Δυσκολία σχολών

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Το πως θα εκφράσεις κάτι στους άλλους έχει διαφορά με το αν το κατανοείς ή όχι και για πολλούς ανθρώπους που δεν σκέφτονται με λέξεις δεν έχει νόημα να λες πως αν δε μορούν να το εκφράσουν δεν το καταλαβαίνουν.


Δεν λέω ότι δεν το καταλαβαίνουν, απαραίτητα, ίσως δεν ήμουν αρκετά σαφής, βέβαια (no pun intended). Απλώς, αν δεις τα τεστ στα οποία έχουν υποβληθεί όσοι έχουν πλήρη αφασία - οι μόνοι άνθρωποι που μπορούν να μας βοηθήσουν σε αυτή τη συζήτηση - είτε την απέκτησαν αργότερα στη ζωή τους - οπότε και δεν έχουμε σαφή εικόνα για το αν η σκέψη μπορεί να ξεκινήσει και, αν ναι, σε τι επίπεδο, χωρίς τη γλώσσα - είτε εξετάζονται σε αρκετά απλές δοκιμασίες - π.χ. αριθμητικές πράξεις ή αντιστοιχίσεις με χρώματα και άλλα παρόμοια - οπότε δεν μπορούμε να έχουμε και πάλι εικόνα για το βάθος που φτάνει η σκέψη απουσία γλώσσας.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν λέω ότι δεν το καταλαβαίνουν, απαραίτητα, ίσως δεν ήμουν αρκετά σαφής, βέβαια (no pun intended). Απλώς, αν δεις τα τεστ στα οποία έχουν υποβληθεί όσοι έχουν πλήρη αφασία - οι μόνοι άνθρωποι που μπορούν να μας βοηθήσουν σε αυτή τη συζήτηση - είτε την απέκτησαν αργότερα στη ζωή τους - οπότε και δεν έχουμε σαφή εικόνα για το αν η σκέψη μπορεί να ξεκινήσει και, αν ναι, σε τι επίπεδο, χωρίς τη γλώσσα - είτε εξετάζονται σε αρκετά απλές δοκιμασίες - π.χ. αριθμητικές πράξεις ή αντιστοιχίσεις με χρώματα και άλλα παρόμοια - οπότε δεν μπορούμε να έχουμε και πάλι εικόνα για το βάθος που φτάνει η σκέψη απουσία γλώσσας.


Καταλαβαίνω τι λες, αλλά αν μη τι άλλο αυτό ενισχύει αυτό ου λέω, πως η σκέψη επεκτείνεται πολύ πέραν της γλώσσας.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Καταλαβαίνω τι λες, αλλά αν μη τι άλλο αυτό ενισχύει αυτό ου λέω, πως η σκέψη επεκτείνεται πολύ πέραν της γλώσσας.


Εν μέρει, ναι, απλά ακόμα νομίζω πώς τα δεδομένα είναι αρκετά «λειψά» για να έχουμε σαφή εικόνα. Ξεφύγαμε λίγο off-topic, αλλά δεν πειράζει.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.
Πολυ εμφανές το κόμπλεξ του Memetchi για την σχολή του. Πετάει και λίγα γαλλικά σε μια απάντηση του για να το "παιξει" υπεράνω. Αδιαμφισβήτητα οι φυσικομαθηματικες σχολές, τα πολυτεχνεία η πληροφορικη η χημεια είναι δυσκολότερες απο τις θεωρητικές. (Δεν λέμε ότι ειναι εύκολες).Επιπλέον, ο αριθμός των μαθημάτων δεν υποδεικνύει τιποτα για την δυσκολία της σχολης. Αλλο να εχεις 2 μαθηματα με 2ωρες/εβδομάδα και αλλο 1 μαθημα με καθημερινα 2ωρα.Επισης, αλλο να εχεις μαθημα θεματα σύγχρονης φυσικης και αλλο ιστορια της σύγχρονης εποχης.Στο φυσικο που ειμαι μπορεις να διαβαζεις απειρες ωρες και να μην εχεις ακομα κατανοησει πληρως ή και καθόλου. Υπάρχουν δυσκολες έννοιες πχ κβαντομηχανική που ακομα δυσκολευονται και οι καθηγητες να την κατανοήσουν. Στο φυσικό υπάρχουν ατομα που διαβαζουν και ενδιαφέρονται και μπορει μετα απο καποια παραδοση να μην εχουν καταλαβει Χριστό. (Γίνεται αυτο στη φιλολογία;). Βλεπω και ότι λετε για επιστήμονες που δεν ξερουν να γραφουν/διαβαζουν καλα.Προφανως αυτος που μια ζωη διαβαζει κείμενα/μεταφραζει κτλ θα υπερτερει στον λογο και στην γραφη απο αυτον που μια ζωη διαβαζει μαθηματικά.Εχω γνωρίσει άτομα που ειναι απιστευτοι στα μαθηματικα αλλα δυσκολευονται πολυ στην ομιλια τους κτλ.Τι παει να πει αυτο; Αν καποιου του αρεσει πραγματικα η επιστήμη του δεν τον νοιαζει τι λενε οι υπολοιποι και δεν προσπαθει να αποδειξει οτι ειναι η καλυτερη.Τελος, επειδη μιλήσατε για υποκειμενικότητα μου ειναι περισσοτερο ενδιαφερον να μελετω τα μυστηρια της φυσης και να προσπαθω να βρω πως λειτουργει παρα να μελετώ το μεσο επικοινωνίας των ανθρώπων,γλωσσες κτλ.
Μιλάς για κόμπλεξ και ότι όποιος νοιάζεται για την επιστήμη του δεν τον νοιάζει η γνώμη των άλλων ενώ μας έχεις γράψει ολόκληρη έκθεση για τις δυσκολίες του φυσικού. Ότι να ναι... Το κόμπλεξ που το είδες σε ένα και μοναδικό ποστ που έκανα για την σχολή μου μετά από συγκεκριμένη ερώτηση κάποιου δεν ξέρω πραγματικά. Όλη η συζήτηση ήταν πάνω στις σχολές και καταπέκταση στις θετικές/θεωρητικές επιστήμες γενικότερα και είναι οφθαλμοφανές ότι δεν αναφερόμουν σε μια συγκεκριμένη σχολή.

Πετάει και λίγα γαλλικά σε μια απάντηση του για να το "παιξει" υπεράνω.


Δεν το ήξερα ότι όποιος μιλάει γαλλικά θέλει να το παίξει υπεράνω, αλλά ξέχασα, μόνο οι αγγλικές και λατινικές λέξεις που πετάτε σε κάθε ποστ σας επιτρέπονται εδώ πέρα. Μερικοί ψάχνεστε για καβγά πραγματικά....
 

Ιωάννης1234

Νεοφερμένος

Ο Ιωάννης1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Μιλάς για κόμπλεξ και ότι όποιος νοιάζεται για την επιστήμη του δεν τον νοιάζει η γνώμη των άλλων ενώ μας έχεις γράψει ολόκληρη έκθεση για τις δυσκολίες του φυσικού. Ότι να ναι... Το κόμπλεξ που το είδες σε ένα και μοναδικό ποστ που έκανα για την σχολή μου μετά από συγκεκριμένη ερώτηση κάποιου δεν ξέρω πραγματικά. Όλη η συζήτηση ήταν πάνω στις σχολές και καταπέκταση στις θετικές/θεωρητικές επιστήμες γενικότερα και είναι οφθαλμοφανές ότι δεν αναφερόμουν σε μια συγκεκριμένη σχολή.




