Ερωτήσεις για την λειτουργία των σχολείων

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
[...]
Και κάτι τελευταίο, σε κάτι χαρτιά που μας έδωσε ο διευθυντής έγραφε "Απαγορεύονται τα μπλάνκο":confused::confused::confused::confused: Αυτό καινούργιο είναι πάλι? Ο διευθυντής έχει τέτοιο δικαίωμα?

Νταξ..δεν ήταν τελευταία η προηγούμενη μάλλον:P

Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω, έχει το δικαίωμα ο καθηγητής να προσβάλλει τον μαθητή? πχ σε περιστατικό σήμερα στα θρησκευτικά μου λέει ο καθηγητής :

"Νίκο, αν και αντίχριστος, δεν έγραψες κακά" είπε... (μην μου πείτε ότι αυτό δεν είναι προσβολή...και χωρίς να του έχω πει εγώ ότι είμαι αντίχριστος/σατανιστής ή κάτι τέτοιο)

Επίσης...έχει το δικαίωμα ο καθηγητής πχ επειδή "δεν σε πάει" να σου βάλει χαμηλότερο βαθμό στο διαγώνισμα και αν το κάνει, πως αποδεικνύεις εσύ ότι δεν έχεις πάρει τον βαθμό που "πρέπει"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Επίσης...έχει το δικαίωμα ο καθηγητής πχ επειδή "δεν σε πάει" να σου βάλει χαμηλότερο βαθμό στο διαγώνισμα και αν το κάνει, πως αποδεικνύεις εσύ ότι δεν έχεις πάρει τον βαθμό που "πρέπει"?

Ενταξει.. να σου βαλει χαμηλοτερο βαθμο αν δεν σε παει..
Αλλα ποσο χαμηλοτερο?! :confused:
Αν γραψεις για 18, δεν μπορει να σου βαλει 2 με καμια Παναγια..
Αν γραψεις 11 και σου βαλει 9, ναι.. μπορει να το κανει και ανετα. :/:

Να αποδειξεις οτι ο τροπος που βαθμολογει ειναι αδικος, δεν υπαρχει περιπτωση -απ' οσο ξερω τουλαχιστον. :|

Απο εκει και περα..
Το να σε προσβαλει μπροστα σε τριτους σου δινει αμεσα το δικαιωμα να τον "δωσεις" στον διευθυντη του σχολειου. Εκεινος -ο διευθυντης- θα πρεπει να του κανει την αναλογη παρατηρηση οποτε και ειναι υποχρεωμενος -ο καθηγητης- να επανερθει σε αυτο που οριζει η ταξη. Τωρα αν δεν επανερθει.. :hmm:
Βεβαια, -αν θελεις- μπορεις πριν φτασεις στον διευθυντη να μιλησεις με τον συγκεκριμενο καθηγητη, και να του εξηγησεις αυτο που σε ενοχλει (πολυ που χ3στηκ3 θα μου πεις τωρα.. :worry:). Αν κατι σε "φοβιζει" (βαθμοι κλπ), τι να πω.. :worry:


Να ρωτησω ομως..
Δεν μπορει -μαλλον- να τα εχει μαζι σου, χωρις να του εχεις δωσει δικαιωμα.
Μηπως εισαι λιγο διαολος? :hmm::P


(Για την απαγορευση του μπλανκο δεν ξερω να σου πω, πανε μερικα χρονακια που εχω τελειωσει το σχολειο :whistle:. Η λογικη μου παντως λεει, οτι ειναι εξυπναδα του διευθυντη σας..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
[...]
Και κάτι τελευταίο, σε κάτι χαρτιά που μας έδωσε ο διευθυντής έγραφε "Απαγορεύονται τα μπλάνκο":confused::confused::confused::confused: Αυτό καινούργιο είναι πάλι? Ο διευθυντής έχει τέτοιο δικαίωμα?

δεν νομίζω ότι υπάρχει σαφής οδηγία αλλά πολλοί δεν επιτρέπου γιατί, ειδικά στις μικρές τάξεις του γυμνασίου, τα τετράδια καταλήγουν να γίνονται ..ασβεστωμένοι τοίχοι από το μπλάνκο.


Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω, έχει το δικαίωμα ο καθηγητής να προσβάλλει τον μαθητή?
τη θεωρώ ρητορική την ερώτηση :). Αλλά σε μερικά πράγματα παίζει ρόλο και το ύφος. Εμένα δεν μου φανηκε να το είπε με κακή διάθεση (μάλλον χιουμοριστική μου βγήκε) αλλά τον τόνο της φωνής του δεν τον έχω ακούσει :).. αλλά μιλάς και εσύ για τους κατ'εξοχην "κολλημένους" καθηγητές βρε παιδί μου :P

Επίσης...έχει το δικαίωμα ο καθηγητής πχ επειδή "δεν σε πάει" να σου βάλει χαμηλότερο βαθμό στο διαγώνισμα και αν το κάνει, πως αποδεικνύεις εσύ ότι δεν έχεις πάρει τον βαθμό που "πρέπει"?
xωρίς να είμαι σίγουρη για τα "δικά του" τεστ πέραν του να διαμαρτυρηθείς σε αυτόν δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι... Για τις επίσημες εξετάσεις του σχολείου στο τέλος, αν πιστεύεις ότι αδικήθηκες μπορείς να ζητήσεις επανεξέταση από επιτροπή του γραπτού σου και να περιμένεις τα αποτελέσματα (τουλ αυτό γινόταν παλιά τώρα με το νέο σύστημα δεν ξέρω τι παίζει... στα γυμνάσια νομίζω εξακολουθεί να ισχύει πάντως)


ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ
1. Γιατί δεν έχει διαμαρτυρηθεί ΕΝΑΣ άνθρωπος που στις εξετάσεις για lower (όλων των γλωσσών) απαγορεύεται δια ροπάλου το μπλάνκο, απαγορεύεται να βγεις από το κουτάκι (αλλιώς μηδενίζεσαι), απαγορεύεται να βάλεις το σύμβολο "+" αν οι δοηγίες λένε να βάλεις το σύμβολο "x" κτλ? Στο σχολείο πάλι...


2.Γιατί η πλειοψηφία των μαθητών (όχι τώρα, ανέκαθεν) θεωρούσε την πλειοψηφία των καθηγητών ως τους "κακούς" και αυτούς που θα αντιμετώπιζαν ως "σε ανέχομαι γιατί πρέπει αλλά αν μου λες ότι πρέπει να κανω το α το β και το γ θα αναλωθώ στο να βρω πως θα κάνω οτιδήποτε πλην αυτών χωρίς να με τιμωρήσεις και τελικά θα χάσω περισσότερο πολύτιμο χρόνο από το να έκανα αυτά τα α, β και γ" (μιλάμε προφανώς για λογικά πράγματα και όχι την κάθε κουλαμάρα που μπορεί ο καθένας μας να σκεφτεί:))

απλές απορίες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

duke nukem

Νεοφερμένος

Ο duke nukem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Δεν θα είσαι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος που θα μπει σε black list καθηγητή….α ρε αθάνατη ελληνική δημοσιά παιδεία….

Ααα στο lower και λοιπά τα περνάνε σε η/υ που τα διορθώνει αυτόματα, και μπορεί να μην τα διαβαζεί σωστά αν βαζεις διορθωτικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Ααα στο lower και λοιπά τα περνάνε σε η/υ που τα διορθώνει αυτόματα, και μπορεί να μην τα διαβαζεί σωστά αν βαζεις διορθωτικο.

To ξέρω προφανώς.

Αλλά γιατί κανείς δεν διαμαρτύρεται για αυτό? Αυτό λέω! Μας το θέσαν default και τέρμα... το δεχτήκαμε....

Προσπαθεί πχ (το έχω δει να γίνεται) κάποιος καθηγητης (δεν λέω για τον εν λόγω διευθυντή δεν ξέρω τι σοι άνθρωπος είναι) να αποφύγει τις καταχρήσεις (ναι, πονάει χέρι -κόβει χέρι τακτική, που είναι ηλίθιο!) και αρχίζουμε τις απορίες με διάθεση (όπως την καταλαβαίνω εγώ) να κατακεραυνώσουμε τις "καθηγητικές αυθαιρεσίες"!

εκεί ενίσταμαι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top