Να παρατήσω τη σχολή μου;

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Γεια σου διάβαζα από πάνω τις σκέψεις σου σχετικά με την σχολη σου και την σχολη που θες και προσπαθούσα να σκεφτώ τι θα έκανα εγώ στη θέση σου πιστεύω ότι θα έκανα υπομονή 1με 2 χρόνια να τελειώσω την σχολή και μετά θα έδινα κατατακτήριες για το παιδαγωγικο και μάλιστα θα έδινα σε περιφερειακό τμήμα παιδαγωγικο τύπου Ρόδο η Πάτρα ώστε να μην υπάρχει ο μεγάλος ανταγωνισμός της Αθήνας η Θεσσαλονίκης( εχω ακούσει για άτομο να περνάει στις κατατακτήριες στο παιδαγωγικό Ρόδου με ελάχιστο διάβασμα) και εφόσον περάσεις μπορείς να πιάσεις μια δουλειά τύπου part time πανω στο πρωτο σου πτυχίο ώστε να την συνδυάσεις με την σχολή

Ναι θα δείξει! Σε ευχαριστώ πολυ για την συμβουλη. Ο,τι και να κανω, το σιγουρο ειναι οτι θα προσπαθησω να το πετύχω
 

Κωνσταντίνα00

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντίνα00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης & Ιστορίας Παντείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπερα, μπαινω 3ο ετος σε σχολή που δεν μου αρεσει καθολου ( δεν επελεξα εγω την σχολη, αυτη.. με επελεξε). Το αντικειμενο της μου ειναι εντελως αδιαφορο, παρόλαυτα διαβαζω για να περναω οσα μαθηματα γινεται. Νιωθω να με πνιγει καθε φορά αυτο. Μπορω να πω οτι ειναι το μεγαλυτερο λαθος που εχω κανει ποτε στην ζωη μου. Γιατι δεν εφυγα? Διοτι με έπειθαν συνεχεια να κατσω, να μην τα παρατησω και πως ειναι ριψοκίνδυνο να ξαναδωσω πανελληνιες και οτι εχει επαγγελματικες προοπτικες η σχολη κτλ και συνεχισα.. Αλλα τωρα σκεφτομαι τις πανελληνιες. Από την αλλη ομως σκέφτομαι την προσπαθεια που εχω κανει για να περασω τα μαθηματα της σχολης μου και στεναχωριεμαι. Ενδιαφερομαι για τα παιδαγωγικά της Αθηνας. Φοβαμαι ομως οτι μπορει να αποτύχω ξανα με αποτελεσμα να μεινω πισω στην σχολη μου, κατι που θα χειροτερευσει την κατασταση. Ειμαι σε αδιεξοδο οποτε θα με βοηθούσε καθε σας συμβουλη.. Ευχαριστώ.
Σε καταλαβαίνω απόλυτα!.. Αισθάνομαι ότι η σχολή αυτή δεν μου ταιριάζει και θα ήθελα να γίνω νηπιαγωγός αλλά δεν έβαλα την σχολή από δική μου επιλογή και το μετάνιωσα.Εν τέλη ούτε 6% έκανα.Τωρα νταξει άλλα δύο χρόνια μένουν και αποφάσισα να μείνω.
Διάβασα ότι εάν δεν σου αρέσει η σχολή σου είτε τα παρατάς και ακολουθας το όνειρο σου,με όποιο ρίσκο, είτε κάνεις υπομονή και μετά την σχολή κάνεις ότι θες!..στη τελική ντάξει ένα πτυχίο είναι.. σίγουρα κάπου θα φανεί χρήσιμο!
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Τελικα τι να εκανε αραγε?
Σε καταλαβαίνω απόλυτα!.. Αισθάνομαι ότι η σχολή αυτή δεν μου ταιριάζει και θα ήθελα να γίνω νηπιαγωγός αλλά δεν έβαλα την σχολή από δική μου επιλογή και το μετάνιωσα.Εν τέλη ούτε 6% έκανα.Τωρα νταξει άλλα δύο χρόνια μένουν και αποφάσισα να μείνω.
Διάβασα ότι εάν δεν σου αρέσει η σχολή σου είτε τα παρατάς και ακολουθας το όνειρο σου,με όποιο ρίσκο, είτε κάνεις υπομονή και μετά την σχολή κάνεις ότι θες!..στη τελική ντάξει ένα πτυχίο είναι.. σίγουρα κάπου θα φανεί χρήσιμο!
Καλα, το Παντειο εχει τις πιο βαρετες και οτι να ναι σχολες, εχεις τα δικια σου.
Περασμενα μεγαλεια
 