Δεν το ήξερα ότι όποιος μιλάει γαλλικά θέλει να το παίξει υπεράνω, αλλά ξέχασα, μόνο οι αγγλικές και λατινικές λέξεις που πετάτε σε κάθε ποστ σας επιτρέπονται εδώ πέρα. Μερικοί ψάχνεστε για καβγά πραγματικά....

Έγραψα για το φυσικό γιατι
1)θετική σχολή
2)Είμαι φοιτητής του και γνωρίζω τι παιζει
Αν ημουν στο πολυτεχνειο θα εγραφα για το πολυτεχνειο και ουτω καθεξής.
Προφανώς και ηταν "υπεράνω"να πεταξεις 1 -2 προτάσεις στα γαλλικα μετα την απάντηση σου.Αγγλικα ξερει το 99.9% του φορουμ ενω το 99.9% ΔΕΝ ξερει γαλλικα αρα πιο το νοημα;
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.
Έγραψα για το φυσικό γιατι
1)θετική σχολή
2)Είμαι φοιτητής του και γνωρίζω τι παιζει
Αν ημουν στο πολυτεχνειο θα εγραφα για το πολυτεχνειο και ουτω καθεξής.
Προφανώς και ηταν "υπεράνω"να πεταξεις 1 -2 προτάσεις στα γαλλικα μετα την απάντηση σου.Αγγλικα ξερει το 99.9% του φορουμ ενω το 99.9% ΔΕΝ ξερει γαλλικα αρα πιο το νοημα;
Έγραψα για το φυσικό γιατι
1)θετική σχολή
2)Είμαι φοιτητής του και γνωρίζω τι παιζει
Αν ημουν στο πολυτεχνειο θα εγραφα για το πολυτεχνειο και ουτω καθεξής.

[font=Verdana,Arial,Helvetica,sans-serif]Ε τότε λοιπόν το κόμπλεξ που το είδες; Εγώ δηλαδή δεν μπορεί να τα είχα γράψει για τους ίδιους λόγους; Να σκεφτόμαστε πριν πετάξουμε προσβολές παρακαλώ. [/font]

Προφανώς και ηταν "υπεράνω"να πεταξεις 1 -2 προτάσεις στα γαλλικα μετα την απάντηση σου.Αγγλικα ξερει το 99.9% του φορουμ ενω το 99.9% ΔΕΝ ξερει γαλλικα αρα πιο το νοημα;


Το προφανώς μου άρεσε κιόλας. Λες και πάει αναλογικά, ακόμα και το 0.01% να είμαι, σε ελληνικό φόρουμ δεν δικαιολογείται με την ίδια λογική. Στο παιδί που πήγαινε το μήνυμα, δείχνει ότι μένει Ελβετία, οπότε μπορεί να ξέρει και Γαλλικά. Το βρήκες το νόημα τώρα ή πρέπει να απολογηθώ για 5 γαλλικές λέξεις; Τρώγεσαι με τα ρούχα σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Μιλάς για κόμπλεξ και ότι όποιος νοιάζεται για την επιστήμη του δεν τον νοιάζει η γνώμη των άλλων ενώ μας έχεις γράψει ολόκληρη έκθεση για τις δυσκολίες του φυσικού. Ότι να ναι... Το κόμπλεξ που το είδες σε ένα και μοναδικό ποστ που έκανα για την σχολή μου μετά από συγκεκριμένη ερώτηση κάποιου δεν ξέρω πραγματικά. Όλη η συζήτηση ήταν πάνω στις σχολές και καταπέκταση στις θετικές/θεωρητικές επιστήμες γενικότερα και είναι οφθαλμοφανές ότι δεν αναφερόμουν σε μια συγκεκριμένη σχολή.
Το κόμπλεξ έχει φανεί και από αυτό και από άλλα θέματα περί σχολών. Γιατί είναι κακό να παραδεχτούμε ότι οι σχολές της θεωρητικής (πλην εξαιρέσεων) είναι εύκολο να βγουν και μάλιστα με έναν πολύ αξιοπρεπή βαθμό; Όχι πως κι αυτές δεν έχουν τις δυσκολίες τους αλλά καλώς ή κακώς δεν μιλάμε για καμιά ιδιαίτερα αυξημένη δυσκολία. Κι εγώ ξενόγλωσση Φιλολογία έχω τελειώσει, για αυτό και απαντάω σε σένα προσωπικά.

Γενικά σε βλέπω να ωρυεσαι για την γαλλική αλλά κάτι μου λέει πως δεν μας τα λες και όλα. Μήπως η δυσκολία της σχολής σου δεν βρίσκεται τόσο στις γλωσσολογίες και τις λογοτεχνιες αλλά στην γλώσσα την ίδια; Γιατί κι εγώ αν έμπαινα Κινεζική Φιλολογία με επίπεδο κινεζικών Α2-Β1, αντε στην καλύτερη Β2, αυτά θα έλεγα. Δεν ξέρω πως είναι το επίπεδο των γαλλικών σου, αν και είμαι σίγουρη πως θα είναι άπιαστο γιατί έχεις αποφοιτήσει κιόλας. Αλλά θα μπορούσες να μας ενημερώσεις για το επίπεδο γαλλικών σου όταν πρωτομπηκες και γενικά των επίπεδο των νέοεισαχθέντων στην σχολή;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν έχει νόημα η άνευ σημασίας σύγκριση της δυσκολίας των διάφορων σχολών όσο η χρησιμότητά τους. Πάντα ένα αντικείμενο σπουδών έχει ανάγκη τα υπόλοιπα όσο κι αν σε πρώτη ανάγνωση φαίνεται απίθανο!!!
Δείτε στο 26.49, στο 43.50 και κυρίως στο 48.54
https://www.youtube.com/watch?v=G2AU1mPhk64
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.
Το κόμπλεξ έχει φανεί και από αυτό και από άλλα θέματα περί σχολών. Γιατί είναι κακό να παραδεχτούμε ότι οι σχολές της θεωρητικής (πλην εξαιρέσεων) είναι εύκολο να βγουν και μάλιστα με έναν πολύ αξιοπρεπή βαθμό; Όχι πως κι αυτές δεν έχουν τις δυσκολίες τους αλλά καλώς ή κακώς δεν μιλάμε για καμιά ιδιαίτερα αυξημένη δυσκολία. Κι εγώ ξενόγλωσση Φιλολογία έχω τελειώσει, για αυτό και απαντάω σε σένα προσωπικά.

