Υποβάθμιση Ανθρωπιστικών Επιστημών

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Το πρόβλημα με τις περισσότερες θεωρητικές επιστήμες είναι ότι είναι επιστήμες πολυτελείας. Πρώτα πας στον γιατρό ή στον τεχνικό να σου φτιάξει τον υπολογιστή και μετά στον μεταφραστή ή στον ιστορικό να διαβάσεις για την αμερικάνικη επανάσταση. Αυτό βέβαια δεν είναι τόσο απόλυτο, θεωρώ ότι αν σκεφτείς πιο ξεχωριστά από τα καθιερωμένα κουτάκια ή αν κάνεις καλά την δουλειά σου έχεις αυξημένες πιθανότητες να βρεις δουλειά. Για παράδειγμα, θα μπορούσε κάποιος εκδοτικός οίκος να κάνει κάποια καλή μετάφραση από κάποιο ξένο έργο και να το δώσει σε καλή τιμή, όπως και να το διαφημίσει στην τηλεόραση ή σε κανένα facebook. Προσωπικά έχω δει να γίνονται καινούργιες μεταφράσεις και κάποιες καλές τιμές κάποιες φορές, αλλά διαφήμιση επαρκής δεν έχω δει. Δεν τραβάς κόσμο έτσι, όμως.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Δεν κάνει το πεδίο τον επιστήμονα,ο επιστήμονας κάνει το πεδίο . Οπως δεν κάνει ο επιστήμονας τον άνθρωπο,αλλά ο άνθρωπος τον επιστήμονα . Τα υπόλοιπα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε . Εαν είσαι ζώο σε όποια κατεύθυνση και εαν πας η ίδια ανεργία θα σε δέρνει .
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Εγώ έχω πολλά παραδείγματα στην οικογένειά μου με εργασιες οπως επιχειρησεις, γραφεια, ιδιωτικες υπηρεσιες στα οποία εργαζονται θεωρητικοι επιστημονες με μεταπτυχιακο σε αλλη ή παρόμοια επιστήμη.
Ποια είναι η διαφορά ανάμεσα σε επιχειρήσεις, γραφεία και ιδιωτικές υπηρεσίες; Επίσης εφόσον βρήκαν δουλειά έχοντας μεταπτυχιακό σε άλλον τομέα, τότε γιατί να σπουδάσεις φιλοσοφία ή κοινωνιολογια in the first place; Σπούδασε κάτι παρεμφερές με τον δεύτερο τομέα από την αρχή.
 

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Ποια είναι η διαφορά ανάμεσα σε επιχειρήσεις, γραφεία και ιδιωτικές υπηρεσίες; Επίσης εφόσον βρήκαν δουλειά έχοντας μεταπτυχιακό σε άλλον τομέα, τότε γιατί να σπουδάσεις φιλοσοφία ή κοινωνιολογια in the first place; Σπούδασε κάτι παρεμφερές με τον δεύτερο τομέα από την αρχή.
Τα έγραψα έτσι επειδή έτσι τα ονομάζουν ο καθένας ξεχωριστά και μου έρχονταν στο μυαλό όλα μαζί.

Δεν είναι μεταπτυχιακο σε άλλον τομέα. Είναι σε τομέα που χρειάζεται να έχεις προπτυχιακο σε συγκεκριμενο κλαδο. Π.χ. η κοινωνιολογια ειναι βασικο για καποιον που θελει να ασχοληθει με διαχειριση ανθρωπινου δυναμικου συγκεκριμένα. Στην αγγλία συγκεκριμένα οι σπουδαστές κοινωνιολογιας κανουν πολλα μαθηματα πληροφορικης και στατιστικης, περισσότερα απ'οτι στην Ελλάδα, ακριβως επειδή η κοινωνιολογια είναι πολύ χρήσιμη έως και απαραίτητη στις σύγχρονες μεγάλες επιχειρήσεις (λεω μεγαλες επειδη έχουν περισσότερο προσωπικο από διάφορους τομείς). Η φιλοσοφία είναι βασικη αν θες να ασχοληθεις με τεχνητη νοημοσύνη (ή με την ψυχανάλυση στο εξωτερικό). Επίσης τις περισσότερες φορές δεν είναι εφικτό να σπουδάσεις αμέσως κάτι πιο παρεμφερές ειδικα αν δινεις πανελλαδικές. Εφόσον μπορεις να ακολουθησεις τις ιδιες καριερες απο ανθρωπιστικες επιστήμες, γιατί όχι; Ούτως ή άλλως διαφορετικές υπηρεσίες προσφέρει ο σύμβουλος επιχειρήσεων από διοίκηση επιχειρήσεων με ειδικευση στο ανθρωπινο δυναμικο από τον σύμβουλο επιχειρησεων από κοινωνιολογία με ειδικευση στο ανθρωπινο δυναμικο.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Τα έγραψα έτσι επειδή έτσι τα ονομάζουν ο καθένας ξεχωριστά και μου έρχονταν στο μυαλό όλα μαζί.

