Αστυνομία: φταίει για όλα;

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,710 μηνύματα.
Υποστηρίζεις μια αποψη. Δεν πρέπει να υπάρχει αστυνομία. Σου λέω υποστήριξε το μου με επιχειρήματα. Σου δίνω ένα υποθετικό σενάριο για το πώς θα πρέπει να αντιμετωπιστεί σύμφωνα με την γνώμη σου. Μου λες να ψάξω στο ίντερνετ. Εγώ διάλογο δεν κάνω με το ίντερνετ με εσένα κάνω. Έχεις άποψη ή δεν έχεις λοιπόν; Ή διάβασες ένα άρθρο ας πούμε και είπες α έτσι πρέπει να είναι. Αν έχεις έστω κάποιο ίχνος κριτικής αντίληψης τότε να συνεχίσουμε την κουβέντα απαντώντας μου. Αν θεωρείς πως είσαι άβουλος ας το ληξουμε εδώ μην σπαταλάμε τον χρόνο κανενός μας
Δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσω την κουβέντα διότι έχουμε τελείως διαφορετική άποψη και ιδεολογία, είναι σπατάλη χρόνου.
Επιπλέον, να γράψω για μια κοινωνία χωρίς αστυνομία είναι υποθετική κουβέντα και δεν ξέρω αν έχει κάποιο νόημα να γράψω έκθεση πάνω σε αυτό το θέμα .
Έγραψα σε λίγες σειρές την άποψη μου, όποιος θέλει μπορεί να την κρίνει και την αμφισβητήσει.
Οι χαρακτηρισμοί καλό θα ήταν να μένουν στις απόψεις και όχι στα άτομα ;)
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εντάξει τώρα, τα σκυλιά βαράνε για ένα χιλιάρικο το μήνα και φυλάνε τα αφεντικά τους.

Υ.Γ. Love is in the air...


Τουλάχιστο αυτοί τσεπώνουν το χιλιάρικο. Οι χρήσιμοι ηλίθιοι βαράνε για τα αφεντικά τους δωρεάν.

Δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσω την κουβέντα διότι έχουμε τελείως διαφορετική άποψη και ιδεολογία, είναι σπατάλη χρόνου.

Η κουβέντα έχει ιδιαίτερα νόημα όταν οι συνομιλίες είναι διαφορετικών ιδεολογιών και αντιλήψεων καθώς στην αντίθετη αυτό που γίνεται είναι το "Πες τα ρε Γιανναρε"

Βέβαια από αυτά που ψιλόειδα ότι έγραψες έκανες πολύ καλά που δεν συνεχίσεις καθώς όταν δεν μπορούμε να συνεχίσουμε καλό είναι να περνάμε σε face saving τακτικές.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tonyler

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tonyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Υπάρχει ένα πολύ μικρό ποσοστό της κοινωνίας που δεν '' παει'' την αστυνομία. Και αυτή η μειοψηφία είναι οι μπαχαλακηδες, οι ψευτοαναρχικοι και ακροαριστεροι.

Καλό είναι να σέβεστε τη μόνη δημόσια υπηρεσία που τεσταρεται κάθε μερα και γενικά είναι βουτηγμενη στα σκ@τ@ με αυτά που αντιμετωπίζει κάθε μερα. Κάθε μέρα η αστυνομία είναι σε πόλεμο.

Όταν σας κλέψουν/χτυπήσουν/κυνηγήσουν μην ερθετε στην αστυνομία.

Όλοι καλοί είστε και κελαηδατε έξω από το χορό. Όταν θα έρθει όμως ο κακός ο αστυνομικός και σας πει συλλαμβανεστε γιατί έκανες το ένα ή το άλλο, αρχίζετε τα παρακάλια και μετά όταν είστε πάλι ελεύθεροι γράφετε κατεβατά στο ίντερνετ.

Καταλαβαίνω ότι είτε είστε αμόρφωτοι είτε έχετε μια κακή εμπειρία με την αστυνομία(που και πάλι δε δικαιολογεί πλήρως) είτε ακολουθείτε τη μόδα του να μην πηγαίνεις τους ''μπατσους''.