Γενικά σε βλέπω να ωρυεσαι για την γαλλική αλλά κάτι μου λέει πως δεν μας τα λες και όλα. Μήπως η δυσκολία της σχολής σου δεν βρίσκεται τόσο στις γλωσσολογίες και τις λογοτεχνιες αλλά στην γλώσσα την ίδια; Γιατί κι εγώ αν έμπαινα Κινεζική Φιλολογία με επίπεδο κινεζικών Α2-Β1, αντε στην καλύτερη Β2, αυτά θα έλεγα. Δεν ξέρω πως είναι το επίπεδο των γαλλικών σου, αν και είμαι σίγουρη πως θα είναι άπιαστο γιατί έχεις αποφοιτήσει κιόλας. Αλλά θα μπορούσες να μας ενημερώσεις για το επίπεδο γαλλικών σου όταν πρωτομπηκες και γενικά των επίπεδο των νέοεισαχθέντων στην σχολή;
Για δείξε μου σε παρακαλώ τα ποστ που "ωρύομαι" για την γαλλική… Ότι να ναι είστε. Για μια τελευταία φορά, ήταν μια γενική συζήτηση, δεν ήταν στοχευμένη σε καμιά συγκεκριμένη σχολή, αν δεν μπορείτε να το δείτε δεν φταίω εγώ να ακούω τις προσβολές σας.



Αν όντως έχεις τελειώσει ξενόγλωσση θα ξες πως έχουν τα πράγματα, δεν χρειάζεσαι εμένα. Μήπως εσύ δεν μας τα λες όλα; Θεωρείς ότι ακόμα και ένα Γ2 μπορεί να βγάλει άνετα την σχολή; Αν είναι έτσι μάλλον κάποιος δεν έχει ιδέα πως περνάει μια πληροφορία σε ξένη γλώσσα από τον εγκέφαλο. Επίσης αν είχες διαβάσει καλά το thread θα έβλεπες ότι ανέφερα 10000 άλλα πράγματα εκτός του επιπέδου της γλώσσας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το κόμπλεξ έχει φανεί και από αυτό και από άλλα θέματα περί σχολών. Γιατί είναι κακό να παραδεχτούμε ότι οι σχολές της θεωρητικής (πλην εξαιρέσεων) είναι εύκολο να βγουν και μάλιστα με έναν πολύ αξιοπρεπή βαθμό; Όχι πως κι αυτές δεν έχουν τις δυσκολίες τους αλλά καλώς ή κακώς δεν μιλάμε για καμιά ιδιαίτερα αυξημένη δυσκολία. Κι εγώ ξενόγλωσση Φιλολογία έχω τελειώσει, για αυτό και απαντάω σε σένα προσωπικά.

Γενικά σε βλέπω να ωρυεσαι για την γαλλική αλλά κάτι μου λέει πως δεν μας τα λες και όλα. Μήπως η δυσκολία της σχολής σου δεν βρίσκεται τόσο στις γλωσσολογίες και τις λογοτεχνιες αλλά στην γλώσσα την ίδια; Γιατί κι εγώ αν έμπαινα Κινεζική Φιλολογία με επίπεδο κινεζικών Α2-Β1, αντε στην καλύτερη Β2, αυτά θα έλεγα. Δεν ξέρω πως είναι το επίπεδο των γαλλικών σου, αν και είμαι σίγουρη πως θα είναι άπιαστο γιατί έχεις αποφοιτήσει κιόλας. Αλλά θα μπορούσες να μας ενημερώσεις για το επίπεδο γαλλικών σου όταν πρωτομπηκες και γενικά των επίπεδο των νέοεισαχθέντων στην σχολή;


Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί πέφτει τόσο triggering όταν προσπαθούμε να μιλήσουμε για δυσκολίες σχολών. Λέγοντας ότι η α σχολή είναι πιο δύσκολη απο τη β, ή ότι οι σχολές κατηγορίας β είναι πιο εύκολες, δεν σημαίνει ότι είναι ασήμαντες.

Κανείς δεν μίλησε για το πόσο σημαντική ή χρήσιμη είναι μια σχολή. Αυτο που λέμε είναι για τη δυσκολία αυτών. Ωστόσο κάποιοι προσβάλλονται λες και είπαμε ότι η σχολή τους είναι ασήμαντη. Δεν ισχύει καθόλου αυτό. Οι εκπαιδευτικοί γενικότερα έχουν πολύ σημαντικό ρόλο στην κοινωνία, η δυσκολία τους όμως βρίσκεται στο πως θα μεταδώσουν σωστά τη γνώση και την παιδεία στην πράξη, και όχι στα μαθήματα της σχολής γενικότερα τα οποία είναι πανεύκολα και με λίγο διάβασμα βγαίνουν.
 

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί πέφτει τόσο triggering όταν προσπαθούμε να μιλήσουμε για δυσκολίες σχολών. Λέγοντας ότι η α σχολή είναι πιο δύσκολη απο τη β, ή ότι οι σχολές κατηγορίας β είναι πιο εύκολες, δεν σημαίνει ότι είναι ασήμαντες.

Κανείς δεν μίλησε για το πόσο σημαντική ή χρήσιμη είναι μια σχολή. Αυτο που λέμε είναι για τη δυσκολία αυτών. Ωστόσο κάποιοι προσβάλλονται λες και είπαμε ότι η σχολή τους είναι ασήμαντη. Δεν ισχύει καθόλου αυτό. Οι εκπαιδευτικοί γενικότερα έχουν πολύ σημαντικό ρόλο στην κοινωνία, η δυσκολία τους όμως βρίσκεται στο πως θα μεταδώσουν σωστά τη γνώση και την παιδεία στην πράξη, και όχι στα μαθήματα της σχολής γενικότερα τα οποία είναι πανεύκολα και με λίγο διάβασμα βγαίνουν.

Μέχρι και εμένα έκανες triggering και τέλειωσα Πολυτεχνείο. Εδώ είσαι λάθος. Το ότι κάποια σχολές είναι πιο δύσκολες από κάποιες άλλες, δεν σημαίνει ότι οι υπόλοιπες είναι πανεύκολες και με λίγο διάβασμα βγαίνουν. Εδώ ξεκάθαρα προκαλείς...
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί πέφτει τόσο triggering όταν προσπαθούμε να μιλήσουμε για δυσκολίες σχολών.
΄Η σοβαρή κουβέντα θα κάνουμε ή triggering!!! Καθορίστε από την αρχή τους όρους της συζήτησης ώστε να ξέρει ο καθένας πώς θα την αντιμετωπίσει!
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Για δείξε μου σε παρακαλώ τα ποστ που "ωρύομαι" για την γαλλική… Ότι να ναι είστε. Για μια τελευταία φορά, ήταν μια γενική συζήτηση, δεν ήταν στοχευμένη σε καμιά συγκεκριμένη σχολή, αν δεν μπορείτε να το δείτε δεν φταίω εγώ να ακούω τις προσβολές σας.



Αν όντως έχεις τελειώσει ξενόγλωσση θα ξες πως έχουν τα πράγματα, δεν χρειάζεσαι εμένα. Μήπως εσύ δεν μας τα λες όλα; Θεωρείς ότι ακόμα και ένα Γ2 μπορεί να βγάλει άνετα την σχολή; Αν είναι έτσι μάλλον κάποιος δεν έχει ιδέα πως περνάει μια πληροφορία σε ξένη γλώσσα από τον εγκέφαλο. Επίσης αν είχες διαβάσει καλά το thread θα έβλεπες ότι ανέφερα 10000 άλλα πράγματα εκτός του επιπέδου της γλώσσας.