Δεν είναι μεταπτυχιακο σε άλλον τομέα. Είναι σε τομέα που χρειάζεται να έχεις προπτυχιακο σε συγκεκριμενο κλαδο. Π.χ. η κοινωνιολογια ειναι βασικο για καποιον που θελει να ασχοληθει με διαχειριση ανθρωπινου δυναμικου συγκεκριμένα. Στην αγγλία συγκεκριμένα οι σπουδαστές κοινωνιολογιας κανουν πολλα μαθηματα πληροφορικης και στατιστικης, περισσότερα απ'οτι στην Ελλάδα, ακριβως επειδή η κοινωνιολογια είναι πολύ χρήσιμη έως και απαραίτητη στις σύγχρονες μεγάλες επιχειρήσεις (λεω μεγαλες επειδη έχουν περισσότερο προσωπικο από διάφορους τομείς). Η φιλοσοφία είναι βασικη αν θες να ασχοληθεις με τεχνητη νοημοσύνη (ή με την ψυχανάλυση στο εξωτερικό). Επίσης τις περισσότερες φορές δεν είναι εφικτό να σπουδάσεις αμέσως κάτι πιο παρεμφερές ειδικα αν δινεις πανελλαδικές. Εφόσον μπορεις να ακολουθησεις τις ιδιες καριερες απο ανθρωπιστικες επιστήμες, γιατί όχι; Ούτως ή άλλως διαφορετικές υπηρεσίες προσφέρει ο σύμβουλος επιχειρήσεων από διοίκηση επιχειρήσεων με ειδικευση στο ανθρωπινο δυναμικο από τον σύμβουλο επιχειρησεων από κοινωνιολογία με ειδικευση στο ανθρωπινο δυναμικο.

Το θέμα είναι πως όλα αυτά θέλουν χρήματα (γιατί θα θες σίγουρα μεταπτυχιακό και ίσως και διδακτορικό για να μεταπηδήσεις έτσι σε άλλους τομείς) και χρόνο. Κι ενώ αυτά ακούγονται ωραία, η πλειοψηφία των αποφοίτων τα βγάζει πέρα με ιδιαίτερα και φροντιστήρια. Ρεαλιστικά μιλώντας, οι θεωρητικές επιστήμες είναι για κάποιον που έχει πόρους και δεν έχει να πληρώνει βασικά έξοδα όπως νοίκι, λογαριασμοί, προσωπικά έξοδα (όπως είπε και κάποιος παραπάνω νομίζω). Όλα τα άλλα είναι για να βαυκαλιζομαστε.

Οπως και να έχει, ο καθένας κάνει τις επιλογές του και πορεύεται με αυτές.
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Το θέμα είναι πως όλα αυτά θέλουν χρήματα (γιατί θα θες σίγουρα μεταπτυχιακό και ίσως και διδακτορικό για να μεταπηδήσεις έτσι σε άλλους τομείς) και χρόνο. Κι ενώ αυτά ακούγονται ωραία, η πλειοψηφία των αποφοίτων τα βγάζει πέρα με ιδιαίτερα και φροντιστήρια. Ρεαλιστικά μιλώντας, οι θεωρητικές επιστήμες είναι για κάποιον που έχει πόρους και δεν έχει να πληρώνει βασικά έξοδα όπως νοίκι, λογαριασμοί, προσωπικά έξοδα (όπως είπε και κάποιος παραπάνω νομίζω). Όλα τα άλλα είναι για να βαυκαλιζομαστε.

Οπως και να έχει, ο καθένας κάνει τις επιλογές του και πορεύεται με αυτές.

Αυτό που λες ισχύει σε ένα μεγάλο βαθμό γιατί τα περισσότερα διδακτορικά στις θεωρητικές επιστήμες είναι χωρίς μισθό.
Ωστόσο, υπάρχουν πολλοί φορείς που δίνουν υποτροφίες και βοηθάνε πολύ κόσμο. Υποτροφίες πενταετούς φοίτησης (από το μεταπτυχιακό ως την υποστήριξη), υποτροφίες στο πλαίσιο του πανεπιστημίου όπου εκπονείς τη διατριβή σου, part-time teaching assistant/research positions στο πανεπιστήμιο όπου εκπονείς τη διατριβή σου και πολλά άλλα που καλύπτουν τα μηνιαία έξοδα. Επίσης, τα περισσότερα άτομα που δεν έχουν μια τέτοια υποτροφία ή μια τέτοια θέση, δουλεύουν εκτός πανεπιστημίου (και κατορθώνουν να υποστηρίξουν, απλά ίσως σε 5-6 χρόνια αντί για 3).
Δεν είναι εύκολο να πάρεις υποτροφία (γι' αυτό άλλωστε έκανα και αυτό το θέμα, επειδή δεν είναι εύκολο και ό,τι βλέπουμε μπορούμε να το μοιραζόμαστε :P) αλλά απ' όσα άτομα γνωρίζω που κάνουμε διδακτορικό στις ανθρωπιστικές επιστήμες, αυτά που δεν χρηματοδοτούν τα ίδια το διδακτορικό τους μετριούνται, πραγματικά, στα δάχτυλα του ενός χεριού.
Από εκεί και πέρα, σαφώς και όλα είναι επιλογές και το κάθε άτομο λαμβάνει και την ευθύνη αυτών των επιλογών και τις συνέπειές τους.:)
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το πιο ενδιαφερον θεμα κατα τη γνωμη μου...Εχετε αναρωτηθει γιατι συμβαινει αυτο;
Γιατι υποβιβαζουν την γλωσσα τη σκεψη;Την φιλοσοφια;Ποιον συμφερει να σκεφτονται οι νεοι ανθρωποι;Και δε μιλω μονο για την ελλαδα αλλα για ολο τον κοσμο.
Ποιο κρατος θα θελε τον νεο να σκεφτεται,να χει εστω τον χρονο να φιλοσοφει,να αναλλυει;Και τα χουν κανει ετσι ουτως ωστε και στις ανθρωπιστικες να επιβαλεται η παπαγαλια κι οχι η κριτικη σκεψη...
Σου λεει ο νεος,ασε μωρε με τις φιλολογιες θετικα πραγματα μετρημενα κουκια,σιγουρη δουλίτσα,ποιος να προλαβει να σκεφτει;Κανεναν δε συμφερει...Το μυαλο ειναι ο στοχος...
Κι εγω αν ημουν νεα θα βαριομουν να μαθω παπαγαλια ολοκληρα κειμενα.
Ενω δυο και δυο κανουν τεσσερα τοσο απλα.
Μια ιστοριουλα Κοκκινοσκουφιτσας και την ειχα αλλαξει τοσες φορες...Οχι γιατι δεν τη θυμομουν αλλα γιατι επρεπε να πουν και τα παιδια μου οι ακροατες μου την εκδοχη τους,πότε τον καναμε κηπουρο το λυκο,πότε χορτοφαγο,κυνηγο οχι δεν θελαμε...Κι ολο αλλαζαμε ρολους...
Παιδια σε εσας μιλαω εγω μεγαλωσα,να σκεφτεστε...Οτι κι αν εχετε επιλεξει.Και να εχετε χρονο να φιλοσοφειτε...
Οχι εδω...Εξω.Με φιλους στα αληθεια...
Οποιος ξεχνα την ιστορια του ειναι υποχρεωμενος να την ξαναζησει...

