Νομική στην Κύπρο

Σοφία Γιαννιού

Νεοφερμένος

Η Σοφία Γιαννιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Καλησπερα σας!Ειμαι μαθήτρια της Γ λυκείου,θεωρητική κατεύθυνση.Ενδιαφερομαι μόνο για την σχολή της νομικής,που η κατώτερη βάση της το 2019 ανερχόταν 17.225.Λογω της αλλαγής του συστήματος έχω κάποιους φόβους και αμφιβολίες καθώς η ύλη αυξήθηκε και κυριαρχεί λίγο το άγχος.Αυτο που ήθελα να ρωτήσω αφορα τα Πανεπιστήμια της Κύπρου.Εχω ακούσει χωρίς να είμαι σιγουρη, ότι οι Έλληνες μπορούν να πανε στο πανεπιστήμιο της Κύπρου και να περάσουν σε μια σχολή με λιγότερα μορια...Αληθεύει;Π.χ Εάν εγω θελω νομική Κομοτηνής βάση 17.225 είναι δυνατόν να περασω στο δημόσιο της Κύπρου με βαση 16.500-16.000 καθώς είμαι από το εξωτερικο;Επίσης,μήπως γνωρίζετε που θα μπορουσα να απευθυνθώ για να παρω περισσότερες πληροφορίες;Τέλος,όσο αφορα τα ιδιωτικα πανεπιστήμια της Κύπρου,γνωρίζετε τι τιμες κυριαρχούν;
Ευχαριστώ πολυ...Πάνω από όλα ρωτάω για ενδιαφερον,καθώς η σχολή της νομικής είναι ο μόνος μου στόχος και σε καμια περίπτωση δεν θελω να χαθεί!
 

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Καλησπερα σας!Ειμαι μαθήτρια της Γ λυκείου,θεωρητική κατεύθυνση.Ενδιαφερομαι μόνο για την σχολή της νομικής,που η κατώτερη βάση της το 2019 ανερχόταν 17.225.Λογω της αλλαγής του συστήματος έχω κάποιους φόβους και αμφιβολίες καθώς η ύλη αυξήθηκε και κυριαρχεί λίγο το άγχος.Αυτο που ήθελα να ρωτήσω αφορα τα Πανεπιστήμια της Κύπρου.Εχω ακούσει χωρίς να είμαι σιγουρη, ότι οι Έλληνες μπορούν να πανε στο πανεπιστήμιο της Κύπρου και να περάσουν σε μια σχολή με λιγότερα μορια...Αληθεύει;Π.χ Εάν εγω θελω νομική Κομοτηνής βάση 17.225 είναι δυνατόν να περασω στο δημόσιο της Κύπρου με βαση 16.500-16.000 καθώς είμαι από το εξωτερικο;Επίσης,μήπως γνωρίζετε που θα μπορουσα να απευθυνθώ για να παρω περισσότερες πληροφορίες;Τέλος,όσο αφορα τα ιδιωτικα πανεπιστήμια της Κύπρου,γνωρίζετε τι τιμες κυριαρχούν;
Ευχαριστώ πολυ...Πάνω από όλα ρωτάω για ενδιαφερον,καθώς η σχολή της νομικής είναι ο μόνος μου στόχος και σε καμια περίπτωση δεν θελω να χαθεί!


Γεια ναι μπορεις να κανεις μηχανογραφικο και για το πανεπιστημιο κυπρου . τωρα οσο αφορα τα μορια δεν ειναι σιγουρο ειναι αναλογα με την ζητηση αλλα αυτο που για εμενα ειναι συν ειναι οτι αφου βγουν οι βασεις κτλ μεινουν κενες θεσεςι ειτε λογο η εγραφεις ειτε λογο μικρης ζητησεις μπορεις να κανεις και δευτερο μηχανογραφικο
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα ιδιωτικά της Κύπρου πάνε κατά σειρά τιμής Πάφου, Nicosia, European. Ετησίως κάπου στς 5,5χιλ., 9,5(νομίζω) και 9,5χιλ. Το θέμα είναι ότι της Nicosia δίνει υποτροφίες "αριστείας" με χαμηλότερο βαθμό συγκριτικά με το European. Επίσης, τα συγγράματα δεν στα παρέχει (αν δεν κάνω λάθος) το πανεπιστήμιο, αλλά συνήθως τα βρίσκεις από τον σύλλογο Ελλήνων φοιτητών ή τη βιβλιοθήκη ή τα αγοράζεις που δεν αξίζει και πολύ. Έρχεσαι Ελλάδα δίνεις στη Νομική Αθηνών εξετάσεις του ΔΟΑΤΑΠ σε δύο μαθήματα και έτσι παίρνεις ισοτιμία και αντιστοιχία, οπότε αναγνωρίζεται ακαδημαϊκά το πανεπιστήμιο. Κάθε χρόνο καμμιά 400αριά πτυχιούχοι έρχονται από όλα της Κύπρου Ελλάδα. Επίσης, η κυπριακή κυβέρνηση δίνει επιδόματα, οπότε το ποσό πέφτει κατά 2-2,5χιλ. περίπου ετησίως.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα ιδιωτικά της Κύπρου πάνε κατά σειρά τιμής Πάφου, Nicosia, European. Ετησίως κάπου στς 5,5χιλ., 9,5(νομίζω) και 9,5χιλ.


Η κοπελιά ενδιαφέρεται για το Δημόσιο Πανεπιστήμιο Κύπρου. :)
Sorry τώρα είδα ότι στο τέλος ρωτάει και για τα ιδιωτικά. (Πολύ ακριβά βρε παιδάκι μου!)
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η κοπελιά ενδιαφέρεται για το Δημόσιο Πανεπιστήμιο Κύπρου. :)
Sorry τώρα είδα ότι στο τέλος ρωτάει και για τα ιδιωτικά. (Πολύ ακριβά βρε παιδάκι μου!)
Για μένα, της Πάφου είναι λογική τιμή. Αν βρεις δουλειά και δεν είσαι ο κλασσικός φοιτητής καφέ, σπίτι, καφέ, τότε βγαίνεις χωρίς χρέος. Επίσης, προσφέρονται πολλές δυνατότητες και οικον. ενισχύσεις. Συνήθως στα πανεπιστήμια σου βρίσκουν γραμματειακού τύπου εργασίες, οπότε καλύπτεις ένα μέρος των διδάκτρων, υποτροφίες εισαγωγής, υποτροφία αν πληρώσεις εφάπαξ, οι υποτροφίες αριστείας όπως ανέφερα, φοιτητικά επιδόματα με προϋποθέσεις από την κυβέρνηση και φοιτητική χορηγία σίγουρη 2 χιλιάρικα περίπου και πάνω. Οπότε το ποσό είναι πέφτει αρκετά. Φαινομενικά της Πάφου θα μπορούσε να πέσει και στο χιλιάρικο, με επίδομα, χορηγία και κάποια υποτροφία από το πανεπιστήμιο.

Για μένα αν θες νομική και δεν περάσεις, πας εκεί χωρίς συζήτηση. Δεν έχει νόημα να περιμένεις 1 χρόνια για πανελλήνιες ή 4 χρόνια για κατατακτήριες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top