Είσαι τυχερός που βαριέμαι να διαβάσω οπότε ορίστε.
ποστ #1:
Συγγνώμη κιόλας που δεν μπορώ να κάνω ανάλυση λογοτεχνικών κειμένων σε ακαδημαϊκό επίπεδο μόνος μου. Συγγνώμη που δεν μπορώ να καταλάβω τις φωνολογικές διαφορές μιας ξένης γλώσσας μέσα από σελίδες που αναφέρουν απλά αερολογίες και δείχνουν κάτι ασπρόμαυρα και κακοφτιαγμένα σκίτσα της στοματικής κοιλότητάς. Δεν θα ξαναγίνει. Τι κρίμα που δεν το ήξερα νωρίτερα ότι έχετε αυτές τις θεαματικές ικανότητες να καταλαβαίνετε τα πάντα με τόση ευκολία μόνο με ένα απλό διάβασμα, θα σας φώναζα να τα διαβάσετε και να μου τα εξηγούσατε εσείς. Ο καθένας μιλάει μόνο για να μιλήσει.

ποστ #2:
Εσύ έχεις για να μας αποδείξεις το αντίθετο; Εγώ έχω την προσωπική εμπειρία και την είπα σε ένα μελλοντικό φοιτητή. Αν έχεις αντίθετη εμπειρία κάνε δικό σου ποστ και πες του την. Αρκετά με τον κάθε εξυπνάκια να πετάγεται.

ποστ #3:
Και εμένα αν με ρωτήσετε, θα σας πω ότι η σχολή που τελείωσα θεωρώ πως είναι πολύ δύσκολη και απαιτητική, αλλά είμαι σίγουρος πως οι περισσότεροι δεν συμφωνούν...είναι λοιπόν αρκετά υποκειμενικό. Ο πιο κοντινός τρόπος για να δούμε ως ένα βαθμό την δυσκολία ίσως να είναι τα στατιστικά των βαθμών κτλ αλλά και πάλι η σύγκριση μπορεί να γίνει ως ένα σημείο.

Κι αυτά χωρίς να κάτσω να διαβάσω προσεκτικά τι έχεις γράψει ανά καιρούς. Τέλος πάντων, αυτό που δεν θες να δεχθείς είναι πως δεν σε προσβάλλει κανείς. Το ότι θίγεσαι τόσο δείχνει ότι μάλλον νιώθεις λίγο μειονεκτικά για την γαλλική. Το οποίο είναι χαζό εφόσον δείχνεις να σου αρέσει τόσο.
Για να απαντήσω και στα υπόλοιπα, ναι ένα Γ2 άνετα βγάζει την σχολή. Αυτό θα στο επιβεβαιώσουν ουκ ολίγοι φοιτητές της αγγλικής που μια χαρά πήραν πτυχίο στα 4 - 4,5 χρόνια και με καλό Μ.Ο.
Το θρεντ δεν το διάβασα καλά, έχεις δίκιο. Δεν με ενδιέφερε αρκετά. Στάθηκα σε αυτό που μου τράβηξε το μάτι.
Επίσης, πως περνά μια πληροφορία σε ξένη γλώσσα από τον εγκέφαλο; Όταν έχεις near native γλωσσικές ικανότητες, το μόνο πρόβλημα που θα έπρεπε να υπάρχει είναι τα τοπικά ιδιώματα μιας γλώσσας ανάλογα την περιοχή στην οποία ομιλείται (πχ αμερικανικά vs βρετανικά vs αυστραλιανά κοκ αγγλικά). Τουλάχιστον έτσι το βλέπω και το βιώνω εγώ.
Long story short, αποδέξου ότι δεν θα συμφωνούν ποτέ όλοι μαζί σου και νιώσε περήφανος για τις επιλογές ασχέτως τι σου λέμε εμείς. Σου αρέσει η γαλλική; Τελείωσε η ιστορία. Αν θίγεσαι σε τόσο μεγάλο βαθμό για κάτι τέτοιο, ψάξε το.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.
Είσαι τυχερός που βαριέμαι να διαβάσω οπότε ορίστε.
ποστ #1:


ποστ #2:


ποστ #3:


Κι αυτά χωρίς να κάτσω να διαβάσω προσεκτικά τι έχεις γράψει ανά καιρούς. Τέλος πάντων, αυτό που δεν θες να δεχθείς είναι πως δεν σε προσβάλλει κανείς. Το ότι θίγεσαι τόσο δείχνει ότι μάλλον νιώθεις λίγο μειονεκτικά για την γαλλική. Το οποίο είναι χαζό εφόσον δείχνεις να σου αρέσει τόσο.
Για να απαντήσω και στα υπόλοιπα, ναι ένα Γ2 άνετα βγάζει την σχολή. Αυτό θα στο επιβεβαιώσουν ουκ ολίγοι φοιτητές της αγγλικής που μια χαρά πήραν πτυχίο στα 4 - 4,5 χρόνια και με καλό Μ.Ο.
Το θρεντ δεν το διάβασα καλά, έχεις δίκιο. Δεν με ενδιέφερε αρκετά. Στάθηκα σε αυτό που μου τράβηξε το μάτι.
Επίσης, πως περνά μια πληροφορία σε ξένη γλώσσα από τον εγκέφαλο; Όταν έχεις near native γλωσσικές ικανότητες, το μόνο πρόβλημα που θα έπρεπε να υπάρχει είναι τα τοπικά ιδιώματα μιας γλώσσας ανάλογα την περιοχή στην οποία ομιλείται (πχ αμερικανικά vs βρετανικά vs αυστραλιανά κοκ αγγλικά). Τουλάχιστον έτσι το βλέπω και το βιώνω εγώ.
Long story short, αποδέξου ότι δεν θα συμφωνούν ποτέ όλοι μαζί σου και νιώσε περήφανος για τις επιλογές ασχέτως τι σου λέμε εμείς. Σου αρέσει η γαλλική; Τελείωσε η ιστορία. Αν θίγεσαι σε τόσο μεγάλο βαθμό για κάτι τέτοιο, ψάξε το.
Το πρώτο είναι από ποστ 2 μήνες πριν. Οπότε άσχετο με την συζήτηση και φυσικά ήταν απάντηση όπως βλέπεις, δεν ξύπνησα μια μέρα να πάω να το γράψω όπου να ναι. Το δεύτερο και το τρίτο ακόμα πιο άσχετα (μέχρι και ότι η γνώμη μου είναι κάτι το υποκειμενικό είπα οπότε πραγματικά δεν ξέρω πως το σκέφτεσαι σαν κόμπλεξ). Φυσικά και προσβάλλεται ο άλλος όταν από το πουθενά τον βγάζεις κομπλεξικό, εκτός αν ξαφνικά το νόημα της λέξης άλλαξε και έγινε κομπλιμέντο.