Φιλικα μια μαμα μελοντικης φοιτητριας ανθρωπιστικου πεδιου κι ενος γιου μελλοντικου σκεπτομενου ανθρωπου οτι κι αν επιλεξει,ακομα ειναι 13...Κι ακομα ακουει ιστοριες...Κι ας αγαπα τα μαθηματικα...
Μια ιστορια η ζωη μας...


Διακρίνω μια "έχθρα" προς τις θετικές επιστήμες, αναφέροντας κιόλας ότι είναι κουκιά μετρημένα. Επίσης διακρίνω ότι για κάποιο λόγο από το κείμενο αφήνεται να εννοηθεί ότι η μόνη πραγματική σκέψη είναι η φιλοσοφία.

Αυτό είναι λάθος.

Η ίδια η φύση της επιστήμης επιβάλλει μία ερμηνεία (θετικές επιστήμες) ή πολλές (κοινωνικές επιστήμες).

Η βασική διαφορά έγκειται στο ότι η γλώσσα των μαθηματικών είναι απόλυτη, ενώ οι γλώσσες που μιλάμε όχι. Είναι ένα από τα βασικά επιχειρήματα των θεολόγων κιόλας, που υποστηρίζουν ότι τίποτα δεν είναι γραμμένο ρητά στο κοράνι, στην αγία γραφή ή όπου αλλού θέλει ο καθένας, και αυτό είναι σωστό. Γι'αυτό όπως ειπώθηκε χωράει πολύ περιθώριο για "σκέψη". Η γλώσσα "ευθύνεται" για όλα αυτά.

Οι θετικές επιστήμες δεν αφήνουν τέτοια περιθώρια. Η φύση έχει νόμους και καλούμαστε να τους βρούμε. Όχι σούξου μούξου. Είναι καθαρά ποσοτικές επιστήμες από την φύση τους. Αυτό γιατί τις κάνει απλά "κουκιά μετρημένα";

Η σκέψη που απαιτείται για τις σύγχρονες φυσικές θεωρίες είναι τεράστια. Πάρα πολύ περισσότερη από τις αντίστοιχες κοινωνικές. Γιατί; Γιατί αφορούν πράγματα που δεν βλέπουμε στην καθημερινότητα "με γυμνό μάτι".

Ζούμε σε μία εποχή όπου η ποσοτική έρευνα έχει εισαχθεί και στις κοινωνικές επιστήμες, δε βλέπω όμως το λόγο να τις κάνει να χάνουν την αξία τους....
 

ρενακι 13

Νεοφερμένος

Η ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Διακρίνω μια "έχθρα" προς τις θετικές επιστήμες, αναφέροντας κιόλας ότι είναι κουκιά μετρημένα. Επίσης διακρίνω ότι για κάποιο λόγο από το κείμενο αφήνεται να εννοηθεί ότι η μόνη πραγματική σκέψη είναι η φιλοσοφία.

Αυτό είναι λάθος.

Η ίδια η φύση της επιστήμης επιβάλλει μία ερμηνεία (θετικές επιστήμες) ή πολλές (κοινωνικές επιστήμες).

Η βασική διαφορά έγκειται στο ότι η γλώσσα των μαθηματικών είναι απόλυτη, ενώ οι γλώσσες που μιλάμε όχι. Είναι ένα από τα βασικά επιχειρήματα των θεολόγων κιόλας, που υποστηρίζουν ότι τίποτα δεν είναι γραμμένο ρητά στο κοράνι, στην αγία γραφή ή όπου αλλού θέλει ο καθένας, και αυτό είναι σωστό. Γι'αυτό όπως ειπώθηκε χωράει πολύ περιθώριο για "σκέψη". Η γλώσσα "ευθύνεται" για όλα αυτά.

