Κατατακτήριες νομικής

olive

Νεοφερμένος

Η olive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα,
ενδιαφέρομαι να δώσω κατατακτήριες νομικής. Υπάρχει κάποιος που έδωσε πρόσφατα και θα μπορούσε να μου δώσει κάποιες κατευθύνσεις? εαν έκανε φροντιστήριο? Κομοτηνή ή Αθήνας? βιβλία που βρίσκω? βαθμό δυσκολίας?

Ευχαριστώ
 

HELGA33*

Νεοφερμένος

Η HELGA33* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Ενδιαφέρομαι να δώσω κατατακτήριες νομικής Κομοτηνής. Σκοπεύω να κάνω φροντιστήριο στη Θεσσαλονίκη. Γνωρίζεται σε ποιο φροντιστήριο να απευθυνθώ? Έχει δώσει κάποιος νομική Κομοτηνής;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 707 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Ενδιαφέρομαι να δώσω κατατακτήριες νομικής Κομοτηνής. Σκοπεύω να κάνω φροντιστήριο στη Θεσσαλονίκη. Γνωρίζεται σε ποιο φροντιστήριο να απευθυνθώ? Έχει δώσει κάποιος νομική Κομοτηνής;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Το paralaxi εχει απιστευτα ποσοστα επιτυχιας σε πραγματικους ανθρωπους.Οτι ονοματα εχει ανεβασει τα εχω βρει ολα στο φβ οτι οντως περασαν εκει που εδωσαν και με βαθμαρες κιολας.Δε ξερω τι ακριβως κανει αυτο το φροντιστηριο για να το πετυχει αυτο αλλα ειτε εχει σημειωσαρες ειτε πληρωνει καθηγητες πανεπιστημιου για να περνανε τους μαθητευομενους τους δε με νοιαζει πραγματικα αφου εχει αποτελεσμα σε μια τοσο επίπονη διαδικασία οπως οι κατατακτηριες.Θαναι πανακριβο φανταζομαι αλλα θα γουσταρα ναχαμε ενα τετοιο εδω στην κρητη
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας. Ενδιαφέρομαι να δώσω κατατακτήριες νομικής Κομοτηνής. Σκοπεύω να κάνω φροντιστήριο στη Θεσσαλονίκη. Γνωρίζεται σε ποιο φροντιστήριο να απευθυνθώ? Έχει δώσει κάποιος νομική Κομοτηνής;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων


Αυτό το blog έχει πολύ χρήσιμες πληροφορίες για το θέμα που σε ενδιαφέρει.
Νομίζω θα σε βοηθήσει. Για ρίξε μια ματιά!
 

HELGA33*

Νεοφερμένος

Η HELGA33* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Το paralaxi εχει απιστευτα ποσοστα επιτυχιας σε πραγματικους ανθρωπους.Οτι ονοματα εχει ανεβασει τα εχω βρει ολα στο φβ οτι οντως περασαν εκει που εδωσαν και με βαθμαρες κιολας.Δε ξερω τι ακριβως κανει αυτο το φροντιστηριο για να το πετυχει αυτο αλλα ειτε εχει σημειωσαρες ειτε πληρωνει καθηγητες πανεπιστημιου για να περνανε τους μαθητευομενους τους δε με νοιαζει πραγματικα αφου εχει αποτελεσμα σε μια τοσο επίπονη διαδικασία οπως οι κατατακτηριες.Θαναι πανακριβο φανταζομαι αλλα θα γουσταρα ναχαμε ενα τετοιο εδω στην κρητη
Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ. Θα το ψάξω.
 

angelina95

Νεοφερμένος

Η angelina95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Καλησπέρα έδωσε καμιά σας εξετάσεις? Πως σας φάνηκαν?
 

Panos09

Νεοφερμένος

Ο Panos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους.έχω περάσει από τη διαδικασία των κατατακτηριων και έχω δώσει τόσο σε Αθήνα όσο και σε κομοτηνη πετυχαινοντας στη δεύτερη. Στο δίλημμα αθηνα κομοτηνη προτείνω αν υπάρχει και η δυνατότητα επιλογής τη κομοτηνη. Η Αθήνα μπορεί να βολεύει περισσότερους αλλά οι εξετάσεις είναι αρκετά ιδιαίτερες. Μεγάλη ύλη μεγάλος ανταγωνισμός και διαβλητες εξετάσεις. Υπάρχουν αρκετά φροντιστήρια και καλό θα ήταν να ξεκινήσετε νωρίς προετοιμασια αλλά το σημαντικότερο είναι το προσωπικό διάβασμα.
 

