Εμπειρίες από συναντήσεις παλαιών συμμαθητών

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σήμερα έλαβα στο email μου μια πρόσκληση που με γύρισε αρκετά χρόνια πίσω και μου προκάλεσε ανάμεικτα συναισθήματα:
... πριν από 7 χρόνια, το 2001, ως απόφοιτοι του Γυμνασίου [...], αποχωριστήκαμε ακολουθώντας
ο καθένας το δικό του δρόμο,
το δικό του όνειρο,
δίνοντας μια υπόσχεση…
… 7 χρόνια μετά
έφτασε η ώρα να συναντηθούν
και πάλι οι δρόμοι μας!
Η συνάντησή μας θα πραγματοποιηθεί στις 15/08/08 και ώρα 12:00 το μεσημέρι
στο σχολείο μας!

Να είμαστε ΟΛΟΙ ΕΚΕΙ ! ! !
(αφαιρεσα το όνομα του γυμνασίου για ευνόητους λόγους)

Εγώ δεν μπορέσω να πάω, αλλά μου ήρθε η ιδέα για το παρόν θέμα.
Έχετε πάει ποτέ σε τέτοια συνάντηση;
Τι εμπειρίες σας έμειναν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Πριν κάνα μήνα κάναμε συνάντηση από συμμαθητές δημοτικού και πήγα. Μαζευτήκαμε λίγα άτομα βεβαια (7-8 ) αλλά εγώ πέρασα πολύ καλά, και είδα και κάποιους που είχα ψιλοχάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν έχω δική μου αντίστοιχη εμπειρία, θυμάμαι όμως τη διήγηση της πεθεράς μου που στα 65 της, αποφάσισε να μαζέψει τις συμμαθήτριες του δημοτικού. (Θηλέων τότε το σχολείο τους). Έψαξε γη και ουρανό (δυστυχώς κάποιες τις βρήκε στον δεύτερο... :/:) και τελικά κατάφερε να μαζέψει έναν αξιόλογο αριθμό ατόμων (σκεφτείτε πως οι περισσότερες είχαν φυσικά αλλάξει επίθετα λόγω γάμου) και διοργάνωσαν ένα δείπνο.
Μου περιέγραφε τη βραδιά με δάκρυα στα μάτια. Αγκαλιές, αναμνήσεις, φωτογραφίες...
Αξέχαστη εμπειρία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Εμείς είχαμε πει στο δημοτικό να συναντηθούμε όταν θα τελείωναμε το Λύκειο... Τελικά δεν έγινε τίποτα. Εκεί φαντάσου πόσο αγαπημένοι ήμαστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ice-girl

Νεοφερμένος

Η ice-girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Κλαίγαμε την τελευταία μέρα θυμάμαι..Και ήμουν σιγουρη οτι θα πηγαινα στη συνάντηση μετα απο 7 χρόνια.Δεν πήγα.Δεν είχα επικοινωνια με κανέναν εως τότε και δεν νομίζω να πήγε και κανείς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Εγώ πάλι με τους περισσότερους συμμαθητές μου δεν έχω χάσει επαφή. Συνάντηση παλιών συμμαθητών είχαμε κανονίσει στο δημοτικό όταν θα τελιώναμε το Λύκειο, αλλά το ξεχάσαμε όλοι :D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Εμείς κάναμε συνάντηση με τους συμμαθητές του Δημοτικού όταν τελειώσαμε το Λύκειο (λίγο μετά απόταν βγήκαν τα αποτελέσματα των πανελλαδικών) και μάλιστα είχε έρθει και ο δάσκαλος μας.

Ήταν πολύ συγκινητική εμπειρία γιατί το δημοτικό μας (ιδιωτικό) δεν είχε Γυμνάσιο, και καθώς ήμασταν όλοι από διαφορετικές γειτονιές και πήγαμε σε αλλα σχολεια μετά η τάξη είχε σκορπίσει στους τέσσερις ανέμους. Παρα ταύτα κάποιοι πήραν τηλεφωνα και ειδοποίησαν όταν πλησίαζε ο καιρός και τελικά στη συνάντηση ήρθε σχεδόν όλη η τάξη.