Ευτυχώς για σας ο νόμος είναι σκατα και δεν μπορούν να σας περιλαβουν όπως σας αρμόζει (πετάτε μολότοφ και αρχίζετε μετά το κλάμα που σας έδειρε ο κακός και προκλητικός Ματατζης)
 

Earendil

Νεοφερμένος

Ο Earendil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Εννοείται φταίει για όλα η αστυνομία...Ποιοι αλλοι θα φταίνε; /sarcasm

Τυχαίο που όσοι τα πιστεύουν αυτά δεν γνωριζούν και απο ιστορία;Αλλώστε αν είχαν ιστορικές γνώσεις δεν θα ήταν και wannabe αναρχικοί just because its edgy to be.Χωρίς αστυνομία δεν θα υπήρχε τάξη.Και χωρίς τάξη τα αναρχοορκς θα κυκλοφορορούσαν ελευθέρα.Μονο που αυτα τα ορκς δυστύχως δεν μπορείς να τα σταματήσεις τόσο εύκολα όσο αυτά της Μόρντορ....
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
ο ιδιος μου ο πατερας ειναι ενα απο αυτα τα οργανα "μονιμης βιας"που λες,και καθε φορα οταν δουλευει βραδυ προσευχομαστε να γυρισει ετσι οπως εφυγε....
Σε μια... αντίστροφη συνάρτηση δεν μπορεί να βρεθεί ικανοποιητική απάντηση και το εκμεταλλεύεσαι αυτό, Εύα ντροπή σου :mad:
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχει ένα πολύ μικρό ποσοστό της κοινωνίας που δεν '' παει'' την αστυνομία. Και αυτή η μειοψηφία είναι οι μπαχαλακηδες, οι ψευτοαναρχικοι και ακροαριστεροι.

Καλό είναι να σέβεστε τη μόνη δημόσια υπηρεσία που τεσταρεται κάθε μερα και γενικά είναι βουτηγμενη στα σκ@τ@ με αυτά που αντιμετωπίζει κάθε μερα. Κάθε μέρα η αστυνομία είναι σε πόλεμο.

Όταν σας κλέψουν/χτυπήσουν/κυνηγήσουν μην ερθετε στην αστυνομία.

Όλοι καλοί είστε και κελαηδατε έξω από το χορό. Όταν θα έρθει όμως ο κακός ο αστυνομικός και σας πει συλλαμβανεστε γιατί έκανες το ένα ή το άλλο, αρχίζετε τα παρακάλια και μετά όταν είστε πάλι ελεύθεροι γράφετε κατεβατά στο ίντερνετ.

Καταλαβαίνω ότι είτε είστε αμόρφωτοι είτε έχετε μια κακή εμπειρία με την αστυνομία(που και πάλι δε δικαιολογεί πλήρως) είτε ακολουθείτε τη μόδα του να μην πηγαίνεις τους ''μπατσους''.

Ευτυχώς για σας ο νόμος είναι σκατα και δεν μπορούν να σας περιλαβουν όπως σας αρμόζει (πετάτε μολότοφ και αρχίζετε μετά το κλάμα που σας έδειρε ο κακός και προκλητικός Ματατζης)
Ντάξει; Σου πέρασε;
 

Ευα24

Νεοφερμένος

Η Ευα24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αρχική δημοσίευση από: Ευα24

εγω θα σου πω απλα οτι ο ιδιος μου ο πατερας ειναι ενα απο αυτα τα οργανα "μονιμης βιας"που λες,και καθε φορα οταν δουλευει βραδυ προσευχομαστε να γυρισει ετσι οπως εφυγε....και επειδη μαρεσει να μιλαω με αληθινα γεγονοτα...χθες βραδυ καθως ελαβε σημα να παει σε ενα σπιτι που τσακωνονταν,τον κλειδωσαν στο σπιτι ενω ενας απο αυτους τον κυνηγαγε με μαχαιρι σε ολο το σπιτι...φυσικα αφου περασαν ωρες ολοκληρες και η ζωη του βρισκοταν σε κινδυνο νοσηλευεται ακομα και τωρα στο νοσοκομειο απο σοβαρους τραυματισμους...για πες μου λοιπον τι εχεις να πεις για αυτα τα οργανα νομιμης βιας;;;

