Προοπτικές για τους νέους χωρίς προσόντα στην Ελλάδα της κρίσης

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Η επιχειρηση που σου λεω (τυροπιταδικο-τρυπα) εχει λιγα χρονια και μαλιστα ειναι γεματο η περιοχη απο παρομοιες επιχειρησεις. Δεν οφειλεται στην ιστορια της επιχειρησης η επιτυχια του. Για αποφοιτο δημοτικου παντως 1000 ευρω την ημερα ειναι καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Ντάξει μέχρι τώρα έχω βγάλει το συμπέρασμα πως αν είσαι νέος χωρίς ιδιαίτερα προσόντα η αυτοκτονία είναι μονόδρομος...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Φιλε μου το ερωτημα σου ειναι σαν αυτο που λεμε πως να γλυτωσω το χαρατσι. Δε γινεται, πρεπει να αλλαξει το συστημα κ οπως βλεπεις ας παραπονιουνται ολοι ιδιωτικα στις παρεες, στην πραξη κανεις δεν θελει να αλλαξει. Εννοω οτι με δεδομενη την κατασταση δεν υπαρχει καποια καλη λυση, πρεπει να αλλαξει εκ βαθρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν η ξαδέλφη μου που έχει πρακτορείο προ πο μια χαρά βγάζει τα προς το ζην. Για άνοιγμα επιχείρησης έχω να σας πω τα εξής και μάλιστα συγκεκριμένα για να μη νομίζετε ότι τα βγάζω από το μυαλό μου. Το καλοκαίρι άνοιξε μια γουστόζικη καφετέρια στο Βύρωνα (My Pastaflora-Φρυγίας 11) η οποία από το πρωί μέχρι αργά το βράδυ είναι τίγκα. ΄Οσες φορές έχω πάει δεν βρίσκω τραπέζι να καθήσω. Το ίδιο συμβαίνει και με το περίπτερο που βρίσκεται στην ίδια περιοχή (Φορμίωνος και Μυσίας) το οποίο αγοράστηκε πρόσφατα από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη που άλλαξε επάγγελμα. Στη γωνία Κρυστάλλη και Γρηγορίου Ε΄ άνοιξε τον τελευταίο χρόνο ένα μαγαζί με αλουμινοκατασκευές και ο άνθρωπος που το άνοιξε δεν έχει σταματήσει να δουλεύει μανιωδώς. Αν κάποιος δεν έχει το κεφάλαιο για να ξεκινήσει υπάρχουν προγράμματα στήριξης της νεανικής επιχειρηματικότητας με ιδιαίτερα ευνοικούς όρους. Δεν λέω ότι τα πράγματα είναι εύκολα αλλά υπάρχουν ευκαιρίες αρκεί να τις ψάξεις ψύχραιμα χωρίς να κάνεις βιαστικές ενέργειες. Η απελπισία και η απογοήτευση δεν είναι καλοί σύμβουλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν με προσλαμβάνεις επειδή δεν έχω εμπειρία αλλά δεν έχω εμπειρία επειδή δεν με προσλαμβάνεις.
Η λύση είναι μία: εθελοντική εργασία / πρακτική / χαμαλίκι / προγράμματα ΟΑΕΔ.

Άμα περιμένεις να σε προσλάβουν για να αποκτήσεις εμπειρία... σώθηκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Αν θελεις να ναι η τσεπη σου γεματη, γινε κορακι, πηγαινε σε γραφειο τελετων κ θα με θυμηθεις. Ολες οι δουλειες νεκρα, αυτοι θησαυριζουνε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Φοβερή δουλειά,να βάζεις διαμελισμένα κορμιά στο φέρετρο...να πλένεις πεθαμένους,να τους μακιγιάρεις.

Ρε ούτε για 4000e δεν πάω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ανθοπώλης

Νεοφερμένος

Ο Ανθοπώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Φοβερή δουλειά,να βάζεις διαμελισμένα κορμιά στο φέρετρο...να πλένεις πεθαμένους,να τους μακιγιάρεις.

Ρε ούτε για 4000e δεν πάω...



μερικές φορές, στα χέρια του γραφείου τελετών. αυτοί οι άνθρωποι αυτοί θα λάβουν το μόνο σεβασμό στη ζωή τους
συνεχίστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Δεν έχω θέμα κανένα με το ηθικό κομμάτι(μια χαρά αξιοσέβαστο επάγγελμα είναι),απλώς εσύ αν μπορείς πάνε να το κάνεις.