Οι θετικές επιστήμες δεν αφήνουν τέτοια περιθώρια. Η φύση έχει νόμους και καλούμαστε να τους βρούμε. Όχι σούξου μούξου. Είναι καθαρά ποσοτικές επιστήμες από την φύση τους. Αυτό γιατί τις κάνει απλά "κουκιά μετρημένα";

Η σκέψη που απαιτείται για τις σύγχρονες φυσικές θεωρίες είναι τεράστια. Πάρα πολύ περισσότερη από τις αντίστοιχες κοινωνικές. Γιατί; Γιατί αφορούν πράγματα που δεν βλέπουμε στην καθημερινότητα "με γυμνό μάτι".

Ζούμε σε μία εποχή όπου η ποσοτική έρευνα έχει εισαχθεί και στις κοινωνικές επιστήμες, δε βλέπω όμως το λόγο να τις κάνει να χάνουν την αξία τους....
Οχι καμια σχεση,ισα ισα που αν ημουν νεοτερη θα επελεγα θετικη κατευθυνση γιατι αγαπω τα μαθηματικα απλα διαφωνω με τον τροπο που διδασκονται,ομως δε συμφωνω με την υποβαθμιση των ανθρωπιστικων που οντως συμβαινει...θα θελα εναν τροπο διδασκαλιας πιο ελευθερο,που να αναπτυσει την προσωπικοτητα των νεων,τη σκεψη τη φιλοσοφια γιατι οχι;την αμφισβητηση.δε δεχομαι οτι προωθουν τον νεο να δουλευει να παραγει εργο για να τ ακουμπαει αναλογως στο εκαστοτε κρατος που ζει.δεν ειναι μονο η δουλεια στη ζωη μας.ειναι κι η σκεψη το αραλικι η διαθεση να φιλοσοφεις κι ο χρονος να το κανεις.αν τα μαθηματικα διδασκονταν αλλιως η φυσικη η χημεια...θα ηταν ολα διαφορετικα αλλα κανεναν δε συμφερει αυτο,δουλευω παραγω εργο,εχω εργοδοτη.οχι αφεντικο.ουτε κουμανταδορο στη ζωη και τις επιλογες μου.και ζω απλα.με οτι παραγω χωρις παραπανω υλικα.ζω ομως...κολυμπαω.γελαω μεγαλωνω τα παιδια μου μονη μου,δεν ζω για να δουλευω.κατω απο ενα αρμυρικι που εγω το επελεξα...δεν αναφερθηκα στις θετικες υποτιμητικά.αλλα ολο αυτο το μηχανογραφικο,το να βρεις δουλεια να τρεξεις να σκασεις ενα σκασμό λεφτα να σπουδασεις ειναι αδικο...και θελει χρονια ρεμπελιό κ φιλοσοφια να το αντιληφθει κανεις.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Σε τι θέση θα προσλαμβάνες έναν κοινωνικό λόγο η ένα φιλόλογο στην επιχείρηση σου πέραν από καθηγητή;


Να εργαστεί στο dictionary learning using R...:P (είπα κινέζικα για τους έλληνες αμπελοφιλοσοφικάριους που έχουν κολλήσει στο επάγγελμα καθηγητή ιδιαιτέρων; :D )
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να εργαστεί στο dictionary learning using R...:P (είπα κινέζικα για τους έλληνες αμπελοφιλοσοφικάριους που έχουν κολλήσει στο επάγγελμα καθηγητή ιδιαιτέρων; :D )


Μιλάμε για αμέτρητες θέσεις εργασιας.
 

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
'Ασχετο με το θέμα αλλά η κοινωνιολογία δεν έχει καμία σχέση με το hr.Η βασική σχέση που έχει το hr είναι με συγκεκριμένους τομείς της ψυχολογίας.Μπορεί κάποιος να μεταπηδήσει και να κάνει ένα μεταπτυχιακό εκεί χωρίς πρόβλημα?Φυσικά αλλά αυτό δεν δεν θα γίνει εξαιτίας του υποβάθρου του στη κοινωνιολογία.
Πολύ περισσότερο από ένα πτυχίο στην κοινωνιολογία θα βοηθήσει η απασχόληση για να δεις και να καταγράψεις νοητά τις σχέσεις που διαμορφώνονται μεταξύ εργαζομένων μεταξύ τους,εργαζομένων-ανωτέρων,συνθήκες,σκέψεις και επιθυμίες εργαζομένων ανάλογα φυσικά την θέση και την εταιρεία για να μπορέσεις να έχεις ένα πρώτο πλάνο(τύπου τι θα έκανα για να βελτιώσω μια κατάσταση) όταν λάβεις μια θέση hr.
Για μένα, ένας εργαζόμενος που έχει αρκετή εμπειρία και χρόνο στην επιχείρηση και κάποια σεμινάρια είναι προτιμότερος από έναν απόφοιτο κοινωνιολογίας,φιλολογίας κλπ που πήγε απευθείας από το πτυχίο στο μεταπτυχιακό
 