Δουλειά γιατί δεν αλλάζει;
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Δεν καταλαβαινω τι εννοεις!αλλα ουτε με νοιαζει
Δεν πειράζει Εύα, πάντως δεν σε ειρωνεύτηκα και συγγνώμη αν έτσι ακούστηκε, με το μέρος σου είμαι :)

Δουλειά γιατί δεν αλλάζει;
Δεν είναι πουκάμισο η δουλειά να την αλλάξεις έτσι εύκολα, αλλά και κάποιοι ξέρεις αγαπάνε αυτό που κάνουν κι ας διακινδυνεύουν την ζωή τους καθημερινά !
 
Τελευταία επεξεργασία:

tonyler

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tonyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 164 μηνύματα.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Troll είναι, άραξε.



Δεν είναι πουκάμισο η δουλειά να την αλλάξεις έτσι εύκολα, αλλά και κάποιοι ξέρεις αγαπάνε αυτό που κάνουν κι ας διακινδυνεύουν την ζωή τους καθημερινά !
Η απάντησή σου έχει 2 σκέλη.

1) Δεν είναι πουκάμισο η δουλειά να την αλλάξεις έτσι εύκολα.

Ας πάρουμε το ενδεχόμενο να του αρέσει η δουλειά του. Τότε ναι, προφανώς και δεν έχεις κανένα λόγο να την αλλάξεις.

Ας πάρουμε το ενδεχόμενο να μην του αρέσει η δουλειά του. Γιατί να μην την αλλάξει; τι λογική είναι αυτή; Θα είναι μια ζωή σε μια δουλειά που δεν του αρέσει και σε μια δουλειά στην οποία τον πληρώνει ο Έλληνας πολίτης, λες και είναι μαλάκας να πληρώνει άτομα που δεν τους αρέσουν οι δουλειές τους;


2) αγαπάνε αυτό που κάνουν κι ας διακινδυνεύουν την ζωή τους καθημερινά !
Συμφωνώ. Και πράγματι αν του αρέσει η δουλειά του καλά κάνει. Εγώ όμως από το ποστ της Εύας διακρίνω να μην του αρέσει ο κίνδυνος... Αυτό ας μας το διευκρυνίσει η ίδια.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Troll είναι, άραξε.




Η απάντησή σου έχει 2 σκέλη.

1) Δεν είναι πουκάμισο η δουλειά να την αλλάξεις έτσι εύκολα.

Ας πάρουμε το ενδεχόμενο να του αρέσει η δουλειά του. Τότε ναι, προφανώς και δεν έχεις κανένα λόγο να την αλλάξεις.

Ας πάρουμε το ενδεχόμενο να μην του αρέσει η δουλειά του. Γιατί να μην την αλλάξει; τι λογική είναι αυτή; Θα είναι μια ζωή σε μια δουλειά που δεν του αρέσει και σε μια δουλειά στην οποία τον πληρώνει ο Έλληνας πολίτης, λες και είναι μαλάκας να πληρώνει άτομα που δεν τους αρέσουν οι δουλειές τους;


2) αγαπάνε αυτό που κάνουν κι ας διακινδυνεύουν την ζωή τους καθημερινά !
Συμφωνώ. Και πράγματι αν του αρέσει η δουλειά του καλά κάνει. Εγώ όμως από το ποστ της Εύας διακρίνω να μην του αρέσει ο κίνδυνος... Αυτό ας μας το διευκρυνίσει η ίδια.