Μπορώ να σου πω ότι ήμουν 1000% σίγουρος ότι ήσουν αγγλική. Εκ των πραγμάτων είναι πολύ δύσκολο ένας φοιτητής 18 ετών να έχει Γ2 πριν μπει στην σχολή... Πότε θες να το πάρει όταν μιλάμε για δεύτερη ξένη γλώσσα και μέχρι τέλη Γυμνασίου/Αρχές λυκείου ασχολείται με τα αγγλικά και μετά έρχονται οι πανελλήνιες; 2-3 άτομα ήταν με τέτοιο επίπεδο και όλες ήταν 30+ σε ηλικία. Παρόλα αυτά οι καθηγητές δεν νοιάζονται ιδιαίτερα. Όταν μπαίνεις σε μάθημα ποίησης και βλέπεις μόνο 4ετεις και ακούς την καθηγήτρια να λέει χαρακτηριστικά " Όποιος δεν καταλαβαίνει να βγει τώρα έξω, δεν με ενδιαφέρει καθόλου, δεν θα ρίξω εγώ το επίπεδό μου για εσάς" και αρχίζει το μάθημα μιλώντας στα γαλλικά πιο γρήγορα από Ισπανό και Κύπριο μαζί τότε να δούμε πόσο εύκολο το θεωρείς.
Επίσης μην μπερδεύεις την μια γλώσσα που έκανες από παιδί με γλώσσες που χρειάστηκε πολύ ξαφνικά να ανεβάσεις το επίπεδο. Για να σου απαντήσω το πως περνάει μια πληροφορία: Καταρχάς πρέπει να κάνεις την διαδικασία της μετάφρασης σε κλάσματα δευτερολέπτου στο μυαλό σου για να βρεις την αντίστοιχη ελληνική ορολογία και να μπορέσεις να κατανοήσεις πλήρως την νέα πληροφορία. Δεν μιλάμε για καθημερινές λέξεις, αλλά για δύσκολες έννοιες που αν δεν τις καταλάβεις πρώτα στην μητρική σου για να γίνουν κτήμα σου δεν πρόκειται να τις μάθεις σωστά ποτέ. Και φυσικά όταν μιλάμε για 3η γλώσσα, τότε μιλάμε πολλές φορές και για μια τριπλή μετάφραση που κάνει αυτομάτως το μυαλό σου. Πολλές φορές στην αρχή όταν σκέφτεσαι μια λέξη πρώτα ο εγκέφαλός σου θα την φιλτράρει μέσα από τις υπόλοιπες γλώσσες μέχρι να φτάσεις στην γλώσσα στόχο. Είναι μια διαδικασία που κάνουν πολλοί δίγλωσσοι αναγκαστικά. Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι το να ακούς μια ανάλυση κειμένου στην μητρική σου δεν έχει καμιά σχέση με το να την ακούς στην 3η σου γλώσσα. Δυστυχώς πάντα αυτές οι γλώσσες μαθαίνονταν με τελείως φροντιστηριακό τρόπο και ξαφνικά καλείσαι να κατανοήσεις και να γράψεις σε θεματικές και επιστημονικές έννοιες που ουδέποτε είχες ξανακούσει σε αυτή την γλώσσα ακόμα και αν είχες Γ3 πιστοποιητικό. Δεν υπάρχουν τα ίδια γλωσσικά ερεθίσματα στα γαλλικά/ιταλικά κτλ. Δεν είναι μόνο οι ιδιωματισμοί αλλά ακόμα και η ίδια η προφορά και η ταχύτητα/ρυθμό/χροιά με την οποία δεν είχες ποτέ πριν την ευκαιρία να οικειοποιηθείς.
Όσο πιο μικρό το τμήμα τόσο μεγαλύτερη κακία βγάζουν οι καθηγητές, αυτό να το θυμάσαι. Ρώτα φοιτητές πχ από το ιταλικό και θα δεις ότι έχω δίκαιο.

Φυσικά και το ξέρω ότι δεν συμφωνούν μαζί μου, δεν ξέρουν πόσες ώρες δουλειά χρειάζεται για να έχεις ένα αξιοπρεπή βαθμό, δεν ξέρουν τις λοιπές δυσκολίες που έχει ένα τμήμα με 8 μαθήματα μέσα σε ένα εξάμηνο και ένα τελείως εργαστηριακό τρόπο μαθήματος με παρουσίες και εργασίες κάθε βδομάδα, αλλά και τι μ 'αυτό; Δεν θα έχω την γνώμη μου; Αυτό με κάνει κομπλεξικό; Εγώ ο ίδιος είπα ότι είναι υποκειμενικό, οπότε προς τι όλο αυτό τώρα; Το ότι λέω για τις δυσκολίες που οι υπόλοιποι δεν γνωρίζουν και κρίνουν με μεγάλη απολυτότητα σε ένα thread για τις δυσκολίες των σχολών είναι κακό;
 

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,241 μηνύματα.
Μπορώ να σου πω ότι ήμουν 1000% σίγουρος ότι ήσουν αγγλική. Εκ των πραγμάτων είναι πολύ δύσκολο ένας φοιτητής 18 ετών να έχει Γ2 πριν μπει στην σχολή... Πότε θες να το πάρει όταν μιλάμε για δεύτερη ξένη γλώσσα και μέχρι τέλη Γυμνασίου/Αρχές λυκείου ασχολείται με τα αγγλικά και μετά έρχονται οι πανελλήνιες; 2-3 άτομα ήταν με τέτοιο επίπεδο και όλες ήταν 30+ σε ηλικία.
Παρόλα αυτά οι καθηγητές δεν νοιάζονται ιδιαίτερα. Όταν μπαίνεις σε μάθημα ποίησης και βλέπεις μόνο 4ετεις και ακούς την καθηγήτρια να λέει χαρακτηριστικά " Όποιος δεν καταλαβαίνει να βγει τώρα έξω, δεν με ενδιαφέρει καθόλου, δεν θα ρίξω εγώ το επίπεδό μου για εσάς" και αρχίζει το μάθημα μιλώντας στα γαλλικά πιο γρήγορα από Ισπανό και Κύπριο μαζί τότε να δούμε πόσο εύκολο το θεωρείς.
Επίσης μην μπερδεύεις την μια γλώσσα που έκανες από παιδί με γλώσσες που χρειάστηκε πολύ ξαφνικά να ανεβάσεις το επίπεδο. Για να σου απαντήσω το πως περνάει μια πληροφορία: Καταρχάς πρέπει να κάνεις την διαδικασία της μετάφρασης σε κλάσματα δευτερολέπτου στο μυαλό σου για να βρεις την αντίστοιχη ελληνική ορολογία και να μπορέσεις να κατανοήσεις πλήρως την νέα πληροφορία. Δεν μιλάμε για καθημερινές λέξεις, αλλά για δύσκολες έννοιες που αν δεν τις καταλάβεις πρώτα στην μητρική σου για να γίνουν κτήμα σου δεν πρόκειται να τις μάθεις σωστά ποτέ. Και φυσικά όταν μιλάμε για 3η γλώσσα, τότε μιλάμε πολλές φορές και για μια τριπλή μετάφραση που κάνει αυτομάτως το μυαλό σου. Πολλές φορές στην αρχή όταν σκέφτεσαι μια λέξη πρώτα ο εγκέφαλός σου θα την φιλτράρει μέσα από τις υπόλοιπες γλώσσες μέχρι να φτάσεις στην γλώσσα στόχο. Είναι μια διαδικασία που κάνουν πολλοί δίγλωσσοι αναγκαστικά. Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι το να ακούς μια ανάλυση κειμένου στην μητρική σου δεν έχει καμιά σχέση με το να την ακούς στην 3η σου γλώσσα. Δυστυχώς πάντα αυτές οι γλώσσες μαθαίνονταν με τελείως φροντιστηριακό τρόπο και ξαφνικά καλείσαι να κατανοήσεις και να γράψεις σε θεματικές και επιστημονικές έννοιες που ουδέποτε είχες ξανακούσει σε αυτή την γλώσσα ακόμα και αν είχες Γ3 πιστοποιητικό. Δεν υπάρχουν τα ίδια γλωσσικά ερεθίσματα στα γαλλικά/ιταλικά κτλ. Δεν είναι μόνο οι ιδιωματισμοί αλλά ακόμα και η ίδια η προφορά και η ταχύτητα/ρυθμό/χροιά με την οποία δεν είχες ποτέ πριν την ευκαιρία να οικειοποιηθείς.
Όσο πιο μικρό το τμήμα τόσο μεγαλύτερη κακία βγάζουν οι καθηγητές, αυτό να το θυμάσαι. Ρώτα φοιτητές πχ από το ιταλικό και θα δεις ότι έχω δίκαιο.