Georgiapon25

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Κατα τη ταπεινη μου αποψη, ο ανθρωπος εχει θαμπωθει απο τη γοητεια των θετικων επιστημων και εχει ξεχασει οτι ο πολιτισμος και η γλωσσα υπηρχαν πρωτυτερα, οσο απομακρυνομαστε απο τις ανθρωπιστικες επιστημες θα γινομαστε ολο και πιο ψυχροι, γιατι δεν εχει να κανει μονο με τις γνωσεις , αλλα και τον τροπο σκεψης, τα μαθηματικα, η φυσικη και ολα τα συναφη, σε βαζουν σε εναν μηχανικο τροπο σκεψης, κατι που σε βοηθα να επιλυεις προβληματα με πολλους διαφορετικους τροπους, οι ανθρωπιστικες επιστημες ομως σου διδασκουν ποιες απο αυτες τις λυσεις υφιστανται πραγματικα και σε βοηθουν να παρεις τη σωστη αποφαση, μιλωντας παντα σε γενικα πλαισια. Εκτος απο αυτο ,ενω υπαρχει η δυναμη να σωθει ολοκληρη η ανθρωποτητα απο τις θετικες επιστημες, επειδη ακριβως υπαρχει ελλειψη ανθρωπιας πρωτα απ'ολα, εμπορευματοποιουνται, γινεται χρηση τους για κερδοσκοπια και ολα αυτα απο τους λιγους που εχουν τη δυναμη να το κανουν και αυτοι οι λιγοι δυστυχως ειναι πιο πολλοι απο τους πνευματικους ανθρωπους.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Κατα τη ταπεινη μου αποψη, ο ανθρωπος εχει θαμπωθει απο τη γοητεια των θετικων επιστημων και εχει ξεχασει οτι ο πολιτισμος και η γλωσσα υπηρχαν πρωτυτερα, οσο απομακρυνομαστε απο τις ανθρωπιστικες επιστημες θα γινομαστε ολο και πιο ψυχροι, γιατι δεν εχει να κανει μονο με τις γνωσεις , αλλα και τον τροπο σκεψης, τα μαθηματικα, η φυσικη και ολα τα συναφη, σε βαζουν σε εναν μηχανικο τροπο σκεψης, κατι που σε βοηθα να επιλυεις προβληματα με πολλους διαφορετικους τροπους, οι ανθρωπιστικες επιστημες ομως σου διδασκουν ποιες απο αυτες τις λυσεις υφιστανται πραγματικα και σε βοηθουν να παρεις τη σωστη αποφαση, μιλωντας παντα σε γενικα πλαισια. Εκτος απο αυτο ,ενω υπαρχει η δυναμη να σωθει ολοκληρη η ανθρωποτητα απο τις θετικες επιστημες, επειδη ακριβως υπαρχει ελλειψη ανθρωπιας πρωτα απ'ολα, εμπορευματοποιουνται, γινεται χρηση τους για κερδοσκοπια και ολα αυτα απο τους λιγους που εχουν τη δυναμη να το κανουν και αυτοι οι λιγοι δυστυχως ειναι πιο πολλοι απο τους πνευματικους ανθρωπους.


Στο εξωτερικό που μου δόθηκε η ευκαιρία να έρθω σε επαφή με ανθρώπους διαφόρων επιστημονικών χώρων, συνήθως όσοι σπουδάζουν ανθρωπιστικές επιστήμες είναι εξίσου ψυχροί. Βλέπουν τελείως χρησιμοθηρικά την σπουδή τους και όχι σε προσωπικό επίπεδο. :)
 

Georgiapon25

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Στο εξωτερικό που μου δόθηκε η ευκαιρία να έρθω σε επαφή με ανθρώπους διαφόρων επιστημονικών χώρων, συνήθως όσοι σπουδάζουν ανθρωπιστικές επιστήμες είναι εξίσου ψυχροί. Βλέπουν τελείως χρησιμοθηρικά την σπουδή τους και όχι σε προσωπικό επίπεδο. :)


Δεν τους βαζω ολους σε ενα σακι, κανεις δε πρεπει να το κανει αυτο, υπαρχουν αρκετοι ψωνισμενοι στις ανθρωπιστικες επιστημες που κοιτανε τη παρτη τους, το συμπερασμα ειναι οτι και οι 2 επιστημες ειναι εξισου σημαντικες οσο παραμενουν οι ανθρωποι αληθινοι
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Κατα τη ταπεινη μου αποψη, ο ανθρωπος εχει θαμπωθει απο τη γοητεια των θετικων επιστημων και εχει ξεχασει οτι ο πολιτισμος και η γλωσσα υπηρχαν πρωτυτερα, οσο απομακρυνομαστε απο τις ανθρωπιστικες επιστημες θα γινομαστε ολο και πιο ψυχροι, γιατι δεν εχει να κανει μονο με τις γνωσεις , αλλα και τον τροπο σκεψης, τα μαθηματικα, η φυσικη και ολα τα συναφη, σε βαζουν σε εναν μηχανικο τροπο σκεψης, κατι που σε βοηθα να επιλυεις προβληματα με πολλους διαφορετικους τροπους, οι ανθρωπιστικες επιστημες ομως σου διδασκουν ποιες απο αυτες τις λυσεις υφιστανται πραγματικα και σε βοηθουν να παρεις τη σωστη αποφαση, μιλωντας παντα σε γενικα πλαισια. Εκτος απο αυτο ,ενω υπαρχει η δυναμη να σωθει ολοκληρη η ανθρωποτητα απο τις θετικες επιστημες, επειδη ακριβως υπαρχει ελλειψη ανθρωπιας πρωτα απ'ολα, εμπορευματοποιουνται, γινεται χρηση τους για κερδοσκοπια και ολα αυτα απο τους λιγους που εχουν τη δυναμη να το κανουν και αυτοι οι λιγοι δυστυχως ειναι πιο πολλοι απο τους πνευματικους ανθρωπους.