Περιττό να πω ότι όλοι ήταν αγνώριστοι, τους θυμόμασταν παιδάκια και είχαν γίνει άντρες/γυναίκες αντίστοιχα (εκτος από εμενα που όλοι έλεγαν ότι είχα μείνει ολόιδια και μου έσπασαν τα νεύρα, ούτε ένας δε δυσκολεύτηκε να με γνωρίσει):mad:. Γενικά ήταν μια αξέχαστη βραδια, συζητήσαμε για πράγματα που είχαμε ξεχάσει από καιρό, ο δάσκαλος μας είπε ποια στοιχεια του χαρακτήρα/προσωπικότητας μας φαίνονταν να έχουνε μείνει ίδια μετά από τόσα χρονια, ομολογήσαμε όλοι με τη σειρά ποιον γουστάραμε τότε από την τάξη, και ήπιαμε τόση πολλή ρετσίνα που έφτανε για όλη την υπόλοιπη ζωή μας. :drunk:

Δυστυχώς αν και είπαμε ότι θα το επαναλαμβαναμε δεν έγινε, το σίγουρο είναι πάντως ότι αν ξαναγίνει θα κάνω ο,τι μπορώ για να πάω, ήταν υπέροχα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
(εκτος από εμενα που όλοι έλεγαν ότι είχα μείνει ολόιδια και μου έσπασαν τα νεύρα, ούτε ένας δε δυσκολεύτηκε να με γνωρίσει):mad:.

..αργότερα θα εκτιμήσεις πόσο σπουδαίο είναι αυτό! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Εγω, μιας και ειμαι απο πολυ μικρο μερος, βλεπω ολους τους παλιους συμμαθητες συνεχεια. Και νιωθω μια ιδιαιτερη συγκινηση οποτε συζηταμε για τα παλια, γιατι ειναι κατι που μας ενωνει που δεν θα χαθει ποτε (και ας μην ειμαστε κολλητοι) και που δεν προκειται να το εχεις με κανεναν αλλο ανθρωπο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγω αυτο που παντα ειχα απορεια ειναι πως τους βρησκουν ολους;....
Εγω πχ, εχω αλλαξει 3 δημοτικα, 2 γυμνασια και προς το παρων ενα λυκειο... Απο τα δημοτικα δεν εχω επαφη με κανεναν, κανενας δεν ξερει τι απεγινα, που χαθικα, πως ειμαι, αν ζω κλπ.... Απο το ενα γυμνασιο (Σουηδια) το μονο που ετυχε ειναι η αδερφη μου να ειναι κολιτη της αδερφης μιας συμαθιτιριας μου... Ισως ετσι με βρισκανε...
Τωρα απο το γυμνασιο εδω θα με βρισκανε, αλλα εναι νωρις ακομα... Οταν παμε πια για να σπουδασουμε πιστευω θα χαθει καθε επαφη, και αργοτερα πια... Θα χαθει εντελος το παιχνιδι...
Ισως τελικα φταιω και εγω, αλλα μονο εγω ειμαι ετσι δλδ;...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Ισως τελικα φταιω και εγω, αλλα μονο εγω ειμαι ετσι δλδ;...

Όχι καλό μου και εγώ έτσι είμαι...γενικά δεν κρατάω επαφές! Εδώ στο δημοτικό-που ήταν και απέναντι από το σπίτι μου- πάνε 6 χρόνια από τότε που το τελείωσα και δεν έχω ξαναπατήσει. Στην τύχη πέτυχα μια παλιά μου δασκάλα στο σούπερ μάρκετ και με τα χίλια ζόρια με αναγνώρισε...:D Νομίζω πως είναι στον άνθρωπο το αν θα χαθεί ή όχι...εγώ ειδικά με τους καθηγητές του λυκείου μου δεν παίζει να κρατήσω επαφή με κανέναν, με του φροντιστηρίου πάλι, παίζεται...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Σε λίγες μέρες έχω συνάντηση παλιών συμμαθητών του δημοτικού.Ποια είναι η γνώμη σας για κάτι τέτοια;;;να βάλω και γκάλοπ για το αν θα πάω:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
συγνωμη αλλα ποσων ετων εισαι παιδι μου???:hmm:
πρωτη φορα ακουω συναντηση απο το δημοτικο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
συγνωμη αλλα ποσων ετων εισαι παιδι μου???:hmm:
πρωτη φορα ακουω συναντηση απο το δημοτικο:P
δεν λέω γιατί η εδάδ με είπε ότι νόμιζε ότι είμαι 50.αίσχος
γιατί όχι?το δημοτικό στο πηγάδι κατούρ..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Σε λίγες μέρες έχω συνάντηση παλιών συμμαθητών του δημοτικού.Ποια είναι η γνώμη σας για κάτι τέτοια;;;να βάλω και γκάλοπ για το αν θα πάω:worry:

Να πας. Θα δεις πως τα παιδιά που τότε απλώς θεωρούσες κ@λόπαιδα μεταμορφώθηκαν σε ενήλικα καθίκια μέσα σε λίγα χρόνια και τη Λόλα η οποία θα έγινε κορμί θανατηφόρο λέγοντας της Λόλα να ένα μήλο. Επίσης θα έχεις την ευκαιρία να θυμηθείς τα παλιά και τις κομβικές για την συνέχεια της ζωής σου εμπειρίες δηλαδή το κυνηγητό, το κρυφτό κ.α. πίνοντας μπύρες ποτό που τότε το σιχαινόσουν και δεν σου επέτρεπαν να το πίνεις μέσα στην τάξη οι δάσκαλοι.

I am sick
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Σε λίγες μέρες έχω συνάντηση παλιών συμμαθητών του δημοτικού.Ποια είναι η γνώμη σας για κάτι τέτοια;;;να βάλω και γκάλοπ για το αν θα πάω:worry:

Καλέ πήγαινε!!!!! :D:D:D:D

Εγώ έχω πάει σε 2 συναντήσεις με συμμαθητές του δημοτικού και πέρασα πάρα πολύ ωραία! Την πρώτη φορά, που είχε περισσότερη επιτυχία γιατί ήταν πιο καλά οργανωμένη, είχε πολύ γέλιο! Βλέπεις πως έχουν αλλάξει οι συμμαθητές σου, θυμάσαι ή σου θυμίζουν παλιές πλάκες, ατάκες, σκανταλιές, μαθαίνεις νέα από τους άλλλους για τους δασκάλους και τους συμμαθητές που δεν ήρθαν, βλέπεις πως εξελίχθηκαν και περισσότερο αλλάζεις γνώμη για αυτούς! Υπήρχαν αρκετοί που δεν συμπαθούσα και δεν με συμπαθούσαν, υποθέτω δλδ γιατί δεν μου εχουν πει τίποτα :P, και όταν τους ξαναείδα άλλαξα τελείως γνώμη για αυτούς και τελικά διαπίστωσα οτι έχουν πολύ πλάκα και οτι μάλλον εγώ ήμουν η ξινή της υπόθεσης! :p Άλλαξα γνώμη προς το καλό ακόμη και για μερικά παιδιά που ήμασταν μαζί μέχρι και το γυμνάσιο και υποτίθεται οτι είχαμε κατασταλάξει σαν χαρακτηρες!

Όταν τους είδα όλους την πρώτη φορά μπορώ να πω οτι συγκινήθηκα! Είχαν αλλάξει τόσο πολύ και παρόλα αυτά είχαν μείνει ίδιοι! Με αυτά τα παιδιά νιώθω δεμένη και οτι αποτελούν ένα μεγάλο κομμάτι μου, κάτι που ποτέ δεν μπόρεσα να νιώσω με τα παιδιά του λυκείου! Δεν θα ξεχάσω όταν μίλησα στο τηλέφωνο με ένα παιδί που είχα να τον δω από την έκτη δημοτικού και η φωνή του έμοιαζε τόσο μα τόσο οικεία λες και την είχα ακούσει μόλις χθες!

Σταματάω γιατί πολλά έγραψα! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top