Φυσικά και το ξέρω ότι δεν συμφωνούν μαζί μου, δεν ξέρουν πόσες ώρες δουλειά χρειάζεται για να έχεις ένα αξιοπρεπή βαθμό, δεν ξέρουν τις λοιπές δυσκολίες που έχει ένα τμήμα με 8 μαθήματα μέσα σε ένα εξάμηνο και ένα τελείως εργαστηριακό τρόπο μαθήματος με παρουσίες και εργασίες κάθε βδομάδα, αλλά και τι μ 'αυτό; Δεν θα έχω την γνώμη μου; Αυτό με κάνει κομπλεξικό; Εγώ ο ίδιος είπα ότι είναι υποκειμενικό, οπότε προς τι όλο αυτό τώρα; Το ότι λέω για τις δυσκολίες που οι υπόλοιποι δεν γνωρίζουν και κρίνουν με μεγάλη απολυτότητα σε ένα thread για τις δυσκολίες των σχολών είναι κακό;
Όλα αυτά που λες μπορούν να συνοψιστούν σε μια πρόταση: "Πολλοί φοιτητές της γαλλικής δεν μπήκαν στη σχολή με καλό επίπεδο γαλλικών, γι' αυτό και δυσκολεύονται". Και αυτό συμβαίνει όχι μόνο επειδή υπάρχουν φοιτητές που μπήκαν στη σχολή με ένα B1-B2, αλλά δυστυχώς επειδή μπήκαν και φοιτητές με C1-C2 που δεν μπορούν να αρθρώσουν λέξη. Αυτό συμβαίνει όταν οι μαθητές μαθαίνουν μια γλώσσα απλά για να πάρουν το πιστοποιητικό, χωρίς να έχουν έρθει πραγματικά σε επαφή μαζί της. Σε αυτό συμβάλλουν και οι εξετάσεις του γαλλικού ινστιτούτου στις οποίες αρκεί ένα 50% για να περάσεις και παίρνεις το πιστοποιητικό για πλάκα. Μήπως το πρόβλημα δεν είναι η δυσκολία τη γαλλικής φιλολογίας αλλά το γεγονός πως, πέρα από τα αγγλικά, οι Έλληνες πολύ σπάνια μπορούν να μιλήσουν μια άλλη ξένη γλώσσα, και έχουν πρόσβαση σε αυτές τις σχολές; Στην ξένη φιλολογία δεν μπαίνεις για να μάθεις μια γλώσσα, αλλά για να εντρυφήσεις σε αυτή. Συνεπώς, πρέπει να έχεις ήδη ένα καλό επίπεδο (στην πραγματικότητα, όχι στα χαρτιά ;) ). Διαφορετικά θα λέγαμε ότι στην ελληνική φιλολογία μπαίνεις για να μάθεις ελληνικά. Μιλάμε για φιλολογία και όχι εκμάθηση γλώσσας, έτσι;
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Μπορώ να σου πω ότι ήμουν 1000% σίγουρος ότι ήσουν αγγλική. Εκ των πραγμάτων είναι πολύ δύσκολο ένας φοιτητής 18 ετών να έχει Γ2 πριν μπει στην σχολή... Πότε θες να το πάρει όταν μιλάμε για δεύτερη ξένη γλώσσα και μέχρι τέλη Γυμνασίου/Αρχές λυκείου ασχολείται με τα αγγλικά και μετά έρχονται οι πανελλήνιες; 2-3 άτομα ήταν με τέτοιο επίπεδο και όλες ήταν 30+ σε ηλικία. Παρόλα αυτά οι καθηγητές δεν νοιάζονται ιδιαίτερα. Όταν μπαίνεις σε μάθημα ποίησης και βλέπεις μόνο 4ετεις και ακούς την καθηγήτρια να λέει χαρακτηριστικά " Όποιος δεν καταλαβαίνει να βγει τώρα έξω, δεν με ενδιαφέρει καθόλου, δεν θα ρίξω εγώ το επίπεδό μου για εσάς" και αρχίζει το μάθημα μιλώντας στα γαλλικά πιο γρήγορα από Ισπανό και Κύπριο μαζί τότε να δούμε πόσο εύκολο το θεωρείς.
Άρα επιβεβαιώνεις αυτό που σε ρώτησα στο πρώτο μήνυμά μου, το πρόβλημα δεν είναι τόσο το αντικείμενο όσο η γλώσσα. Δεν σχολίασες το περιεχόμενο των μαθημάτων αλλά το γεγονός πως διδάσκονταν στα... γαλλικά. Το οποίο προφανώς και είναι σωστό. Αν κάποιος δεν έχει το γλωσσικό επίπεδο που απαιτεί η σχολή, ας μην την δηλώσει. Δεν γίνεται να θες και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο.


Επίσης μην μπερδεύεις την μια γλώσσα που έκανες από παιδί με γλώσσες που χρειάστηκε πολύ ξαφνικά να ανεβάσεις το επίπεδο. Για να σου απαντήσω το πως περνάει μια πληροφορία: Καταρχάς πρέπει να κάνεις την διαδικασία της μετάφρασης σε κλάσματα δευτερολέπτου στο μυαλό σου για να βρεις την αντίστοιχη ελληνική ορολογία και να μπορέσεις να κατανοήσεις πλήρως την νέα πληροφορία. Δεν μιλάμε για καθημερινές λέξεις, αλλά για δύσκολες έννοιες που αν δεν τις καταλάβεις πρώτα στην μητρική σου για να γίνουν κτήμα σου δεν πρόκειται να τις μάθεις σωστά ποτέ. Και φυσικά όταν μιλάμε για 3η γλώσσα, τότε μιλάμε πολλές φορές και για μια τριπλή μετάφραση που κάνει αυτομάτως το μυαλό σου. Πολλές φορές στην αρχή όταν σκέφτεσαι μια λέξη πρώτα ο εγκέφαλός σου θα την φιλτράρει μέσα από τις υπόλοιπες γλώσσες μέχρι να φτάσεις στην γλώσσα στόχο. Είναι μια διαδικασία που κάνουν πολλοί δίγλωσσοι αναγκαστικά. Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι το να ακούς μια ανάλυση κειμένου στην μητρική σου δεν έχει καμιά σχέση με το να την ακούς στην 3η σου γλώσσα. Δυστυχώς πάντα αυτές οι γλώσσες μαθαίνονταν με τελείως φροντιστηριακό τρόπο και ξαφνικά καλείσαι να κατανοήσεις και να γράψεις σε θεματικές και επιστημονικές έννοιες που ουδέποτε είχες ξανακούσει σε αυτή την γλώσσα ακόμα και αν είχες Γ3 πιστοποιητικό. Δεν υπάρχουν τα ίδια γλωσσικά ερεθίσματα στα γαλλικά/ιταλικά κτλ. Δεν είναι μόνο οι ιδιωματισμοί αλλά ακόμα και η ίδια η προφορά και η ταχύτητα/ρυθμό/χροιά με την οποία δεν είχες ποτέ πριν την ευκαιρία να οικειοποιηθείς.
Όλα αυτά που λες είναι πράγματα τα οποία θα πρέπει να έχει κατακτήσει ο φοιτητής πριν μπει στην σχολή. Τα υπόλοιπα με συγχωρείς αλλά μου φαίνονται δικαιολογίες. Μπήκες σε ξενόγλωσση φιλολογία, κάνε ό,τι μπορείς να μάθεις την γλώσσα την οποία σπουδάζεις. Αν είναι δυνατόν. Και μετά σου φταίει ο "φροντιστηριακός τρόπος" διδασκαλίας. Όλοι σε φροντιστήρια μάθαμε γλώσσες, το θέμα είναι τι κάνεις εσύ μετά. Αν εσύ δεν ασχοληθείς να χρησιμοποιήσεις την γλώσσα εκτός μαθησιακού περιβάλλοντος προφανώς και δεν θα καταλαβαίνεις γρι. Κι όσο για τα γλωσσικά ερεθίσματα, το ίντερνετ έχει μπει στα σπίτια μας εδώ και χρόνια. Χρησιμοποίησέ το.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.
Άρα επιβεβαιώνεις αυτό που σε ρώτησα στο πρώτο μήνυμά μου, το πρόβλημα δεν είναι τόσο το αντικείμενο όσο η γλώσσα. Δεν σχολίασες το περιεχόμενο των μαθημάτων αλλά το γεγονός πως διδάσκονταν στα... γαλλικά. Το οποίο προφανώς και είναι σωστό. Αν κάποιος δεν έχει το γλωσσικό επίπεδο που απαιτεί η σχολή, ας μην την δηλώσει. Δεν γίνεται να θες και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο.


