Πτυχίο Γερμανικών από το Πανεπιστήμιο της Γενεύης

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Παιδιά βρίσκω στις λίστες του ΑΣΕΠ ένα ελβετικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας γερμανικών από το Πανεπιστήμιο της Γενεύης:
ZERTIFIKAT V.B.L.T. ALTAGLICHES LEBEN του Πανεπιστημίου της Γενεύης
Δεν μπορώ όμως να βρω πουθενά πληροφορίες για το συγκεκριμένο. Το έχει δώσει κανείς;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Νίκο γειά σου,
δεν το έχω ακουστά.Μόνο σαν τίτλο. Δεν ξέρω την διαδικασία. Μπορώ να μάθω όμως, αν δεν το βιάζεσαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Όχι δεν το βιάζομαι. Αν μπορείς να μάθεις κάτι θα με βοηθούσες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Όχι δεν το βιάζομαι. Αν μπορείς να μάθεις κάτι θα με βοηθούσες

Ρώτησα μια γνωστή χθες, και είπε πως δεν δημιουργούνται εξεταστικά κέντρα στην Ελλάδα. Είχε πάρει τηλέφωνο στο υπουργείο και της το είχαν πει. Όπως επίσης και ότι δεν πρόκειται να γίνουν εξετάσεις εδώ:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Να σου πω την αλήθεια το είχα ψιλιαστεί, ότι δεν εξετάζεται στην Ελλάδα το συγκεκριμένο διότι απολύτως πουθενά στο ίντερνετ δεν μπορούσα να βρω πληροφορίες. Απλά μου έκανε εντύπωση που το έχει στις λίστες του ο ΑΣΕΠ. Οπότε λογικά μόνο σε άλλη χώρα θα μπορείς να το δώσεις και απλά θα αναγνωρίζεται στην Ελλάδα.
Σε ευχαριστώ πολύ που μπήκες στη διαδικασία και το έψαξες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Να σου πω την αλήθεια το είχα ψιλιαστεί, ότι δεν εξετάζεται στην Ελλάδα το συγκεκριμένο διότι απολύτως πουθενά στο ίντερνετ δεν μπορούσα να βρω πληροφορίες. Απλά μου έκανε εντύπωση που το έχει στις λίστες του ο ΑΣΕΠ. Οπότε λογικά μόνο σε άλλη χώρα θα μπορείς να το δώσεις και απλά θα αναγνωρίζεται στην Ελλάδα.
Σε ευχαριστώ πολύ που μπήκες στη διαδικασία και το έψαξες.

Μάλλον έτσι θα γίνεται. Πιστεύω πως για να είσαι σίγουρος με το τι ''παίζει'' ίσως πρέπει να τηλεφωνήσεις ο ίδιος στο πανεπιστήμιο της Γενεύης ή να τους στείλεις ένα e-mail . Δεν ξέρω τη γλώσσα χρησιμοποιούν. Αν χρειαστείς κάτι στα γερμανικά, πες μου είτε να τους στείλω εγώ είτε να τηλεφωνήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την πρόθεση σου. Έχω καλυφθεί: απλώς ήθελα να μάθω αν εξετάζεται στην Ελλάδα. Γενικά έψαχνα για τα πιστοποιητικά γλωσσομάθειας που αναγνωρίζονται στην Ελλάδα για γαλλικά και γερμανικά. Από γερμανικά είναι το ΚΠΓ, το Goethe και το αυστριακό. Ελαφρώς πιο εύκολο πρέπει να είναι το αυστριακό.
Εσύ αλήθεια έμαθες γερμανικά μόνο με το φροντιστήριο ή ήξερες κιόλας πχ ζούσες Γερμανία παλιότερα ή έχεις εκεί συγγενείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την πρόθεση σου. Έχω καλυφθεί: απλώς ήθελα να μάθω αν εξετάζεται στην Ελλάδα. Γενικά έψαχνα για τα πιστοποιητικά γλωσσομάθειας που αναγνωρίζονται στην Ελλάδα για γαλλικά και γερμανικά. Από γερμανικά είναι το ΚΠΓ, το Goethe και το αυστριακό. Ελαφρώς πιο εύκολο πρέπει να είναι το αυστριακό.
Εσύ αλήθεια έμαθες γερμανικά μόνο με το φροντιστήριο ή ήξερες κιόλας πχ ζούσες Γερμανία παλιότερα ή έχεις εκεί συγγενείς;

