Φιλολογία στα Ιωάννινα!

Moonk12

Νεοφερμένος

Η Moonk12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας, έχω περάσει την πρώτη μου επιλογή, κλασική φιλολογία στα Ιωάννινα.
Σήμερα αναρτήθηκε το πρόγραμμα του πρώτου εξαμήνου και έχω μπερδευτεί αρκετά. Κάποιος φοιτητής που να ξέρει θα με ευκολυνει πολύ να με βοηθήσει.
Τα μαθήματα όπως θα ξέρετε φυσικά, χωρίζονται σε υποχρεωτικά (Υ) και κατ'επιλογήν υποχρεωτικά (ΕΥ). Στο πρόγραμμα λοιπόν, σημειώνεται το (Υ) για τα υποχρεωτικά και δίπλα ο αριθμός εξαμήνου με λατινικούς αριθμούς. Πχ, τα δικά μου υποχρεωτικά σημειώνονται (Υ)Ι (I για πρώτο εξάμηνο). Κατ'επιλογήν υποχρεωτικά δεν υπάρχουν στο πρόγραμμά μου.
Υπάρχουν όμως, 3 μαθήματα (γερμανικά, αγγλικά, και μαθήματα αρχαίας ελλ. και λατινικής γλώσσας) που γράφουν απλώς τον αριθμό εξαμήνου. Μάλιστα, τα γερμανικά και τα αγγλικά είναι και τα δύο την Δευτέρα στις 12 η ώρα! Τι σημαίνει αυτό; Μήπως είναι αυτά που δικαιούμαι να επιλέξω; Και πώς θα τα επιλέξω, αφού ακόμα δεν έκανα εγγραφή (υπάρχει κάποια καθυστέρηση φέτος) και δεν έχω ούτε όνομα χρήστη, ούτε κωδικό για να μπω online να δηλώσω. Επίσης τι θα κάνω μέχρι να δηλώσω; θα πηγαίνω στα μαθήματα εκείνα κανονικά;
Πραγματικά, αν δεν ρωτήσεις δεν μαθαίνεις στην Ελλάδα δυστυχώς, γι'αυτό ευχαριστώ όποιον μπει στον κόπο να απαντήσει:)
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Γεια σας, έχω περάσει την πρώτη μου επιλογή, κλασική φιλολογία στα Ιωάννινα.
Σήμερα αναρτήθηκε το πρόγραμμα του πρώτου εξαμήνου και έχω μπερδευτεί αρκετά. Κάποιος φοιτητής που να ξέρει θα με ευκολυνει πολύ να με βοηθήσει.
Τα μαθήματα όπως θα ξέρετε φυσικά, χωρίζονται σε υποχρεωτικά (Υ) και κατ'επιλογήν υποχρεωτικά (ΕΥ). Στο πρόγραμμα λοιπόν, σημειώνεται το (Υ) για τα υποχρεωτικά και δίπλα ο αριθμός εξαμήνου με λατινικούς αριθμούς. Πχ, τα δικά μου υποχρεωτικά σημειώνονται (Υ)Ι (I για πρώτο εξάμηνο). Κατ'επιλογήν υποχρεωτικά δεν υπάρχουν στο πρόγραμμά μου.
Υπάρχουν όμως, 3 μαθήματα (γερμανικά, αγγλικά, και μαθήματα αρχαίας ελλ. και λατινικής γλώσσας) που γράφουν απλώς τον αριθμό εξαμήνου. Μάλιστα, τα γερμανικά και τα αγγλικά είναι και τα δύο την Δευτέρα στις 12 η ώρα! Τι σημαίνει αυτό; Μήπως είναι αυτά που δικαιούμαι να επιλέξω; Και πώς θα τα επιλέξω, αφού ακόμα δεν έκανα εγγραφή (υπάρχει κάποια καθυστέρηση φέτος) και δεν έχω ούτε όνομα χρήστη, ούτε κωδικό για να μπω online να δηλώσω. Επίσης τι θα κάνω μέχρι να δηλώσω; θα πηγαίνω στα μαθήματα εκείνα κανονικά;
Πραγματικά, αν δεν ρωτήσεις δεν μαθαίνεις στην Ελλάδα δυστυχώς, γι'αυτό ευχαριστώ όποιον μπει στον κόπο να απαντήσει:)

Από τη στιγμή που έχουν καθυστερήσει οι διαδικασίες είναι πιθανόν να καθυστερήσει και η έναρξη των μαθημάτων οπότε μην αγχώνεσαι. Εκτός από το πρόγραμμα αναζήτησε και ανακοινώσεις για το πότε ξεκινούν τα μαθήματα. Εγώ με μια γρήγορη αναζήτηση βρήκα για παράδειγμα αυτήν την ανακοίνωση που αφορά το πρώτο εξάμηνο https://www.philology.uoi.gr/sites/default/files/news_general/enarxi_mathimatos_k._papastathi_d_.pdf που αναφέρει ότι το συγκεκριμένο μάθημα θα ξεκινήσει στις 9 οκτωβρίου. Τέλος, αν κάποιο μάθημα ξεκινήσει πριν ολοκληρωθεί η διαδικασία εγγραφής και δηλώσεων φυσικά και μπορείς να το παρακολουθήσεις. Πρόσεξε μόνο αν υπάρχει διαχωρισμός σε ορισμένα μαθήματα με βάση το επώνυμο (στην ανακοίνωση που παρέθεσα ισχύει αυτό). Όσον αφορά τις ξένες γλώσσες μπορείς να ρωτήσεις τη γραμματεία ή να συμβουλευτείς τον οδηγό σπουδών για το αν πρέπει να επιλέξεις μόνο μια ή και δεύτερη.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top