Δυσκολία σχολών

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ζήτημα είναι πως ο γιατρός δεν κάνει τα ίδια λαθη, επομένως οι επιπτώσεις τους πιθανότατα είναι πολύ μικρότερες, οι στατιστικές που αναφερουν ποσοστά λαθους είναι misleading, επομενως.

Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις εδώ. Ούτε ένα νευρωνικό δίκτυο κάνει τα ίδια λάθη καθώς μαθαίνει. Το θέμα με τους γιατρούς είναι πως πεθαίνουν και άρα πρέπει να εκπαιδεύσεις νέους που θα κάνουν λάθη. Το νευρωνικό δίκτυο δεν πεθαίνει.

Well, και το ζητημα με την αναγνωριση εικονας να λυθει και τέλεια ρομποτικη τεχνολογια να φτιαξουνε, το ανθρωπινο σωμα παρουσιαζει ιδιαιτεροτητες που ενα απλο συστημα οπως μια μηχανη δεν παρουσιαζει και επομενως by all means ειναι λαθος να υποθετουμε πως η AI θα φτασει σε τετοιο σημειο.

Ναι, αυτό είναι όμως και το νόημα του machine learning, το pattern recongnision. Να μπορείς να κατανοήσεις τις ιδιαιτερότητες και να τις συσχετίσεις με κάτι που ήδη ξέρεις, όπως ακριβώς κάνει και ο ανθρώπινος εγκέφαλος. Γενικά δεν μπορείς να προβλέψεις ούτε το μέλλον, ούτε τι τεχνολογία και τι νέα πεδία γνώσης θα εμφανιστούν, οπότε είναι λίγο άκυρο να λέμε "πότέ"
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Υπάρχουν όντως άτομα που αφιερώνουν 8-9 ώρες τη μέρα για τη σχολή; :P
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.
Συμφωνώ, αλλά μερικα πράγματα στα μαθηματικά και τη φυσική δε μπορείς να τα πιάσεις οπότε αυτές οι σχολές είανι οι δυσκολότερες.


Τι εννοείς με το δεν μπορείς να τα πιάσεις;

Οι πιο δύσκολες σχολές είναι ηλεκτρολόγων και ναυπηγών μηχανικών.


Να φανταστώ είσαι μέσα σε μια από τις 2;
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σαφώς και το μαθηματικό η το φυσικό ειναι πιο δύσκολες σχολες απο Παιδαγωγικό , η και απο ιατρικη. Αφου στις σχολες αυτες κανουν την εξειδίκευση της εξειδίκευσης κτλ με πολλές λεπτομέρειες κτλ.... επομένως ναι ειναι πιο δύσκολες.
Eντωμεταξύ είναι πολύ αστείες κάτι τέτοιες απόψεις, γιατί οι περισσότεροι δεν συνειδητοποιούν πόσο θεωρητική σχολή μπορεί να γίνει το μαθηματικό (ή αντίστοιχα το φυσικό). Πχ, όσα συγγράμματα έχω πάρει μέχρι τώρα λένε "εισαγωγή στο τάδε μάθημα" όχι απλά "τάδε μάθημα". Επομένως όχι, δεν είναι (γι'αυτό) δύσκολες σχολές και σίγουρα δεν είναι επειδή κάνεις...μόνο μαθηματικά και βαριέσαι. Είναι σαν να λες ότι τρως μόνο φαγητό και το βαριέσαι, λες και έχουν καμία σχέση τα σουτζουκάκια με την στραπατσάδα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Eντωμεταξύ είναι πολύ αστείες κάτι τέτοιες απόψεις, γιατί οι περισσότεροι δεν συνειδητοποιούν πόσο θεωρητική σχολή μπορεί να γίνει το μαθηματικό (ή αντίστοιχα το φυσικό). Πχ, όσα συγγράμματα έχω πάρει μέχρι τώρα λένε "εισαγωγή στο τάδε μάθημα" όχι απλά "τάδε μάθημα". Επομένως όχι, δεν είναι (γι'αυτό) δύσκολες σχολές και σίγουρα δεν είναι επειδή κάνεις...μόνο μαθηματικά και βαριέσαι. Είναι σαν να λες ότι τρως μόνο φαγητό και το βαριέσαι, λες και έχουν καμία σχέση τα σουτζουκάκια με την στραπατσάδα.