Εγώ δεν έχω στομάχι,λυπάμαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ανθοπώλης

Νεοφερμένος

Ο Ανθοπώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Δεν έχω θέμα κανένα με το ηθικό κομμάτι(μια χαρά αξιοσέβαστο επάγγελμα είναι),απλώς εσύ αν μπορείς πάνε να το κάνεις.

Εγώ δεν έχω στομάχι,λυπάμαι...



ούτε εγώ έχω. θα είχα αυτοκτονήσει πάνω στο μήνα.
συνεχίστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
3 επιλογες:
1) Πρυτανης στο ΕΚΠΑ
2) Πρόεδρος ένωσης λαπαροσκοπικής χειρουργικής Ευρώπης
3) Σερβιτορος στο mikel, και μετα την εντος εξαμηνου απολυση, ΤΙΠΟΤΑ!
choose wisely according to your skills . Ελπίζω να ξέρεις Αγγλικά ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Το 1 και 2 φαντάζομαι πλάκα είναι έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Αν κάποιος δεν έχει το κεφάλαιο για να ξεκινήσει υπάρχουν προγράμματα στήριξης της νεανικής επιχειρηματικότητας με ιδιαίτερα ευνοικούς όρους.

Επειδή το έχω ψάξει ΚΑΙ αυτό...μια μεγαλη φούσκα είναι κι αυτή με την επιδότηση.
Πρέπει να'χεις ήδη 6,000ευρω για να σου δώσουν την επιδότηση + ότι δε στα δίνουν όλα μαζί τα χρήματα... + και πολλές άλλες ανακρίβειες που δεν τις κάνουν γνωστές για να φανεί ότι το κράτος βοηθάει νέους επιχειρηματίες.
Είναι ένα παραμυθάκι όλα.
Τεςπα. Δε βαριέσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Επειδη ξερω τα λογιστικα τους βγαζουν καθαρο κερδος 1000 ευρω την ημερα και πριν την κριση βγαζανε 2000 ακομα κ 3000. Ο ιδιοκτητης ειναι αποφοιτος δημοτικου.

Eίναι πολύ κακό το παράδειγμα. Είναι από αυτές τις πεπονόφλουδες ασχετοσύνης που πατάει ο μέσος Έλληνας όπως έκανε ο αείμνηστος Βέγγος που από το καφενείο έλεγε ότι ξέρει τη δουλειά του Φαρμακέμπορα και μετά έκανε τα απίθανα τρελά του με την διανυκτέρευση. Το λάθος είναι στη λογική, ότι αφού πάει καλά ο γείτονας, εγώ είμαι καλύτερος (η αυτοπεποίθηση του ασχετέλληνα). Αφού πάει καλά ο απόφοιτος δημοτικού, ας ανοίξουν άλλα 5 μαγαζιά με ίδιο εμπόρευμα στην ίδια γειτονιά για να ...πάνε όλα κατά διαόλου και να ζημιώνουμε το κράτος και την ευρύτερη κοινωνία (π.χ. φέσια). Τεχνική απελπισίας λόγω αδιαφορίας του κράτους. Το Ελληνικό κράτος κάνει λίγο τα στραβά νομικά μάτια σε επιχειρήσεις χωρίς κάποιο σχέδιο και με μεγάλο ρίσκο λειτουργίας, κατανάλωσης ΕΣΠΑ καθώς οι περισσότερες ρίχνουν κανόνια του Ναπολιόνε.

Στις ξένες Ευρωπαϊκές πόλεις, υπάρχει έλεγχος αδειοδότησης από τον δήμο για το αν πρέπει και υπό ποιες συνθήκες θα πρέπει να ανοίξει ένα μαγαζί. Δεν ανοίγει ο κάθε πικραμένος κόπρος καφεμάγαζο για να λέμε ότι έχουμε επιχειρείν και μετά να μην ασφαλίζει το προσωπικό του και να αφήνει απλήρωτα ΤΕΒΕ. Επίσης έχω μάθει να είμαι προσεχτικός στα νούμερα τζίρου γιατί οι περισσότεροι αν τους γυρίσεις ανάποδα δεν βγάζεις ούτε 0.09 σεντς από την τσέπη.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Επειδή το έχω ψάξει ΚΑΙ αυτό...μια μεγαλη φούσκα είναι κι αυτή με την επιδότηση.
Πρέπει να'χεις ήδη 6,000ευρω για να σου δώσουν την επιδότηση + ότι δε στα δίνουν όλα μαζί τα χρήματα... + και πολλές άλλες ανακρίβειες που δεν τις κάνουν γνωστές για να φανεί ότι το κράτος βοηθάει νέους επιχειρηματίες.
Είναι ένα παραμυθάκι όλα.
Τεςπα. Δε βαριέσαι.