Τότε θα έμπαιναν 2 άτομα κάθε χρονιά. Τι δεν κατάλαβες από το ότι δεν γίνεται να έχεις πάνω από Β2 σε αυτή την ηλικία αν πηγαίνεις με το γνωστό σύστημα γλωσσών που πάνε όλοι οι μαθητές στην Ελλάδα;
Αυτό που σου εξηγώ είναι να μην μπερδεύεις την δεύτερη ξένη γλώσσα με την τρίτη, είναι πολύ πιο δύσκολο. Επίσης όχι δεν επιβεβαιώνω αυτό που είπες. Αυτά στα έγραψα για το Γ2 που έλεγες, όπως είδες ανέφερα και άλλα πράγματα όπως εργασίες, καθηγητές, πολλά μαθήματα σε ένα εξάμηνο κτλ. Όταν όλα αυτά γίνονται και σε μια γλώσσα που δεν είναι ούτε η δεύτερη αλλά η τρίτη τότε τα πράγματα γίνονται ακόμα πιο δύσκολα. Με το ζόρι να βγάλεις κάτι άλλο από αυτό που είπα...


Όλα αυτά που λες είναι πράγματα τα οποία θα πρέπει να έχει κατακτήσει ο φοιτητής πριν μπει στην σχολή. Τα υπόλοιπα με συγχωρείς αλλά μου φαίνονται δικαιολογίες. Μπήκες σε ξενόγλωσση φιλολογία, κάνε ό,τι μπορείς να μάθεις την γλώσσα την οποία σπουδάζεις. Αν είναι δυνατόν. Και μετά σου φταίει ο "φροντιστηριακός τρόπος" διδασκαλίας. Όλοι σε φροντιστήρια μάθαμε γλώσσες, το θέμα είναι τι κάνεις εσύ μετά. Αν εσύ δεν ασχοληθείς να χρησιμοποιήσεις την γλώσσα εκτός μαθησιακού περιβάλλοντος προφανώς και δεν θα καταλαβαίνεις γρι. Κι όσο για τα γλωσσικά ερεθίσματα, το ίντερνετ έχει μπει στα σπίτια μας εδώ και χρόνια. Χρησιμοποίησέ το.
Και ξαναερχόμαστε σε ότι είπαμε πιο πάνω. Δεν μπορεί να τα έχει καλύψει πριν. Δεν του δίνεται η ευκαιρία. Μην τα μπερδεύεις με τα αγγλικά. Φυσικά και όλοι όσοι είναι αξιοπρεπείς φοιτητές κάνουν ότι καλύτερο, είπα εγώ το αντίθετο; Όλα αυτά πήγαιναν στο ΠΡΙΝ μπεις την σχολή, νομίζω ότι δεν είναι τόσο περίπλοκο για να το καταλάβεις. Και το ίντερνετ και όλα τα χρησιμοποιείς μετά δεν είπα το αντίθετο. Μην το παίζεις χαζή, τα αγγλικά είναι μια γλώσσα που όλοι έχουν μια μεγάλη επαφή από πριν λόγω της αμερικάνικης κουλτούρας που έχει βομβαρδίσει την καθημερινότητά μας ακόμα και από μικρές ηλικίες. Αν δεν μπορείς να καταλάβεις 2 τόσο απλά πολιτισμικά και γλωσσολογικά πράγματα όσο αυτά, δε φταίω εγώ. Γλωσσοδιδακτικό μάθημα δεν είχατε στην σχολή πάνω στην εικόνα που έχουν οι μαθητές στην ξένη γλώσσα; Αν όχι, κακώς.


Νομίζω αρκετά έχω ασχοληθεί, αν η αγγλική είναι τόσο εύκολη με υγειά σου με χαρά σου. Από ότι φαίνεται δεν είναι το ίδιο.



Όλα αυτά που λες μπορούν να συνοψιστούν σε μια πρόταση: "Πολλοί φοιτητές της γαλλικής δεν μπήκαν στη σχολή με καλό επίπεδο γαλλικών, γι' αυτό και δυσκολεύονται". Και αυτό συμβαίνει όχι μόνο επειδή υπάρχουν φοιτητές που μπήκαν στη σχολή με ένα B1-B2, αλλά δυστυχώς επειδή μπήκαν και φοιτητές με C1-C2 που δεν μπορούν να αρθρώσουν λέξη. Αυτό συμβαίνει όταν οι μαθητές μαθαίνουν μια γλώσσα απλά για να πάρουν το πιστοποιητικό, χωρίς να έχουν έρθει πραγματικά σε επαφή μαζί της. Σε αυτό συμβάλλουν και οι εξετάσεις του γαλλικού ινστιτούτου στις οποίες αρκεί ένα 50% για να περάσεις και παίρνεις το πιστοποιητικό για πλάκα.