Πάντα είχα απορία γιατί κάνουμε "εισαγωγή στη θεωρία πιθανοτήτων" και όχι "θεωρία πιθανοτήτων";
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.

Επειδη δεν θα περιοριζονται στο να κανουν ειδικου σκοπου αυτοματοποιησεις. Θα ειναι σε θεση να ελεγχουν πιο αφηρημενες δομες καθως και να συμμετεχουν κατα μεγαλυτερο ποσοστο στην ληψη αποφασεων. Δεν λεω οτι θα παιρνουν τελικες αποφασεις . Αυτο θα παρει πολυ καιρο να γινει και θα πρεπει να εχουν εδραιωθει αυτα τα συστηματα οπως ο υπολογιστης σημερα . Δηλαδη να αποδειχθουν πολυ αξιοπιστα απο ολες τις αποψεις .

Πιθανοτατα θα φτασουμε και εκει καποια στιγμη. Οπως το hardware αναπτυχθηκε εκθετικα ετσι και η AI . Το concept ειναι οτι αποτελει μια επαναστατικη ιδεα στην σχεδιαση και χρηση υπολογιστικων συστηματων που θα επεκτεινουν το φασμα δυνατοτητων τους και το δικο μας . Μαλιστα εχουν αναπτυχθει μεχρι και νευρομορφικα τσιπ που υλοποιουν πολυ διαφορετικες αρχιτεκτονικες απο τα συνηθη ολοκληρωμενα κυκλωματα. Το που μελει να φτασει η ιστορια ειναι ανγωστο αλλα θα το δουμε.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπα! Κάθε σχολή έχει τη δυσκολία της. Αλλού έχουν Κβαντομηχανική ΙΙ και αλλού Κουκλοθέατρο Ι. Μικρή η διαφορά.
(Πάντως στην Κβάντο τα ψιλοκατάφερα, αλλά στο Κούκλο μάλλον θα πάτωνα).



Καλημέρα αγαπημένε Θεέ!:D Πού χάθηκες τόσον καιρό; Να μας τιμάς με την παρουσία σου συχνότερα! Σίγουρα μας φτιάχνεις τη διάθεση! Εύχομαι όλα να σου πηγαίνουν όπως θες και να προοδεύεις με γοργούς ρυθμούς (πράγμα για το οποίο είμαι σίγουρη)!
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
ΗΜΜΥ ΕΜΠ vs Ιατρική Αθήνας (ως προς τη δυσκολία)

Η δουλειά που απαιτείται μέσα στο εξάμηνο είναι πολύ περισσότερη στους ΗΜΜΥ από ότι στην ιατρική. Στην ιατρική τα εργαστήρια είναι απλά παρακολουθήσεις ενώ στο ΗΜΜΥ περιλαμβάνουν εργασίες. Ακόμα και μαθήματα που δεν έχουν εργαστήρια έχουν σειρές ασκήσεων. Στη ιατρική αντε να κάνουν κανα powepoιnt 5 άτομα μαζί και στα περισσότερα εξάμηνα απλώς δεν έχουν τίποτα να γράψουν.

Επίσης η ιατρική βοηθά πολύ τους επί πτυχίω μαθητές. Δεν έχουν όριο μαθηματων και μπορούν να δίνουν μαθήματα 6 φορές το χρόνο. Δεν υπάρχει το φαινόμενο να είσαι εγκλωβισμένος στη σχολή για 1 μάθημα. Επίσης κάτι που μειώνει τη δυσκολία στη ιατρική είναι ότι δεν έχει ούτε πτυχιακή στο τέλος.