Τρικυμία εν κρανιω.
Υπάρχουν ήδη πάρα μα πάρα πολλοί άνθρωποι που ειναι (εν δυνάμει) φιλόλογοι, κοινωνιολογοι και όλα τα συναφη. Ο κόσμος μας δεν θα γίνει καλύτερος αν βγάλετε μια σχολή εντελώς ασυνδετη με την αγορά εργασίας κι ύστερα πάτε να γλιτώσετε τον οαεδ με μεταπτυχιακο.

Η ανθρωπιά πάλι τι σχέση έχει με τις ανθρωπιστικες επιστήμες; :worry: ένας γιατρός ή ένας μηχανικός έχει λιγότερη ενσυναισθηση από κάποιον που τελείωσε αγγλική φιλολογία (βάζω μέσα τις δικές μου σπουδές για να μην λέτε); Κι αν ναι, αυτό οφείλεται στο επιστημονικό τους πεδίο;

Ο καθένας σπουδάζει αυτό που θέλει αλλά να έχει και το θάρρος να αναγνωρίσει την αλήθεια και τις συνέπειες των αποφάσεων του.
 

Georgiapon25

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Τρικυμία εν κρανιω.
Υπάρχουν ήδη πάρα μα πάρα πολλοί άνθρωποι που ειναι (εν δυνάμει) φιλόλογοι, κοινωνιολογοι και όλα τα συναφη. Ο κόσμος μας δεν θα γίνει καλύτερος αν βγάλετε μια σχολή εντελώς ασυνδετη με την αγορά εργασίας κι ύστερα πάτε να γλιτώσετε τον οαεδ με μεταπτυχιακο.

Η ανθρωπιά πάλι τι σχέση έχει με τις ανθρωπιστικες επιστήμες; :worry: ένας γιατρός ή ένας μηχανικός έχει λιγότερη ενσυναισθηση από κάποιον που τελείωσε αγγλική φιλολογία (βάζω μέσα τις δικές μου σπουδές για να μην λέτε); Κι αν ναι, αυτό οφείλεται στο επιστημονικό τους πεδίο;

Ο καθένας σπουδάζει αυτό που θέλει αλλά να έχει και το θάρρος να αναγνωρίσει την αλήθεια και τις συνέπειες των αποφάσεων του.

Δεν εννοω απαραιτητα οτι ο επιστημονικος σου κλαδος σε καθοριζει σαν ανθρωπο, λαθος μου να διακρινω την ανθρωπια ως στοιχειο των ανθρωπιστικων επιστημων, ωστοσο μας μαθαινουν κατι μοναδικο, μπορεις να ερθεις σε επαφη με την ιστορια, με τη λογοτεχνια , τοσα συναισθηματα και γεγονοτα που σε ξυπνανε κατα καποιο τροπο, σε κανουν να δεις καποια πραγματα αλλιως εαν δεν τα εχεις δει ηδη , δεν ειναι απαραιτητο οτι μπορουμε να τα μαθουμε μονο εαν σπουδασουμε κατι σχετικο, γενικα ειμαι της αποψης οτι ενας ανθρωπος πρεπει να ξερει λιγο απ'ολα και επειτα να διαλεγει το επαγγελμα του αναλογα με τη κλιση του προς καποια επιστημη
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Οχι καμια σχεση,ισα ισα που αν ημουν νεοτερη θα επελεγα θετικη κατευθυνση γιατι αγαπω τα μαθηματικα απλα διαφωνω με τον τροπο που διδασκονται,ομως δε συμφωνω με την υποβαθμιση των ανθρωπιστικων που οντως συμβαινει...θα θελα εναν τροπο διδασκαλιας πιο ελευθερο,που να αναπτυσει την προσωπικοτητα των νεων,τη σκεψη τη φιλοσοφια γιατι οχι;την αμφισβητηση.δε δεχομαι οτι προωθουν τον νεο να δουλευει να παραγει εργο για να τ ακουμπαει αναλογως στο εκαστοτε κρατος που ζει.δεν ειναι μονο η δουλεια στη ζωη μας.ειναι κι η σκεψη το αραλικι η διαθεση να φιλοσοφεις κι ο χρονος να το κανεις.αν τα μαθηματικα διδασκονταν αλλιως η φυσικη η χημεια...θα ηταν ολα διαφορετικα αλλα κανεναν δε συμφερει αυτο,δουλευω παραγω εργο,εχω εργοδοτη.οχι αφεντικο.ουτε κουμανταδορο στη ζωη και τις επιλογες μου.και ζω απλα.με οτι παραγω χωρις παραπανω υλικα.ζω ομως...κολυμπαω.γελαω μεγαλωνω τα παιδια μου μονη μου,δεν ζω για να δουλευω.κατω απο ενα αρμυρικι που εγω το επελεξα...δεν αναφερθηκα στις θετικες υποτιμητικά.αλλα ολο αυτο το μηχανογραφικο,το να βρεις δουλεια να τρεξεις να σκασεις ενα σκασμό λεφτα να σπουδασεις ειναι αδικο...και θελει χρονια ρεμπελιό κ φιλοσοφια να το αντιληφθει κανεις.

