Μέθοδοι και γραμματικές διδασκαλίας για ανηλίκους-ενηλίκους μαθητές

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Καλησπέρα και συγγνώμη αν ανοίγω θέμα το οποίο υπάρχει ήδη. Έψαξα αρκετά η αλήθεια και δεν βρήκα κάποιο αρκετά βοηθητικό. Ήθελα να ρωτήσω -περισσότερο τους καθηγητές της γαλλικής γλώσσας- ποιές σειρές μεθόδων διδασκαλίας και γραμματικής χρησιμοποιούν αναλόγως της ηλικίας του μαθητευομένου. Ούσα νέα στην διδασκαλία έχω ανασφάλεια για το σωστό χτίσιμο του μαθήματος και τη σωστή βιβλιογραφία. Έγω έχω βρεί πολύ χρήσιμα περισσότερο τα βιβλία της cle(ειδικά γραμματικής και λεξιλογίου), αλλά θα ήθελα να ακούσω κι άλλες γνώμες, ειδικότερα όσον αφορά τις μεθόδους που σε γενικές γραμμές τις βρίσκω είτε ανεπαρκείς π.χ δούλεψα το alter ego 1+ της hachette αλλά είναι περισσότερο ακουστικό χωρίς πολλές εξηγήσεις στα γραμματικά φαινόμενα και ιδιαίτερα χρηστικό λεξιλόγιο, είτε πυκνογραμμένες π.χ η vite et bien είναι μια καλή μέθοδος αλλά σε μία ενότητα περικλείει πολλά γραμματικά φαινόμενα. Επίσης, θα ήθελα να με βοηθήσετε σχετικά με την δομή του μαθήματος πχ τι υλικό και πόσες ώρες για επίπεδο Α1 κλπ. Παρεμπιπτόντως για την ώρα διδάσκω ενήλικο μαθητή και ιδιαίτερα απαιτητικό...:/: Ευχαριστώ εκ των προτέρων:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

christos87

Νεοφερμένος

Ο christos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω αν κάποιος έχει ακολουθήσει κάποια μέθοδο αυτοδιδασκαλίας ελληνογαλλικές. Έχω στα υπόψη μία από την Ελληνοεκδοτική και μία από εκδόσεις Σιδέρη οπότε θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος τις έχει χρησιμοποιήσει και αν τι έχει καταφέρει με αυτές.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,454 μηνύματα.
Θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω αν κάποιος έχει ακολουθήσει κάποια μέθοδο αυτοδιδασκαλίας ελληνογαλλικές. Έχω στα υπόψη μία από την Ελληνοεκδοτική και μία από εκδόσεις Σιδέρη οπότε θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος τις έχει χρησιμοποιήσει και αν τι έχει καταφέρει με αυτές.
Δεν τις έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αλλά από την στιγμή που είναι μέθοδοι αυτοδιδασκαλίας πρέπει να ικανοποιούν τις δικιές σου ανάγκες. Αν καλύπτουν το επίπεδο που θέλεις να φτάσεις, τι λεξιλογικές/ακουστικές θεματικές έχει και αν τις θεωρείς ενδιαφέρουσες και χρήσιμες για την δικιά σου πραγματικότητα και φυσικά ποια θεωρείς ότι εξηγεί καλύτερα την γραμματική για εσένα. Μετά πάει το κόστος κτλ. Δες τες από κοντά και δες ποια σε καλύπτει. Ένα γαλλόφωνο βιβλοπωλείο πιστέυω θα σε βοηθούσε περισσότερο οπότε αν μένεις Αθήνα ή Θεσσαλονίκη θα σου πρότεινα το Le livre ouvert. Ο καθένας μαθαίνει για διαφορετικούς λόγους μια γλώσσα. Αν δεν μαθαίνεις απλά για προσωπική σου ευχαρίστηση μπορεί μια τέτοια μέθοδος μόνο να μην επαρκεί.
 

christos87

Νεοφερμένος

Ο christos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Μερικά είναι κλειστά με ζελατίνα οπότε δε μπορώ να ξέρω το περιεχόμενο π.χ τον εκδόσεων Σιδέρη.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,454 μηνύματα.
Μερικά είναι κλειστά με ζελατίνα οπότε δε μπορώ να ξέρω το περιεχόμενο π.χ τον εκδόσεων Σιδέρη.
Ναι το καταλαβαίνω για αυτό σου πρότεινα αν γίνεται ένα γαλλόφωνο βιβλιοπωλείο, γιατί εκεί θα ξέρουν να σε βοηθήσουν οι υπάλληλοι. Αλλιώς ψάξε για περιγραφές ή πιθανές κριτικές στο ίντερνετ
 

christos87

Νεοφερμένος

Ο christos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Για αυτό ρωτάω και εδώ μήπως κάποιος έχει ακολουθήσει το μονοπάτι αυτό οπότε ξέρει και εννοείται βλέπω και κριτικές στο ίντερνετ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top