Τα τελευταία έτη έχουν κλινικές που βλέπουν στην πράξη πως είναι στο χώρο εργασίας. Στο ΗΜΜΥ τελειώνεις και δεν έχεις δει ένα μετασχηματιστή υψηλής τάσης, δεν έχεις ακουμπήσει ένα μονωτήρα, δεν έχεις αλλάξει μια ασφάλεια. Το τελευταίο (παρότι η ιατρική είναι πιο εύκολη σχολή) κάνει ένα απόφοιτος ιατρικής περισσότοερο ιατρό από ότι είναι μηχανικός ένα απόφοιτος ΗΜΜΥ.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Ναι μπορεί, αλλά οι χειρουργοι είναι ένα μόνο μικρό υποσύνολο των γιατρών. Οι περισσότεροι περιοριζονται στην διάγνωση και prescription, τα οποία πιστεύω μπορεί να κάνει και ένας υπολογιστής αν καταφέρεις να ξεπεράσεις κάποιες τεχνικές δυσκολίες της διάγνωσης.


Περί ηθικής δεν ξέρω. Αφενός δεν μου μοιάζει ιδιαίτερα δύσκολο για ένα ρομπότ να πάρει πάρει ηθικές αποφάσεις, μπορείς απλά να το μοντέλο ποιήσεις βάση της ανθρώπινης ηθικής. Έχεις να μου δώσεις κανένα παράδειγμα που ο άνθρωπος μπορεί να κανει κάτι παραπάνω;


Για τις διαγνώσεις, ναι, είναι πολύ χρήσιμα εργαλεία - όγκους κ.λπ. - αλλά και εκεί την τελική απόφαση την παίρνει άνθρωπος. Για το άλλο, σκέψου ότι δεν υπάρχει «μία» ανθρώπινη ηθική καθώς επίσης και το trolley problem.

Επίσης, με το να προγραμματίσεις συγκεκριμένα ένα σύστημα για να συμπεριφέρεται λαμβάνοντας ηθικές αποφάσεις με κάποιο κριτήριο, καθίστασαι υπεύθυνος για αυτές τις αποφάσεις. Αλλά, αν τις λαμβάνει έμμεσα, πώς εξασφαλίζεις την ηθική συμπεριφορά;
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Nομίζω ότι η Βιοηθική δεν θα επιτρέψει να χαθεί ο ανθρώπινος πολιτισμός χάριν την τεχνητής νοημοσύνης. Μπορεί να είναι υποσχόμενος κλάδος, αλλά όχι να αντικαταστήσει την ανθρώπινη ύπαρξη.

npb τέτοιες βλακείες λεει ο Δασκαλάκης. Ζήτημα βιοηθικής δεν υπάρχει γιατί απέχουμε στο να έχουν τα ρομπότ ανθρώπινη συνείδηση.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
npb τέτοιες βλακείες λεει ο Δασκαλάκης. Ζήτημα βιοηθικής δεν υπάρχει γιατί απέχουμε στο να έχουν τα ρομπότ ανθρώπινη συνείδηση.


Mα ο στόχος των μεγάλων ερευνητικών κέντρων, βιομηχανιών κλπ, είναι να φτιάξουν νοήμονα συστήματα με ανθρώπινη συνείδηση. Η λογική πίσω από αυτό είναι η εξής: όσο εσείς "μινάρετε στην έρευνα", εγώ θα παράγω διδακτορικούς.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Ναι αλλά το λέω έχοντας επαφή με άτομα από πολλές και διαφορετικές σχολές.