Τι παράπονο έχεις απο τον τρόπο διδασκαλίας των μαθηματικών & της φυσικής ;
Οι θεωρητικές σπουδές πως ακριβώς υποβαθμίζονται ;

Κατα τη ταπεινη μου αποψη, ο ανθρωπος εχει θαμπωθει απο τη γοητεια των θετικων επιστημων και εχει ξεχασει οτι ο πολιτισμος και η γλωσσα υπηρχαν πρωτυτερα, οσο απομακρυνομαστε απο τις ανθρωπιστικες επιστημες θα γινομαστε ολο και πιο ψυχροι, γιατι δεν εχει να κανει μονο με τις γνωσεις , αλλα και τον τροπο σκεψης, τα μαθηματικα, η φυσικη και ολα τα συναφη, σε βαζουν σε εναν μηχανικο τροπο σκεψης, κατι που σε βοηθα να επιλυεις προβληματα με πολλους διαφορετικους τροπους, οι ανθρωπιστικες επιστημες ομως σου διδασκουν ποιες απο αυτες τις λυσεις υφιστανται πραγματικα και σε βοηθουν να παρεις τη σωστη αποφαση, μιλωντας παντα σε γενικα πλαισια. Εκτος απο αυτο ,ενω υπαρχει η δυναμη να σωθει ολοκληρη η ανθρωποτητα απο τις θετικες επιστημες, επειδη ακριβως υπαρχει ελλειψη ανθρωπιας πρωτα απ'ολα, εμπορευματοποιουνται, γινεται χρηση τους για κερδοσκοπια και ολα αυτα απο τους λιγους που εχουν τη δυναμη να το κανουν και αυτοι οι λιγοι δυστυχως ειναι πιο πολλοι απο τους πνευματικους ανθρωπους.

Πρωτύτερα υπήρξε το big bang,αργότερα οι φωνές και τα ουρλιαχτά,μετά οι ζωγραφιές σε σπηλιές,μετά δημιουργήθηκε η γλώσσα,που αποτελεί πρακτικά ένα πιο εκλεπτυσμένο σετ κραυγών για να επικοινωνούμε :P .

Το point μου είναι οτι,οχι δεν υπήρξαν πιο νωρίς οι κλασσικές επιστήμες απο τις θετικές . Υπήρξαν ταυτόχρονα . Οι αρχαίοι φιλόσοφοι ήταν πολυμαθείς . Ακόμα πιο δόκιμος όρος,ανοικτόμυαλοι . Δεν σκέφτονταν "Η γενικολογία των θεωρητικών επιστημών" ή "το θάμπωμα που προκαλεί η γοητεία των θετικών επιστημών" . Ήξεραν πότε χρειάζεται να χρησιμοποιήσουν το μυαλό τους και πότε έπρεπε να ακούσουν τα συναισθήματα τους . Διότι γνώριζαν οτι ήταν όντα που κατείχαν και τις δύο ικανότητες .

Η ύπαρξη του ανθρώπου απο τις πρώτες στιγμές βασίστηκε στο τι ένιωθε σε φυσικό επίπεδο(κρύωνε,πείναγε,πόναγε) κτλπ . Με τον καιρό αναπτύξαμε ανώτερες λειτουργίες όπως η νόηση που είναι μια ικανότητα/λειτουργία που δεν βασίζεται σε αντανακλαστικές αποκρίσεις στα περιβαντολλογικα ερεθίσματα όπως αυτές των πρωτόγονων οργανισμών. Ο μόνος λόγος όμως που φτάσαμε σε αυτό το σημείο είναι επειδή βρήκαμε τρόπο να βρίσκουμε τροφή με το κυνήγι,για να μην πεινάμε,να ανάβουμε φωτιά για να μην κρυώνουμε,να δημιουργούμε εργαλεία,και να μελετάμε την φύση για να βρίσκουμε φάρμακα για τις ασθένειες .

Με άλλα λόγια,οι θετικές επιστήμες δεν σε κάνουν να σκέφτεσαι μηχανικά . Το σύμπαν θα υπήρχε είτε με είτε χωρίς ανθρώπους . Εαν ψάξεις τις διαστάσεις του σύμπαντος,που όλο και αυξάνονται ,και το μέγεθος της γής θα κατανοήσεις πόσο περιττοί είμαστε . Επομένως περιοχές όπως η κοσμολογία ψάχνουν το μεγαλύτερο φιλοσοφικό ερώτημα,ποιοί είμαστε,γιατί υπάρχουμε,μας δημιούργησε κάποιος ; Εαν ναι ποιος δημιούργησε αυτόν που μας δημιούργησε;