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.έχω περάσει από τη διαδικασία των κατατακτηριων και έχω δώσει τόσο σε Αθήνα όσο και σε κομοτηνη πετυχαινοντας στη δεύτερη. Στο δίλημμα αθηνα κομοτηνη προτείνω αν υπάρχει και η δυνατότητα επιλογής τη κομοτηνη. Η Αθήνα μπορεί να βολεύει περισσότερους αλλά οι εξετάσεις είναι αρκετά ιδιαίτερες. Μεγάλη ύλη μεγάλος ανταγωνισμός και διαβλητες εξετάσεις. Υπάρχουν αρκετά φροντιστήρια και καλό θα ήταν να ξεκινήσετε νωρίς προετοιμασια αλλά το σημαντικότερο είναι το προσωπικό διάβασμα.
Εύχομαι να τα έχεις παει καλά και να έχεις πετύχει. Θες να μας πεις καποια πραγματα για τις εξετάσεις και την προετοιμασία; Ενδιαφέρομαι και εγώ για τις κατατακτήριες σε κάποιον καιρό!
 

Sokratis Mitropoulos

Νεοφερμένος

Ο Sokratis Mitropoulos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, τη φετινή ακαδημαϊκή χρονιά θα προσπαθήσω να δώσω κατατακτήριες στην νομική απθ όταν γίνουν με το καλό.
Υπάρχει κάποιος που να έχει δώσει πρόσφατα και να μπορεί να βοηθήσει; σχετικά με την ύλη, τα βιβλία και γενικώς το διάβασμα γιατί δεν υπάρχει καμία επαφή με το αντικείμενο ούτε γνώσεις. Ή όποιος γνωρίζει το οτιδήποτε!
Σας ευχαριστώ!
 

giorgosp97

Νεοφερμένος

Ο giorgosp97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Χευ, προπτυχιακός εδω! Λοιπόν, οι κατατακτηριες για τη νομική του ΑΠΘ γίνονται με εξετάσεις πάνω σε 3 μαθήματα (Συνταγματικό Δίκαιο, Δημόσιο Διεθνές Δίκαιο και Εισαγωγή στην Επιστήμη του Δικαίου). Κάθε χρόνο προκηρύσσονται θέσεις για περίπου 45 εισακτέους, ενώ η βαθμολόγηση γίνεται με βάση την κλίμακα του 20. Υπάρχουν όμως κάτι σαν "κόφτες", τύπου δεν θα εισαχθείς αν δεν έχεις συγκεντρώσει τουλάχιστον 10/20 σε κάθε επιμέρους μάθημα, και συνολικό σκορ μινιμουμ 30/60. Τα βιβλία μπορείς να τα δεις αναλυτικά στο λινκ εδωω (στην ουσία για Συνταγματικό υπολόγιζε ύλη γύρω στις 600 σελίδες μιας και προτιμάται του Χρυσόγονου, στο Δημόσιο Διεθνές γύρω στις 700+ με βασικό προτεινόμενο του Χατζηκωνσταντίνου& Σαρηγιαννίδη εφόσον ο τελευταίος το διδάσκει:playboy:, και Εισαγωγή είναι γύρω στις 200 σελ, προτίμησε το βιβλίο του Σταμάτη).Στα δύο πρώτα μαθήματα η εξέταση θα έχει και ερωτησεις θεωρητικού χαρακτήρα αλλά και πρακτικό για επίλυση (ΒΑΣΙΚΟ ΠΟΙΝΤ ΕΔΩ: ο μύθος οτι στη νομική πρέπει ξέρουμε τους νόμους απέξω και ανακατωτά δεν ισχύει, θα έχεις τον ανάλογο κώδικα με το νόμο- τύπου το Σύνταγμα- και θα κινηθείς με βάση αυτόν για να απαντήσεις στο πρακτικό εφόσον θα έχεις διαβάσει βέβαια), ενώ στο τρίτο (Εισαγωγή) απλά θεωρητικές ερωτήσεις ανάπτυξης. Θέλει αρκετό διάβασμα γιατί είναι πολλά (και στο Δημόσιο Διεθνές κάποιες φορές τους αρέσει η αποστήθιση στις θεωρητικές ερωτήσεις), αλλά ειδικά για συνταγματικό πχ για να αποκτήσεις μία πρώτη γεύση υπάρχουν στο opencourses ανοιχτές βιντεοσκοπημένες διαλέξεις της Λ. Παπαδοπούλου που είναι σίγουρα βοηθητικές για να μπεις στο κλίμα, επίσης υπάρχει βιβλίο με πρακτικά θέματα της Καμτσίδου για Συνταγματικό, ωστε να καταλαβεις κάπως το πνεύμα του πρακτικού. Τελευταίο τιπ, για Δημόσιο Διεθνές Δίκαιο δώσε βάση και σε Δίκαιο Θάλασσας και στη νομολογία που περιέχει το βιβλίο. Καλη δυναμη και οποια αλλη απορία έχεις (η αν θες κάποια πρακτικά σε κάποιο μάθημα) μπορείς να μου στείλεις:cool:
 