Υπάρχει και η περίπτωση να μην μπορεί να αλλάξει δουλειά, διότι έχει ήδη οικογένεια και υποχρεώσεις που τρέχουν και ταυτόχρονα το πιθανότερο είναι να μην έχει άλλες επαγγελματικές ικανότητες αφού ήταν από μικρός στο σώμα, πράγμα που κάνει την αλλαγή ακόμα πιο δύσκολη. Αυτά μπορείς να τα σκεφτείς και μόνος σου, αν όντως σε ενδιαφέρει και προσπαθήσεις να μπεις νοητικά στην θέση αυτού του ανθρώπου.


Πέραν τούτου, την δουλειά αυτήν κάποιος πρέπει να την κάνει, όπως και όλες τις υπόλοιπες βρώμικες και επικίνδυνες αλλά απολύτως απαραίτητες δουλειές, διότι αν δεν τις κάνει κανείς δεν θα μπορείς ούτε εσύ μετά να είσαι διδακτορικός. Ας δείχνουμε λοιπόν τουλάχιστο τον στοιχειώδη σεβασμό και αναγνώριση σε αυτούς τους ανθρώπους που επιλέγουν να το κάνουν, ανεξαρτήτως του λόγου που τους οδήγησε εκεί.
 

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Η αστυνομία χρειάζεται. Ένα όργανο που θα έχει την ευθύνη να ρυθμίζει την τάξη, χρειάζεται. Όποιος έχει αντίθετη άποψη και πιστεύει ότι δεν χρειάζεται κανένα οργανωμένο σύστημα που να αντιμετωπίζει οποιοδήποτε είδος ανομίας και εγκλήματος, να μας προτείνει κάτι άλλο. Που δεν θα το κάνει, επειδή δεν μπορεί, επειδή δεν ξέρει.

Ο θεσμός της αστυνομίας είναι οσο απαραίτητος όσο απαραίτητοι είναι οι γιατροί, οι δάσκαλοι κ.λ.π. Είναι αναγκαία συνιστώσα, για να λειτουργεί ομαλά μια κοινωνία. Πάντα θα υπάρχουν εγκλήματα. Οπότε αυτό που πρέπει να συζητάμε, είναι όχι αν πρέπει να υφίσταται ο θεσμός, αλλά τι μπορούμε να κάνουμε, ώστε να λειτουργεί όσο πιο σωστά γίνεται. Γιατί, σίγουρα, όπως σε όλα τα επαγγέλματα, υπάρχει και η κακή πλευρά. Αυτοί που κάνουν κατάχρηση και ασκούν βία και όλα τα άλλα τα ωραία. Πώς γίνεται να μειωθούν αυτά τα δείγματα?

Και επίσης, γιατί πιστεύετε μερικοί, ότι αυτοί που κάνουν κατάχρηση είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα? Που ξέρετε ότι δεν αποτελεί το μικρότερο ποσοστό? Επειδή προβάλλονται περισσότερο το άσχημα παρά τα καλά? Αυτά πουλάνε στις ειδήσεις, δεν το ξέρετε? Υπάρχουν και γιατροί που εξαπατάνε κόσμο για έξτρα λεφτά ή που εκβιάζουν με φακελάκια. Υπάρχουν και δάσκαλοι που βαριούνται που ζουν και δεν ασχολούνται καθόλου με το να διδάξουν. Δεν θα βρείτε επάγγελμα που όλοι είναι καλοί. Επομένως, όχι η αστυνομία δεν φταίει για όλα.

Κοντά στο μυαλό είναι αυτά που λέω.

Και επίσης, εγώ από ότι ξέρω η αστυνομία μόνο δύναμη δεν έχει ή τουλάχιστον δεν την χρησιμοποιεί. Πολλές φορές δεν μπορεί καν να κάνει τη δουλειά της, γιατί έχει εντολές από τους άνω. Π.χ. σε πορείες, όπου αναρχικοί και λοιποί, πετάνε πέτρες, μολότοφ, βρίζουν, καταστρέφουν, αν προσέξετε, οι αστυνομικοί δεν κάνουν καν αυτό που θα έπρεπε, έχουν εντολές. Ακόμα και τους ξένους, που γεμίζουν τις πλατείες και πουλάνε κλοπιμαία με το φως της ημέρας λολ, οι αστυνομικοί δεν κάνουν τίποτα.