Το αυστριακό έχει πολλά pro η αλήθεια είναι.
Μέχρι που έδωσα το Β2 δεν έκανα κανένα φροντιστήριο. Μετά, για το C2 έκανα ιδιαίτερο ( τον πρώτο χρόνο που στην ουσία κάλυψα το C1 έκανα 2 φορές την βδομάδα από 3 ώρες την φορά) και την επόμενη, επίσης δύο φορές την βδομάδα ( την μια μέρα 2 ώρες και την άλλη 3)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Άρα ήξερες ήδη γερμανικά από πριν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
:clapup:
Επειδή θέλω να τα προχωρήσω τα Γερμανικά γι' αυτό σε ρωτάω, είχες μείνει Γερμανία;; από εκεί ήξερες;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
:clapup:
Επειδή θέλω να τα προχωρήσω τα Γερμανικά γι' αυτό σε ρωτάω, είχες μείνει Γερμανία;; από εκεί ήξερες;;

Ο χρόνος προετοιμασίας για το Β2 κατά μέσο ώρο είαι 3.5-4 χρόνια στα φροντιστήρια. Και μετά άλλα 2-2.5 για να προχωρήσεις στο επίπεδο Γ :) ;)
Αλλά κατ εμέ χρειάζεται καθημερινό διάβασμα και συνεχή προσπάθεια.

Εννοείς αν ήξερα από εκεί γερμανικά;
( 2η μητρική γαρ:redface: ) αλλά όχι πάνω δεν έχω ζήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 585 μηνύματα.
Ο χρόνος προετοιμασίας για το Β2 κατά μέσο ώρο είαι 3.5-4 χρόνια στα φροντιστήρια. Και μετά άλλα 2-2.5 για να προχωρήσεις στο επίπεδο Γ :) ;)

εννοεις αν ξεκινησεις απο το μηδεν ετσι?παντως το c1 εγω το εδωσα 1,5 χρονο μετα το β2.

Αλλά κατ εμέ χρειάζεται καθημερινό διάβασμα και συνεχή προσπάθεια.

ισχυει ....η πιο σημαντικη συμβουλη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
εννοεις αν ξεκινησεις απο το μηδεν ετσι?παντως το c1 εγω το εδωσα 1,5 χρονο μετα το β2.



ισχυει ....η πιο σημαντικη συμβουλη

Από το μηδέν ναι.
Το C2 δεν έχει τόοοοση διαφορά από το C1! Πιστεύω πως 1-1.5 χρόνος αρκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Από το μηδέν ναι.
Το C2 δεν έχει τόοοοση διαφορά από το C1! Πιστεύω πως 1-1.5 χρόνος αρκεί.
Για το Γ2, ανεξαρτητου γλωσσας, ειθισται να απαιτουνται 2 ετη προετοιμασιας με 2/3 ωρες την εβδομαδα. Προυποθεση ειναι το καλο υποβαθρο της γλωσσας. Απο εκει και περα αυτο δε ειναι κανονας, καθως η ταχυτητα μαθησης ποικιλλει απο μαθητη σε μαθητη, οποτε πρεπει να προσαρμοζεται η διαδικασια μαθησης ατομικα. Αν καποιος εχει ως μητρικη του για παραδειγμα τη γερμανικη θα χρειαστει πολυ λιγοτερο χρονο προτετοιμασιας. Εγω π.χ. μεσα σε 9 μηνες με 1.5 ωρα την εβδομαδα τα καταφερα.
Καταληγουμε στο συμπερασμα, λοιπον, πως για να δωσουμε μια σαφη απαντηση σχετικα με τον χρονο προετοιμασιας, καλο θα ηταν αρχικα να καναμε μια συζητηση με τον μαθητη και στη συνεχεια να εκανε καποιο τεστ. Με αυτο τον τροπο θα μπορουσαμε να βγαζαμε σαφη συμπερασματα για το επιπεδο του μαθητη και να απαντουσαμε στην ερωτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Κώστα έχεις τα γερμανικά σαν μητρική γλώσσα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Κώστα έχεις τα γερμανικά σαν μητρική γλώσσα;;
Παρολο που τα μιλαω απο μωρο, δεν ειναι μητρικη μου... Η μητερα μου ειναι Ελληνιδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Άρα είσαι δίγλωσσος! Είναι ένα απίστευτα χρήσιμο πλεονέκτημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top