Γενική συζήτηση για το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το θέμα δεν είναι απλά να έχουμε καλύτερα βιβλία. Τα βιβλία είναι ένα βοήθημα και θα πρέπει να λειτουργούν υποστηρικτικά. Να υπάρχουν πολλά βιβλία και πηγές για κάθε μάθημα, έτσι μόνο ίσως ξεφύγουμε από τη λογική "μαθαίνω τις σος σελίδες του βιβλίου απ' έξω και πάω να τις γράψω". Ας είναι και τα διαγωνίσματα με ανοιχτά βιβλία :P αφού το συνδέσατε και με το πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Το γραφεις μονη σου. Οι πανελληνιες εχουν απαιτησεις. Ο στοχος δηλαδη ειναι εκει. Και τα πιο μοντερνα βιβλια να φτιαξουμε, οταν τα παιδια μπαινουν στην πρεσσα 6 χρονια με στοχο τις εξετασεις, στο τελος δεν θα μαθουν τιποτα. Αμα παρουμε αποφοιτους του 15 ή του 16 και τους ρωτησουμε τι τους εμεινε εκτος απο την υλη των εξετασεων, θα δεις τι θα μας πουν. Τιποτα απολυτως. Και οσο πιο αμαθης ειναι καποιος, τοσο πιο ευκολα θα κανει λαθος επιλογες και τοσο πιο ευκολα θα μπορει να πεσει θυμα οποιου θελει να τον παραμυθιασει. Μαθαινουμε συγκεκριμενα πραγματα και παμε και τα γραφουμε αλλα δεν αποκτουμε κριτικη σκεψη. Ακομα και η εκθεση, που υποτιθεται ειναι το μαθημα οπου θα πρεπει να βγαλεις τις παρωπιδες σου, διδασκεται και εξεταζεται προκατ. Ρατσισμος/Περιβαλλον/Τεχνη/Τεχνολογικη επανασταση κ.ο.κ.; Μαθαινεις τα στανταρ που θελουν να δουν οι εξεταστες και πας και τα γραφεις. Φαντασια μηδεν, σκεψη μηδεν

ισχυει αυτο που λες .. ας δουμε ομως και προηγουμενα χρονια παμε σχολειο τοσα χρονια.. κανουμε την ιδια ιστορια 3 φορες επισημα πες 2 οτι στο λυκειο δεν την πολυδιαβαζεις για τους γνωσοτυς λογους..γιατι δεν μας μενει σχεδον τιποτα η και τιποτα για καποιους? γιατι? γιατι εγω διαβαζα ..ηθελα να μαθω ..δεν μου εμειναν ομως τα μαθα ετσι οπως μου τα ζητησαν ..οπως τα καναμε στο μαθημα και στο σχολικο μας.. τιποτα ενα κενο τωρα δεν μπορω να ασχοληθω με αυτα.. δεν προλαβαινω σε 20 λεπτα εχω φροντιστηριο.. κουραζομαι να διαβαζω για αυτο τουλαχιστον ομως το μαθαινω καλα .. οχι μηχανικα πιστεψε με εχω πολυ αξιους καθηγητες ευτυχως τα κοιταμε απο καθε σκοπια τα ανλυουμε σε βαθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top