Νομίζω ότι ο καθένας ξεχωριστά σου μεταφέρει μία καθαρά υποκειμενική άποψη την οποία - όπως και κάθε άνθρωπος - θα φιλτράρεις με τελείως υποκειμενικά κριτήρια. Επομένως, πώς λες ότι η τάδε σχολή είναι η πιο δύσκολη; Εγώ, π.χ. που δεν έχω σταθερό χέρι θα δυσκολευόμουν απίστευτα σε εργαστήρια - π.χ. βιολογικού, ιατρικής, κ.λπ.. Αλλά θα μπορούσα εγώ να βγω και να πω, ως υποθετικός φοιτητής του βιολογικού «παιδιά μην το ψάχνετε το βιολογικό είναι παλούκι»; Αντίστοιχα, το ότι κάποιος δυσκολεύεται δε σημαίνει ότι η σχολή είναι δύσκολη, ούτε ότι υπάρχουν a priori πιο δύσκολες έννοιες/δεξιότητες/ικανότητες για να αντιληφθεί/καλλιεργήσει κανείς.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.
Νομίζω ότι ο καθένας ξεχωριστά σου μεταφέρει μία καθαρά υποκειμενική άποψη την οποία - όπως και κάθε άνθρωπος - θα φιλτράρεις με τελείως υποκειμενικά κριτήρια. Επομένως, πώς λες ότι η τάδε σχολή είναι η πιο δύσκολη; Εγώ, π.χ. που δεν έχω σταθερό χέρι θα δυσκολευόμουν απίστευτα σε εργαστήρια - π.χ. βιολογικού, ιατρικής, κ.λπ.. Αλλά θα μπορούσα εγώ να βγω και να πω, ως υποθετικός φοιτητής του βιολογικού «παιδιά μην το ψάχνετε το βιολογικό είναι παλούκι»; Αντίστοιχα, το ότι κάποιος δυσκολεύεται δε σημαίνει ότι η σχολή είναι δύσκολη, ούτε ότι υπάρχουν a priori πιο δύσκολες έννοιες/δεξιότητες/ικανότητες για να αντιληφθεί/καλλιεργήσει κανείς.
Ακριβώς. Να μου πει κάποιος ότι μια σχολή έχει ένα πιο ευνοϊκό πρόγραμμα, πιο συνεργάσιμους καθηγητές, λιγότερο απαιτητικά μαθήματα όσο αναφορά το φόρτο εργασιών, την ύλη κτλ άντε να το καταλάβω ότι είναι πιο ευνοϊκές οι καταστάσεις για να την τελειώσεις πιο άνετα αλλά να συγκρίνουμε επιστήμες είναι τρομερά ανούσιο καθώς οι περισσότερες είναι πάρα πολύ διαφορετικές και το ποια είναι πιο εύκολη/δύσκολη, ενδια[font=Verdana,Arial,Helvetica,sans-serif]φέρουσα/βαρετή κτλ είναι υποκειμενικότατο. [/font]
Ναι αλλά το λέω έχοντας επαφή με άτομα από πολλές και διαφορετικές σχολές.

Και αν εγώ σου πω ότι ξέρω άτομα που λένε ότι άλλες είναι οι πιο δύσκολες, σημαίνει ότι ισχύει; Πως συγκρίνεται η δυσκολία τέλος πάντων;
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Και αν εγώ σου πω ότι ξέρω άτομα που λένε ότι άλλες είναι οι πιο δύσκολες, σημαίνει ότι ισχύει; Πως συγκρίνεται η δυσκολία τέλος πάντων;

Από την πολυπλοκότητα και ποσότητα της ύλης του προγράμματος σπουδών.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.
Από την πολυπλοκότητα και ποσότητα της ύλης του προγράμματος σπουδών.
Και γιατί αυτές οι δυο σχολές θεωρείς πως έχουν έτσι απόλυτα τα πιο δύσκολα προγράμματα σπουδών σε σύγκριση με όλες τις υπόλοιπες σχολές; Πως γενικότερα είσαι ικανός να κρίνεις προγράμματα σπουδών άλλων επιστημών;
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι εννοείς με το δεν μπορείς να τα πιάσεις

Τα περισσότερα μαθήματα είναι ζήτημα απλά διαβάσματος π.χ ιστορία και γλώσσες. Δεν μπορείς να κάνεις το ίδιο με σοβαρά μαθηματικά. Απλά θα διαβάζεις τη θεωρία και δεν θα καταλαβαίνεις τίποτα. Αυτό τα βάζει σε πολλαπλάσιο επίπεδο δυσκολίας.