Sokratis Mitropoulos

Νεοφερμένος

Ο Sokratis Mitropoulos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την τόσο επεξηγηματική απάντηση! Κατατοπίζεις πλήρως τον άλλο! Ήθελα να σου πως τώρα με την υπάρχουσα κατάσταση είναι πολύ δύσκολο να βρω αυτά που μου είπες με τα πρακτικά της Καμτσίδου και ό,τι άλλο! Εμένα δεν με αγχώνει το θεωρητικό που σαφώς είναι τεράστια σαν ύλη και δεν υπάρχουν σημαντικά σημεία δυστυχώς αλλά τα πρακτικά που αν μη τι άλλο ένας που δεν κάνει φροντιστήριο για κατατακτήριες ή δεν παρακολουθεί τα μαθήματα που επιλύουν πρακτικά και μπαίνουν στο νόημα οι προπτυχιακοί, είναι πολύ δυσνόητο στο να λύσει κάτι τέτοιο ακόμη και με τη νομολογία μπροστά του! Μην ξέροντας την νοοτροπία και τη μεθοδολογία εννοώ..
εσυ μπήκες με πανελλήνιες η κατατακτήριες;
 

giorgosp97

Νεοφερμένος

Ο giorgosp97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την τόσο επεξηγηματική απάντηση! Κατατοπίζεις πλήρως τον άλλο! Ήθελα να σου πως τώρα με την υπάρχουσα κατάσταση είναι πολύ δύσκολο να βρω αυτά που μου είπες με τα πρακτικά της Καμτσίδου και ό,τι άλλο! Εμένα δεν με αγχώνει το θεωρητικό που σαφώς είναι τεράστια σαν ύλη και δεν υπάρχουν σημαντικά σημεία δυστυχώς αλλά τα πρακτικά που αν μη τι άλλο ένας που δεν κάνει φροντιστήριο για κατατακτήριες ή δεν παρακολουθεί τα μαθήματα που επιλύουν πρακτικά και μπαίνουν στο νόημα οι προπτυχιακοί, είναι πολύ δυσνόητο στο να λύσει κάτι τέτοιο ακόμη και με τη νομολογία μπροστά του! Μην ξέροντας την νοοτροπία και τη μεθοδολογία εννοώ..
εσυ μπήκες με πανελλήνιες η κατατακτήριες;
Καλα τρου αυτό εν μέσω λοκνταουν, μπορώ να ψάξω αν έχουν ανέβει στην ομάδα μας ως pdf! Σίγουρα ισχύει αυτό που λες σχετικά με τη μεθοδολογία για το πρακτικό- γι αυτό και αρκετοί πηγαίνουν φροντιστήριο- αλλά σίγουρα μπορούν να σου δώσουν ένα "μπούσουλα" για το πως να τα προσεγγισεις!
*μπήκα με πανελλήνιες οπότε ναι ίσως μιλάω με μεγαλύτερη ασφάλεια επειδή μας έδειξαν κάπως το πως λύνονται, αλλά μπορείς να δεις μήπως και με τα πρακτικά σε πρώτη φάση μπεις στο μουντ της επίλυσης τους :)
 

ninaki97

Νεοφερμένος

Η ninaki97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Θα απαντήσει κάποιος άλλος πως του φανήκαν οι εξετάσεις?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top