Αξιοποίηση μορίων λόγω αθλητισμού

nora01

Νεοφερμένος

Η nora01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα,είμαι φοιτήτρια στη ψυχολογία απθ,η οποία ήταν και η πρώτη μου επιλογή.Ωστόσο,άλλαξα γνώμη και θέλω να αξιοποιήσω τα μόρια του αθλητισμού (έχω 3η νίκη στο πόλο,κάνω 13 χρόνια,συνεπώς παίρνω 1.000 μόρια),κάτι το οποίο δεν αξιοποίησα την πρώτη φορά.Ξέρετε αν οι βάσεις θα είναι σαν του 10% συν τον αθλητισμό αφού θα καταθέσω τη βαθμολογία μου, ή θα είναι με τις νέες βάσεις του αθλητισμού για το έτος 2020,επειδή πέρυσι δεν τα χρησιμοποίησα;Μάλλον αγγλική φιλολογία θα δηλώσω.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα,είμαι φοιτήτρια στη ψυχολογία απθ,η οποία ήταν και η πρώτη μου επιλογή.Ωστόσο,άλλαξα γνώμη και θέλω να αξιοποιήσω τα μόρια του αθλητισμού (έχω 3η νίκη στο πόλο,κάνω 13 χρόνια,συνεπώς παίρνω 1.000 μόρια),κάτι το οποίο δεν αξιοποίησα την πρώτη φορά.Ξέρετε αν οι βάσεις θα είναι σαν του 10% συν τον αθλητισμό αφού θα καταθέσω τη βαθμολογία μου, ή θα είναι με τις νέες βάσεις του αθλητισμού για το έτος 2020,επειδή πέρυσι δεν τα χρησιμοποίησα;Μάλλον αγγλική φιλολογία θα δηλώσω.


https://www.minedu.gov.gr/publicati...ΣΗ_ΕΓΚΥΚΛΙΟΥ_ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ_ΑΘΛΗΤΩΝ_2019-20120.pdf
"Επισημαίνεται ότι οι αθλητές που έχουν υποβάλει αίτηση για εισαγωγή στην τριτοβάθμια
εκπαίδευση βάσει των διατάξεων της παρ. 8 του άρθρου 34 του ν. 2725/1999, όπως αυτό
αντικαταστάθηκε με την παρ. 8 του άρθρου 18 του ν. 3708/2008, και πληρούν τις παραπάνω
προϋποθέσεις μπορούν να ασκήσουν το δικαίωμα τους με την ίδια διάκριση και τα αμέσως
επόμενα δύο ακαδημαϊκά έτη από αυτό που υπέβαλαν για πρώτη φορά αίτηση εισαγωγής βάσει
των διατάξεων αυτών. Το δικαίωμα επανακτάται με νεότερη νίκη σε διαφορετική διοργάνωση."

Αυτό που ρωτάς δεν αναφέρεται κάπου σαφώς όμως η λογική λέει ότι εφόσον έχεις ήδη δώσει πανελλαδικές (και δεν θα ξαναδώσεις φέτος) τότε θα υπαχθείς στο 10% και θα σου προστεθούν τα μόρια από τον αθλητισμό. Καλύτερα να πάρεις τηλ στο Υπουργείο να σε ενημερώσουν (2103442705, 2103442074, 2103442099).
Επίσης να φανταστώ ότι όταν έδωσες πανελλαδικές, είχες δώσει και Αγγλικά επειδή αλλιώς δεν έχεις δικαίωμα να δηλώσεις την Αγγλική Φιλολογία.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nora01

Νεοφερμένος

Η nora01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ναι,έχω δώσει αγγλικά, απλά το θέμα είναι πως προσπαθώ να επικοινωνήσω με το Υπουργείο Παιδείας και ποτέ δεν απαντούν.Πάντως,έχω κι εγώ την εντύπωση πως θα είναι βάσεις σαν του 10%,γιατί υπάρχουν πίνακες και για 10% συν τον αθλητισμό.Σας ευχαριστώ που σπεύσατε να απαντήσετε!!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top