Κοινώς η φυσική στο επίπεδο της κοσμολογίας είναι κατα έναν τρόπο εφαρμοσμένη φιλοσοφία που ψάχνει απαντήσεις μέσω του συνδυασμού των φιλοσοφικών-υπαρξιακών μας ερωτήσεων με την επιστημονική μέθοδο . Ένας φυσικός που μελετάει αυτά και άλλα,θεωρείς οτι έχει μικρότερη αγάπη για την ανθρωπότητα απο έναν φιλόσοφο ;
Ο μαθηματικός που η γλώσσα του είναι αυτή της φύσης και εξηγεί και τις δικές μας κραυγές όπως είπα(πες τες Γαλλικά,Ελληνικά,Γερμανικά ,όπως θες :P) , έχει μικρότερη αίσθηση του τι πάει να πει πολιτισμός και πως ο διαφορετικός τρόπος να βλέπεις το ίδιο πράγμα ανοίγει νέους ορίζοντες ;Δεν νομίζω...όλοι μοιάζουν,όλοι κυνηγάνε ίδια πράγματα,απλά ο τρόπος προσέγγισης αλλάζει . Αντιθέτως αυτό που διαφέρει απο άνθρωπο σε άνθρωπο και απο επιστήμονα σε επιστήμονα είναι το πόσο κλειστόμυαλος προτιμάει να έιναι .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Κοινώς η φυσική στο επίπεδο της κοσμολογίας είναι κατα έναν τρόπο εφαρμοσμένη φιλοσοφία που ψάχνει απαντήσεις μέσω του συνδυασμού των φιλοσοφικών-υπαρξιακών μας ερωτήσεων με την επιστημονική μέθοδο . Ένας φυσικός που μελετάει αυτά και άλλα,θεωρείς οτι έχει μικρότερη αγάπη για την ανθρωπότητα απο έναν φιλόσοφο ;

Τι όμορφο αυτό. Συμφωνώ απόλυτα, πάντως, σε όλους τους τομείς, κατά βάθος, τα ίδια κυνηγάμε. Αυτό εννοούσα και παραπάνω που έγραφα για το όλον, αν δούμε την πορεία της ανθρωπότητας συνολικά ούτε μπορούμε να υποβαθμίσουμε κάτι ούτε ν' αφήσουμε απ' έξω κάτι άλλο.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Τι όμορφο αυτό. Συμφωνώ απόλυτα, πάντως, σε όλους τους τομείς, κατά βάθος, τα ίδια κυνηγάμε. Αυτό εννοούσα και παραπάνω που έγραφα για το όλον, αν δούμε την πορεία της ανθρωπότητας συνολικά ούτε μπορούμε να υποβαθμίσουμε κάτι ούτε ν' αφήσουμε απ' έξω κάτι άλλο.

Δυστυχώς ο νους μας είναι πεπερασμένος σε σχέση με το άπειρο που μας περιβάλλει . Οπότε για δική μας βοήθεια οργανώνουμε τα πάντα σε κατηγορίες . Δεν φτάσαμε όπου φτάσαμε με το να αρνούμαστε οτι κατέχουμε όλων των ειδών τις δεξιότητες όμως .
Με κάθε άνθρωπο μπορούμε να βρούμε σημεία επικοινωνίας και να καλύψουμε τις ανάγκες της κοινωνικής μας φύσεως . Απο εκεί και πέρα είναι υπέρ της δικής μας προσωπικής ανάπτυξης να προσπαθούμε να μαθαίνουμε όσα περισσότερα μπορούμε και να εκμεταλλευόμαστε την κάθε ευκαιρία ώστε να γίνουμε πιο well-rounded άνθρωποι.

Λόγου χάρη να ακούμε τραγούδια,να διαβάζουμε ενα βιβλίο,να βλέπουμε μια ταινία,να διαβάζουμε ενα επιστημονικό άρθρο κτλπ . Όσο πιο πολύ εξισορροπούμε τις διαφορετικές φύσεις μας ολικά τόσο πιο σταθεροί θα είμαστε σε καθεμία ξεχωριστά . Οπότε Wong πράγματι,δεν πρέπει να κοιτάμε τι θα μας έφερνε εδώ που είμαστε ούτως η άλλως ακόμα και αν δεν υπήρχε . Πολλούς τρόπους θα έβρισκε κανείς . Σημασία έχει οτι μέσα στην ιστορία κάναμε τις επιλογές μας, και θεωρώ οτι ενας έντιμος άνθρωπος τιμάει τις επιλογές του στηρίζοντας τες ακόμα και οταν δεν είναι οι πιο τέλειες . Αυτό δεν σημαίνει φυσικά οτι δεν θέλουμε αλλαγές,αλλα αντίθετα οτι τιμάμε το παρελθόν μας και σχεδιάζουμε κατάλληλα το μέλλον μας . Πρέπει να εστιάσουμε στο τι έχει να προσφέρει το κάθε τι και όχι τι είναι καλύτερο .

Οπότε είμαστε η γλώσσα,είμαστε τα συναισθήματα,οι ιδέες,και τα μαθηματικά αλλά και οι διάφορες άλλες επιστήμες & τέχνες . Μην αποθαρρύνεστε να εξετάσετε άλλες περιοχές επειδή επιλέξατε στην επαγγελματική σας ζωή να κάνετε το μεν η το δε . Όλα τα παραπάνω είναι ενσωματωμένα μέσα μας . Είναι ικανότητες που όλοι κρύβουμε .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top