλιά γενιά (όσοι είναι από 50+ ετών) ξέρει υποχρεωτικά πολυτονικό. Δεν είναι κάτι το αξιοπερίεργο.
40ρης ....ι για μαθηματικός όχι και τόσο .!Μα ο τύπος δε το γράφει από συνήθεια το πιστεύει αύτο που κάνει ,με τα λίγα που μας έχει πεί , ''είναι καθήκον μας να συνεχίσουμε αυτή τη γραφή που υπάρχει πάνω απο 2000 χρόνια , ειδικά τώρα που η γλώσσα μας αλλοτριώνεται..κλπ'' εΝτάξει εμείς το βλέπουμε πολύ συντηριτικό αλλά έχει δίκιο εν μέρη .Απλώς μας φαίνεται περίεργο γιατί δε γνωρίζουμε το πολυτονικο ή επειδή δε γνωρίζουμε αρχαία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

H.V.

Νεοφερμένος

Η H.V. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Παλιό το θέμα, ωστόσο μου έκανε κλικ για διάφορους λόγους και εξηγούμαι:

Οι διπλωματούχοι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί -στην πλειοψηφία τους- ξέρουν ελληνικά, δε θα έπιαναν τις βάσεις των πανελληνίων χωρίς καλή έκθεση (αισθάνθηκα πως θίγεται ο κλάδος:redface:). Αναρωτιέμαι επίσης ποιο ελληνικό πολυτεχνείο/πολυτεχνική σχολή έχει βγάλει ηλεκτρονικούς μηχανικούς... Εκτός αν οι Η.Υ. της Πάτρας έχουν τον τίτλο του ηλεκτρονικού (Ηλεκτρονικών Υπολογιστών τους ξέρω).

Το πολλαπλό του αντικειμένου διδασκαλίας δε με παραξενεύει, τι θα λέγατε αν βλέπατε πως κάποιος κάνει μαθήματα ηλεκτρολογίας για πανελλήνιες, μαθηματικών γυμνασίου-λυκείου και ορθογραφίας σε παιδιά με δυσορθογραφία; Το έχω συναντήσει κι αυτό και είναι από μηχανικό και δάσκαλο με δύο πτυχία και τα ανάλογα χρόνια σπουδών (τρία για την ακρίβεια, θα μπορούσε και ΑΟΔΕ), οπότε μη γινόμαστε καχύποπτοι με αυτή αποκλειστικά την αφορμή.

Το "διευκρινήσεις" παραδόξως θα μπορούσε να θεωρηθεί σωστό (ναι από το αρχαίο διευκρινώ, αυτή είναι η παραδοσιακή γραφή) όπως και το "διευκρινίσεις" που είναι η σύγχρονη.

Μπορεί και να είμαι άδικη, όμως κι εγώ προκαταλαμβάνομαι αρνητικά από τα ορθογραφικά λάθη (και τα αγενή μηνύματα), πολύ περισσότερο όταν προέρχονται από δασκάλους, οποιασδήποτε ειδικότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top