Εγγραφή ξανά;

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
ΚΚαλησπέρα, πέρυσι είχα κάνει εγγραφή στη νοσηλευτική του ΕΚΠΑ. Παρ'ολα αυτά, δεν παρακολούθησα κάποιο μάθημα, δεν δήλωσα μαθήματα στην εξεταστική. Φέτος δεν είμαι σίγουρη αν θα παρακολουθήσω ξανά. Πρέπει να ξανα κάνω εγγραφή? Μπορούν να με διαγράψουν αν δεν παρακολουθήσω μαθήματα κτλ για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά? Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Καλησπέρα, εν τέλη φέτος δεν πήγα στη σχολή για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, ενώ εχω εγγραφεί. Δεν έχω δηλώσει κανένα μάθημα σε εξεταστική κτλ μιας και δεν έχω παρακολουθήσει. Θέλω να ξεκινήσω από Οκτώβρη. Θα πρέπει να κάνω κάτι για να μπω στο πρώτο έτος ξανα? Υπάρχει περίπτωση, να έχω διαγραφεί από τη σχολή και να πρεπει να την ξαναδηλωσω?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα, εν τέλη φέτος δεν πήγα στη σχολή για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, ενώ εχω εγγραφεί. Δεν έχω δηλώσει κανένα μάθημα σε εξεταστική κτλ μιας και δεν έχω παρακολουθήσει. Θέλω να ξεκινήσω από Οκτώβρη. Θα πρέπει να κάνω κάτι για να μπω στο πρώτο έτος ξανα? Υπάρχει περίπτωση, να έχω διαγραφεί από τη σχολή και να πρεπει να την ξαναδηλωσω?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Ξεκινάς κανονικά από την αρχή τον Οκτώβριο σαν να ήσουν πρωτοετής. Τυπικά θα δηλώσεις τα μαθήματα του Ε΄εξαμήνου και θα πάρεις τα συγγράμματά τους (για να τα χρησιμοποιήσεις όταν φτάσεις σ΄αυτό) ΚΑΙ τα οφειλόμενα μαθήματα του Α΄εξαμήνου και ουσιαστικά θα παρακολουθείς το Α΄εξάμηνο και θα δίνεις στις εξεταστικές τα μαθήματα που αντιστοιχούν σ΄αυτό.
Στο εαρινό εξάμηνο θα δηλώσεις τα μαθήματα του ΣΤ΄εξαμήνου και τα οφειλόμενα του Β΄εξαμήνου.
Θα συνεχίσεις να κάνεις το ίδιο και για τις επόμενες χρονιές μέχρι να πάρεις το πτυχίο σου.
Τυπικά δηλαδή θα ανήκεις σε δύο έτη παραπάνω απ΄ αυτό που φοιτάς πραγματικά.
 

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Ξεκινάς κανονικά από την αρχή τον Οκτώβριο σαν να ήσουν πρωτοετής. Τυπικά θα δηλώσεις τα μαθήματα του Ε΄εξαμήνου και θα πάρεις τα συγγράμματά τους (για να τα χρησιμοποιήσεις όταν φτάσεις σ΄αυτό) ΚΑΙ τα οφειλόμενα μαθήματα του Α΄εξαμήνου και ουσιαστικά θα παρακολουθείς το Α΄εξάμηνο και θα δίνεις στις εξεταστικές τα μαθήματα που αντιστοιχούν σ΄αυτό.
Στο εαρινό εξάμηνο θα δηλώσεις τα μαθήματα του ΣΤ΄εξαμήνου και τα οφειλόμενα του Β΄εξαμήνου.
Θα συνεχίσεις να κάνεις το ίδιο και για τις επόμενες χρονιές μέχρι να πάρεις το πτυχίο σου.
Τυπικά δηλαδή θα ανήκεις σε δύο έτη παραπάνω απ΄ αυτό που φοιτάς πραγματικά.
Άρα θα χρειαστεί να παίρνω τα συγγράμματα 2 εξαμήνων? Α και Ε πχ?
 

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Άρα θα χρειαστεί να παίρνω τα συγγράμματα 2 εξαμήνων? Α και Ε πχ?
Μπορείς να δηλώνεις συγγράματα και από τα δύο και απλά τα συγγράμματα του Ε να μένουν στο ράφι για δύο χρόνια, αλλά το να δηλώνεις για μαθήματα που δεν θα δώσεις άμεσα είναι επισφαλές. Έκανα και εγώ ένα λάθος όπως και πολλοί συμφοιτητές μου, δηλώσαμε ένα χοντρό σύγγραμμα ενώ στην πραγματικότητα θέλαμε ένα με λιγότερες σελίδες και τώρα στην εξεταστική την πληρώνουμε. Γι'αυτό θα πρότεινα να δηλώνεις συγγράματα για τα βιβλία που θα δώσεις άμεσα διότι το κάθε μάθημα θέλει και λίγο το ψάξιμό του για να βρεις ποιο είναι το κατάλληλο σύγγραμμα και είναι δύσκολο μερικές φορές να ξέρεις ως πρωτοετής ποιο σύγγραμμα να δηλώσεις 3ο έτος αν δεν έχεις καλά καλα εμπειρία από την σχολή.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άρα θα χρειαστεί να παίρνω τα συγγράμματα 2 εξαμήνων? Α και Ε πχ?

Εγώ νόμιζα ότι από τότε που μπήκες στη Σχολή έκανες κανονικά δήλωση μαθημάτων και συγγραμμάτων και απλά δεν παρακολουθούσες.
Γι΄αυτό σου είπα ότι θα κάνεις δήλωση μαθημάτων του Ε΄εξαμήνου (που ανήκεις τυπικά) στην οποία θα δήλωνες και τα μαθήματα του Α΄εξαμήνου (που θα παρακολουθήσεις τώρα) ώστε να μπορέσεις να τα δώσεις στην εξεταστική.
Στη δήλωση συγγραμμάτων θα δήλωνες μόνο τα συγγράμματα του Ε΄εξαμήνου επειδή υπέθεσα ότι τα συγγράμματα του Α΄εξαμήνου τα έχεις ήδη παραλάβει.
Καλύτερα να συνεννοηθείς με τη Γραμματεία της Σχολής σου!
 

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Όχι δεν έχω δηλώσει για Μαθήματα ή συγγράμματα, μου είχαν πει ότι δε χρειάζεται,αφού δεν παρακολουθούσα. Θα τους πάρω τη Δευτέρα, ευχαριστώ πολύ!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top