Βοήθεια στην Στατιστική

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Παιδιά όπως είπα και χθες έχω εργασία στην Στατιστική.Μου δίνει μια λίστα με ξενοδοχεία 2,3,4 αστέρων σε 52 πόλεις.Μου ζητάει να βρω τον μέσο όρο,την Διαμμεσο καθώς και τα 4 τεταρτημόρια.Θελω να ρωτήσω αυτά τα υπολογίζω σε κάθε κατηγορία (πχ άλλο μέσο όρο για τα ξενοδοχεία 2 αστέρων,άλλο για τα ξενοδοχεία 3 αστέρων κτλ)ξεχωριστά η στο σύνολο του πληθυσμού.

Εδώ είναι η λίστα.

 

the purge

Νεοφερμένος

Ο the purge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά ξεχωριστά θα το έκανα δηλαδη συνολικά 3 μέσες τιμές θα έβγαζα κλπ..
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Η μια μεταβλητή σου είναι τα ξενοδοχεία 2 αστέρων, η άλλη των 3, η άλλη των 4. Πάνω σε αυτές τις μεταβλητές θα βρεις ποιος είναι ο μέσος όρος των ξενοδοχείων με 2 αστέρια, με 3, με 4 και το ίδιο θα κάνεις με την διάμεσο και τέλος, με τα τεταρτημόρια (δλδ. τις τιμές που κόβουν το 25% των παρατηρήσεων κάτω από αυτές), τα οποία θες να είναι το 25ο, 50ο, 75ο.

Οι τύποι είναι εδώ:

https://ebooks.edu.gr/modules/ebook/show.php/DSGL-C100/493/3203,13012/

Δεν σου δίνει τα δεδομένα για καταχώρηση στο SPSS;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Η μια μεταβλητή σου είναι τα ξενοδοχεία 2 αστέρων, η άλλη των 3, η άλλη των 4. Πάνω σε αυτές τις μεταβλητές θα βρεις ποιος είναι ο μέσος όρος των ξενοδοχείων με 2 αστέρια, με 3, με 4 και το ίδιο θα κάνεις με την διάμεσο και τέλος, με τα τεταρτημόρια (δλδ. τις τιμές που κόβουν το 25% των παρατηρήσεων κάτω από αυτές), τα οποία θες να είναι το 25ο, 50ο, 75ο.

Οι τύποι είναι εδώ:

https://ebooks.edu.gr/modules/ebook/show.php/DSGL-C100/493/3203,13012/

Δεν σου δίνει τα δεδομένα για καταχώρηση στο SPSS;


Ευχαριστώ παρά πολύ!!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top