Ακριβώς. Συνήθως είναι προγράμματα που δεν σου φέρνουν έσοδα αλλά καλύπτεις έξοδα. Το πρόβλημα είναι ότι αυτό στην ελληνική κοινωνία δεν συμφέρει, καθώς αν ζητάς παραστατικό σε κάθε μάστορα θα πληρώσεις περισσότερα από το ποσό της επιδότησης. Αυτά τα λεφτά είναι για "πλασματικές" επενδύσεις και τα χρήματα πάνε σε μάστορες που έχουν καλές σχέσεις με τα κόμματα.

Η λύση για να σωθεί η επιχειρηματικότητα και να μειωθεί η ανεργία στους νέους είναι η θεσμοθέτηση αφορολόγητου στις επιχειρήσεις μέχρι 20.000 ευρώ. Φυσικά για να εφαρμοστεί κάτι τέτοιο παροχές όπως επίδομα ενοικίου, δωρεάν τριτοβάθμια εκπαίδευση, δωρεάν πρωτοβάθμια περίλθαψη, δώρο Χριστουγέννων και Πάσχα κ.λπ. πρέπει να φύγουν.

Μπορεί να φαίνεται αυτό που προτείνω καθώς η μέσος Έλληνας είναι επηρεασμένος από τη προπαγάνδα δεκαετιών της αριστεράς όποιος σκέφτεται λογικά το καταλαβαίνει. Στη πληρωμή των επιχειρήσεων μπαίνει ΦΠΑ άρα στο ποσό που θα δώσει κάποιος καταναλωτής για να αγοράσει αγαθά ή υπηρεσίες. Συνεπώς από τον επιχειρηματία παίρνει ένα σημαντικό ποσοστό το κράτος.

Φυσικά αυτό το απλό πράγμα δεν θα συμβεί στην Ελλάδα εξαιτίας του κρατισμού.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
H Ελλάδα νομίζω παρέχει σοβαρές επαγγελματικές ευκαιρίες κυρίως σε τομείς κρατισμού, δηλαδή, δημοσίου και αριστερής κομματικής πολιτικής. Όσοι μπορείτε, χωθείτε. Το εθνικό σπορ των Ελλήνων 365 μέρες είναι το δίκιο της αριστεράς από την περίοδο του Εμφυλίου.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Υπάρχει το ευρωπαϊκό δίκτυο επιχειρηματικών αγγέλων που φέρνει κοντά τον νέο επιχειρηματία με τον επενδυτή https://www.eban.org/
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Οι προοπτικές για νέους χωρίς προσόντα είναι πολύ καλύτερες στην συγκεκριμένη χώρα απ'ότι για αυτούς με προσόντα :P .
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Οι προοπτικές για νέους χωρίς προσόντα είναι πολύ καλύτερες στην συγκεκριμένη χώρα απ'ότι για αυτούς με προσόντα :P .

Ναι αλλά χωρίς την κείμενη νομοθεσία του εργατικού κώδικα. :P Δηλαδή, μισθός σαν κοινωνικό επίδομα από τον ΟΑΕΔ. Όλα μαύρα. Βέβαια δεν έχω καταλάβει ποια από τις συγκεκριμένες δουλειές χωρίς προσόντα έχει διάρκεια; Μια δω, μια εκεί, δεν είναι λύση. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι βλέπω πολλούς νέους που ακόμη και κάποια τέχνη ή τεχνική ειδικότητα να έχουν σπουδάσει προτιμούν να κάθονται άπραγοι με υποαπασχόληση για να μην χάνουν τις ρακοβραδυές και τα τσίπουρα με τις σαχλοπαρέες από το να βρουν κάποια άλλη λύση κανονικής εργασίας (βλ. εξωτερικό) γιατί βολεύονται με την ημερήσια γονική επιχορήγηση.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top