Και γιατί αυτές οι δυο σχολές θεωρείς πως έχουν έτσι απόλυτα τα πιο δύσκολα προγράμματα σπουδών σε σύγκριση με όλες τις υπόλοιπες σχολές; Πως γενικότερα είσαι ικανός να κρίνεις προγράμματα σπουδών άλλων επιστημών;

Η αλήθεια είναι πως στο Πολυτεχνείο έχουν παρά πολλά μαθήματα τα οποία είναι αρκετά δύσκολα. Δεν συγκρίνεται δυσκολία εργασίας με βιβλιογραφία ξέρω γω σε σχέση με εργασία σε ηλεκτρονική π.χ.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.
Τα περισσότερα μαθήματα είναι ζήτημα απλά διαβάσματος π.χ ιστορία και γλώσσες. Δεν μπορείς να κάνεις το ίδιο με σοβαρά μαθηματικά. Απλά θα διαβάζεις τη θεωρία και δεν θα καταλαβαίνεις τίποτα. Αυτό τα βάζει σε πολλαπλάσιο επίπεδο δυσκολίας.



Η αλήθεια είναι πως στο Πολυτεχνείο έχουν παρά πολλά μαθήματα τα οποία είναι αρκετά δύσκολα. Δεν συγκρίνεται δυσκολία εργασίας με βιβλιογραφία ξέρω γω σε σχέση με εργασία σε ηλεκτρονική π.χ.
τα μαθηματικά δεν χρειάζονται απλά διάβασμα και εξάσκηση; Οι πράξεις δεν βγαίνουν σύμφωνα με κάποιους μεθόδους και θεωρίες; Οι άλλες επιστήμες δεν έχουν πολλαπλά επίπεδα δυσκολίας ή αυτές δεν περνάνε σε πιο πρακτικά θέματα νομίζεις;

Η αλήθεια είναι πως στο Πολυτεχνείο έχουν παρά πολλά μαθήματα τα οποία είναι αρκετά δύσκολα. Δεν συγκρίνεται δυσκολία εργασίας με βιβλιογραφία ξέρω γω σε σχέση με εργασία σε ηλεκτρονική π.χ.


Και αυτό γιατί κάνει λιγότερο δύσκολα τα μαθήματα άλλων σπουδών;
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Και γιατί αυτές οι δυο σχολές θεωρείς πως έχουν έτσι απόλυτα τα πιο δύσκολα προγράμματα σπουδών σε σύγκριση με όλες τις υπόλοιπες σχολές; Πως γενικότερα είσαι ικανός να κρίνεις προγράμματα σπουδών άλλων επιστημών;


Ναι η αλήθεια είναι ότι σίγουρα αδίκησα θετικές επιστήμες όπως μαθηματικά και φυσικά.

Γενικότερα τα engineering, θετικές επιστήμες, κάποιες επιστήμες υγείας είναι πιο δύσκολες από ότι τα education studies, social sciences, business, marketing, communications.

Δεν είμαι ικανός να κρίνω από μόνος μου, για αυτό κρίνω με βάση τα όσα βλέπω και διαβάζω. Επιστήμες τις οποίες μπορείς να κατανοήσεις απλά διαβάζοντας ειναι εξ ορισμού πιο εύκολες, από επιστήμες που σου δίνουν κάποιους γενικούς κανόνες και νόμους και ανάγονται σε απεριόριστα παραδείγματα και θέλουν βαθιά γνώση και κατανόηση όλων των νόμων που περιγράφουν το κάθε φαινόμενο.

τα μαθηματικά δεν χρειάζονται απλά διάβασμα και εξάσκηση;

Όχι γιατί τα πιθανά προβλήματα και οι οπτικές των προβλημάτων (οι μεταβλητές, οι άγνωστοι κλπ) είναι απεριόριστα. Μπορείς να λύνεις μαθηματικά ολη σου τη ζωή και πάλι να μην μπορείς να λύσεις όλα τα προβλήματα που θα σου δοθούν.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top