nucomer

Νεοφερμένος

Ο nucomer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Επειδή είχα βρεθεί στην ίδια θέση πριν κάποια χρόνια, θα σου πω το εξής: παράτα τη σχολή και δώσε πανελλαδικές λ, εφόσον δεν σου αρέσει ή δε βλέπεις να ακολουθείς το επάγγελμα. Είναι από τα λίγα πράγματα που μετανιώνω που αντί να παρατήσω την πρώτη σχολή έμεινα να την τελειώσω με το σκεπτικό ότι μπαίνω 4ο έτος και λίγο έμεινε.. αντί αυτού τελείωσα στα 5μιση και έχασα πολύτιμο χρόνο.
Δώσε ξανά, όσες φορές χρειαστεί ώστε να κυνηγήσεις κάτι που θέλεις και διάλεξες.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Καλα, το Παντειο εχει τις πιο βαρετες και οτι να ναι σχολες, εχεις τα δικια σου.
Κουβέντα για το Πάντειο...
Οι μόνες σχολές που αξίζουν από το Πάντειο είναι

Οικονομική κ Περιφερειακή Ανάπτυξη
Δημόσια Διοίκηση
Διεθνών Σπουδών
 

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 181 μηνύματα.

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.

gpgp

Νεοφερμένος

Ο gpgp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Κοίταξε να δεις...
Όχι γιατί αν δεν κάνω λάθος δεν ασχολείται με την κλινική ψυχολογία και είναι κάπως πιο θεωρητικό
Ναι, δεν κάνεις λάθος. Εστιάζει κυρίως στην Κοινωνική Ψυχολογία.
Παρόλα αυτά με ένα καλό μεταπτυχιακό στην Κλινική Ψυχολογία αυτό ψιλοδιορθώνεται.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Δημόσια Διοίκηση γιατί;
Πρώτον γιατί μέσα από τη ΔΔ διδάσκεσαι μαθήματα που είναι απαραίτητα για τη ΕΣΔΔ η οποία αποτελεί πολύ καλή λύση επαγγελματικά! Απο κει και πέρα, από τη ΔΔ βγαίνεις οικονομολόγος που από σχολή όπως κοινωνιολογία που βγαίνεις τπτ πρακτικά είναι σαφώς καλύτερα
 

Κωνσταντίνα00

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντίνα00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης & Ιστορίας Παντείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Τελικα τι να εκανε αραγε?

Καλα, το Παντειο εχει τις πιο βαρετες και οτι να ναι σχολες, εχεις τα δικια σου.
Περασμενα μεγαλεια
Χαχα 😂 Κοίτα ότι έχει σχολές με 0 επαγγελματική αποκατάσταση έχει.Αλλα στις εποχές που ζούμε,ποια σχολή έχει επαγγελματική αποκατάσταση εάν δεν κάνεις μεταπτυχιακά,να μάθεις ξένες γλώσσες, διδακτορικό κλπ?
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 707 μηνύματα.
Χαχα 😂 Κοίτα ότι έχει σχολές με 0 επαγγελματική αποκατάσταση έχει.Αλλα στις εποχές που ζούμε,ποια σχολή έχει επαγγελματική αποκατάσταση εάν δεν κάνεις μεταπτυχιακά,να μάθεις ξένες γλώσσες, διδακτορικό κλπ?
Οι σχολές πληροφορικής παρουσιάζουν τεράστια απορροφητικότητα,αρκεί να σαρεσει βέβαια.Εγω ας πούμε δε θα μπορούσα να σπουδάσω πληροφορική ούτε να με πλήρωναν.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top