Με κάποιες τροποποιήσεις αυτών που είπες αλλά ναι... Και τι με αυτό; Παραμένει μια από τις πολλές δυσκολίες της σχολής ναι ή όχι; Σε αυτό δεν φταίνε οι φοιτητές, δεν μπορείς να περιμένεις από ένα 18χρονο να έχει παραπάνω γνώσεις στην τρίτη του γλώσσα με αυτό το σύστημα.
Μήπως το πρόβλημα δεν είναι η δυσκολία τη γαλλικής φιλολογίας αλλά το γεγονός πως, πέρα από τα αγγλικά, οι Έλληνες πολύ σπάνια μπορούν να μιλήσουν μια άλλη ξένη γλώσσα, και έχουν πρόσβαση σε αυτές τις σχολές; Στην ξένη φιλολογία δεν μπαίνεις για να μάθεις μια γλώσσα, αλλά για να εντρυφήσεις σε αυτή. Συνεπώς, πρέπει να έχεις ήδη ένα καλό επίπεδο (στην πραγματικότητα, όχι στα χαρτιά ). Διαφορετικά θα λέγαμε ότι στην ελληνική φιλολογία μπαίνεις για να μάθεις ελληνικά. Μιλάμε για φιλολογία και όχι εκμάθηση γλώσσας, έτσι;


Όπως είπες μιλάμε για εκβάθυνσή στην γλώσσα. Από μόνο του αυτό δηλώνει δυσκολία. Όταν έχεις λοιπόν να κάνεις με την εμβάθυνση στην τρίτη σου γλώσσα + καθηγητές/πρόγραμμα, ύλη, εργασίες κτλ + κατανόηση νέου γνωστικού αντικειμένου το οποίο δεν είχες διδαχθεί καθόλου στο σχολείο (το τονίζω ξανά, διδασκόμενο στην τρίτη σου γλώσσα) = μια δύσκολη σχολή... κάνω λάθος; Τι διαφορά έχει από αυτό που είπε ο npb πιο πάνω ότι στο μαθηματικό οι καθηγητές προχωράνε πολύ γρήγορα και θεωρούν δεδομένες όλες τις προηγούμενες γνώσεις από το σχολείο; Ίδια λογική. Ένα συνονθύλευμα δυσκολιών για τις οποίες δεν φταίει ο φοιτητής αλλά καλείται να τις αντιμετωπίσει. Που διαφωνούμε;
 
Τελευταία επεξεργασία:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Memetchi, τρώγεσαι με τα ρούχα σου. Βγες από το συννεφάκι σου, δεν είσαι ο μόνος που μιλάει ή ασχολείται με δεύτερη ξένη γλώσσα. Ξενόγλωσσα ερεθίσματα εκτός των αγγλικών δεν συναντώνται εύκολα, δεκτόν. Αυτό δεν παύει να είναι μια φυγόπονη δικαιολογία ωστόσο για το χαμηλό επίπεδο των φοιτητών γαλλικών/ ιταλικών/ ισπανικών/ κλπ κλπ τμημάτων. Υπάρχουν ένα σωρό εφημερίδες, περιοδικά, podcasts, ραδιοφωνικές εκπομπές, κανάλια στο youtube, σειρές, ταινίες και φυσικά προγράμματα στις χώρες αυτές για να μάθεις την γλώσσα τους. Και τώρα μιλάω και για το πριν και για το μετά την σχολή.

Αυτό που κάνεις εδώ και τόσα ποστ είναι να ρίχνεις το φταίξιμο στις καταστάσεις κι όχι στους ίδιους τους φοιτητές. Και μετά εκνευρίζεσαι κιόλας και το γυρνάς σε passive aggressive προσωπικά σχόλια. Καληνύχτα λοιπόν :hi:
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.
Memetchi, τρώγεσαι με τα ρούχα σου. Βγες από το συννεφάκι σου, δεν είσαι ο μόνος που μιλάει ή ασχολείται με δεύτερη ξένη γλώσσα. Ξενόγλωσσα ερεθίσματα εκτός των αγγλικών δεν συναντώνται εύκολα, δεκτόν. Αυτό δεν παύει να είναι μια φυγόπονη δικαιολογία ωστόσο για το χαμηλό επίπεδο των φοιτητών γαλλικών/ ιταλικών/ ισπανικών/ κλπ κλπ τμημάτων. Υπάρχουν ένα σωρό εφημερίδες, περιοδικά, podcasts, ραδιοφωνικές εκπομπές, κανάλια στο youtube, σειρές, ταινίες και φυσικά προγράμματα στις χώρες αυτές για να μάθεις την γλώσσα τους. Και τώρα μιλάω και για το πριν και για το μετά την σχολή.

Αυτό που κάνεις εδώ και τόσα ποστ είναι να ρίχνεις το φταίξιμο στις καταστάσεις κι όχι στους ίδιους τους φοιτητές. Και μετά εκνευρίζεσαι κιόλας και το γυρνάς σε passive aggressive προσωπικά σχόλια. Καληνύχτα λοιπόν :hi:
Δεν είμαι εγώ αυτός που έκανα προσωπική επίθεση σε μια ανοιχτή συζήτηση. Εγώ έλεγα την γνώμη μου για την ευκολία/δυσκολία των θεωρητικών σπουδών. Εσείς φαγωθήκατε να ανακατέψετε την Γαλλική.
Φυσικά και δεν είμαι ο μόνος που ασχολείται με δεύτερη ξένη γλώσσα αλλά, άλλο το ασχολούμαι και άλλο την διδάσκομαι ακαδημαϊκά. Αν μπορούσες να το καταλάβεις, θα κατανοούσες τα όσα προσπάθησα να σου πω.
Βρες 1 μαθητή γυμνασίου/λυκείου που κάθεται να διαβάσει με podcasts κτλ (και εδικά τα προηγούμενα χρόνια που αυτοί οι μέθοδοι δεν ήταν διαδεδομένοι). ΕΝΑ μαθητή... Όταν είσαι σε αυτή την ηλικία δεν μπορείς να καταλάβεις το ότι μαθαίνεις την γλώσσα επιφανειακά και ούτε και σε νοιάζει όσο και να σου αρέσει η γλώσσα. Έχεις ένα εκατομύρια πράγματα να ασχοληθείς από το να ψάχνεις άγνωστες σειρές σε μια γλώσσα στο οποίο δεν κατέχεις το επίπεδο για να την καταλάβεις. Τις αγγλικές σειρές τις βλέπεις επειδή είναι στην μόδα, με υπότιτλους και παθητικά μέσα στα τόσα χρόνια τριβής την εξασκείς. Μην κρίνεις με τις γνώσεις σου ως ενήλικας, τώρα ναι, τώρα έχεις την υπομονή και την γνώση ότι χρειάζεται να εξασκηθείς και ξες και τα μέσα που θα σε βοηθήσουν στο να το πετύχεις.
Όταν μιλάμε για δυσκολίες σχολών τότε ναι, μιλάμε για τις καταστάσεις που βιώνει ένας μέσος φοιτητής, σε thread για τους φοιτητές αυτών των σχολών σχολιάζουμε και τα δικά μας τα θέματα. Εκτός αν θεωρείς ότι οι άλλες σχολές που τις βρίσκεις πιο δύσκολες έχουν μόνο φωστήρες και εκεί φταίνε όλα τα άλλα.

Καλύνήχτα. :hello:
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ έχω και φίλους αλλά και συγγενείς που έχουν πάει σε διάφορες σχολές της θεωρητικής και όταν συγκρίνουμε τα διαβάσματα που έχουμε να κάνουμε οι ίδιοι μου λένε ότι έχουμε μεγάλη διαφορά στη δυσκολία των σχολών μας. Αυτοί το λένε, όχι εγώ.

Εσύ από την άλλη Memetchi έχεις κατσει ποτέ αν δεις και να συζητήσεις τι περνάει και τι διαβάζει ένας μέσος φοιτητής πολυτεχνείου; Μου φαίνεται πως όχι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top