Η αστυνομία δυστυχώς, έτσι πως είναι η κατάσταση, είναι ένα joke. Και όχι επειδή κάνουν κατάχρηση εξουσίας, επειδή δεν κάνουν αυτό για το οποίο πληρώνονται. Και για αυτό, προφανώς φταίει όλη αυτή η βρωμιά που υπάρχει στο σύστημα.
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχει και η περίπτωση να μην μπορεί να αλλάξει δουλειά, διότι έχει ήδη οικογένεια και υποχρεώσεις που τρέχουν και ταυτόχρονα το πιθανότερο είναι να μην έχει άλλες επαγγελματικές ικανότητες αφού ήταν από μικρός στο σώμα, πράγμα που κάνει την αλλαγή ακόμα πιο δύσκολη. Αυτά μπορείς να τα σκεφτείς και μόνος σου, αν όντως σε ενδιαφέρει και προσπαθήσεις να μπεις νοητικά στην θέση αυτού του ανθρώπου.
Άμα ήταν στον ιδιωτικό τομέα, θα τα δικαιολογούσες όλα αυτά;
Πέραν τούτου, την δουλειά αυτήν κάποιος πρέπει να την κάνει, όπως και όλες τις υπόλοιπες βρώμικες και επικίνδυνες αλλά απολύτως απαραίτητες δουλειές, διότι αν δεν τις κάνει κανείς δεν θα μπορείς ούτε εσύ μετά να είσαι διδακτορικός. Ας δείχνουμε λοιπόν τουλάχιστο τον στοιχειώδη σεβασμό και αναγνώριση σε αυτούς τους ανθρώπους που επιλέγουν να το κάνουν, ανεξαρτήτως του λόγου που τους οδήγησε εκεί.


Ποτέ δεν είπα ότι δε σέβομαι τους αστυνομικούς και χέστηκα κιόλας γιατί το κάνουν. Εγώ ρώτησα κάτι πάρα πολύ απλό παραπάνω (και μου απάντησες, την δέχομαι την απάντηση γιατί βολεύτηκε (όχι με την κακή έννοια του βολέματος)) , τ'άλλα είναι υποθέσεις δικές σου.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί στον ιδιωτικό τομέα δεν υπάρχουν άτομα που κάνουν μια δουλειά μόνο και δεν ξέρουν κάτι άλλο?



Ναι, αμέ, απλά ο σκοπός στον ιδιωτικό τομέα είναι συνεχώς να αλλάζεις δουλειά προκειμένου να βρίσκεις συνεχώς κάτι καλύτερο. Γι'αυτό και αλλάζεις καμία 10αρια στη διάρκεια της ζωής τους... Παρόλα αυτά, καταλαβαίνω τι λες και δεν λέω ότι έχεις άδικο.

Όπως και να'χει, off-topic ήμουν και πήρα απάντηση, οπότε νομίζω μπορεί να λήξει εδώ.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι, αμέ, απλά ο σκοπός στον ιδιωτικό τομέα είναι συνεχώς να αλλάζεις δουλειά προκειμένου να βρίσκεις συνεχώς κάτι καλύτερο. Γι'αυτό και αλλάζεις καμία 10αρια στη διάρκεια της ζωής τους... Παρόλα αυτά, καταλαβαίνω τι λες και δεν λέω ότι έχεις άδικο.

Όπως και να'χει, off-topic ήμουν και πήρα απάντηση, οπότε νομίζω μπορεί να λήξει εδώ.

Εκτός και αν η πρώτη σου δουλειά στον ιδιωτικό καλύπτει όλες σου τις ανάγκες οπότε δεν έχεις και κανέναν ουσιαστικό λόγο να αλλάξεις ή να γίνεις καλύτερος. Αυτό συμβαίνει με τις περισσότερες δουλειές του δημοσίου, είναι αρκετά καλές και μόνιμες οπότε δεν υπάρχει κανένας λόγος να αφιερώνεις χρόνο από τη ζωή σου να μαθαίνεις άλλα πράγματα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top